BUITENLANDSCHE BERiGTEN. Z. M. de koning is in den afgeloopen nacht naar het Loo teruggekeerd. - Tot secretaris bij den geneeskundigen raad van Zuidholland is voor het jaar 1877 benoemd de heer dr. C. P. Pous Koolhaas, te 's Gravenhage. Bij den rijks-telegraal zijn benoemd: tot telegrafist le kl.G. de Mooy, J. Vis, B. Knuppe, G. MonnaG. J. Stokkers, H. ElbrinkF. van der Drift, F. E. Pieren en F. W. Johanningmeijer, allen thans telegrafist 2e kl; tot telegrafist 2e kl., W. B. Feenslra, thans leerling-telegrafist, en D. van de Rotte, W. G. Jekel, VV. 11. M. de Veer en F. W. van Meurs. allen thans telegrafist 3e kltot opzigter 2' kl.P. J. Dietzthans lijn- wachter. Aan den luit. ter zee 2e kl. C. R. A. van Osenbruggen is, op zijn verzoekeen verlof verleend voor den lijd van een jaar. Door den hoogen raad werd gisteren o. a. behandeld het cassatieberoep van T. B., en J. P. B., uit Simpelvelddie door het geregtshof le 's Her- togenbosch zijn veroordeeld tot 12 jaren tuchthuisstraf, de eerste bovendien tot drie boeten van f 1000 en eene van ƒ50, de tweede bovendien tot eene boete van 1000 ter zake van het namaken en in omloop brengen van valsche bankbilletlcn van verschillende waarde, waarmede een onwettig voordeel van meer dan 4000 werd beoogd. De conclusie van het openb. min. is bepaald op den 8cn dezer. De heer C. J. van Heel Dz. herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 50 jaren als ambtenaar in dienst trad bij de bank van leening, bij welke instelling hij thans de hoogste betrekking bekleedt. De commissie van loe- zigt uit den gemeenteraad vereerde hem een prachligcn zilveren bokaal, met toepasselijk opschrift. K 1% E U A M I». LONDEN 2 Januarij. De koningin heeft eene depêche gezonden naar Delhi, waarin zij aan de vorsten en verschillende volksstammen de verzekering geeft van hare diepe en opregte genegenheid. Zij verklaart, dat de beginselen van billijk heid en regtvaardigheid steeds haar riglsnoer zullen zijn en dat haar eenig doe' is de bevordering van het welzijn des keizerrijks. Te Bradford is overleden de heer Titus Salt, die in de politieke wereld geene andere rol gespeeld heelt dan die van lid van het lagerhuis van 1859 lot 1861, maar veel meer bekend is als groot fabrikant en philanlhroop. Met buitengewone energie en bekwaamheid heeft hij zich eene der eerste plaatsen onder de industriëlen weten te veroveren. Hij begon met te Brad ford zaken te doen en vond het gebruik en de bewerking van de zooge naamde alpaca uit. Het fabriekstadje Saltaire is later, toen zijne zaken rieds een groote uitbreiding hadden gekregen, bijna door hem geheel alleen gebouwd. Daar heeft hij op zeer groote schaal weverijen en spinnerijen opgerigt. Hel stadje beslaat thans uit 820 huizen en telt bijna 5000 in woners. Hij heeft er een kerk, scholen, een hospitaal en 45 huizen voorv| weduwen en ouden van dagen gebouwd, een prachtig park voor het publiek'' laten aanleggen, en een paar jaar geleden ook een groot gebouw laten zet-? ten. waarin voorlezingen worden gehouden en eene rcstauratiezaal gevonden wordt, waar het publiek ook schaken en biljarten mag. Ilij is burgemeester van Bradford geweest en heeft nog allerlei andere eervolle openbare betrek kingen bekleed. Eenige millioenen zijn in de laatste 25 jaren door hem aan liefdadige inrigtingen geschonken. In zijn werkvolk toonde hij steeds het levendigste belang te stellenen hij was dan ook bij al zijn onderhoo- rigen hoog geacht en bemind. Het schip Harvey Mills, le Port Roval voor Liverpool liggende met 6564 balen katoen, is in brand geraakt. Alle pogingen om de vlammen te bedwingen waren vruchteloos en het schip zoowel als de lading zullen ge heel verloren zijn. Op 11 Sept. 11. was een vaartuig, de Circassian, naar New-York bestemd, gestrand nabij BridgehamptonLong Island. Gaandeweg heeft n en getracht de lading