BUITElNLAINDSCIIE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. veren glans en klank van hel schoongemaakle sink. Zijn ƒ300 waren dan loch niet ganscli en al weg, meende hij. Met verontwaardiging wees hij dus een hem, vanwege de gecombineerde opkoopers, onderhands gedaan bod af van ƒ26. Toevallig kreeg een onzer meest bekende historieschilders het schild te zien. Hij vond het mooi. Een prijs bepalen dorst bij echter niet. Dat hing af van wat er een liefhebber voor geven wilde. Als hij het schild echter hem toevertrouwen wilde, hij zou juist een uitstapje naar Parijs maken, dan zou hij het daar misschien wel goed kunnen verkoopen. De ander stemde toe. De schilder kwam te Parijs, liet dezen en genen het stuk zien, en weldra vond hij in zijn hotel hel visiliekaarlje van Rothschild. De baron had van hel stuk gehoord zag hel en kocht het schild na lang loven en bieden voor zijne collectie. Hel ging in Rothschild's handen over voor 36000. 'sGRAVENHAGE. 5 Januarij. Tot plaatsvervangend kantonregter te Rergum is benoemd de heer S. O. J. Crouimelin baron van Heeckeren, secretaris der gemeente Tietjerkslc- radeel. en tot notaris te Danlumawoude, arr. Leeuwarden, de heer W. llel- lema«and.-notaris, burgemeester der gemeente Acblkarspelen. De adelborst lsle kl. J. M. Phaff, behoorende lot de rol van hel wacht schip te Willemsoordwordt overgeplaatst aan boord van hel schroefstoom- schip Leeuwarden. Gisteren avond is te dezer stede aangekomen de heer Christophe, minister van openbare werken in Frankrijk. Z. Exc. is afgestapt ten huize van den Franschen gezant bij ons hof, den heer Target. Het personeel, waarmede de heer Christophe eene reis door ons land maakt, ter bczigtiging der voornaamste openbare werken, heeft intrek genomen in het Hotel Paulez. Gisteren vertoefden deze heeren eenigen lijd le Utrecht en zij zullen morgen de groole werken te Amsterdam bezoeken. ËSKiELAKI). LONDEN 4 January. Daily News bevat het volgende bengt uit Delhi: Op 1 Januarij, na de rede van den onderkoninghebben de maharajah van Scindia en de voornaamste hoofden een telegram naar koningin Victoria gezonden, om haar geluk te wenschen met de aanvaarding van den titel: "Keizerin van Indië.' De Gazelle of India maakt melding van de verschillende ridder orden, welke verleend zijn. Aan 15988 gevangenen, die zich gedurende zekeren tijd goed hebben gedragenis de vrijheid geschonken. Gedurende het jaar 1876 zijn bij bet leger 7759 gevallen van desertie voorgekomen. FRANKRIJK. Naar men thans verneemt zou in den ministerraad besloten zijn de kamers zonder boodschap van den president der republiek te openen. Naar men uit Lyon aan dc Siècle meldt is in de laatste dagen een vrij groot gedeelte der inwoners van het plaatsje Saint-Maurice de Gourdan, in het depart. Ain, op eenigen afstand van Lyon van hel katholicisme lot bet protestantisme overgegaan. Reeds voor lang hadden de inwoners der gemeente bitter over den pastoor geklaagd. Ten laatste verzochten zij den bisschop van Belley een anderen pastoor in zijne plaats le stellen. Deze weigerde dit en toen besloten vele inwonersonder welke dc aanzien lijkste, ook de maire, een predikant te laten komen. De beweging breidt zich lol de nabij gelegen plaatsen uit. Den 2,lcn Jan. is de "Ranqne Franco-llollandaise" door de Parijsche regtbank van koophandel, ten verzoeke van de "Banquc de Belgique", bij verstek failliet verklaard. Berigten uit Italië melden dat in de nabijheid van Girgenli eenigc roo- vers zich van een kind van een zekeren Antonio Reina hebben meester gemaakt. Zij vragen een losgeld van 5000 francs. Zij hadden aan Reina een brandbrief gezonden waarin zulk eene som gceischt werden hebben daar die niet betaald