BUITEN LANDSCHE BEBifi F EN. PER TELEGRAAF. U. Z. M. de koning zal morgen avond ten 5 n. 40 min. van het Loo alhier aankomen. Kan met genoegen gemeld worden dat het jongste kind van den prins en prinses zu Wied steeds in beterschap vooruitgaatmet leedwe zen verneemt men thans dat het tweede zoonlje van het vorstelijk echtpaar door eene ernstige ongesteldheid op het Huis de Paauw is aangegrepen. De ministers van oorlog en van financiën zullen Donderdag aansl. geen gehoor verleenen. Het geregtshof alhier heeft bij arrest van heden bevestigd het vonnis der Leidsche regtbank, voor zooveel de straf betreftwegens de mishan deling van eene buurvrouw opgelegd aan J. v. V, J. L., M. C'v. V.G. v. V. en J. N. te Leiden. Men verneemtdat den heer R. W. Boer, landbouwkundige te Warns- veldlegen 1 Februarij a. s. de leiding der werkzaamheden in het Haagsche bosch en in de rijksduinen is aangeboden. KSGKLA X O. LONDEN 14 Jannarij. De Daily News zegt dat men de Engelsche regering niet mag be schuldigen dat zö lord Salisbury, dien zij zelve naar Konstantinopel ge zonden heeft, heimelijk tegenwerkt. Maar toch zoo sterk schijnt bij de Turken de eenmaal opgevatte en 'raditionele mcening te zijn, volgens welke Engeland zich vijandig tegenover Rusland moet plaatsen, dat, wat lord Salisbury ook moge zeggen, de Turken steeds blijven geloovendal de Engelsche regering eigenlijk gaarne zien zou. dat zijne zending mislukte. Over de vervolging der Joden heelt de secretaris van het Engelsch- Israëiitisch genootschap te Londen de volgende berigten ontvangen. Te Vaslin werden 300 mannen, vrouwen en kinderen op bevel van den prefect van Galatz onverwacht uil huis en hof verdreven, omdat Joden volgens de Rumeensche wet vagebonden zijn. Velen liet men niet eens tgd voedsel mede te nemen en zij moesten hongerend vertrekken. Zij worden nu door gcloolsgenoolen onderhonden. Te Riinnik Sarat werd een Jood, die na zeven jaar in het Rumeensche leger te hebben gediend, daar terugkeerde, als vreemdeling uil zijn geboorteplaats verwijderd. Dezer dagen zijn door de regtbank twee jongelieden, beschuldigd van het standbeeld van lord Derby te hebben beschadigd, veroordeeld tol de kosten van het reglsgcdingde kosten van herstelling, de 20 uitgeloofde bclooning voor hunne ontdekking en daarenboven ieder lol een boete van 300 in 12 maanden te betalen. ÏKAHKR IJ K. In de door den minister van financiën bij de kamer van algevaardig den ingediende begrooting voor 1878 is eene wijziging opgenomen, strek kende om het tarief der posterijen gelijkvormig en lager te maken. Voorts is in beginsel eene wijziging van het regt op het goederenvervoer aangeno men, worden eenige veranderingen in de belasting op de lucifers voorge steld en wordt de belasting op zeep en olie afgeschaft. De uitgaven zijn geraamd op 2,785,610,713 fr., de inkomsten op 2.971,427,804 fr.er zal dus een overschot zijn van 5.800,000 fr. De regtbank te Parijs heel! uitspraak gedaan in drie processen wegens woeker. In deze processen zijn de beklaagden veroordeeld; de een, de heer Beleys, die er vooral werk van maakte om kunstkoopers tot een fabelachligen interest geld voor Ie schieten, tol eene boete van 50000 fr. de tweede, de heer Edward, tot eene boete van 80000 fr., en de derde tot eene boete van 10C00 fr. liet waren drie zeer ingewikkelde processen, aangezien de beklaagden allerlei voorzorgen hadden genomen om de wet op den woeker te ontduiken door verschillende contracten, zooals van ver koop, schenking, enz., die zij de wederpartij voor de leus hadden laten teekenen. De lieer Frangois Buloz, directeur van de Revue des Deux-Mondes, is na eene langdurige ziekte in 73-jarigen ouderdom overleden. Hij was zijne loophaan begonnen als meesterknecht in eene drukkerij. Iu 1831 