PER TELEGRAAF. gedeelte van het Rapenburg, van het Galgewater tot den Vliet, waaromtrent afwijzende adviezen waren uitgebragt, gaf aanleiding tot discussie. De heer van der Lith was het eens met de commissie van fabricage, dat eene zoo danige demping in verband stond met eene nieuwe wijze van riolering, maar niet met burg. en weth., die zich z.i. met eenige minachting overliet verzoek van adressanten hadden uitgelatendoor b. v. te spreken van //ver meende bezwaren." Zij die aan het Rapenburg wonen weten dat het waren overwegende bezwaren. Hij zou zich neerleggen bij het rapport, maar niet bij de motiven. Hy wenschte dat het plan bij burg. en weth. in ernstige overweging zou blijven, wanneer er sprake zou zijn van een plan van riole ring. De heer Üercksen deelde de meening van burg. en weth. Hij had zich meermalen tegen het dempen van grachten verklaard en hij had daar van satisfactie gehad, b. v. door het dempen der Cellebroersgracht was de toestand van het Rapenburg niet beter geworden. Was het bedoelde gedeelte van het Rapenburg gedempt, dan zou men er misschien toe komen om dien geheelen waterweg te sluiten. Voorts besprak hij de financiële zijde der zaak; de gevorderde 60000 vond men maar niet op een oogen- blik. De heer Krantz achtte de bezwaren tegen het plan Wel niet ligt, maar niet onoverkomelijk. Het zou eene groote verbetering en een sieraad zijn. Het bezwaar der riolering was slechts eene quaestie van tijd. De heer Damsté was tegen de zaak, omdat daartoe 60000 werd gevorderd. Hij was onlangs geweest in de Boomersteeg en de Koppenhingsteeg en met verbazing had hij den toestand aldaar gezienzoodal hij hoopte dat de voorzitter der commissie van fabricage daaraan in de eerste plaats zijne aandacht zou wijden. Hij vroeg echter of er niets te doen was tot verbetering van het water. Ei stond minder water in het Rapenburg dan in den Nieuwen Rijn. Zou men door flink uitbaggeren den toestand van het Rapenburg niet kunnen verbeteren De heer Goudsmit zeide dat hij gaarne van den geneeskundige in den raad zou willen vernemen welken invloed de demping zou kunnen hebben op den gezondheidstoestand. De heer van Iterson zeide dat hij zich builen het debat had gehoudenwant hij dacht dat het hier wel zou zijn //enfoncer une porte ouverte." Er kon wel geen quaestie van zijn of de demping van het Rapenburg zou nadeelig werken op den afvoer van faecaliën. Er kon geen sprake van zijn, zoolang niet in de riolering was voorzien. Wanneer dat het geval wasdan zou het dempen van grachtenmet zorg gekozen en goed uitgevoerd, wenschelijk zijn. De heer Hartevelt meende dat wan neer er een goed rioolstelsel was aangelegdhet dempen niet meer noodig a zou zijn. De heer van Iterson moest dat denkbeeld bestrijden. In stilstaand water hadonder den invloed van lucht en van hetgeen er in kwamont leding van processen plaatsdie het ontwikkelen van gassen ten gevolge hebben. De heer de Laat de Kanter verdedigde het rapport tegen de ver denking van minachting waarvan was gewaagd. Hij zou met genoegen zijne aandacht wijden aan een plan tot verbetering van den alvoer van faecaliën, als men maar niet dacht dat het binnenkort zou inkomenwant zulks zou groote financiële gevolgen hebben. Ook de voorzitter verdedigde het rapport tegen de beweerde minachting, want dit was niet de bedoeling geweest. In het woord //vermeende" bezwaren zag hij geen minachting. Het had hem bevreemd dat men hier de zaken zoo dikwijls overdreef, zoo ook hier, door te spreken van een //open riool." Zulke overdrijving kon niet anders dan een slechten indruk maken. Den heer Dercksen kon hij niet toegeven dat het dempen der Celle broersgracht ongunstig had gewerkt op het Rapenburg. De heer Cock drong nog nader aan op het gesprokene door den heer Damsté. Het water dat door den Vliet in de stad kwam nam meest den loop naar het Gangetje. Vooral bij de Noordeindsbrug waren ondieptenwaardoor de scheepvaart dikwijls werd betnoeijelijkt. Hij hoopte dat men bij de vernieuwing der brug tevens zou trachten die ondiepten weg te nemen. De heer de Kanter zeide dat aan dien wensch gevolg zou worden gegeven. Ten slotte werd met 20 tegen 2 stemmen afwijzend op het verzoek beschikt. De heer van der Lith bragt ten slotte nog het Kort Rapenburg ter sprake, waarvan de demping vroeger niet was aangenomen, omdat men meende dat het groote Rapenburg zou worden benadeeld. Hij vroeg nu of het dage- lijksch bestuur het plan tot overwulving of bedekking niet in overweging zou nemen. De heer de Kanter verklaarde dat men een