was, zijn kind gestolen. ttUITSGlILAXD. Bij gelegenheid van 's keizers jubilé heeft hel Duitsche «Kriegerbund" een fonds opgcrigt ter ondersteuning van weduwen der leden. Het VVest- phaalsche "Krieger- und Landwchr-Verband" heeft den keizer een zilveren Victoria-zuil aangeboden. De Fransche gezant te Berlijn, burggraaf de Gontaul-Bironheeft on langs door dc aan hel hollen geraakte paarden van een rijtuig in den toom le vatten, de daarin gezelenen, en mei name den reeds van den bok geslagen koetsier, -hel leven gered. Voor deze daad werd hem bij de re ceptie op Nieuwjaarsdag door den keizer eigenhandig de reddings-medaille geschonken. Volgens officieel berigl omtrent de dijkbreuk en overstrooming in de ptovicie West-Pruissen zijn langs den Nogat 36 plaatsen, gezamenlijk ter oppervlakte van 15650 hectaren, met eene bevolking van 10794 zielen, ondergeloopcn. Tot 30 December kon men over het ijs het noodigc perso neel en materieel lot hulp aanvoeren, doch op Nieuwjaarsdag was ten ge volge van den dooi alle gemeenschap met de overstroomde plaatsen afgesneden. Te Pesth is, volgens een dagblad uit die stad, het bcrigt uit Bucha rest ontvangen dal in een der districten van Moldavië (Baslui) honderden Joodsche gezinnen eensklaps den last hadden bekomen binnen drie dagen die streek te verlaten. Een aantal dier huisgezinnen was reeds te Bucha rest aangekomen, in dc grootste ellende verkeerende. Zij smeekten de over heid hun tijd te laten, ten einde hun have en goed in veiligheid te bren gen, maar te vergeefs. Men maakt melding van verscheidene gevallen, dat woningen zijn opengebroken en geplunderd. Dc correspondent van de Pes ter Lloyd zegt: het is hartverscheurend den ellcndigen toestand te aan schouwen van deze ongelukkige lieden. Aan het ministerie wil niemand iets van hen weten. Alieen de Oostenrijksche consul doet al wat in zijn vermogen is om hen le helpenvelen dier rampzaligen zijn Oostenrijksche onderdanen. Te Wilna is het sterrekundig observatoriumhetwelk zich in het voormalig universiteits-gebouw aldaar bevond, op 28 December jl. door brand vernield. TURKIJE Uit Bucharest meldt men dat de minister van buitenlandsche zaken aan de kamer heeft medegedeeld dat de Porte in antwoord aan de regering le kennen gegeven haddat de artt. 1 en 7 der nieuwe constitutie ook op Rumenië betrekking hebben. De kamer nam met algemeene stemmen eene motie aan waarbij zij de houding der regering goedkeurde en een krachtig protest verlangde legen de opvatting der Porte van de positie, welke Ru menië als afzonderlijke staat inneemt. De minister-president Bratiano ver zekerde, dat de regering haren pligt doen en niet rusten zou, voor en aleer Turkije door een even plegtige acte als de constitutie zelve is, de verklaring zal hebben gegeven, dat Rumenië geen deel uitmaakt van het Turksche rijk. WEENEN 4 Januarij. De Pol. Corr. meldt uit Ivonstantinopel van 3 dezer het volgende: De Porte is, naar men zegt. voornemens het woord tot Europa le rigten. Volgens sommigen zou zij een memorandum bekend maken volgens anderen daarentegen een protest, en stellen de gevolmagtigden pogingen in hel werk om haar hiervan af te brengen. Dc Turksche gevolmagtigden zouden morgen in de conferentie geen tegen voorstellen willen doen maar over de voorstellen der mogendheden spreken, hetgeen als een stap lot toenadering beschouwd zou mogen worden. Van den anderen kant schijnen de gevolmagtigden geneigdeenige bijzonderheden der voorstellen nog te wijzigen. Het gevaar voor eene vredebreuk schijnt niet meer onmiddellijk te dreigen al is de hoop op eene definitive minnelijke schikking bij sommigen nog zwak. Het Russische vaartuig Erikli is alhier aangekomenom ter beschikking te