BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Dingsdag 2 Januarij dtf?7V8. d. 3T APS-.BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEIN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen te weten dat door hen, naar aanleiding van art. 1, in verband met art. 66 der Verordening op het Brandwezen, van den 15tlen Juni/24sten Augustus 1871 (Gemeenteblad n°. 14), op voordracht van den Wethouder, Voorzitter der Commissie van Fabricage, zijn benoemd: tot brandmeester aan de stadsspuit n°. 4 de Heer L. F. S. MONDE en tot adjunct-brandmeester aan die spuit de Heer C. G. VAN OERLE. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 29 December 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 30 December. In het jaar 1875 is hier te lande opgerigt eene Nederlandsche Toon- kunstenaars-Vereeniging, waartoe het initiatief was uitgegaan van den zoo gunstig bekenden toonkunstenaar Heinze, die eenige collega's en dilettanten van naam te zamen riep, om te spreken over het wenschelijke eener meer naauwe aaneensluiting tusschen de Nederlandsche kunstenaars, die niet dan gunstig kon werken zoowel op de scheppende als op de uitvoerende krach ten. Het tot stand komen der genoemde vereeniging was daarvan het gevolg en een niet onaanzienlijk getal leden en begunstigers sloot zich spoedig bij haar aan, zoodat zij in Mei 1876 reeds telde 143 gewone leden (toonkun stenaars of toonkunstenaressen) en 235 belangstellende leden. De vereeniging is gevestigd te Amsterdam en haar doel is de belangen der in Noord- en Zuid-Nederland levende of aldaar geboren toonkunstenaars in het algemeen en die van de leden der vereeniging in het bijzonder te behartigen. Zij tracht dit doel te bereiken: a. door jaarlijksche bijeenkomsten, waarop door mondelinge voordragten de smaak voor het meer wetenschappelijke der kunst bevorderd, en de broederlijke zin aangekweekt zal worden; b. door het uitvoeren der verdienstelijke werken van in Nederland geboren of aldaar wonende componisten; c. door bij die uitvoeringen zooveel mogelijk Neder landsche of in Nederland wonende vocaal- en instrumentaal-solisten te doen optreden. Bijaldien de financiële toestand der vereeniging het toelaatzal zij ook haren werkkring uitbreiden door jeugdige, veel belovende talenten te ondersteunen en hulp te verleenen aan gewone ledendie daaraan door ziekte of andere ongelukken behoefte hebben. Voorts heeft de vereeniging eene bibliotheek opgerigt. uitsluitend van toonwerken en van geschriften over muziek, door leden der vereeniging vervaardigd, welke bibliotheek, blijkens den daarvan uitgegeven catalogus, reeds eene betrekkelijk groote uitgebreidheid heeft verkregen. Door de vereeniging zijn reeds vier uitvoe ringen gegeven, t. w. te Amsterdam, te Rotterdam, te Dordrecht en te 's Hage. Onbekendheid was waarschijnlijk de reden dat deze niet die be langstelling verwiervenwelke zij verdienden. Daar, naar wij vernemen, bij de vereeniging het plan beslaat eerstdaags ook hier eene uitvoering te geven, achtten wij het niet ongepast het boven staande onder de aandacht van het publiek te brengen. De herijk der maten en gewigten voor 1877 zal in deze gemeente plaats hebben eiken Dingsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag, van 9 Januarij tot 16 Maart. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ5.00 en ƒ2.50 en de laagste prijzen 5.00 en ƒ2.50. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 68 tot 88 volwassen personen en 22 tot 32 kinderen. De lc luit. J. Ramaervan het 2e reg. veld-artillerieis overgeplaatst bij het 3e reg. vesting-artillerie en gedetacheerd bij de arlillerie-stapel- en constructie-magazijnen te Delft. - In de maand Junij 1877 zal te Leeuwarden door de leeraren in de oude talen aan de onderscheidene gymnasiën in Friesland in het openbaar worden gehouden een vergelijkend examen voor jongeliedengeboren in de provincie.Friesland, uit ouders aldaar gevestigd of overleden, en niet in het bezit van voldoende middelen om de kosten van hunne studiën te dragen, die mogten verlangen in aanmerking te komen voor de begeving van de door wijlen dr. L. A. Buma te Makkum gestichte twee vijfjaarlijksche beur zen van 500 'sjaars, voor studiën aan eene school voor onderwijs in de oude talen, voorbereidend voor het hooger onderwijs. In dezelfde maand zal te Leiden door de hoogleeraren der letterkundige faculteit in het openbaar worden gehouden een vergelijkend examen in de letteren, van gelijke jongelieden als boven, die mogten verlangen