rig tie hij de Revue des Deux-Mondes op, die onder zijne leiding eene gruole vlugt heeft genomen. E9(!IT$CHL4!VD. Te Hamburg hebben Woensdag avond ongeregeldheden plaats gehad. De socialisten, meenende dat hun caudidaat Hartmann gekozen was, hielden ter eere hunner partij eene feestelijke bijeenkomst, alwaar kort na de ope ning de vreugde werd gestoord door het berigt, dat Hartmann in de min derheid was gebleven. Hierover verbitterd, maakten zij op de straten zulk een gewelddat de policie ten laatste met de sabel er op moest inslaan. Er zijn 16 personen aangehouden. Velen hunner, maar ook andere perso nen. benevens eenige policie-agenten zijn gewond. Aan de policie te Kirchheim in Wurtemberg, is het gelukt, de lieden iu handen te krygen die in den nieuwjaarsnacht een gedeelte van het huis van den schout lleiui iu de lucht hebben doen vliegen. De een is een tim merman de ander een steenhouwer. Zij hebben bekend voor hun doel dynainiei-patroneii te hebben gebezigd. Naar het scheen hadden zij het misdrijf gepleegd uit persoonlijke wraak. lie Jiöln. Zeit. verneemt van haren correspondent te Konstantinopel dal de mogendheden Donderdag jl.in de zevende zitting der conferentie, op het initiatief van den Duitschen ambassadeur, den Turken hebben doen opmerken, dat de eer der mogendheden bij de besluiten der conferentie be trokken is. Maar, voegt de berigtgever er bij, de Turken bleven standvastig. OOST-I X BI E. BATAVIA. 8 December. Op 6 .November had ingevolge de opdragt, ontvangen van den militair en civïicn bevelhtbber van 16 October jl.dc plegtige uitreiking plaats van de acte van erkenning van radja Pakehin tegenwoordigheid van zgn ,eei zonen en rijksgrooten. De rede van den adsistent resident bij die gelegen- >eer heid luidde volgens het Pad. Hand. als volgt: Radja Pakeh! Niet lang 'dei geleden waart gij nog een vijand van ons en streedt gij aan de zijde van 'v^' den Sultan tegen het N.-I. gouvernement. Die hulp aan Groot Atchin be- ,zyi wezenstrekt ons ten waarborg dat ook gij eenmaal gegeven woord niet .vat ligt verbreekt, dat gij het gouvernement met dezelfde trouw en vriend- Hei schap zult dienen als weleer den Sultan van Atchin. Te midden van de rampen des oorlogs die uw land troffenschonk Allah u wgsheid en gg sloot vriendschap met het gouvernement. Dat bewijs van vriendschap, de ten Nederlandsche vlag, ontvingt gij uit de handen van den stations-komman- Vi dant der Noordkust den overste Meijer. Van het oogenblik af dat die 7»'. vlag aan het strand van Pedir werd geheschenhebt gij gebroken met tze Groot Atchin, hebt gij opgehouden een onderhoorige van dat rijk te zgn, maar ook van dat oogenblik al zijt gij een zelfstandig vorst geworden, staaude onder dc directe bescherming der Ncd. vlag. Het bewijs dat gij jj vorst van Pcdir zijt vindt gij in deze acte van erkenning, bekrachtigd door oes Z. E.den gouverneur-generaal van Nedcrlandsch-lndië. Van heden af dus wordt H gij, radja Pakeh zoon van wijlen tongkoe Pakeh lloesicnerkeud als vorst V van hel Pedirsche rijk. Ontvang deze acte met mijn opregte gelukwen- ^aa scben voor uw persoonuw zonen en voor uw land Ontvang tevens de grr verzekering dat zoolang de hemel roodde aarde vlak het ivoor wit en de 00 raaf zwart zullen zijnde vlag van den koning der Nederlanden op Atchin's mn kust ook zal blijven wapperen." er Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik- ee' kingen genomen Civiel departement Verleend: een tweejarig verlol naar Nederland, aan ;as den commies 1' kl. bij de postdienst II VV. van Hogezand; een verlof naar V Nederland voor den tijd van een jaar, aan den 1" commies bij hel parket 11 van den procureur-generaal bij hel hooggeregtshof van Ned. Indië Th. J. "'s van der Vlist. Ontslagen: uit 'stands dienst, de gewezen adsist.