BLiTEtNLAlNL)SCHE BEKIG'I EN. 33, cavalerie 3, artillerie 2 en genie 1. Overleden: generaals 1, militaire administratie 3, geneeskundige dienst 2, infanterie 35, cavalerie 1, artil lerie 3 en genie 2. Overgeplaatst naar Nederland: geneeskundige dienst 1. Ontslagen: geneeskundige dienst 1, infanterie 1 en cavalerie 1; de dienst verlaten: geneeskundige dienst 2 en infanterie 2, te zamen 111 officieren. Het 0. I. leger is dus gedurende 1870 verminderd met 55 officieren. In liet jaar 1876 zijn 537 vreemdelingen uit Harderwijk via Utrecht over de grenzen van liet rijk gebragt. Met de Schotten zijn te Vlissingen aangekomen de hl). Berctta en de Haak, de twee laatst in Amerika teruggebleven ambtenaren van de Nederl. hoofdcommissie voor de Philadelpliia-teiiloonslelling. Met diezelfde gelegen heid zijn bijna alle Nederlandschc goederen van die tentoonstelling terugge komende weinige nog teruggebleven kisten zullen per eerstvolgend stoom schip aankomen. Bij den burgemeester van Amsterdam is op den 1 D dezer ontvangen eene gift van ƒ1000, teil behoeve der algemeenc armen dier stad. De djjk van polder lil aan het Neordzeekauaal is doorgebroken en de polder slaat geheel onder water. Bij den storm op den l',f0 dezer werd te Utrecht de sterkste stoot waargenomen des middags om 2'/j ure. namelijk 65 KG. drukking op den vierk. meter. Den vorigen dag schijnt die storm al gewoed te hebben in het Kanaal; want te Havre had men toen reeds des ochtends om 8 ure een storm uit het Z.Z.W.die denkelijk in eene noord-noordoostelijke rigting is opgetrokken, want in liet zuidelijk deel van ons land had men vroeger dien sterkeren wind dan in hel noorden. De directie der (ïroote Sociëteit te Arnhem heeft eene som van ƒ600 uitgeloofd voor het best gekeurde plan voor hel bouwen cener nieuwe sociëteit. Aan hel Katcrvecr is Maandag 11. door den hevigen storm de muziek tent, onlangs voor rekening der gemeente Zwolle voor ruim ƒ8000 ge bouwd. omgewaaid en geheel verbrijzeld. Te Hengelo werd in de vorige week een jongman van 27 jaren, die bij zijn vader inwoonde, dood in zijn bed gevonden. Het heette, dat hij beschonken te huis gekomen, voorover in bc-d gevallen en zoo gestikt was. Daar echter zijn vader niemand bij het lijk wilde toelaten, in der haast eene doodkist bestelde, zelf het lijk daarin legde en verzocht het spoe dig te mogen doen begraven, ontstond er, in verband met zekere vreemde uitdrukkingen, door den vader gebezigd, vermoeden, dat er iets onbehoor lijks gebeurd was. Op bevel van de arrond.-reglbank Ie Almelo had eene gereglelijke lijkschouwing plaats en werd de vader in verhoor genomen. Men wil weten, dat er leekenen van gepleegd geweld op het lijk zigtbaar waren. Men schrijft uil Deiuum aan de N. 11. C.Den laatslen Kerstdag ging een arm man op schaatsen zijne welgestelde broeders, die in de nabij heid van llennaard wonen, bezoeken. Onderweg kwam hjj te vallen. Hij is in de koude blijven liggen, int dat een schaatsenrijder, die daar voorbij kwam, hem vond. Met een gebroken been en bevroren vingers werd hij in eene slede naar een zijner broeders gebragt, die hem echter den toegang tot zijn huis weigerde. De andere broeder heeft hem opgenomen en vier dagen later per wagen naar Deinum terug laten brengen. Op Nieuwjaarsdag is te Groningen een huisgezin plotseling in diepen rouw gedompeld. Terwijl men aan tafel zalkreeg het hoofd vau het gezin een beentje in de keel, en het noodlottig gevolg was, dat hij, ondanks alle aangewende pogingen er hem van te verlossen, bezweek. 