verzocht Ie worden toegelaten tol bewijs en als getuigen te doen liooren de bankiers von Bleichroder en ilolhschild te Frankfort, medc-opriglers der bank, benevens den heer von Diest-Daber, van wien de beschuldiging is uitgegaan. De reglbank heeft dit toegestaan. Te Berlijn worden door de politie maatregelen genomen om zich in de spoorwegstations bij het vertrek of de doorreis van landverhuizers te overtuigendat zij voldoende middelen bezitten om de plaats hunner bestem ming te bereiken en hun ingeval dit geen bevredigenden uitslag oplevert te beletten de reis voort te zetten. PER TELEGRAAF. 's GRAVENI1AGE, 9 Januarij. De generaal-majoor Bodi de Loo is met 1 Februari] op de meest eervolle wijze ontslagen als secretaris generaal bij het dep. van oorlog, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. KONSTANTINOPEL8 Januarij. De F.rieksche en Turksche inwoners van Adrianopol hebben verlof gevraasd de wapenen te mogen opvatten om den algemeenen vijand te bestrijden. Deze vraag was aan den Sultan gerigt. Z. M. heeft den Vizier doen schrijven dat hij zijne onderdanen dankt en hoopt den vrede te bewaren, maar dat hij, in geval van oorlog, zich aan het hoofd van het leger zou plaatsen en zou rekenen op de hulp van al zijn onderdanen zonder onderscheid van ras of godsdienst. De Cheik-ul-islam werft vrijwilligers aan. KONSTANTINOPEL, 8 Januarij. In de heden gehouden zitting der con ferentie weerlegde Corti de beweringen jl Zaturdag door Salvei-pacha aan gevoerd Lord Salisbury ondersteunde den Italiaanschen gevolmagtigde. De Turken gaven noglans hunne weigering niet opmaar namen deel aan de discussie over de qnaestie der waarborgen, met name over de inrisling der commissie. Woensdag zal de discussie voortgezet worden. Men geloolt dat de conferentie nog maar weinig zittingen zal houden. Het is onjuist dat een nieuwe Duitsche afgevaardigde in de conferentie zitting heeft. NEW-YOPiK, 8 Januarij. De democratische en de republickeinschc partij hehben elke haren nieuwen gouverneur van Louisiana geïnstalleerdzonder dat daarbij ongeregeldheden zijn voorgevallen. Een ieder weet, welk een heerlijk geneesmiddel de teer is in geval van bronchitisteering. calharrenverkoudheden en in 't algemeen tegen alle aandoeningen van bronches en longen. Vele zieken helaas, voor wie dit geneesmiddel uitstekend zou wezen ge bruiken de leer niethetzij uit tegenzin tegen den smaakhetzij dal het hun verveelt om het leegwater klaar te maken. Dank zij het geniale denk beeld van den he'er GUYOT, Pharmaciën te Parijs, hebben al die min ol meer rechtvaardige grieven van de zieken opgehouden te bestaan. liet is den heer GUYOT gelukt de teer te omgeven met een licht bedeksel van doorschijnende Gelatine en er ronde kapsulcs van te maken ter grootte van een pil. Deze kapsules kan men zeer gemakkelijk innemen op'toogen- blik dat men gaal eten; ze hebben volstrekt geen smaak Zoodra ze in de maag komen smelt de Gelatine, en wordt de teer opgenomen Deze kap sules zijn zeer duurzaamzóózelfs dat de kapsules van een aangebroken llacon nog na jaren te gebruiken zijn. De teerkapsnles van den heer GUYOT zijn een zeer rationeel geneesmiddeldal niet meer ko«t dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle horst- kruiden. De heer GUYOT kan slechts instaan voor die flacons waarop zich zijne hundleekeiiing bevindtgedrukt in drie kleuren. Te verkrijgen te Leiden bij SWEMER, bij BEYST en in de meesle Apo Gieken. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. „Ken gevangen vogel", tooneelspel in 3 Bedrijven, door Marei Uns Emants, en „ïlet wiegje", Dram. Schels in 1 Bedrijf door Emiel van Goethem. Rij de beweging, welke zich in de laatste jaren ten gunste van hel na tionaal tooneel openbaart, spoort men vaak in couranten en tijdschriften jeugdige schrijvers aan, om hunne krachten aan de dramatische litteratuur te beproeven. Daaruit zou men opmaken, dal een tooneelschrijver bij zijn optreden dan ook op groote toegevendheid zou mogen rekenen, maar het tegendeel vindt meestal plaats. De eriliek bekijkt het werk van hem, die aan de opwekkende stem gehoor geeftmet zulke scherpe blikken en ha vent het zoodaning, dat het den armen patient groen en geel voor de oogen wordt, en hij tot de ontmoedigende conclusie moet komen, dat zijn werk een ellendig prul is. Wij achten dit een ongelukkige tactiek en niet opbouwend voor de goede zaak. Wij willen die dan nu ook in ons verslag niet navolgen, maar be ginnen reeds met te verzekeren, dal wij volstrekt: niet voornemens zijn dezen eersteling van den lieer Emants eens ferm door te halen. Integendeel, wij willen liever op de licht- dan op de schaduwzijde van hel stuk wijzen en wanneer wij gebreken aanloouen, dan doen wij het alleen om den auteur naar ons beste weten behulpzaam te zijn in zijn edel streven. De heer Emants schreef vroeger reeds een drama in verzen: /'Julianus de Afvallige" maar daar dit niet voor opvoering geschikt is, kunnen wij "Een gevangen vogel", als stuk om te spelen, met recht zijn eersteling noemen. Op de strekking valt niets aan te merken en de grondidee: vergelijking van die jonge vrouw, op haar prachtig buiten naar vrijheid smachtende, met den kanarievogel in zijn kooi, is den dichter waardig. Hel onderwerp is eenvoudig, zeifs wel wat al te eenvoudig. Alleen de Franschcn verstaan de kunst om allervermakelijkste stukken te schrijven; zonder intrige. Ons, Hollanders, ontbreekt het aan die levendigheid, die gevatheid, die buig zaamheid welke bijna lederen volzin doel tintelen van geest. De gesprek ken in dit stuk zijn niet vervelend, neen, zelfs vrij onderhoudend, maar ook niet zóó boeiend, dat zij hel gemis eencr kunstige intrige vergoeden kunnen. Als men een stuk van een weinig geroutineerd schrijver ter inzage krijgt dan kan men gerust, zonder hel gelezen te hebben, er vóór zetten: "Veel te breedsprakig! de schrijver moet het wel een vierde verkorten". Zoo is het ook hier. Als dit stuk tot twee bedrijven kon worden samen gesmolten. dan zou het stellig winnen. Wij maken hier kennis met een jong vrouwtje, Anna van Voorden, dat, met een zeer deftig m;i gehuwd, een vrij eentonig leven leidt. Door ecne gedienstige vriendin, die altijd nog een wrok koestert tegen haarman, wordt zij opmerkzaam gemaakt op hetgeen haar ontbreekt, en wordt levens haar aandacht gevestigt op de aantrekkelijkheid van zeker jong schilder, die daar logeert. Het gevolg is dat de schilder zich als kampioen voor het zoo genaamd verdrukte vrouwtje opwerpt, waardoor de echtgenoot bemerkt wat er gaande is. Deze slaat nu aan zijn vrouw erne scheiding voor, om haar de vrijheid terug te geven, terwijl hij tegelijkertijd hare goed verzorgde kana rievogel laat wegvliegen. Aan het slot ontdekt Anna de beweegreden van hare valsche vriendin en komt tot inkeer, terwijl een oogenblik later Alfred van Voorden den kanarievogel Ie voorschijn brengtdie zijn vrijheid met den dood moest bekoopen. Zooals wij reeds zeiden, hebben wij hier met een schoonen dichterlijken greep te doen, welke den heer Emants tot eer verstrekt. Het voornaamste gebrek in het stuk is naar ons oordeel dit, dat het den toeschouwer wat koud laat; dat de scènes, waar het op aan moest komen, niet warm en wegslepend genoeg geschreven zijn. De schrijver heeft de karakters zijner hoofdpersonen niet duidelijk genoeg in het licht gesteld. Anna moest een aardig, lief schepseltje zijn, met een Anstrich van Schwbr- merei: een vlindertje, dat men voorzichtig moet behandelen of de schitte rende stol gaat van de vleugels, - en wij zien in het 1® bedrijf in Anna eene ontevreden, lastige en kwaad gehumeurde dame. Wij bewonderen het Jobs-geduld, waarmee haar man haar aanhoort. Anna van Voorden mag zich vervelen, mag pruilen, maar zij moest altijd lief blijven. Tegen haar over slaat nu haar man, veel te koud. veel te strak. Hij