BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsohe Courant van Dingsdag 26 December J876, A°. 304. ST ADS-BEH ICH T E N. BINNEN LAN DSC HE BEK 'GTE A BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis dat het bureau van den Burgerlijken Stand 'op Maandag 25 December e. k. zal geopend zijn van des middags 12 tot des namiddags te 2 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 22 December 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 23 December. Donderdag den 21tn dezer werd het examen voor bewaarschoolonder wijzeres afgelegd door 8 dames, waarvan 7 slaagficn, t, w.G. Toorens.W. Weijers, J. van den Upwich, W. Boon, C. van Es, W. Usener en W. Kou- j wenhoven, zuster in het gesticht "de Voorzienigheid." De gemeente-commissie van de Ned. herv. gemeente alhier heeft op het tweede adres van hendie zich over den kerkelijken hoofdelijken omslag bezwaard gevoeldengeantwoorddat zij de voorstellen van de adressanten in ernstige overweging zal nemen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 25.00, ƒ5.10 en ƒ2.55 en de laagste prijzen ƒ25.00, ƒ5.00 en ƒ2.50. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 64 tot 87 volwassen personen en 16 tot 25 kinderen. Het vertrek der pakkelbooten van Liverpool naar de Westkust van Afrika vindt van 1 Januarij tot ultimo Junij aanstaande eiken Zaturdag plaats. De verzending der brievenmalen nit Londen geschiedt eiken Vrij dagavond. Bij den diefstal in het kerkgebouw der Israëliten te Woerden in den nacht van 15 op 16 Dec. jl. zijn blijkens berigt in het Politieblad vermist 2 ziveren siertorens, 3 zilveren handwijzers en een armbus met eenig daarin voorhanden geld. De officier van justitie te Leiden verzoekt, opspo ring aanhouding en berigt. Men schrijft ons uit Stolwijk: Gisteren vertoonde zich in onze ge meente een dolle hond, die verscheidene honden gebeten heeft, naar gissing ook een knaapje. Gelukkig heeft men het gevreesde dier kunnen dood schieten. Eenige van de gebeten honden zijn afgemaaktterwijl de ande ren zijn vastgelegd. De Jmst. C. meldt: Men zal waarschijnlijk benieuwd zijn te weten, hoe het is afgeloopen met den schHtter, die op klompen ter inspectie was gekomen. De man is met groote naauwlettendheid van alle kanten door zijn chefs bekeken en nog eens bekeken, maar geen hunner heeft iets in zijn tenue ontdekt, dat aanleiding kon geven tol straflen. Er haperde in één woord niefs aan en daar de schutterij-wet over alles spreekt behalve over des schutters schoeiselzoodat zelfs barrevoets "geschutterd" mag tVordén, wandelde onze vriend bedaard van de Beurs met die zelfvoldoe ning, welke alleen het verrigten van een goede daad of het beetnemen van zijn naasten geven kan. Dan, helaas, niet alles is rooskleurig in het leven, zelfs niet in dat van een grappigen schutter. Be straatjongens hadden op zich genomen hem naar zijne woning te geleidenen hoe vereerend nu zulk een steeds aangroeijende stoet ook zijn moge, aangenaam is hij niet, vooral niet over een langen weg als die van den Dam naar Oostenburg. De held op klompen zou dit ondervinden en wij gelooven niet, dat hij ander- maal zal willen bot vieren aan zijn lust om van leemten in onze trouwens niet onberispelijke schutterij-wet gebruik te maken. Men meldt van het Nieuwe Diep: De visschersvloot, Donderdagmorgen in zee gestokenmoest uithoofde van het ruwe weer tcrugkeeren. Een enkele I waagde het een schot te doen. Veel vong hij niet, maar hij maakte zooveel te meer geld voor zijn vangst; de schelvisch werd tegen ƒ88 het 100 op het eerste woord gemijnd. Voor het geregtshof te Arnhem stond eergisteren teregt M. Terscheg- get, beschuldigd van brandstichting, waarbij menschenlevens gevaar liepen. Deze jeugdige man heeft op zijn zes en twintigste jaar reeds drie jaren kruiwagenstraf ondergaan hem door den krijgsraad opgelegd wegens dief stal en desertie. Later werd hij door het hof van Gelderland veroordeeld lot 5 jaar tuchthuisstraf wegens brandstichting, terwijl de reglbank te Nijmegen hem wegens diefstal veroordeelde tot eene gevangenisstraf van twee jarenwelke straf hij nog ondergaan moet. De misdaadwaarvoor hij thans teregt stondhad hij gepleegt onder Liendeneen kleermaker had hem uit medelijden opgenomen en werk gegeven