in aan merking te komen voor de begeving van twee, mede door wijlen dr. L. A. Buma te Makkum gestichte vijfjaarlijksche beurzen voor studiën aan een der Nederlandsche akademiën, öf in de regten, óf in de geneeskunde, óf in de letterenóf in de wijsbegeerte. Aangifte voor een en ander moet geschieden bij mr. L. G. Verwer, te Leeuwarden. De tot dusver eiken Vrijdag uit Queenstown naar New-York afvarende pakketbooten zullen, te beginnen met de maand Januarij aanst.e'e'n dag vroeger en alzoo eiken Donderdag, uit de haven vertrekken. De verzen ding der brievenmalen uit Nederland naar de Vereenigde Staten van Noord- Amerika door middel van de uit Southampton en Queenstown vertrekkende Britsche pakket booten zal dien ten gevolge plaats vinden eiken Maandag per trein van 12.45 's avonds, en eiken Dingsdag en Vrijdag per trein van 6.30 's avonds van Rotterdam naar Antwerpen. De minister van financiën brengt in herinnering dalingevolge het kon. besluit van 14 Aug. jl„ te rekenen van 1 Junuarij 1877, de vooruitbe taling van de overbrengkosten der telegrammenmet uitzondering alleen van die met bestemming buiten Europaook geschieden kan door aanhech ting van telegramzegels, en zulks niet alleen bij alle rijkstelegraafkantoren, maar ook bij de kantoren der bijzondere telegraafondernemingen. De kosten van een telegram moeten of geheel in gereed geld of geheel in zegels wor den voldaan. Borgstellingen geschieden alleen in gereed geld. De zegels moeten worden gehecht aan den linkerbovenhoek der bladen, waarop de telegrammen zijn geschreven die aanhechting kan niet van de ambtenaren worden gevorderd. Telegrammen van de noodige zegels voorzienkunneu ook in de postbussen worden geworpen en zulks met of zonder omslag. Zij moeten dan in ieder geval van het opschrift "Telegram" zijn voorzien. Overbrenging van telegrammen van eene postbus naar het telegraafkantoor in dezelfde plaats geschiedt kosteloos. Bevindt zich het telegraaikantoor in eene andere plaats dan is het gewone briefport verschuldigd. Het briefport mag alleen met postfrankeerzegels worden voldaan, welke zegels, bij tele grammen, die niet in een omslag zijn besloten, op eenigen afstand van de telegramzegelsaan het telegramblad moeten worden gehecht. Ook brief kaarten worden gebezigd. Men schrijft dan op de voorzijde het adres van het telegraafkantoor van afzending en aan de achterzijde het adres en den inhoud van het telegram. De vereischte telegramzegels moeten mede op de achterzijde worden gehecht. De telegrammenuit een postbus bij het postkantoor aangebragtwor den waar de post- en telegraafdiensten vereenigd zijn zoo spoedig mogelijk overgeseind en, waar de twee diensten, niet vereenigd, in een gebouw uitgeoefend worden, terstond bij het telegraafkantoor overgebragt. Zijn de post- en de telegraafkantoren in verschillende gebouwen gevestigddan ge schiedt de bezorging naar het telegraafkantoor van afzending bij de eerst volgende gewone bestelling, tenzij de aangehechte postfrankeerzegels ook voor expresse-bestelling toereikend zijn en deze wijze van bestelling door eene aanwijzing van den afzender verlangd is. Telegrammenmet zegels gefran keerd kunnen ook worden medegegeven aan de telegrambestellersdie zich in dienst langs den weg bevinden mits daardoor voor hen geen op onthoud van eenig belang ontsta. Zoo het bedrag in telegramzegelsge hecht aan de telegrammen die niet bij de telegraafkantoren zelve ingele verd zijnontoereikend isblijft het telegram onovergeseindtenzij het telegraafkantoor zekerheid hebbe van het ontbrekende te kunnen invorde ren. Hetgeen voor zulke telegrammen in zegels te veel is betaaldwordt zoo mogelijk, teruggegeven. Men schrijft uil 's Hage aan de Arnh. C.: "Sinds eenige dagen is bij den raad van state in onderzoek een geheel nieuwe kieswet; ben ik wel ingelichtdan wordt de censusvooral in de zoogenaamde steden verlaagd en worden zooveel mogelijk kiesdistricten voor de leden der tweede kamer gevormd, waar slechts één lid wordt gekozen. Komt de nieuwe kieswet tot standdan behoort de tweede kamer te worden ontbonden. Door den aartsbisschop van Utrecht zijn in de kapel van het seminarie te Warmond de wijdingen toegediend van het diaconaat aan de hh.C. C. van Berkel, P. M. A. Donkers, A. van Rijn, A. P. Snelleman, C. H. F. Stoffels, J. Zwart en P. Zwart; van het sub-diaconaat aan de hh.: J. P. M. A. BinnenwiertzW. C. Boers. P. L. Dessens, J. F. Graaf, F. J. Gribling, L. C. Heemskerk, W. J. van Hooff, II. A. J. Hoef kens, L. Jongmans, W. C. Kortekaas, V. J. J. M. Leesberg, G. H. Liinnemann, H. C. Maat, G. P. van Mierlo, B. P. F. Mohr, N. Nieuwenhuizen, F. W. van der Pigge, H. C. M. A. Puf kus, G. F. G. M. van Rijn, H. F. J. Rikmenspoel, A. Schouten, B. A. A. Smceman W. G. F. Snickers, L. Stolk, J. H. Stoopman, P. A. F. Thier, A. A. Verbeek, F. A. Willenborg en de tonsuur en kleine orden aan den heer J S. Planken. Aan den heer E. S. Witkamp, kunstschilder te Amsterdam, is de uit geloofde prijs van 200 toegekend voor de teekeningen, door hem ingezonden op eene prijsvraag van Arti. