BIÏITENLANRSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. stoomschip Conrad. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der inf. van het O. I. leger C. A. E. Neeb, EldELAKB. LONDEN12 Januarij. Van de Goudkust ontving de Maneh. Guardian het berigt, dat de koning van Dahomey eene minder tartende houding is begonnen aan te ne men. Eene stoomboot, die langs rivieren en kreken zijne hoofdstad na derde, moet hem groote vrees hebben aangejaagd. Zelfs moet zijn volk voornemens zijn hem van den troon te stooten bij de eerste aanvallende beweging der Engelschen. Wegens den hoogen stand der rivieren en voornamelijk van de Theems hebben verschillende plaatsen, vooral Windsor, veel te lijden. Het wekt veel ontevredenheid dat er niets wordt gedaan om de zoo dikwijls voor komende overstroomingen van de Theems te voorkomen. Eene deputatie uit de burgerij heeft zich te dien opzigte tot lord Beaconsfield gewend, maar die heeft geweigerd haar te ontvangen; zij moest zich tot de wijkbe- sturen wenden. FRANHBIJK. De senaat heeft met 249 stemmen tegen 1 het met Engeland gesloten uitleveringstractaat goedgekeurd en is daarna uiteengegaan zonder tijdsbe paling. In de kamer van afgevaardigden werden door den minister van financiën de begrooting voor 1878 en het ontwerp van wet tot herziening van het kadaster ingediend. De kamer besloot in overweging te nemen 2 voorstellen: ln. van Germain Casse, betreffende zekere betrekkingen die tusschen de spoorwegmaatschappijen en hare machinisten en stokers bestaan; 2°. van Roger Mervinse, aangaande de buitenlandsche geneeskunstoefenaren. De Figaro keurt het zeer af, dat de minister Christophle te Rotter dam, uit vrees van te zullen mishagen aan de minder welopgevoede republi keinen in Frankrjjkden dronk van den Rolterdamschen burgemeester op den president der Fransche republiek, in plaats van met een dronk opZ. M. den koning der Nederlanden, beantwoord heeft met een toast op de steden Amsterdam, Rotterdam en den Haag. Ons schijnt het toe, zegt het blad, dat de eerste beginselen der welvoegelijkheid den heer Christophle voor schrevenden naam van koning Willem 111 te noemen. Maar dan zouden de broeders en vrienden alhier het voorhoofd hebben gefronst. Komen wij er echter rond voor uit, dat het leed doet, een minister van Frankrijk zich te zien bedienen van eene uitvlugt, ten einde Jan, Piet en Klaas niet te vertoornen; en, wanneer hem de eereplaats in een salon wordt aangeboden, hem gebruik te zien maken van den keukentrap, om zich aan het nakomen van de regelen der betamelijkheid te onttrekken. DFITIGHLA» In de troonrede ter opening van den Pruissischen landdag werd de hoop te kennen gegeven, dat de regering in 's lands vertegenwoordiging steeds een hechten steun zal vinden bij haar streven naar de voldoening aau de behoeften des lands. De inkomsten zijn in de begrooting voor het volgende dienstjaar op hetzelfde bedrag geraamd als in de vorige. De koning betuigde zijn dank voor de bewijzen van verknochtheid van zijn getrouw volk bij zijn 70-jarig militair jubilé. Hij ziet in die uitingen een zekeren waarborg, dat Pruissen zal voortgaan met de ontwikkeling der in waarheid monarchale, tevens vrijzinnige instellingen en dat het zal volhar den in de vervulling zijner roeping ten opzigte van het rijk. De Köln. Zeit. verneemt uit Berlijndat de sociaal-democraten bij de verkiezingen grootere uitkomsten hebben verkregen dan zij zeiven hadden durven verwachten. Men zou er op moeten rekenen, dat hunne fractie voortaan in den rijksdag door het aantal afgevaardigden een niet gering te schatten gewigt in de schaal werpen zal. Naar men aan de Köln. Zeit. meldt is aan het ministerie van oorlog het besluit genomen langzamerhand al de kleine garnizoenen op te heffen. De ondervinding heeft geleerd, dat het langzamerhand bezwaarlijk wordt, behoorlijke schietbanen ter lengte van 800 meter in de nabijheid van steden te verkrijgen. Daarenboven gaat het detacheren van kleine troepenafdeelingen gepaard met andere nadeelen, die van dieper ingrijpenden aard zijn. Door hel vormen van kleine garnizoenen wordt groote schade berokkend aan de ontwikkeling der manschappen. Om dat alles echter niet eensklaps te wijzigen, waardoor vele belangen zouden worden geschaad, zal de maatregel binnen een verloop van 15 jaren zijn toepassing erlangen. De Nordd. Allg. Zeit. laat zich omtrent de conferentie te Konstanti- nopel aldus uit; Elke weigering der Porte wordt met nieuwe inschikkelijk heid beantwoord en gaat het nog eene week in hetzelfde tempo voort, dan zien wij misschien nog de Turksche constitutie op plegtige wijze door de conferentie bekrachtigen en als de langgezochle quadratuur des cirkels der Oostersche qnaestie sanctioneren. In elk geval schijnt de tegenwoordige "modus procedendi" weinig geschikt den Turken grooten eerbied voor de Europesche diplomatie in te boezemen. Zij maken zeer bereidwillig van den hun verleenden tijd tot vollooijing hunner krijgstoerustingen gebruik, om wanneer zij gereed zijn de conferentie beleefd uit te noodigenzich niet langer met Turkije's binnenlandsche aangelegenheden te bemoeijen. Uit St. Petersburg schrijft