niettegenstaande hij wist dat Terschegget uit het tuchthuis kwam. Hij beloonde deze weldaad door op een nacht het huis in brand te steken zoodat de bewoners slechts met groote moeite zich redden konden. Ook de buren ontkwamen ter naauwernood en onder dezen was een gezin waarvan huis noch inboedel was verzekerd. Drie huizen werden in de asch gelegd. Op het kerkhof staande sloeg Terschegget den brand gade en verwijderde zich toen in de rig- ting van Rhenen waar hij denzelfden nacht nog een diefstal met verzwa rende omstandigheden pleegde. Zijn verdediger verklaarde niets ten gunste van zijn cliënt te kunnen aanvoeren. Hij werd veroordeeld tot eene tucht huisstraf van 25 jaren. Men meldt uit FranekerIn deze gemeente zijnvolgens verklaring van den geneeskundigen adjunct-inspecteur in de provincie, de besmettelijke ziekten typhus en lebris typhoïdea epidemisch heerschende. Deze ziekten hebben voor en na reeds menig ofler geeischt. In de vorige week zijn uit de gemeente Bergen-op-Zoom 493,000 Bel gische twee-centimesstukken weggevoerd. Te Eindhoven is in de vorige maand ontvangen een halve gulden met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1848, dat bij onderzoek is gebleken valsch te zijn. Nabij Bunde, in Limburg, is uit de Maas opgehaald het lijkje van een pasgeboren kind, dat in een doek was gebonden. Uit de lijkschouwing is geblekendat het kind doodgeboren was. Te Heerlen is bij den ontvanger der directe belastingen ingebroken en eene som van ongeveer ƒ6000 gestolen. Het was gisteren voor commissarissen van de maatschappij voor toonkunst en voor verslaggevers een zware dag. Met de uitvoering der muziekstukken door de leerlingen dier school begon men om half één. De lagere klassen zouden des voormiddags toonen hoeveel ze gevorderd waren, terwijl de avond voor de oudste leerlingen was bewaard. Het is zeer natuurlijk dat hiervan geen kritiek sprake kan zijn. Over het algemeen was men dan ook zeer tevreden over het bespelen der verschillende instrumenten, terwijl hel glans punt der eerste afdeeling in den zang bestond. De "Zweistimmige Lieder", onder de leiding van mejufvr. Gripekoven, door de elementaire solozang klasse gezongen, verdienden en verwierven een uitbundig applaus, wat eenigen tijd aanhield, zoodat men begreep dat dit niet alleen gold de lieve stemmen der kinderen, maar meer nog 'de fijne en beschaafde wijze waarop genoemde dame hen bij den zang leidde. Voorwaar geen gemakkelijke zaak zoo kleine kinderen zoo harmonisch en zuiver te doen zingen. Wij zullen hierop terugkomen bij het behandelen der hoogere klassen. Ook werden de kinderliederen van Worp niet onverdienstelijk gezongen door de l,te zangklasse. In de tweede afdeeling van de voormiddagles trof ons de zeker heid. waarmeê de leerlingen, ten getale van 4, 6 of 8, de piano- en viool stukken uitvoerden, terwijl de "Drei Kinderlieder" met accompagnement van piano en vio.ol allerliefst mocht heeten. Het was bijna 4 uren geworden en er moest nog prijsuitdeeling plaats hebben. Dr. de Loos begon met te zeggen dat er geen prijzen zouden worden gegeven voor de solozangklasse, j omdat die nog slechts een jaar bestond. We billijken de gegrondheid van dit argument, ofschoon wij het tegengestelde de lieve zangsters wel hadden gegund. Verder zeide spreker dat men overeengekomen was de eervolle vermeldingen alleen te doen aflezen en daarvan geene papieren meer te geven. Nadat menigeen reeds last van de kou begon te krijgen en naar iets warms of verwarmends uitzag, namen wij afscheid voor een paar uren. Om half zeven begon de openbare les van de hoogere klassen, die als uit stekend geslaagd moet genoemd worden. De "Ungarisehe Tdnze", voor piano a 8/m., zijn op zich zelve reeds moeijelijk en werden door 8 leer lingen op juiste wijze gespeeld; zoo ook de overige stukken van de eerste afdeeling, waarbij niet mag vergeten worden de prachtige uitvoering der fantaisie concertante door broeder en zuster. De violoncel is voor de jonge krachten echter te zwaar. We blijven nog even stilstaan bij den zang, waarop ons drie lieve jonge dames hebben vergast. We beginnen met deze !j jonge dames ons compliment te maken. Mejufvr. Gripekoven echter komt I daarvoor ook dank toe. Ze schijnt zoo juist begrepen te hebben