BUTliN lAXDSCSiE BMiUii 11 SN. De Staatscourant bevat bel verslag van de commissiebelast met bet afnemen van examen aan gepatenteerde veeartsen, krachtens art. 16 der wet van 8 Jolij 1874, gewijzigd bij de wet van 4 April 1875. Van de 61 geëxamineerden werd aan 20 het bewijs van toelating gerleend. Voor Zuid holland aan de hh. J. Okkerse te Woerden, J. van der Mast te Dubbeldam, J. van Dam, te Woubrugge, W. van Wijngaarden, te Stolwijk. De heer C. van der Goes, te 'silage, commissaris des konings bij V. M». instelling voor jeugdige toonkunstenaars", heeft ter algemeene kennis gebragtdal in de maand Mei van dit jaar weder een wedstrijd zal wor den gehouden voor hel instrumentale gedeelte van die instelling (piano, viool en violoncel), om. volgens 's koning milde beschikking, in bet genot van subsidie te worden gesteldter voortzetting van muzikale studiën gedurende drie jaren, Op de door 'Teylers godgeleerd genootschap uitgeschreven prijsvraag: //Hoe moet met bet oog op den hedcudaagschen strijd onder de staathuis houdkundigen over de onderlinge verhouding van staal en maatschappij wor den geoordeeld volgens de beginselen der Christelijke zedeleer", zijn drie antwoorden ingekomenalle in de Hoogduitschc taal. liet stoomschip Stad Amsterdam, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 6 Jan des avonds, te Suez aangekomen. Te Delft is eergisteren morgen brand ontslaan op den zolder van den bakker Nieuwland op de Gedempte Burgwal, lie brand liet zich geweldig aanzien, maar door het spoedig instorten van het dak werden de vlammen grootendeels gedempt en konden de spuiten met goed gevolg werken, zoodat men den brand spoedig meester was. Gisteren morgen is onder Overschie. ten gevolge van aanvaring, een schuil, met 100 vaten petroleum'geladen, gezonken. De schuit was bestemd naar Leiden. De schipper, zijne vrouw en drie kinderen werden slechts met moeite gered. Tc Amsterdam heeft gisteren de heer A. van Lier, directeur van het Grand-Tin dire in de Amslelstraalzijn 25-jarig jubileum gevierd. Van d' verschillende theatres in Berlijn. Leipzig. Frankfort. Rotterdam, tot zelfs uit St. Petersburg, ontving hij hcilwenschen van directeuren en ar- tislen. Ook Clara Ziegler seinde uit Leipzig haar heilbeden. Namens de Duitsche artisten werd hem een prachtige zilveren lauwerkrans op het hoold gedrukt en door de leden van het orchest werd hem een zilveren lier aangeboden. Eene commissie van vrienden en vereerders uil de burgerij van Amsterdam, bood hem een geschenk aan. bestaande in een prachtige landauer met harnachemcnt met zilveren beslag. In de Amslelstraat werd algemeen gevlagd. Door den officier van justitie te Amsterdam is de aandacht der politie gevestigd op den verkoop van anijszaad aldaar per scheepsgelegenheid aan gevoerd van Alicante, hetwelk vermengd is met dollekervel en voor liet gebruik zeer gevaarlijk is. De aangevoerde balen met anijszaad waren aan het adres van een viertal kooplieden aldaar. De heer L. S. Jacobs, van hel museum Louis XV', maakt het iV. c. d. D. opmerkzaam, dat de persoon, die de bijzonderheden van het schild mede deelde. niet geheel op de hoogte der historie was. Immers wist o. a. de kooper zeer goed wat bij deed; hij is een van de eerste kenners van an tiquiteiten in de hoofdstad; ook kocht hij het zelf niet, maar had de com missie opgedragen aan een in het vak van antiquiteiten zeer gerenommeerd makelaar. Ook is het schild niet door den kooper opgepoetst, maar de restauratic geschiedde met veel zorg door daartoe bevoegde personen. Volgens de Arnh.C. is de vrouw uit Barneveld, die wegens vermoeden van vergiftiging, op haren man gepleegd, sedert eenigen tijd ge 'etincerd was. door de regtbank te Arnhem, hij gebreke van genoegzaam bewijs, buiten vervolging gesteld, ten gevolge waarvan zij op vrije voelen is gesteld. Te Deventer is in den nacht van Zaturdag op Zondag bij een koopman en winkelier in koloniale