men aan de Pol. Corr., ter logenstraffing van de ongunstige berigten omtrent den slechten gezondheidstoestand van het Russische zuiderlegerdat volgens officiële rapporten het getal zieken bij dat leger 1451 bedraagt, zijnde dus 0.75 pCt. der legersterkte. TURKIJE. Uit Philippopoli wordt gemeld dat Ahmed-aga, een der bewerkers van de Bulgaarsche gruwelen, door de commissie van onderzoek ter dood ver oordeeld is. Lord Salisbury heeft in Konstantinopel een eigenaardig geschenk ont vangen. De bedienden bemerktendat twee gesloten manden in het portaal van het hotel waren geplaatst. Bij onderzoek bleek de inhoud uit twee pasgeboren kinderen te bestaan, die op die wijze onder de bescherming van Groot-Brittannië werden gesteld. Toen de markies van het voorval hoorde, liet hij de kinderen in zijne kamer brengen. Na ze gezien te heb ben, zeide hij zeer bedaard: Ik behoud ze. Terstond werden voedsters opgezocht, en de anders ter dood of ellende gedoemde kleinen gaan nu waarschijnlijk eene goede toekomst te gemoet. KONSTANTINOPEL, 12 Januarij. De gevolmagtigden der mogendheden zijn heden bijeengekomen en hebben besloten, Maandag hunne laatste voor stellen aan de Porte te doen. De conferentie zal dan nog Donderdag daarop bijeenkomen en, als de Turken blijven weigeren, zullen alle leden der con ferentie Vrijdag vertrekken. De houding van den Duitschen ambassadeur, die elke verdere concessie weigert, trekt bijzonder de aandacht. De Porte is vast besloten, indien geen vergelijk tot stand komt, den l5t(n Maart de vijandelijkheden te hervatten. KONSTANTINOPEL, 12 Januarij. De Rumeensche agent, Ghika, overhan digde aan Safvel Pacha eene nota, waarbij de eisch gesteld wordt, dat Turkije erkenne dat Rumenie geen deel uitmaakt van het Ottomanische Rijk. LONDEN, 12 Januarij. De London Gaz. meldt, dat, volgens mededeeling van sir Henry Elliot, de uitvoer van vee en granen uit het vilayet der Donau, en de uitvoer van granen uit de havens Trapezunt, Samsoun en Kerasoun in Klein-Azie verboden is. LONDEN, 12 Januarij. Daily Neivs verdenkt de regering, dat zij sir II. Elliot door lord Salisbury wil doen overschaduwen. De Standard daar entegen verzekert dat tusschen het kabinet en de twee gevolmagtigden de beste verstandhouding heerscht. De Times betoogt op nieuw de noodzakelijkheid van een gemeenschappe- lijken militairen dwang door Rusland en Engeland tegen de Porte uit te oefenenindien deze de voorstellen mogt verwerpen. KONSTANTINOPEL12 Januarij. De Europesche gedelegeerden waren heden bij den Russischen gezant vergaderdom te beraadslagen over de hou ding welke tegenover de Porte moet aangenomen worden. Ziehier hoe de Porte hare weigering om goed te keuren de acht hoofdpuntendoor de vóór-conferentie vastgesteldmotiveertDe concessie van grondgebied aan Servië en Montenegro is onbestaanbaar met art. 1 der grondwet: de ver deeling en de grensscheiding der Slavische provinciën zijn onaannemelijk, omdat de trotsche en grootsche bevolkingen zich cr tegen verzetten en omdat in beginsel de regering de verdeeling bij rassen niet kan toelaten. De Porie heeft geen bezwaar tegen het kantonnement der troepen, maar weigert de verbindtenis op zich te nemen tot het vormen van een inland- sehe gendarmerie of militie. Deze maatregel is gevaarlijk voor de algemeene veiligheid en zal oorzaak ziju van een mogelijk conflict tusschen Muzelmannen en Christenen. De Porie weigert zelfs in overweging te nemen het voorstel betreffende het benoemen van de gouverneurs onder medewerking van de ge zanten en de commissie. De Porte beschouwt het internationale kantonne ment als onbestaanbaar met het onafhankelijkheidsbeginsel, dat bij het trac- taat van Parijs bekrachtigd is. De beperkende bepalingen aangaande de in komsten der Slavische provinciën zijn in strijd met het souvereiniteitsregt der Porte. De invoering van een bijzonder stelsel van regtsbedeeling voor de Slavische provinciën wordt afgekeurd, als zijnde in strijd met den geest der grondwet. Vele personen, die hunne bezigheden buitenshuis hebben, kunnen zich niet genoeg verplegenwanneer zij verkouden zijn of aan bronchitis, catharren of andere aandoeningen van de bronches of longen lijden. Niets is voor hen inderdaad beter en gemakkelijker dan het gebruik der Teer/capsules van GUYOT, die alle afkooksels, siropen, patés en borstdran- ken vervangen. Het is voldoende om telkens wanneer men gaat eten twee of drie kapsules in te nemen. Daar elke flacon zestig Teerkapsules bevat, kost dit werkdadig genees middel slechts den geringen prijs van zes a acht centen daags, terwijl het ontheft van het gebruik van andere geneesmiddelen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de drie kleurige handleekening van den Heer GUYOT op het étiquette letten. Te verkrijgen te Leiden bij SWEMER, bij REYST en in de meeste Apotheken. VERBETERING. In ons vorig nommer, in het verslag der Donderdag avond in het Nut gehouden vergadering (bladz. 2. kol. 1, regel 26 v. o.), staat: van 3-jarigcn in een 4-jarigen cursus is af te keuren; men leze; van 3- en 5-jarigen cursns in een 4-jarigen cursus is af te keuren. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6