LEUKS IIIE COURANT. 1877. WOENSDAG 10 JANUAIUJ. 8S STADS BERICHTEN. BINNENLANÜSC11E BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, builen de expeditiekosten. afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prjjs der Advcrtcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. 19 ER - IJ K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet. besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 27«icn December 187G, n". 11/1 Provinciaalblad n». 87), houdende bepaling van de tijdstippen van den lier-ijk der inaten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor liet jaar 1877; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. r», der wet van den 7tn April 1860 Staatsblad n°. 57), tot liet doen her ijken van alle reeds in gel» nik zijnde lengtematen van 1 en 2 dekame- terde ruimtematen, de inhoudsmaten voor drooge waren met de daarbij be- hoorende strijkers en de gewichten, (zullende de herijk van dit jaar zich alleen bepalen tot het vorenstaande)onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk II, op den 10 en 11 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Rinrienlandsche Zaken, van den 18dcn December 1876, de letter K, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel bij den ijk als bij den lier-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroonbij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen terwijl het kanloormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien hij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overslem- pcling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 Januari 1877. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over liet algcloopen jaar 1876 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóóruit" Januari e. k., lep Gemeente-Secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d BRANDEI ER, Burgemeester. Leiden, 6 Januari 1877. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN dpen te welen dat, ingevolge art. 2 der verordening regelende de invordering der plaatselijke belasting op honden, ieder houder van een of meer hpnden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 319,e» Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te dpen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekenri biljetdat bedoelde invullingsbiljetten voor het diensijaar 1877 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrjjgbaar zjjn. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 6 Januari 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 9 Jauuarij De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in de maand April e. k.ten overstaan van de daartoe benoemde commissie, het bij art. 2 van bet kon. besluit van 7 Junij 1856, bepaalde vergelijkend examen van hen, die tot surnumerair der registratie cn domei nen wenschen benoemd te worden, zal plaats hebben. Het aantal te benoe men surnumerairs wordt bepaald op tien. Zij die tot het voormelde examen wenschen te worden toegelaten, moeten vóór of uiterlijk op 1 Maart e. k. hel bij art. 4 van voormeld besluit bedoelde verzoekschrift indienen. - De brievenmalen naar Nederl. Indiëdoor middel van de stoomschepen der maatschappij //Nederland", worden in het vervolg om de drie in plaats van om de vier weken op de navolgende tijdstippen uit Nederland verzon den: a. van bet Nieuwe Diep Zaturdag den 13d,n Januarjj en vervolgens des Zalurdags om de drie wekenb. langs den weg van Napels van Amsterdam Maandag den 22"t0 Januarjj en vervolgens des Maandags om de drie weken per eersten Rijnspoor 's morgens 7 uur. Ten aanzien der verzendingen uit Nederl.-Indië naar Nederland wordt, te beginnen met den 24""1 Maart of daaromtrent, met de driewekelijksche dienst aangevangen. Heden morgen trok het de aandacht van een voorbijganger aan den singel nabij de voormalige Koep ortdat aldaar(een melkwagen stond waar? ouder een boud gespannen, terwijl een buis en een pet in de onmiddellijke nabijheid op den grond lagen. Dit gaf natuurlijk aanleiding tot het ver moeden dat den vervoerder van den melkwagen een ongelnk zon zijn over komen. Op grond daarvan werd daar ter plaatse, onder toezigt der politie, gevischt, en spoedig werd dit vermoeden bevestigd door het ophalen van twee lijkenbet een van den melkboer O. en het ander van A smid van beroep. De eerstgenoemde bad de hand geklemd aan het been van den laatstgenoemden, zoodat men vooronderstellen moet dat een hunner te water is geraakten dat de andere bet slagtoffer is geworden van zjjne zucht om hem te redden. Naar wij van verschillende zijden vernemen, zou 0., die aan de zuid zijde nabij de Aschsehuur woonachtig is, en eiken ochtend met de kar melk baalt onder Zoeierwoude. bier eene poging hebben gedaan om eenen man te redden, die zich zeiven liet leven wilde benemen. Deze persoon toch, sedert 8 weken te Leiden woonachtig in de Raamsteegvan Gorkum gekomen had omtrent een stuk werk woorden gehad met zjjnen patroon. Heden morgen, in slede van naar zijn werk te gaan, ontliep hjj zijne woning met kwade bedoelingen. Zijne vrouw had hem langs de St. Jacobsgracht nog met zijne boterham nageloopen, doch hij wilde daarvan niets hooren. Gisteren avond vierde de typographische vereeniging Lourens Jansz. Coster alhier baar gewone jaarleest in het Neêrlandsch Koffijhuis. Met genoegen zag zij weder dat eenige heeren patroons en donateurs, onder welke laaisteu twee leden van den gemeenteraad, zich in haar midden bevonden, cn daardoor een blijk gaven van belangstelling in het werk en het streven der vereeniging. Nadat zij, onder het spelen van eenen door den heer Grenlziits gccomponeerden marsch, feestelijk waren binnengeleid opende dc voorzitter de bijeenkomst met een kort woord, waaruit bleek dat de ver. eeniging in hoogst gunstigen toestand verkeert en dat zij in bet afgeloopen jaar in alle opzigtcn aan bare verpliglingen tegenover de leden had kunnen voldoen. Haar weduwe- en toelagefonds was mede in gunstigen toestand., hetgeen vooral daaraan was Ie danken dat de vereeniging in dit jaar geene verloren. Een cn ander bleek meer in bijzon- secretaris medegedeelde verslag. Na het zingen bh. patroons, donateurs en eereledeu, werden bijgestaan door twee jongejnfvrouwentwee Bertram de Cipier, dramatische schels door leden door den dood bad derheden uit het door den van een welkomstlied aan door een zevental leden, tooneelstukjes opgevoerd: Arnold, en De man met honderd kwalen, blijspel iu een bedrijf door dr. R. Ju., en na eene korte pauze nog een derde: Tooneelstudienblijspel in een bedrijf door Justus van Maurik jr. De uitvoering van deze st: kjes droeg hoogen lof weg; voor dilettanten mag het gezegd worden dat dc leden, die zich daarmede hadden belast, zich voortreffelijk van hunne taak hebben gekweten. De overige nog beschikbare uren waren naar gewoonte aan zang en dans gewijd; lol laat in den nacht bleel men genoegelijk bijeen en de beer Tethofll trachtte in alles, zooveel in hein was, dat genoegen te bevorderen. Omtrent de haringvisscherij te Vlaardingen wordt ons gemeld dat in het afgeloopen jaar, inzonderheid door loggers, besomd is van 20000 tot 25000, ofschoon de aanvoer kleiner was dan andere jaren. Door de ge zamenlijke ter haringvisscherij uitgeruste schepen was toch 3550 ton minder dan in 1875, 8776 ton minder dan in 1874 aangebragt. Niettegenstaande die ongunstige uitkomst meent men zekerheid te hebben dal aan de aan deelhouders der gezamenlijke recderijcn nog een bevredigend dividend zal kunnen uitgekeerd worden, daar de prijzen van den haring hoog zijn. De prijzen toch zijn gestegen van ƒ24 tot 32, terwijl voor hoeker-haring ƒ36 en voor bootsmansharing 43 betaald wordt. Het aantal der door de rec- derijen in 1876 gebezisds schepen (hoekers, loggers, sloepen eu homschuiten) bedroeg 338, als van Vlaardingen 57, van Maassluis 40, van 's Gravenhage 6, van Scheveningen 176, van de Rijp 1, van Amsterdam 3, van Zvvartewaal 2, van Harlingen 1 en van Katwijk 52.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1