's GRAVENHAGE4 Januarij. Z. M. de koning-groothertog heeft tot ridder der orde van de Eiken kroon benoemd den heer E. YV. van Hetivcn, commics chef ter prov. griffie in Gelderland, die gedurende 50 jaren aan het provinciaal bureau is werk zaam geweest. Door Z. M. zijn benoemdbij hel wapen der cavaleriebij het 3C reg. huzaren, lot 1'" luit., de 2' luit. L. Bolle, van hel corps; bij bet 41 reg. huzaren, lol ritmeester 2' kl.de 1' luit. jlr. C. Junssens, van liet 2' reg. huzaren; bij het wapen der artillerie: lot lc° luit., de 2e luilt. II. B. Gosler en A. A. van den Bosch, van het wapen, beiden op non-activiteit; bij het 1' reg. vesting-artillerie, lot kapitein 2« kl.de le luit. F. L. YV. Beyerinck, van het 3' reg. vesting-artillerie; bij het 2' reg.vesting-artillerie, tot lt0 luit., de 2e luit. F. A. Iloefer, van het corps. Vier jongens, A. B.J. V., G. B. en J. J. B.oud 17, 18, 15 en 16 jaren en Ie Leiden wonende, stonden heden voor het gercglshof te 'sGra- veuhage teregt wegens diefstal door meer dan een persoon bij nacht in een bewoond huis met behulp van buitenbraak en inkliuiming. De derde boven dien ter zake van dielstal door een handwerksman in de werkplaats van zijn meester. Het viertal bevond zich in den avond van 15 Nov. jl. aan de Haven le Leiden en voerde daar een jongensstreek uitdie echter door de wet met straf wordt bedreigd en als misdaad beschouwd. Eene reeds ge broken. maar weder met papier diglgemaaklc glasruit, van een sigarenwinkel werd door een hunner ingeduwd; twee andere zagen daardoor hun kans schoon ecnige sigaren en pijpjes weg te nemen, terwijl n°. 4, om het plan netje te doen gelukken op den uitkijk stond. Hoewel eerst 15 jaren oud bedreef de derde besch. G. B. alleen een ander misdrijf. Hij eigende zich een horologic toe, uit de fabriek waar hij werkzaam was, ten nadeele zijns meesters d. 11 en O. Allen bekenden het hun ten laste gelegde. Adv.-gcn. nr. van Maancn eischle hunne veroordeeling tot een jaar gevangenis, voor den derde in een verbeterhuis te ondergaan als hebbende hij met oordeel des onderschei Is gehandeld. De verdediger mr. Horch wees op verzachtende omstandigheden. Aan het einde der lereglzitiing werd de geëischte straf door het hof uitgesproken. Zes maanden celstraf heeft de arrondissemcnls-regtbank alhier heden op gelegd aan L. llartjesvelduit Delftdie zich in October des vorigen jaars heeft schuldig gemaakt aan hel toebrengen van verwondingen aan zijn aan staanden zwager, waardoor eene ziekle of beletsel om le werken van meer dan 20 dagen is ontstaan. Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden ten behoeve der staatsspoorwegen op Java aanbesteed: het vervaardigen, ineenzettenweder uit elkander nemen en naar de plaats van inscheping vervoeren van den metalen bovenbouw voor veertig bruggen. Hiervoor waren dertien billetlen van inschrijving ontvangenwaarvan 2 van onwaarde werden verklaard. Het minste was dal van den heer Paris Isaac, te Marchienne au Pont, voor ƒ44000. EYCEL AY ES. LONDEN 3 Januarij. Den O0'" Augustus jl. vertrok uil Londen naar Melbourne het schip Great Queenslandmet 35 emigranten en eene lading die o. a. bestond uit 50 ton buskruid en even veel zwavel. Tot dusver is niets van dit schip vernomen en men vreest dus met reden dal het verongelukt is. De dagbla den nemen hieruit aanleiding aan te dringen op wettelijke bepalingen tegen het gelijktijdig vervoeren van passagiers met ontplofbare sloffen. Aan het Daily News meldt men o. a. uil Konstanlinopel: De geest, waarin de Porie hare hervormingen denkt in le voeren, blijkt uit de vrij spraak van Shefket-pacha. Het proces tegen Achmet-aga en anderen, be trokken bij de moorden te Batak, wordt gerekt en duurt nu reeds vier maanden. Alle soort van uitvlugteii worden gezocht en de naauwgezelheid der rapporten van de heeren Schuyler en Baring wordt in twijfel getrokken. Indien dit zóó voortgaatzullen wij nog moeten lioorendat te Batak in het geheel geen moorden zijn gepleegd en dal het vinden der lijken eene zinsbegoocheling was. Te Salonika hebben, volgens bovenbedoeld