LEIDSC11E COURANT. 1827, H°. 5. ZATURDAG 6 JANUARIJ. ST A DS - RER ICHT EN. BINNENLANRSCHE BERiGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke stommere der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n». 95), tot regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingen, die ge vaar. schade of hinder veroorzaken Brengen bij deze ter algemcene kennis, dat door hen vergunning is verleend, aan Carlo Gennare en Francesco Deff Del Sasso. schoorsteenve gers alhier, lot het oprichten van ecne bergplaats van roet in een pakhuis in de Lange Paradijssteeg n°. 38, Plattepoort n°. 1. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 5 Januari 1877. E. KIST. Secretaris. LEIDEN, 5 Januarij. Gisteren morgen te half elf werd de vereenigde vergadering van de hoogleeraren der rijks-hoogescholen in de stads-gehoorzaal door Z. Exc. den minister van binnenl. zaken, vergezeld van den heer Vollenhoven, referen daris van onderwijs, met eene korte toespraak geopend. Deze toespraak werd door den rector magnificus onzer hoogeschool beantwoord. Tot alge- mcencn voorzitter der vergadering werd door den minister benoemd de hoogleeraar Scholtenrector magnificus le Leidenen tot algemeene secre tarissen de hoogleeraren Moltzer, te Groningen, en Wijnne, te Utrecht. Daarna begaven zich de onderscheidene faculteiten in de afdeelingen. Heden zijn deze voortgezet en morgen zullen de ontwerpen in de vereenigde vergade ring ter tafel komen en zoo mogelijk het akademisch statuut, met betrek king tot de examens en promotion, vastgesteld en daarna aan den minister aangeboden worden. In de maand December zijn binnen de gemeente Leiden geboren 123 kinderen, als: 63 zoons en 60 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee linggeboorten. Overleden 91 personen, als: 16 mannen, 16 vrouwen, 34 zoons en 25 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 10. Gehuwd 17 paren. Gedurende het jaar 1876 zijn binnen deze gemeente geboren 805 zoons en 783 dochters, te zaaien 1588 kinderen; overleden van hel mannelijk geslacht 567, van het vrouwelijk geslacht 546, te zamen 1113. waarvan ongehuwd van het mannelijk geslacht 376, van het vrouwelijk geslacht 356, gehuwde mannen 132, gehuwde vrouwen 98, weduwnaars 59, weduwen 92 Nog zijn alhier ingeschreven 19 personen van hel mannelijk en 11 van hel vrouwelijk geslacht, elders overleden, doch alhier gewoond hebbende en 82 kinderen als levenloos aangegeven. Gehuwd 342 paren en ingeschreven 1 echtscheiding. In de gemeente Leiderdorp zijn in den loop van het jaar 1876 geboren 122 kinderen, 71 van het mannelijk en 51 van hel vrouwelijk geslacht; als levenloos geboren werden aangegeven 10 kinderen 5 van hel mannelijk en 5 van het vrouwelijk geslacht. Overleden zijn 66 personen als mannen 39 (ongeil. 29, geh. 8, kind. 2) en vrouwen 27 (ongeil. 16, gch. 7. kind. 4). Gehuwd zijn 18 paren. Binnen die gemeente hebben zich in 1876 gevestigd 366 personen, als 167 mannen en 199 vrouwen; vertrokken zijn 409 per sonen als 204 mannen en 205 vrouwen. De bevolking beliep op 31 Dec. 1875 2708 zielen en op 31 Dec. 1876 2719 zielen. Bij den uitgever C. L. Brinkman, te Amsterdam, zien, onder den titel «Een twaalfjarige dichter", drie gedichten het lichtdoor P. A. de Geneslel op twaalf- a dertienjarigen leeftijd vervaardigd. Deze gedichten, waarbij nog gevoegd is een door de Genestet op dien leeltijd geschreven brief, zijn door de bezitster voor de uitgave afgestaan aan den heer P. J. Andriessen, die daarbij een kort woord heeft gevoegd. Zoo men hel niet wist, dan zouden het deze gedichten doen gevoelen dat de Genestet dichter was geboren. Ook uit deze dichtregelen spreekt reeds het diepe gevoel, het vrome gemoed, dat de Genestet als jongeling en als man eigen was. Aan de vrienden en vereerders van de Genestet zal deze uitgave zeker wel kom zijn. -- Tot ingenieur-administrateur van de ontworpen waterleiding le Leiden is aangesteld de heer P. A. van Aken, ingenieur bij de stoomvaartmaat schappij //Nederland." (li bi.) De Staatscourant bevat eene nominative opgave (81* vervolg) van de Europesche officieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uil Atchinvoor zooverre daaromtrent tot op den 2dt» December 1876 bjj het depart, van oorlog in