LUIKS tiff: t' OIIIIAIIT. isro. 306. DONDERDAG 28 DF.CEMKER. De Courant verschijnt dagelijksZotf en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, mei het F'er slag der Handelingen van den tiemeentemad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosleti. Afzonderlijke nommers o'er Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents He prijs der Advertent iihs is van 14 regels iedere regel meer 25 cents. SJ ADS DEK IC li TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van Johannses Christiaan Van der Tas. metselaar al hier. tot het oprichten van ecne bergplaats voor ongebluschte kalk in hel perceel aan de Oostdwarsgracht n\ 10 alhier; Gelet op de arll. (5 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad u°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is: alsmede dat op Woensdag den 1011 Januari aanst., 's voormiddags te el/ uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dat verzoek in te brengen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidschu Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. RRANDELEli. Burgemeester. Leiden, 27 December 1876. E. EIST, Secretaris. BINNEN LA NDSCÜE BEUIGTEN. LEIDEN, 27 December. Het tweede genootschap van Teyler's stichting heeft besloten, als prijs vraag voor het jaar 1877 uit het vak der geschiedenis uit Ie schrijven: "Men verlangt een crilische behandeling van P. C. Hoof I's Nederlandsche historiën, waarin de bronnen, die hij gebruikt heeft, en de wjjs waarop hij die heeft gebruikt, beschreven en beoordeeld worden; en inzonderheid die beriglen, die hij aan onuitgegeven bescheiden en aan mondelinge over leveringen heeft ontleend, worden getoetst aan hetgeen van elders be kend is.'' En uil het vak der natuurkunde: «Men vraagt een crilisch overzigt van hetgeen vooral sedert 1859 voor en tegen de leer der autogenesis of generalio spontanea is aangevoerd ge worden." De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord op ieder dezer vragen is eene gouden medaille, ter innerlijke waarde van ƒ400. Men schrijft ons: Wij gaan al een heel eind heen, zeiden de boeren, toen de kortste dag was aangebroken, de winter uitbleef en met het oog op de weilanden, die groener waren dan met Paschen doorgaans het geval niet is Zoo kwam de winter even plotseling als onverwacht en in minder dan ecu etmaal was de vaart gesloten. Gisteren morgen ten 8 ure teekende de thermometer 10° Falir. De schippers verliezen er niet veel bij. want de meeste waren voor de Kersdagen thuis en de pakhuizen zijn voorzien. Er was voor twee maanden eene witte patrijs geschoten, ten gevolge waarvan er een vroege en strenge winter voorspeld werd. Nu kwam hij echter op zijnen tjjd. In den voormiddag van 19 December is op den weg van Nederhemerl naar Zalt-Bommel vermist een zwart lederen zak-portefeuille. inhoudende: 2 bankbilletten van 100, 1 dito van ƒ60, 1 dito van ƒ40, 5 coupons Egyptian Government 7 pCl. Loan 1868, elk van 17.50 fr., betaalbaar 1 Julij 1876, genummerd 497,992, 510,871, 515.785. 591,191 en 516.386; verschillende adreskaartjes enz. De commissaris van policie te Zalt-Bommel verzoekt opsporing en berigt. Te Amsterdam is Maandag II. de algemeene vergadering gehouden van het Nederl. werklieden-verbond. De voorzitter, de heer B. 11. lleldt, opende die bijeenkomst met eene toespraak, waarin hij verklaarde dat een werk zaam jaar doorleefd was, een jaar waarin het verbond had blootgestaan aan velerlei critiek, aan velerlei beschouwing, waarvan hel resultaat is ge weest dat het verbond is gehuldigdzoowel in de pers als in de volksver tegenwoordiging. Grooter dienst dan de heeren Corver Hooft en lleyden- rijck aan het verbond bewezen hadden, was niet denkbaar, want daardoor konden de heeren van EekBredius en de minister van justitie luinne rede voeringen houden, liet verbond houdt zich krachtig staande tegenover de agiterende partij van het radicalisme, die oneenigheid wenscht te zaaijen, maar wier pogingen, tot het brengen van eenheid in de partij en om een internationale beweging tot stand te brengen, mislukken. Hel verbond staat lusschen hen, die meencn dal het niet ver genoeg gaat. en hen, die tneenen dat het te ver gaat; het kent partij noch kleur, maar strijdt voor alles, hetgeen den toestand kan verbeteren, met de wet in de