-resident van Adjer II. P. F. Iloijer. Benoemd: bij de post- en telegr.-diensttot p commies 1' kl. J 11. Buylenlaatstelijk die betrekking bekleed hebbende, vaa thans belast met de waarneming der betrekking van commies 2' kl. A Departement van oorlog. Verleend: ren tweejarig verlui naar Nederland, aan 1 den lf" luit. der infant. J. 11. Parcau. Ontslagen: eervol, de burger), schrij- ver 5' kl. op hel bureau van den kommandant van hel garn. balaillon der (j Zuider- en Ooster-afd. van Borneo C. Paliwaël. Bevorderd: bij hel wapen en, der artillerie, tot kapt., de 1' luit. J. G. Gaillard; bij dc mil. geneesk. n'd dienst, tot mil. apotheker 2e kl.dc mil. apotheker 3' kl. K. Broes van Dort. 'Ir® MADRID. 15 Jannarij Het gerucht omtrent het verschijnen van gewa- pende benden iu het noorden van Spanje is geheel valsch. Er bestaan geene jne( aanduidingen van agitatie in dc noordelijke provinciën. KONSTANTINOPEL, 14 January, In de mededeeliug van de gevolmag- en tigden, morgen ter conferentie, zou geen melding worden gemaakt van 5,01 afdeelingen gendarmerie in Bulgarije. Er zou blijven aangedrongen worden op eene commissie van toezigt, doch de controle daarover door de mogend- lai heden zou worden opgegeven. Men verzekert zelfs dat de Europesche com- kot missie zou worden vervangen door eene gemengde. Ook zou slechts voor I de eerste maal de goedkeuring der mogendheden op de benoeming van gou- a^' verneurs gevorderd worden j^j BERLIJN. 15 Januarij. Van de 397 verkiezingen voor den rijksdag zijn 358 bekend; 65 herstemmingen zijn noodig. Definitief gekozen .zijn27 conservaliven27 leden der Duitsche-rijkspariij. 95 nationaal-iibcralen 18 Fortschriltsmanncn89 clerikalen10 sociaal-democraten, 11 Polen, 6 voorstanders van de autonomie voor Elzas, 3 deelnemers a;n het Elzasser protest7 die tot geen fractie behooren en onder welke zich 3 der groep l.oewe bevinden. PRAAG, 13 Januarij. Generaal TschernajelT heeft op bevel der overheid Praag verlaten. Zijne uitwijzing heeft op een der openbare pleinen eene volkszamenscholing ten gevolge gehad, die door de policie werd uiteengejaagd. vcr KOPENHAGEN, 13 Januarij. Het geregtshof heeft Brix aanvoerder der Dernsche sociaal-democraten, wegens overtreding der drukperswet en majes- teilschennistot vier jaren tuchthuisstraf veroordeeld. 'e! ALTONA14 Januarij. Gisteren is hier de runderpest uitgebroken. De uitvoer van vee is gestaakt. Dc ziekte werd door vreemd vee aangebragt. KONSTANTINOPEL. 14 Januarij. Niettegenstaande de mogendheden hare eischen verzacht hebben, geeft de taal der Turksche ministers geen hoop op de inwilliging er van door de Porte. Slechts goede producten roepen concurrentie in 'l leven. Dc teerkapsules van GUYOT, die zulk een heilzame uitwerking hebbeningeval van verkoud heid, catarrhen, bronchitis en tering, zijn ontelbare keeren nagemaakt. De Heer GUYOT kan slechts inslaan voor die flacons, waarop zich zijne handteckening bevindtgedrukt in drie kleuren. jj Te verkrijgen te Leiden bij SWEMER, bij REYST en in de meeste Apotheken. INfiEZOlfDEN. Tol aanvulling van hetgeen in de Leidsche Courant van Zaturdag II. over Leidens ramp van 12 Januarij 1807, en over de sedert dien tijd alhier ge stichte Lodewijks-Kerk gezegd is, komt het ons niet ondienstig voor daarbij te voegen het berigt van dc inwijding dier kerk in 1809, overgenomen uit hel destijds te Amsterdam bij Crajenschot verschenen tijdschrift, Mengelin- gen voor Roomsch-Catholiekenonder het Kerknieuws1 IIde Deel, bl.231: «Lcijdcn den 17 van Ifijn maand. Het Kerkgebouw, wel eer onder «den naam van Zaaihal bekend, in de Ilamp van 12 Louwmaand 1807 «deerlijk geteisterd, en bij vergunning van Zijne Majesteit ter opbouwing

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2