blijven van Ignatieff, voor het geval dat deze mogt goedvinden le ver trekken. KUNSTANT1NOPEL, 4 Januarij'. Ter conferentie zal heden het volgende geschieden. Aangezien de Porte de voornaamste punten der door de mo gendheden gestelde voorwaarden verworpen heeftzullen de gevolmagtigden aandringen op bet mededeelen van de redenen dezer verwerping en verlan gen daL dit nog lieden gebeurc. Deze redenen zijn gegrond op dc onge schondenheid en onafhankelijkheid van het Turksche rijk, waarop inbreuk zou zijn gemaakt door de hoofdvoorwaarden van Europaen wel in de eerste plaats de benoeming van Christen gouverneurs. Voor het geval dat, ten gevolge van deze mededeelingde ge lelegeerden een ultimatum mogten indienen, zal de Porte den groolen raad bijeenroepen en aan dit slaalslig- cliaam de zaak voorleggen. De Porte weigert categorisch afstand van grond gebied aan Montenegro en verbetering van de Turksch-Servische grens. KGNSTANTINOPEL 4 Januarij. Conlerentie-zitting. Safvet-pacha gaf een toelichting van de door Turkije ingediende tegenvoorstellenen zette de redenen uiteen waarom dc Porte zekere punten van het ontwerp der mo gendheden niet kon aannemen. De gevolmagtigden trachtten desniettemin de Turksche leden der conferentie te bewegen over eenige van die punten in discussie te treden Aanstaanden Maandag komt de conferentie weder bijeen. Inmiddels zullen de gevolmagtigden bij voortduring pogingen aan wenden om de Porte te doen begrijpendal alleen beraadslaging een wijzi ging van de voorstellen der mogendheden kan ten gevolge hebben. BOMBAY, 5 Januarij. Uit Shanghai wordt berigt dal de minister van Spanje dc betrekkingen met China afgebroken heeft en dat eene Spaansche vloot naar China gaat. De reden is onbekend. IKGEZOKBEltl. Mijnheer dc Redacteur. Even als andere nalatige betalers, heb ik eene herinnering ontvangen om den kerkelijkcn hoofdelijkcn omslag le betalen. Ik sprak daarover met iemand, die, zooals ik, bet adres aan dc gemeente-commissie had geteekend en het resultaat van ons gesprek was: niet le betalen, alvorens aan het verlangen daarin uitgedrukt was voldaan. Daarbij werd mij medegedeeld dat aan de niet-betalers een briefje van onvermogen zou worden bezorgd (hetgeen ik een prachtig denkbeeld vind, want honderde malen gebeurt bet dat men voor meer wordt aangezien dan men werkelijk is; ik zou dus ieder aan raden, die met een dergelijk mandaat van onvermogen wordt begunstigd, dat te publiceerenmisschien helpt hel nog voor de andere belasting) Later werd mij medegedeeld dat de gemeente-commissie daarvan was teruggekomen, maar eenvoudig de niet-betalers zou schrappen als leden van de gemeente en hun alle gemeenschap ontzeggen. Heb ik vroeger geprotesteerd tegen de wijze waarop de kerkelijke hoof delijke omslag zou worden geheven en beheerd, als dat waarheid is. zou ik moeten protesleereu tegen het recht van uitsluiting; ofschoon niet allen, zijn er toch nog tal van modernen, die met inuigen eerbied aan dc oude ge bruiken en overleveringen der Hervormde kerk gehecht zijn, en die gevoe lens moet men eerbiedigen, al denkt men zelf ook anders, want het is niet de vraag wat men gelooft, maar hoe men gelooften daarom kom ik er tegen op dat de gemeente-commissie het recht zou bezitten om te schrappen of uil te sluiten. Iedere belasting waarvoor men is aangeslagen moet worden betaald, en blijlt men nalatig, dan is de wet daar om den nalatige lot betaling te dwin gen; welnu, meent de gemeente-commissie dat zij het recht heeft den ker kelijkcn hoofdelijkcn omslag op dc door haar gestelde grondslagen te kunnen vorderen, laat zij dan de nalatige betalers door de wet daartoe noodzaken,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2