Nederl. Indië berigt was bekomen. Die lijst bevat de volgende namen: E. E. Iweins, T. van Hal, J. van den Berg, A. Corbet, P. H. Hall, G. li. D. Jansen, P. J. van Ranst, L. J. G. Deyenbergh, W. Smits, J. A. Fiers. liet vertrek der pakketboolcn van Hamburg naar West-Indië en Mid- den-Amerika zal in het vervolg den 8s,eo en 22sle0 van elke maand plaats vinden. Voor de verzending der correspondentie naar Curasao, langs den weg van Hamburg, is alleen gebruik te maken van de pakket bootenwelke den 8sl'° van elke maand uit die haven vertrekken. Hel contingent suppletie-troepen, dat in den loop dezes jaars naar Oost- Indie zal worden uitgezondenis vastgesteld op 2500 man. De Tijd meldt dat de kanunniken van Haarlem tot vicaris-capitularis hebben gekozen den heer P. M. Snickers, die alzoo, zoolang de bisschoppe lijke zetel ledig slaatmet het bestuur van het diocees Haarlem belast is. ü8. 11. D. Deeleman, pred. le Rotterdam, herdacht gisteren aldaar zijne 25-jarige evangeliebediening, waarvan 17 bij genoemde gemeente. In eene vergadering van toonkunstenaars, le Amsterdam gehouden, is besloten den diapason een toon te laten vallenom hem in overeenstemming te brengen met dien van het buitenland. Nabij Haarlem, aan den Schootcrweg, is in een weiland het lijk van ecu mau gevonden. Volgens verklaring van een geneeskundige is de man doodgevroren. Te Amsterdam is bij het wegnemen van het standbeeld van M. A. de Ruyter, op het binnenplein van het voormalige Oudemannenhuis, een der touwen gebroken, waardoor het sierlijke beeld met een vervaarlijk geraas van zijn voetstuk stortte en voor een goed gedeelte verbrijzeld werd. Polder III, meldt het Hbl., van de droogmaking der Amsterdamsche kanaalmaatsi hippijdie tol aan den spoorwegdijk van de lijn Zaandam Amsterdam onder water ligt, strekt zich uit van onze stad tot aan de spoorwegbrug van bovengenoemde lijn. De doorbraak is geschied op twee plaatsen, aan beide zijden van de stoommachine, die pas ongeveer den ge- heelen polder drooggemalen had. In den dijk zijn twee gaten geslagen, ieder ongeveer 40 meter. De oorzaak wordt toegeschreven aan het zooge naamd «achterloops worden" van het uitgemalen water, in den-nacht van 2 op 3 Januarij. liet overstroomde gedeelte van den polder is nog niet verkocht; het verkochte deel is geheel veilig. Op het Noordhollandsche Kanaal is een vaartuigje door den hevigen wind omgeslagen. Van de 4 personen die er in zatenwerden drie gered. Een van dezen is echter aan de gevolgen overleden. Het lijk van den ver dronkene is later opgevischt. Tc Breda heeft een treurig ongeluk plaats gehad. In de suikerfabriek is een oppassend werkman en vader van 3 jonge kinderen lusschen eene der machines geraakt en in een oogenblik vermorseld. Te Tilburg is in een timmermanswinkel tusschen eenige werklieden twist ontstaan, die zóó hoog liep, dat een der twistenden een ander een zeer gevaarlijke verwonding met een beitel aan het boofd toebragt. De dader slaat als een zeer oppassend jongeling bekend. Eenigen tijd geledenmeldt het N. v. d. D.kwam te Amsterdam een boedel onder den hamer, waartoe eenige antiquiteiten behoorden, o. a. een wapenschild, dat, hoewel erg roestig en verweerd, hier en daar sporen ver toonde, prachtig geciseleerd te wezen en van een veel zilverhoudend me taal. De vraag was echter, in hoeverre het werk onbeschadigd zou te voorschijn komenals roest en vuil verwijderd waren. Urn de risco van den koop, besloten de aanwezige opkoopers het stuk aan te koopen voor gezamenlijke rekening. Een heer, die toevallig van deze afspraak getuige was, wilde de kooplui eens in het naauw brengen en joeg hel stuk op verre boven de berekening. Het gevolg was, dat dezen niet meer boden, toen hij het schild tot 300 had opgejaagd. Onder het gelach der concur renten trok de kooper huiswaarts, ontstemd, dat hij zoo onhandig was geweest te blijven hangen aan het prul. Inlusschen was hij gpn het schu ren en poetsen gegaanom te zien wat hij wel voor zijn goed geld ge kocht had. Eene ciseluur van de prachtigste arabesken kwam te voorschijn rond het gedreven wapen van Bourgondig. De kooper, die geen kenner was, vond hel wel mooi, maar nog veel aangenamer stemden hem de zil-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1