schrijven, reeds de verkiezingen voor de aanslaande vertegenwoordiging plaats gehad, op de volgende wijze: De pacha benoemde drie Turken en gaf vervolgens aan den Griekschen bis schop last twee Grieken, en aan den Babbi om een jood le benoemen, waarmede de vertegenwoordiging van liet district Salonika compleet is. Op andere plaatsen zal dezelfde gedragslijn worden gevolgd. FItANKRIJH. Dingsdag aansl. zal, ingevolge de wel, de gewone zitting der kamer worden geopend met eene boodschap van den president der republiek. Men gelooft, dal de zitting onmiddellijk verdaagd zal worden lot het einde der maand. De minister van binnenl. zaken zal, naar men verneemt, op nieuw verandering brengen in het personeel der prefecten Een zestal zou ontsla gen en eenige anderen verplaatst worden. De bladen der oppositie ontlee- uen reeds aan dit den minister toegeschreven voornemen de stof om hem te bestrijdendaar zij in dien maatregel slechts een concessie zien door hem aan de linkerzijde le doen. .-r. De minister van hinneulandsche zaken heeft bij de door hem op 31 Dec. gehouden receptie, op de toespraak der maires, o a het volgende geant woord: Men heeft onze stad de stad der genoegens geneemd. Voorlaan zal men haar niet die quaiifleatie mogen geven; men moet haar de stad van den arbeid, van de intelligentie en van de wetenschap noemen. Derhalve moet, wanneer de tentoonstelling zal geopend zijn. de gcheelc wereld zich van haar moraliteit en haar welvaart kunnen overtuigen. De gemalin van den president heeftbij gelegenheid van hel Nieuw jaar, een belangrijke som ter beschikking gesteld van de bank van leening, om daarmee le lossen het verpande beddegoed van de arbeidende klasse te Parijs. Philippe de Ferrari, zoon van den onlangs overleden hertog de Galliera, heeft, mede ter gelegenheid van het Nieuwjaar, een som van 20000 fr. ge schonken voor het fonds voor vrouwen en kinderen van de Parijsche opstan delingen van 1871. Tc Parijs zijn op Zondag II. door de politic niet minder dan 370 zak kenrollers aangehoudenen op Nieuwjaarsdag nog 180. liet bankiershuis Lachausse'ePayen, Dcsmnutins O., te Botiaan. is gefailleerd, liet maatschappelijk kapitaal bedroeg twee millioen. liet pas sief wordt op minstens vijf millioen geschat. H (I IT9C II L A V D. Bij gelegenheid van het jubilé van den keizer] is hem door eene depu tatie van oud-strijders uil alle oorden des rijks een zwaard aangeboden, oud-Duilsch model, greep en scheede uit massief goud vervaardigdprijkende met zinnebeeldige figuren, waarvan eenige zamengesleld uit edelgesteenten; op de kling zijn in sierlijke inscripliëii alle veldslagen en gevechten (te zamen 25) vermeldwaaraan Z. M. heeft deelgenomen. Het jubilé des keizers wordt gevolgd door een herinneringsfeest Ier cere van den beroemden beeldhouwer Ranch, den vervaardiger van het gedenkteeken voor koningin Lonisc en andere kunstwerken. Vele kunste naars zijn opgekomen om dit feest bij te wonen. De keizer heeft zijne bekrachtiging onthouden aan de benoeming van den lieer Bezancon tot burgemeester van Melz, zoodal men verwacht dat, in antwoord daarop, de gemeenteraad dier stad zal aftreden. Van 10 lol 25 December hebben in Sleeswijk, Jutland, de Deensche eilanden. Zweden en Noorwegen hevige stormen gewoed, waarbij zooveel sneeuw is gevallen dat de communicatie op spoor- -en andere wegen ten eenenmale onmogelijk was. Ook de stoomvaart tusschen Kopenhagen en Zweden moest eenige dagen gestaakt worden. In Junij van het vorige jaar is te Ger.ève een volksvergadering ge houden. waarop het besluit is genomen om ren standbeeld in die stad op te rigten ter eere van wijlen den generaal Diifonr. Destijds is tevens eene commissie buioemd van 30 leden, aan welke de taak is opgedragen om de

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2