voorstel in dien geest niet had te verwachten. Wilde een der leden, bij wijze van motie, het voorstel doen burg. en weth. daartoe uit te noodigen, dan was het hun wel. De verlaging der brug was echter reeds zoo verre gevorderd dat de aanbesteding eerstdaags zou plaats hebben. De heer van der Lith deed daarop het voorstel burg. en weth. te verzoeken te willen onderzoeken in hoeverre het Kort Rapenburg met behoud der tegenwoordige stroomwijdte kon worden overdekt. De lieer Cock verklaarde zich tegen het voorstel, zelfs tegen het onderzoek. Die overdekking zou de kleine schipperij belem meren en was bijkans onmogelijk met behoud van de tegenwoordige breedte. Toen daarop het voorstel in stemming werd gebragt staakten daarover de stemmen. 's GRAVENHAGE23 December. Z. M. de koning groothertog heeft benoemd tot officier der orde van den eikenkroon den heer C. W. Mieling, directeur der algemeene lands drukkerij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den voor de dienst in Oost-Indië bestemden soldaat L. A. Martelvan het koloniaal werfdepot, tot het dra gen van de Fransche Medaille Militaire. Aan den heer J. J. Verheys is eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van hoofdcommies bij het dep. van marine, onder dankbetuiging voor zijne langdurige dienst, en tot commies bij de directie van de groot boeken der nationale schuld is benoemd de heer L. B. van Tienen, thans adjunct-commies bij die directie. De heer B. C. Charbon, thans ontvanger der directe belastingen te 's Ileerenberg, is als zoodanig benoemd te Waardenburg. In de gisteren gehouden avond-zitting van de tweede kamer waren aan de orde de verschillende wets-ontwerpen tot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen. Die wets-ontwerpen wer den, na eenige discussie, aangenomen, uitgezonderd dat betreffende de ge meente Harderwijk, daar over een amendement van de commissie van rap porteurs, tot verkorting van den termijn, de stemmen staakten, zoodat daarover in de volgende zitting moet herstemd worden. Alsdan komt ook in behandeling het voorstel van den heer de Casembroot, van gelijke strek king, wat betreft de gemeente Vlaardingen. In de zitting van heden is het voorstel van den heer de Casembroot om voor Vlaardingen eene uitzonderingswet ten aanzien der plaatselijke accijns heffing te maken, verworpen, en zijn verdere aanhangige wetten aangenomen, waaronder de wet op de middelen en eene tijdelijke muntwet. Na het reces zal de minister een ontwerp indienen tot regeling der bronzen pas munt. De kamer is gescheiden tot nadere bijeenroeping. Door den cerstaanwezenden ingenieur alhier is heden, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, aanbesteed: het uitbreiden van de Frederikskazerne enz. te 's Gravenhage. Het minst was ingeschreven door den J. van der Vlugt, te Dordrecht, voor ƒ181,340. J. F. de N., werkman te Hontenisse, die in de vorige week voor het geregtshof alhier teregt stond wegens valschheid in drie onderhandsche ge schriften, het vervalschen van een onderhandsch geschrift en het gebruik maken van die stukken, is veroordeeld tot 10 maanden celstraf en acht boeten van 50. BUITENLAiNDSCHE BERIGTE1N. BELGIË. De Ind. Belg. meldt dat het tekort van de Union du crédit 6,800,000 fr. bedraagtzoodat 8 a 10 pet. storting van kapitaal waarvoor zij crediet ge noten van de commanditaire vennooten zal moeten worden geëischt. Eméri- que zou volgens de balans ongeveer 3 millioen aan Union schuldig zijn. EIGELAMOi LONDEN22 December. In een schrijven uit Bombay, door de H. C. medegedeeld, leest men het volgende: Het gerucht, volgens hetwelk de aaïigekondigde groote bijeen komst van vorsten, die op 1 Januarij e. k. bij de plegtige proclamatie van koningin Victoria tot keizerin van Indië te Delhi zou plaats hebbenniét doorgaan zouis ongegrond. Wel was er veel voor om deze kostbare pleg- tigheid, terwijl hier en daar in Indië hongersnood dreigt, niet te laten doorgaan, maar de toebereidselen daartoe zijn reeds te ver gevorderd, en de regering wenscht bovendien om politieke redenen van deze gelegenheid gebruik te maken om den inlandschen vorsten den glans van het Britsche gezag weder eens te doen zien. Ook de Nizam van Hyderabad,hetmagtige en invloedrijke hoofd van de Indische Mohammedanen, wiens trots eerst bezwaar maakte, zal waarschijnlijk naar Delhi komen. Hij zal, als hij komt, gewis met zooveel luister en pracht mogeljjk verschijnen. Hij zal, naar gemeld wordt, zes extra-treinen noodig hebben voor de vrouwen van zijnen harem en verder gevolg. Ieder