geeft aan leiding dat de toeschouwer zegt: "Nu, met zoon koelen, ernstigen man op een buiten alleen te zitten is ook niet alles!" De innige liefde voor zijn vrouw moest meer uitkomen, en bij zou in ons eigen hart ook gevoeliger snaren doen klinken. De scène, waarin hij Anna de scheiding voorstelt is goed geschreven maar toch niet warm genoeg. Men moest meer kunnen zien dat heL den man moeite kostte zóó te spreken. En in de verzoenings scène met Anna (3e bedrijf) wijst hij hare bede om vergiffenis veel te lang af en doet onze aandacht verflauwen. Men zon zoo willen dal die man zich wat spoediger over het afgedwaalde kind ontfermde en zijn gevoel niet zoo hermetisch in zich opsloot. Als er warm, menschelijk gevoel in iemand leeftlaat hel dan toch eens even naar buiten komen Wij drukken zoo bijzonder op deze gebrekenomdat wij ze zoo erg jam mer vindendaar het stuk overigens zooveel goeds bevat. Hoe de vrede lusschen echlgenooten maar al te vaak door gedienstige vrienden of vriendinnen verstoord wordt is zeer juist aangewezen. Het karakter van Carolina Ran- neveld is scherp geteekend en voldoet daarom op het tooneel ook veel beter dan de reeds genoemde karakters. Grégoire, de niais. heeft niet weinig bijgedra gen lol liet succès van het stukvooral zóó meesterlijk gespeeld als de heer v. Zuy- Ien deed. Die halve roes gaf hij prachtig weer, zonder eenige ruwheid. Hij bleef in zijn spel altijd de fatsoenlijke man. Waarlijk, deze rol is voor den heer v. Zuylen een creatie, die in herinnering blijft. Minder gelukkig kwam de rol van Eduard Meeuwis er alen wel zóó dat wij bijna niet weten of het aan de tol of aan den heer Chrispiju lag, dat die schilder ons zoo on voldaan liet. Niels geniaals, niets dweepends van den bewonderaar der Ilaliaansche natuur en meesterstukken was in hem op te merken. Als de heer Chrispijn dat jongensachtige niet af kan leeren, vreezen wij voor zijn toekomst van acteur. Op deze wijze zijn we ongemerkt aan de uilvoering gekomen. Mej. van Biene speelde bij ongesteldheid van mej. van Dam de rol van Anna en deed dit zeer voldoende. De heer J. Haspels stond haar flink ter zijde, terwijl ook Mw. de Vries haar ecnigszins ongewoon emploi goed vervulde. De aardige meiden-scène werd amusant gespeeld. Wij hopen spoedig een nieuw stuk van den heer Marcellus Emants te mogen zien. Al hadden wij eenige aanmerkingen toch staat zijn tooneel spel stellig hooger dan menig ander oorspronkelijk stuk. De taal is zeer schoon, vol dichterlijke beelden. Waren die voor hel dagelijksche leven ook wat talrijk dan is dit toch eigenlijk een benijdenswaardig gebrek, waar alleen ware dichters zich aan schuldig kunnen makenadres aan Schillers "Raiiber of Fiesco" Wij zyu overtuigd dat iemandwiens eerste ling zooveel schoons bevat nog veel voor de toekomst belooft. Van "liet Wiegje" spreken we nu niet als hebbende hel reeds vroeger behandeld. Leiden, 9 Jan. 77. A I) V E R T E N T I E IN. lieden overleed, ten mijnen huize, mijn geliefde Kleinzoon RERNARDUS IGNATIUS VAN LOON, in den ouderdom van 20 jaar, voorzien van de Genademiddelen der II Kerk. Leiden, 7 Januari 1877. Wed® J. B. KORTMANN, Speet. Heden overleed te Vughtbij 's Bosch, de lieer JOSEPI1US FRANCISCUS ZUUR, in den ouderdom van 69 jaren. Leiden, 9 Januarij 1877. J. A. ZUUR. Na eene kortstondige ziekte overleed heden, lot mijne diepe smart, na voorzien te zijn van de II11 Sacramenten, mijn geliefd oudste Zoontje LOUIS, in den jeugdigen leeftijd van 13 jaren Leiden, 9 Januarij 1877. P. J. A. BRÜNING. De Ondergeteekenden betuigen hun harlclijken dank voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hunne dochter ondervonden. J. TIBBOEL. Leiden, 9 Jan. 1877, E. J. T1RB0EL, Wocbe. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Moeder, betuig ik, namens ons allen, mijnen oprechten dank. Amsterdam, 6 Januari 1877. C. A. SPIN.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3