DOtVDF.RDAG 4 JANUARI J. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaart f 3.franco p. p. /3.5Ö, met het Verslag der Handelingen van den (iemeentcroad 3.35, franco p. p. f 'i.i'b. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbar,r voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertent ie» is van 14 regeis I.— iedere regel meer 25 cents. 3TADS BËR IC H TEN. FATE lï T BLADE W. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dal de ingevulde patentbladen over het 2kwartaal, dienst 1876'7, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar z(jn, dagelijks van een lot drie uren van 4 tot 13 Januari ek.uitgezonderd des Zondags. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leider, 3 Januari 1877. v. d. BRANDELER. BINNENLANDSCIIE BEKIGTEN. LEIDEN3 Januarij Tot controleur van 's rijks directe belastingen alhier is benoemd jhr. A. von Riilow, thans in die betrekking te Kampen. De levering van den ijzeren knstlichttoren op Meinderls-droogte (straat Madura), waarvan de aanbesteding heeft plaats gehad op 19 December II., is, naar wij vernemen, opgedragen aan de Kon. Ned. grofsmederij alhier, voor de som van 21700. Laagste inschrijver was de heer Steykel, te Appingedam, voor ƒ14707, die zich schijnt te hebben teruggetrokken. Te Haarlem is Maandag 11. mg'. G. P. Wilmer, bisschop van Haarlem, aan de gevolgen eener hartkwaal overleden. Ofschoon hij reeds geruimen tijd lijdende was, is zijn afsterven nog plotseling geweest. Gerardus Petrus Wilmer, bisschop van Haarlem, assistent-bisschop bjj den pauselijken troon, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, was geboren te Boxtel (N-Brabant) 22 November 1800, priester gewijd 8 September 1824, als plebaan [pastoor door het kapittel benoemd] van St. Janskerk te 's Herto- genbosch benoemd tot bisschop van Haarlem 4 Mei 1861, geconsacreerd 23 Jttnij 1861. Zoo vierde mgr. Wilmer op 8 September 1874 zijn 50-jarig priesterschap en droeg hij den bisschopslat gedurende ruim 15 jaren. Do- minus proridebit, was zijne wapenspreuk. Wij vernemen, meldt de Tijd, dat Z. hoogw. Maandag avond omstreeks 7 uur plotseling op den stoel, waarop hij gezeten was, ineen zakte. De liooge lijder leefde toen nog ongeveer vijf minuten gedurende welk tijdsver loop de wel-ecrw. hooggcl. lieer Prcnger, professor te Warmondhem in haast hel 11. oliesel toediende. Bij hel afsterven waren nog tegenwoordig de hoog-cerw. heer Snickers, vicaris-generaal, de hoog-eerw. kanonniken Vregt en Drabbe en de wel-eerw. heer Lans, leeraar aan liet seminarie te Hageveld. Men meldt ons uit AlphenZalurdag II. werd op de terugreis van Amsterdam naar Leidendoor de stoomboot Volharding de brug over het kanaal bij Gouwsluis full speed aangevaren, dewijl niemand (uitgezonderd de stuurman) zich boven bevond, ten einde te stoppen. De brug is zoodanig gehavend, dat de passage voor voetgangers zoowel als voor rijtuig gestremd isen slechts de eersten per schuil overgevoerd worden. De schade wordt begroot op pi. m. 500. Dingsdag en Woensdag Worden op den stal van D. van der Vis, te Alphen, afgemaakt 37 koeijenwaarvanzoo men verneemt, drie door longziekte zfln aangetast. Dingsdag morgen werd in eene sloot het lijk gevonden van de - rouw van den schoenmaker W. Zij was Maandag avond niet Ie huis gekomen en werd met ongerustheid gewacht. De ongelukkige leed veel aan zwaar moedigheid, en zal zich in eene vlaag van melancholie om het leven ge- bragt hebben. Blijkens een in de Engelsche dagbladen openhaar gemaakt schrijven van den Board of Trade van 29 November II., moet onder de lisle hout soorten, waarvan Lel vervoer als deklading tusschen ultimo October en medio April door de nieuwe Merchant Shipping Bill geoorloofd is, naar liet gevoelen van gezegd departementmede beschouwd worden te belmoren alle ligt dennenhout (light fir goods), uitgenomen deelen en ribben (deals and ballens), wel te verslaan, mits de kubieke inhoud van elk niet meer dan zéven kubieke voeten bedrage. Blijkens de jongste bjj de regering ontvangen ofïicitle beriglen uit Zwitserland