van die treinen kost hém 50000 ropijen, ongeveer 63000 gulden. Ook de Khan van Khelat, een gezant van den koning van Siam en vele andere vorsten en gezanten zullen verschijhen. De feesten zullen op een zeer grootschen voet zijn ingerigt. Er staan thans reeds 600 kanonnen op het feestterrein, bestemd om salvoschoten te lossen op het oogenblik waarop de proclamatie zal plaats hebben. Turkschgezinde bladen houden het er voor dat Rusland het voorstel om Bulgarije door Belgische troepen te doen bezetten met de leelijkste be doelingen heeft gedaan, t. w. in de overtuiging, dat Turkije eh Engeland het zouden weigeren, wanneer het bewijs zou zijn gegeven van Ruslands gematigdheid en van de onpraclische koppigheid der pacha's. FRANKRIJK. Bij de beraadslagingen in den senaat over de begrooting van het dep. van oorlog is voor aalmoezeniers bij het leger, waarvoor de kamer van afgevaardigden geen gelden had willen toestaan, weder ƒ103,690 op het budget gebragt. Mgr. Dupanloup heeft het daartoe strekkende voorstel krachtig verdedigd. Vijfhonderdduizend manzeide hijuit de keur des volks mogen geen vijf jaren onder de wapens blijven zonder vervulling van hunne godsdienstige pligtenzonder herinnering aan God. Over andere aangelegenheden kan verschil van meening bestaanover dit punt niet. Üe staatkunde is gansch en al buiten de quaestie. De huisvaders, zoowel zjj die tol de liberalen als tot de conservative!! behoorenhebben er belang bij dat het godsdienstig gevoel hunner zonen in het leger niet worde uit gedoofd dat de goede zeden in het hart van hun kroost bewaard worden. Derhalve is het noodig, aan de soldalen den tijd en de middelen te ver schaffen tot vervulling hunner godsdienstige pligten. De gewetensvrijheid komt niet tot haar regtindien het leger van de aalmoezeniers verstoken is. Indien de denkbeelden van hen, die de aalmoezeniers willen afschaffen, de bovenhand hielden, dan zou men rouw moeten iiragen over den slag, die het vaderland getroffen had. Indien Frankrijkdat vroeger rijk genoeg was om zijn glorie te betalenthansna zijue rampenniet ryk genoeg meer isom het leger de geboden der kerk deelachtig te doen worden dan, zeide spreker, zullen wij er in voorzien. Hij verzekerde dat den senaat uit naam zijner kerkelijke ambtgenooten. DUITIGHLAN». Ten gevolge van een dijkbreuk nabij Elbing zijn de omstreken dier stad en de verder gfelegen dorpen overstroomd. Overal heeft de vloed aldaar groote verwoesting aangerigtwaarna er vervolgens nog een dam is wegge slagen, ten gevolge waarvan het geheele laagland van het vruchtbare Eller- wald is ondergeloopen. Uit Ermatingen, in het kanton Thurgau, in welks nabijheid het be kende Arenenberg ligt, wordt gemeld, dat men aldaar met bijzonderen spoed werkzaam is aan de verbetering en inwendige verfraaijing van het genoemde gebouw. Naar men beweertheeft de ex-keizerin Eugénie het voornemen opgevat zich aldaar voor goed te vestigen. BRUSSEL22 December. Op de avondbeurs werd stellig verzekerddat officieel de vraag aan de regering is gerigt omtrent eene bezetting van Bul garije door Belgische troepen. De meeste bladen keuren het denkbeeld van zulk eene bezetting ten sterkste af. VERSAILLES, 22 December. De senaat nam de begrootingen van onder wijs, schoone kunsten, het legioen van eer, binnenlandsche zaken en koop handel aan en begon de discussiën over de begrooting van eeredienst, welke morgen zullen worden voortgezet. KONSTANTINOPEL. 22 December. Gisteren had een onderhoud plaats tusschen Midhat-pacha en lord Salisbury, hetwelk een vol uur duurde. De bijeenkomst vond plaats iu de woning van lord Salisbury en alle Turksche ministers benevens graaf de Chaudordy namen er aan deel. Het adres der Grieksche gemeenten des rijks is nog niet aan de Porte aangeboden. De oecumenische patriarch zal morgen eene zamenkomst met lord Salisbury hebben. ODESSA, 22 December. Uit Konstantinopel wordt van 18 dezer berigt, dat volgens gerucht ernstige buitensporigheden door Mohamedanen in Armenie gepleegd zijn. Een Christen-wijk zou in brand gesloken zijn. KONSTANTINOPEL 22 December. De vóórconferentie heeft heden hare laatste vergadering gehouden. De gevolmagtigden zijn het volkomen eens gebleven. Morgen middag wordt de definitive conferentie geopend. Safvet-Pacha zal presideren. NEW-YORK. 22 December. Een manifest van de kiescollegiën in Pennsyl- vanië is verschenenwaarin wordt verklaard dat Tilden en Hendricks tot president en vice-president der Unie gekozen zijn. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6