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 29 Dec. Dungeness gepasseerd. De Friesland, op weg naar Vlissingen, is op 29 Dec. te Port-Saïd aangekomen. Met inbegrip van het transport militairenhetwelk Zaturdag jl. per stoomschip Foorwaarts is vertrokkenwerden gedurende dit jaar van het koloniaal werfdepot naar Oost-Indië geëxpedieerd 25 detachementen supple- tietroepen ter gezamenlijke sterkte van 4200 man, waaronder ongeveer 200 onderofficieren. De Noorweegsche bark Dloachkapitein N. Gjeruldsenvan Baltimore naar IJmuiden, geladen met petroleum, geraakte gisteren morgen door mistig weder vast, een uur boven Noordwijk. De reddingboot verleende hulp, bragt eerst 8 man der equipage aan wal, en wilde toen de 7 anderen, waaronder kapitein en loods halen; doch het schip raakte vlot en zette ten 11 uur de reis voort. Te Amsterdam werd eergisteren tegen den avond ontdektdat de per celen 33 en 35 in de Fcrdinand-Bolstraatnog onbewoondmaar nage noeg afgewerktgevaar liepen in te storten. De achtermuren kraakten en bogen en alleen onmiddelijke voorziening kon het dreigende gevaar keeren. Na onderzoek werd op last der overheid het verkeer in de straat gedu rende den avond en den nacht gestremd. Den eigenaren werd aangeschre ven dat zij dadelijk met alle mogelijke voorzorgsmaatregelen moesten over gaan tot het stutten der percelenen daarna met de meeste behoedzaamheid tot afbraak tot op den grond. Mogt daaraan niet worden voldaan, dan zou tot omverhaling der muren door de manschap der brandweer worden overgegaan. Aan dien last is uitvoering gegeven. Te Utrecht hebben zich eergisteren avond dieven door middel van een sleutel toegang verschaft tot de woning van de gezusters S. in de Hoogland- sclie Steeg, en daar een kabinet opengebroken, waaruit zij ongeveer 600 aan specie hebben ontvreemd. Dezer dagen was de beurtschipper van Zwolle op Alkmaar op tien minuten afstand van Schokland ingevrorenmet nog een viertal andere schippers. Zijn zoon, die het gevaar, waarin zijn vader verkeerde, met behulp van een kijker van den Kampertoren had gezien, is over het ijs naar het vaartuig gegaan en vond dat zijn vader alleen aan boord was. Al het volk, ook van de andere schepen, had in de kerk op Schokland een wijkplaats gezocht. Te Enschede zijn de eerste steenkolen aangevoerd uit een nieuwe mijn "Minister Stein" genaamd, welke mijn, in directe aansluiting met den spoorweg Dortmund-Enschede gelegenhare kolen tegen aanzienlijk mindere vracht dan eenig andere Westphaalsche mijn naar Twenthe kan zenden. Te Hoornsterzwaag is een persoon, die op schaatsen een bezoek aan zijnen vader wilde brengen, door het ijs gezakt en verdronken. Ook in de gemeente Scholerland heeft op die wijze een persoon het leven verloren. Beiden waren gehuwd en laten ieder één kind na. Te Ulrum, in Groningen, is Woensdag 11. in de stroopapierfabriek een begin van brand ohtstaan, doordien iemand de onvoorzigtigheid beging, de vastgevroren kraan van een val petroleum met vuur te ontdooijen, waarbij het vat dadelijk uiteen sprong en de in brand geraakte petroleum tot hel dak opvlamde. Men heeft den brand nog tijdig weten te blusschen. Twee personen te Dinlher waren op tweeden Kersdag 's avonds laat in de herberg van v. d. E. aan de Sleeswijksche brug binnengedrongen. Zij hadden een met hagel geladen geweer bij zich, en toen zij de herberg moesten verlatenlosten zij hunne geweren door de openstaande deur, met het ongelukkig gevolg, dat twee jongedochters min of meer ernstig aan het hoofd gewond werden. Beide personen zijn aangehouden. Het Hbl. ontvangt uit Zuid-Afrika de bevestiging van het berigt om trent het sneuvelen van kapt. Schlickmann bij den aanval op een Kaffer- kraal. Zijn verlies wordt zeer hetreurd in de Transvaalgelukkig had hij reeds vele zijner militaire hervormingen tot stand gebragt. De oorlogsbe- rigten blijven gunstig luiden voor de Transvaal.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5