le bergen en nog was men daarmede bezig op 29 Dec., toen 32 man aan boord van hel wrak door een plotselingen storm werden overvallen. Zij waren geheel van reddingsmiddelen ontbloot, zoo dat, toen het schip kort na middernacht uit elkander sloeg, slechts vier man meer dood dan levend aan land zijn gespoeld. Aan de Times zijn per telegraaf de volgende .bijzonderheden medege deeld omtrent het spoorwegongeluk bij Ashtabula in Ohio. Vrijdag avond ging een expres-trein des avonds ten 8 uur over de ijzeren brug over de Ashiabnla-krcck in een hevigen sneeuwstorm. De trein, uit zeven wagens bestaande, gelrokken door twee locomotieven, ging, hoewel te laat zijnde, langzaam over de brug, om bij het slation Ashtabula, dat onmiddellijk op de brug volgt, te sloppen. De brug, 69 voet boven het 6 voet diepe water, stortte eensklaps in; al de wagens behalve de voorste locomotief vielen naar beneden, de verbrijzelde wagens geraakten in brand en van de 179 perso nen, die met den trein vervoeid werden, zijn er slechts 7 ongedeerd geble ven. Ruim honderd personen zijn omgekomen, sommigen werden dadelijk gedood, velen verdronken, anderen zijn verbrand, weer anderen doodge vroren, want door de verschrikkelijke koude, de diepe sneeuw en in het verbrijzelde ijs was redding uiterst moeijeljjk. Vijftig lijken lagen zóó ellen dig op één hoop vermorzeld en verbrand, dat slechts drie herkenbaar waren. Een 60-tal personen zijn zoo ernstig gewond dat velen hunner er liet leven niet al zullen brengen. De brug, die een spanning van 150 voet had, was 11 jaar oud, nog pas geleden geïnspecteerd en in goeden toestand bevonden FitAlikf! IJ U. De gemeenteraad van Parijs wil een crediel van 30000 fr. boven de begrootiug van 1876 openen voor het verleenen van onderstand aan de huis gezinnen van staatkundige arrestanten en gevangenen. De inwoners keuren dit af, tnidat niet die arrestanten en gevangenen niemand anders bedoeld worden dan zekere klasse van medepligtigen aan den opstand der Commune. Zij brengen geene belastingen op, zeggen zij, om hulp te verleenen aan de betrekkingen van lieden, die Parijs in brand gestoken en over Frankrijk de jammeren en de schande van den burgeroorlog gebragt hebben. In de "Ecole des arts et métiers" heeft een soort van oproer plaats gehad, daar een der kweekelingen aan tafel uitriep: leve de keizer! Toen zijn kameraden hem daarvoor wilden afstraffen, trok de directeur der inrig- ting partij voor hem. De school werd daarop door honderd man infan terie bezet. DII1TICI1LANH. Op Nieuwjaar was Berlijn in feestdos. Allerwege, lot in de afgele- genste straten, wapperden de vlaggen ter eere van 's keizers 70-jarig mili tair jubilé. Onder begunstiging van zacht weder, stroomde in den voormid dag eene talrijke volksmenigte naar de zijde van het keizerlijk paleis Ten 11 ure werd aldaar in de kapel eene godsdienstoefening gehouden, die door de depulatiën uit het rijksleger werd bijgewoond. Daarop volgde de groote receptie ten hove. Ten half 1 ure verschenen aldaar de veldmaarschalken en generaals, uit wier naam de kroonprins tot den jubilaris eene toespraak rigtte, die door den grijzen monarch met geestdrift werd beantwoord. Na de daarop gevolgde receptiën der gezanten, enz. werd ten 4 ure in het paleis het groot militair feestmaal gehouden, waaraan de depulatiën van hoogen rang deelnamen. In den loop van den dag heeft de keizer duizenden tele grammen en adressen ontvangen, benevens een groot aantal geschenken, die in een der salons van het paleis voor de gasten werden tentoongesteld. Volgens een telegram, door het ofïicieuse Russische telegraaf-agenlschap naar Parijs gezonden, is de gezondheidstoestand van den grootvorst Nikolaas belangrijk verbeterd. In de vergadering der St. Petersburger afdeeling van het Slavisch co mité is medegedeeld dat er tot 1 November aan gillen bij