hand, met handhaving van orde en zedelijkheidzonder omverwerping van regeringen of plotselinge verandering van maatschappelijke toestanden, hetgeen alleen te verkrijgen is door vermeerdering van kennis en ontwikkeling, door be schaving door onderwijs dus. liet verbond beweegt zich in eene gezonde rigling, ernstig en bezadigd. Blijkens het uitgebragt verslag telt het verbond thans 57 afdeelingen met ongeveer 5500 leden. Onder de aan de orde gestelde punten was het bespreken van eene wet telijke regeling op de inrigting der fabriekgebouwen en werkplaatsen. Na discussie werd de volgende motie aangenomen: De vergadering magtigt het centraal-bestuur namens haar te onderzoeken of er bepalingen beslaan, welke de wet op de woningen ook toepasselijk maakt op (abrieksgebouwen en werkplaatsen. Zoo neen, dat dan door middel van petitionnement door het centraal-bestuur zoo spoedig mogelijk worde aangedrongen op het ver krijgen van zulk een wetopdat ook in dit opzigt worde tegemoet geko men aan de zoozeer gewenschte gezondheid der werklieden. Vervolgens werden nog uitvoerig besproken de nadeelen. die de werklieden ondervinden door het aanbesteden van onderscheidene soorten van werk in gevangenis sen. vooral wat het schoenmakersvak betreft. Van de vele gedane voor stellen werd het volgende aangenomen: liet Nederlandsch werkliedenver bond verzoekt der regering de prijzen voor het werk in gevangenissen zoö te regelen, dat het met de prijzen der particulieren overeenstemt. Ver worpen werd eene motie, om op bewerking van woeste gronden door gevangenen aan te dringen. In de gisteren gehouden bijeenkomst werd besproken het punt om de eenmaal aangenomen wet op den kinderarbeid ook toegepast te zien op den veldarbeid. De slotsom was dat aangenomen werd de volgende motie; De vergadering is van oordeel, dat het welzijn der toekomstige arbeiders vor dert, dat een wet lot afschaffing van den kinderarbeid op het veld onmis baar is, magtigt het centraal-bestuur alle middelen in practijk te brengen, die het daartoe noodig oordeelt, opdat regering en volksvertegenwoordiging zich deze zaak aantrekken en de wensch van een groot deel der natie in- willige. Ook werd nog besproken de vraag, in hoeverre het verbond kon medewerken tot afschaffing van arbeid op den Zondag. Door vele sprekers wordt die afschaffingvoor zooveel mogelijk verdedigd vooral voor fabriek en werkplaatsenanderen wcnschen afschaffing van allen Zondagsarbeid. Bij acclamatie werdt de wenschelijkheid van de afschaffing van den arbeid op Zondag uitgesproken en bij stemming werd besloten geen bond op te rigten om daartoe te geraken. Met 33 tegen 9 stemmen sprak de verga- dering als haar oordeel uitdat de beperking van den Zondagsarbeid bij de wet moet geschieden. Te Amsterdam is in een stal van 9 koeijen de longziekte uitgebroken. Een beest daarvan is aangetastop advies van den veearts moeten alle negen onteigend en algemaakt worden. Door den gemeenteraad van Arnhem is aan den heer B. Rutgers, van Doesborgh, vergunning verleend tot het leggen van rails voor een paarden- spoor over singels en pleinen dier stad, zijnde den concessionaris voorts eenig subsidie van gemeentewege gedurende de 5 eerste jaren der exploi tatie toegezegd. Men meldt uit Wageningen: De tabak van het nieuwe gewas is nog niet in den handel. De planters verlangen even hoogen prijs als het vorige jaar, alhoewel de qualiteit veel minder is dan toen. Verleden jaar om dezen tijd was alles reeds verkocht. Zaltirdag avond is te Goor brand uitgebroken in de neltenfabriek van de hh. Jauniitk. Eerst had de brand een dreigend aanzien, maar door spoedig aangchragte hulp der brandspuiten, en door den gunstigen oosten: wind, was men den brand spoedig meester. Alleen de zolder en het dak der machiniekainer zijn een prooi der vlammen geworden. In de provincie Friesland zijn nu reeds op meer dan 20 plaatsen hardrijderijen op schaatsen uitgeschrevenaan prijzen en pretnlën is voor p. m. ƒ4000 aan geld of geldswaarde uitgeloofd. 'sGRAVENIlAGE27 December. Blijkens een hij het dep. van marine ontvangen telegram is hel schroef- stoomschip Leeuwarden, onder hevel van den kapitein ter zee A. Dronkers, den 23-lpn dezer van Portland vertrokken. Aan boord is alles we).

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1