waren inbraak gepleegd. De dieven zijn geslopen in een in aanbouw staand pand naast het pakhuis, hebben van beide gebou wen eenige' pannen gebroken en zich op deze wijze toegang tot het pakhuis verschaft. Vervolgens zijn zij in bet kantoor gedrongen en hebben daar de buitendeur van de brandkastwaarin cene zeer aanzienlijke waarde gebor gen was. opengebroken. Hel mogt hun echter niet gelukken de binnen deur er van los te krijgen, zoodat zij den buit niet konden hemagtigen. Den volgenden nacht is te Zwolle in het kantoor der azijufabriek van de lib. Ileerckens en Schaepman in liet Grootc Wezenland ingebroken. Na over den muur te zijn geklommen, heeft men op de binnenplaats een glasruit verbrijzeld en uit ceii paar ongesloten lessenaars ongeveer 5 ontvreemd; een geslot li lessenaar heeft men opengebroken, maar daarin was geen geldswaarde, lu de verschillende lessenaars vond men verbrande stukken van lucifers. Uit wraak of om den diefstal niet te doen ontdekken en eenc gasontploffing of brand te doen ontstaan, heeft men een arm van het gasornenicnt afge draaid, waardoor het kantoor met gas gevuld werd, en een ander gaslicht ilaauw ontstoken en brandende gelaten. Van wege de regtbank te lleerenvcen is een onderzoek ingesteld te Veensluis. alwaar in de schuur van den logementhouder des nachts een persoon had geslapen, die des ochtends met een diepe wonde in den hals werd gevonden. Deze persoon was zekere .1. Mercunr. van Langezwaag, een jongmejiseh die op weg was naar Harderwijk, alwaar hij dienst had genomen vo ir Mc'.iin. Of hij zich zeil die wond heeft toegebragt, of dat een paar mannen, zooals hij moet hebben verklaard, dit hebben gedaan, is tot dusver niet met zekerheid te zeggen. Mag men echter de geruch ten gelooven dan is hem 60 ontvreemd. In dezelfde schuur sliep dien nacht nog iemanddoch deze lagtoen men den volgenden morgen hel gebeurde ontdekte, nog rustig te slapen" en wist nergens van. De wonde is niet doodelijk. 'sGRAVENUAGE, 9 January. Tot burgemeester der gemeente llaaren is benoemd de lieer B. F. G. A. R. baron van Lamsweerde, burgemeester der gemeente Boxtel, ten einde beide betrekkingen gelijktijdig te bekleeden. Aan den heer mr. J. F. van Persijn is eervol ontslag verleend als lijde lijk beambte bij 's rijks archief. Tol adjunct commies bij de algemeene rekenkamer ie benoemd de eer ste klerk J. C. Lignac, en lot controleur bij 's rijks belastingen te Kampen de heer J. P. van Blarkom, thans te Purmerend. De luit. ter zee 2,le kl. E. D. Kits van Heyningenuit Ö.-I. terugge keerd is op non-activiteit gesteld. lu appèl werd lieden door het gereglshof te 's Gravenhagc behandeld de zaak van J. v. V., J. L.M. C. v. V., G. v. V.. J. N. en A. v. d. 11. allen te Leiden woonachtig, beklaagd van op den 18 Julij II. eenc vrouw, die wegens huisselijke oneoniaheden hare woonplaats w ilde verlaten en naar het scheen hare achterstallige huur niet had voldaan, door het toebrengen van slagen en slompen en aan de haren Ie trekken, te hebben mishandeld, ten gevolge waarvan die vrouw, ten einde raad, met haar kind op den arm in het water is gesprongen, maar, spoedig weder op het drooge gebragt, daar van geen nadeelige gevolgen heelt ondervonden. Hoewel allen hunne schuld ontkenden veroordeelde de Leidschc regtbank vijf der beklaagden tot gevan genisstraf en sprak den zesden vrij. Twee der veroordeelden voorzagen zich in liooger beroep en liet openb. min. kwam van het geheele vonnis in appèl, Ook nu hield het zestal voor den hoogeren regter zijne onschuld volzelfs w erden twee getuigen ten verzoeke van den eersten beklaagde gehoord, maar dezen konden over de zaak zeil geen inlichtingen verstrek ken. Adv. gen. Mr. Gregory requireerde de bevestiging van hel vonnis door de regtbank gewezen, liet hof zal aanstaanden Maandag uitspraak doen. Een adres van 1071 neringdoenden en werklieden alhier heeft den ge meenteraad bereikt met verzoek