de afdeeling was ingekomen eene som van 899,499 roebels, waarvan ruim 873,000 roebels was uitgegeven. Inlusschen werd er uit Turkije. Servië en Montenegro nog steeds dringend aanvraag om ondersteuning gedaan. In Servië bevinden zich nog ruim 130.000 vlugtelingen, gruolendeels Bulgaren, die alles had den achtergelaten en letterlijk broodsgebrek leden. In Montenegro zijn er 50000, waarbij komt dal er bovendien ondersteuning moet worden ver leend aan 30000 Montenegrijnendie ten gevolge van den oorlog tol ar moede zijn vervallen. TURK I.H E. Men meldt uit KonslanlinopelIn de zittingen der conferentie werden lol dusverre de voorstellen der mogendheden door Chaudordy en Salisbury in naam van allen toegelicht en verdedigd. De overeenstemming is volko men lusschen de mogendheden. De gevolmagligden elk aizonderlijk mede- deeling ontvangen hebbende van de tegen-voorslcllcu der l'orte, kw amen bij Ignatiell bijeen en besloten eenstemmig hun programma ter conferentie le handhaven. In de vierde zitting der conferentie gaf Salisbury het gevoelen der gevolmagtigden omtrent de Turksche voorstellen te kennen. Gedurende de daarop volgende discussie somden de Turksche gedelegeerden de punten op, waaromtrent zij meenden niet in onderhandeling te kunnen treden: en wel hoofdzakelijk omtrent de organisatie eener locale gendarmerie met toe voeging van vreemde elementen omtrent de aan eene internationale con trole-commissie le geven bevoegdheden en omtrent eene vergrooting van Servie's grondgebied. Toen de gevolmagtigden vroegen of deze verklaring als een absolute weigering moest worden opgevat, antwoordden de Turksche vertegenwoordigers dat zij daaromtrent nog nadere instructies van de Porie moesten vragen. De volgende bijeenkomst is op Donderdag vastgesteld alsdan zal een definitief antwoord worden gegeven. OOgT-INDIE. BATAVIA. 24 November. De gouverneur-generaal heeft den 22'", vergezeld van een groot ge deelte der hooggeplaatste ambtenaren en officieren, benevens de leden van de regterlijke magl en den handelstand van Batavia, een uilstapje naar het eiland Amsterdam gemaakt, om aldaar het van stapel loopen van een reus achtig dok bij te wonen, liet doel van de Ned. Indische droogdok-maat schappij is echter niet bereikt, daar het dok niet van stapel wilde loopen. Van regeringswege is een renteloos voorschol van 10000 verleend aan den vervaardiger van kunstijs te Samarang, wiens stoomketel gespron gen was, ten gevolge waarvan de ingezetenen van ijs moesten verstoken blijven. Door voorschot is de heer Harris in staat gesteld onmiddellijk de schade te herstellen. Uit Japara meldt men: Te .loana hebben weder vrij belangrijke aan halingen van geprepareerde opium plaats gehad, zonder dat de smokkelaars gevangen genomen zijn. Trouwens, van de vijftig aanhalingen, die hier gedaan wordenis het laatste naauwelijks eenmaal het geval. Nagenoeg zonder uitzondering is elk dessahoofd een smokkelaar of medepligtige. Meestal rapporteren zij bij de hoogere autoriteit niet meer dan de helft van hetgeen zij werkelijk hebben aangehaald, ten einde de wederhelft ten eigen bate te kunnen verkoopen. De heer Quast, beschuldigd van valschheid in geschrift, en daarmede in verband staande vergiftiging, dientengevolge gevangen genomen, is naar Singapore-ontsnapt. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Benoemd: lot advocaat en procureur bij het hoog- geregtshof mr. S. M. A. du Mosch. Departement van oorlog. Bevorderd: tot l"1 luit.-kwartterm. bij de mil. administr., de 2e Itiit.-kwartierm. N, J. van den Bent. Gesteld: ter beschik king van den hool'd-intendant der mil. administr., de kapt. kvvarticrm. F. E. Muller, van het algem levens afd. kleedingm. le Batavia. Departement rail marine. Benoemd: tot 2d,n stuurman bij de marine 1). C. Claus Jr.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2