aangaande den stand der veeziekten daar te lande, was het mond- en klaauwzeer, ten gevolge van den invoer van buitenlandsche run deren en varkens, vvederom aanmerkelijk toegenomen. Van besmettelijke longziekte ueriit geene melding gemaakt. Volgens cfficiele berigten uit Oostenrijk, duurde de veepest in Gallicië steeds voort, hoewel niet in hevige mate. Intusschen is dientengevolge in Pruissen de invoer van rundvee uit Gallicië verboden. Het stoomschip Torrington is op 31 December van Batavia ver trokken. De Voorwaarts, op weg naar Batavia* is op 2 Jan. Gibraltar gepasseerd. Dit schip had zwaar stormweder doorgestaan. Tc Oude-Wetering is de longziekte uilgebroken op den stal van den veehouder J. v. d. Zalm. Donderdag II. werd er één rund afgemaaktter wijl de 45 overige stuks hetzelfde lot zullen ondergaan. Voor het eerste werd de halve waardevoor de laatste zal de volle waarde door liet rijk vergoed vvoiden. Een 60-jarige polderwerker te Feijenoorddie Maandag den geheelcn dag uitgeweest was en, zwaar beschonken geraakt zijnde, door een paar andere insgelijks beschonkene polderwerkers op den dijk in het gras was gelegd, opdat hij zijn roes zou uitslapen, werd een paar uren daarna, toen men hem wekken wilde, dood gevonden. Aan den Helder werd tijdens den storm op eergisteren, ten 2 u. 30 m., op het meteorol. observatorium een winddruk waargenomen van 69 KG. Barometerstand ten 1 ure des middags 732.0. De vloed was ten 8.30'sav. 1.06 met. boven volzee. Aan de schepen op de reede en in de haven aldaar is daardoor geen averjj teweeg gebragt. Op het Noordhollandsche kanaal is een persoon uit een melkschuit gesla gen en verdronken. Uit Genemuiden wordt gemeld, dat het palingjagt Vrouw Dieuwke, bestemd voor Londen, door den mist op strand is geraakt; het heeft zjjne beslemming niet bereikt, maar is teruggekeerd. Van de lading, bestaande uil 18000 pond paling, is meer dan 16000 pond gestikt, doordien de ben nen met zand waren gevuld geraakt. In de week, eindigende met 31 December, werden in Friesland 13 gevallen van longziekte geconstateerd, waarvan 9 op denzclfden stal, en 2 nieuwe koppels aangetast bevonden. Het totaal der ziektegevallen in 1876 bedroeg 472, tegenover 1152 gedurende 1875. Dal der nieuwe aangetaste koppels in 1876 was 40, tegenover 95 in 1875. Te Breda zijn eergisteren vijf in aanbouw zijnde arbeidsvvoningen omgewaaid. Nabij Sl. Philipsland (Zeeland) is een aak omgeslagen. De schipper is behouden aan wal gekomen doch zijne vrouw en drie kinderen benevens de knecht zijn hij dat ongeval omgekomen. 'sGRAVENllAGE, 3 Januarij. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon, den heer E. Neefïs, burgemeester der gemeente Bronheyde (België). Z M. de koning heeft den heer Regnier, oud-sociétaire van het Theatre Francais, benoemd lot ridder van den Gouden Leeuw van Nassau. De lieer Regnier is thans leeraar, ook van eene der pensionnaires van Z. M, Door Z. M. is vergunning verleend aan den lieer mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois, president van het geregtshof te's Hertogenbosch, lot hel dragen der versierselen van commandeur der orde van den 11. Gre- gorius den Groole, hem door den Dans geschonken. Bij de algemeene landsdrukkerij zijn benoemd: tot adjunct-commies C. R. Mingelen, thans eerste klerk met den personelen rang van adjunct- commies; en tot eersten klerk F. L. Behre, thans tweede klerk met den personelen rang van eersten klerk. Tot burgemeester der gemeente Wervershoof is benoemd de heer J, Koopman, in de plaats van den heer K. Koopman, aan wien, op zijn ver zoek eervol ontslag is verleend. Aan den heer H. H. Hess is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Iloogkarspel; voorts zijn benoemd tot notaris te Botterdam de bh. L. 11. Schcnkenberg van Mierop, en II. P. A. Voorhoeve, beiden cand.-notaris aldaar. De heer A. J. H. van den Bosclithans ontvanger der directe belastingen te Naardenis benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Wortnerveer,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1