de kermis niet af te schaden. jK :s ti gj, «v LONDEN 8 Janna'ij. Daily News dringt aan op liet instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de talrijke desertie bij hel leser. Dal blad is er mede inge nomen dat alle recrulen voortaan onderwijs zullen ontvangen in de kunst van koken Een soldaat moet zich in dat opzigt weten te helpen en het schijnt met de Britsche militairen te dezen aanzien bitter slecht gesteld te zijn; de Duitsche en vooral de Franscbc soldaten zijn hen in kookkunst ver vooruit. De secretaris van de vereeniging der Israelilen hier te lande, de heer A. Löwy. schrijft aan de Times, dal het berigl aangaande de mishandeling der Joden in Moldavië cene overdrijving kon schijnen, en hij dus, namens de vereeniging. per telegram om nadere inlichtingen heeft gevraagd. Het antwoord heelt de waarheid van dit ontzettende herigt ten volle be vestigd. liet is echter gehikt te Burcharest te verkrijgen, dat aan de barbaarsclie handelingen van den burgemeester van Baslui een einde wierd gemaakt. F ïl ft* R Ti IJ Si. De acht prefecten, aan wie ontslag is verleend, stonden hekend als tegenstanders der republiek. Er zijn er onder die zich niet ontzagen van de officiële stukken de woorden //Franscbc republiek" te schrappen. Volgens de Siècle belmoren er niet 8, maar 27 prefecten ontslagen te worden, om in den toestand eene gezonde verbetering te verkrijgen. De llappel gaat nog verder en wil er 60 verwijderen, zoodat er volgens de zienswijze van dat blad maar 24 prefecten zuiver zijn. Men spreekt van de aftreding van den admiraal Fourichon als minis ter van marine. Admiraal Pothuau. minister onder hel bestuur van Thiers, wordt als zijn opvolger genoemd De uitkomsten der In December jl te Parijs plaats gehad hebbende volkstelling zijn reeds openbaar gemaakt. Parijs heeft 1.986,748 inwoners, dat is 134.956 meer dan bij de voriec telling voor vijf jaren. Marseille daarentegen is shclits weinig in bevolking vooruitgegaan. Het telde in 1872 312.864 inwoners, en thans 318.742, De regering heeft renen jeuariigen verdienstelijken geleerde, den heer Charles Wiener, eene archaeologisclie zending naar Zuid-Amcrika toever trouwd welke bij in den nazomer van 1875 heeft begonnen De lieer Wiener berigt uit Pacliacamac dat hij in de Ghilcenschc Andes gleilschers heeft ontdekt, welker beslaan door Agassiz en anderen ontkend is. De uit- gestrcklsle dezer glelschcrs worden ingenomen door de dalgronden van Gajon de los Cypressesen geven aan de riviertjes Cypres en Corladeral haren oorspron:. Eerstdaags zal zekere BorelDeen der ouder den heer Bullet aange stelde onderprefecten, voor de regtbank verschijnen, onder beschuldiging gelden verduisterd te hebben, die voor de overstroomden bestemd waren. In een der voorsteden van Moulins brak dezer dagui een hevige brand uit en wel in huizen, die ter weerszijden stonden van den spoorweg van Parijs naar Orleans. De vlammen sloegen in vo Ie woede over den weg heen, toen de trein van Parijs aankwam. De machinist deed den trein stil staan; men sloot zorgvuldig alle portieren en raampjes, toen ging liet met volle kracht door de vlammen heen. Een honderdtal meiers verder bleef de trein op nieuw slaan; men onderzocht zorgvuldig de rijtuigen, outdektegecn schade en de reis kou worden voortgezet Te Nantes is op eenc grootc suikerraffinaderijwegens gebrek aan grondstof, het werk gestaaktin andere raffinaderijen is het zeer vermin derd. Duizenden werklieden zijn zonder verdienste. G U i T S t! H L 4 5». Te Berlijn is een proces tegen de HeicUsglockc aanhangig, wegens de beschuldiging dat prins Bismarck aan de vestiging der algemeene bank voor grondcredict had deelgenomen en daarvoor een millioen thaler had ontvangen tevens is te Posen het proces geopend legen de Kanjer I'oznauski die dat berigt uit de Reichsglocke had overgenomen. De verdediger heeft

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2