dat men voorzigtig moet zijn met eene stem die nog zooveel verandering kan onder gaan. Het schijnt verder dat zij den grens van het geluid volstrekt niet wil doen overschrijden, opdat het zachte en liefelijke en niet het schelle de overhand krijgen. Ze spaart en ontwikkelt, naar onze bescheiden mee ning, en bewaart daardoor menige slem die kans had onder minder goede leiding te niet te gaan. Het één zijn met hare leerlingen doet het publiek aangenaam aan, men bemerkte bij haar niet dat zij de leermeesteres was, zooals dit het geval was bij pianospel, waar de geweldige stap, die voor de leerlingen de maat trapte, maar al te duidelijk hoorbaar werd op vrij grooten afstand van het orchest. Dit is eene kleine opmerking, die wij bij de anders uitstekende leiding van de piano en de uitnemende uitvoering niet achterwege mogen laten. Het laatste vóór de pauze uitgevoerde nummer "Nanie van Schumann en Sneewiltchen" (Schlaflied der Zweige), twee liederen voor driestemmig vrouwenkoor, en gezongen door de 3Je zangklasse, klonk prachtig en de waardeering werd den directeur door handen en voeten kenbaar gemaakt. Na de pauze werd "Die lüstigen Weiber von Windsor" door de leerlingen der orchest-klasse zeer goed gespeeld. Zoo ook voldeed hel bespelen der andere instrumenten zeer goed Wij hebben ons voorgenomen niet ieder stuk afzonderlijk te bespreken, wat voor een zoo groot programma ondoen lijk zou zijn In deze afdeeling waren de solo's uitstekend en men hoorde ua N°. 38 de gegronde opmerking maken "het is toch jammer dat die jon gen zoo'n slechte viool heeft". Eere dan hem die aan een slecht instru ment liefelijke toonen ontlokt. De dames, die als solisten optraden, kregen welverdiend applaus zoowel voor het uitstekend gespeelde impromptu als voor de stukken die zij ons de eer gunden van haar te mogen hooren. De fantaisie "Faust", het laatst gespeeld, besloot den avond waardig en de ge makkelijkheid en flinke streek bij het spel doet van dezen leerling nog veel verwachten. Hierop vond de prijsuitdeeling plaats, die wij in dit nommer niet meer behoeven te melden. Hierbij was echter iels bijzonders. Dr. de Loos zeide dat een liefhebber der commissie verzocht had eene som gelds te willen aannemen om daarvoor prijzen te koopen voor die leerlingen, die zich het meest onderscheiden hadden. Na overleg met den directeur en de andere docenten had men het plan opgevat die prijzen te bestemmen voor die leerlingen, die in hel algemeen de meeste muzikale ontwikkeling hadden opgedaan, of aan hem of haar die in den korsten tijd de grootste vorderin gen had gemaakt. 4 namen werden voorgelezen (mej. J. F. Kuiper, voor piano; W. van der Blij, voor clarinet; C. W. Sipkesvoor viool, en mej. M» A. Ter Laag, voor algemeene muzikale ontwikkeling) en toen door de eigenaars de prijzen werden afgehaald, bewees het applaus hoe zeer algemeen gedacht werd dat de commissarissen als ware Eleërs hadden gevonnisd. Nadat dr. de Loos onder het tumult van eenige bengels op de tribune der vergadering dank had gezegd en leermeesters en leerlingen lof had gegeven, i keerde men huiswaarts. Dien lof hebben zonder een enkele uitzondering alle leermeesters en leermeesteressen verdiend. Op hen allen is toepasselijk wat wij voor een paar dagen van de heeren Welrens en Taylor schreven in ons verslag over de burgerzangschool. Dat zij elkander over en weer I blijven waardeeren en zij zullen het doel, wat ieder voor zich als zijne roeping beschouwt, gezamenlijk nog gemakkelijker bereiken. Zoo eindigde j deze aangename avond, die o. a. door den burgemeester en een wethouder werd bijgewoond, terwijl ook de andere inriglingen voor muziek vertegen woordigd waren. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd de behan deling voortgezet van de vooidragl betrekkelijk de duinwaterleiding. Het amendement bij art. 16, om in plaats van "een commissaris", te lezen: "een of meer commissarissen", waarover in de vorige zitting de stemmen hadden gestaakt, werd op nieuw in stemming gebragt en wederom staakten daarover de stemmen, zoodat het geacht werd te zijn verworpen. Art. 16 en daarna ook de geheele concessie werden met algemeene stemmen aan genomen. Vervolgens werden goedgekeurd: eene voordragt betrekkelijk het onder wijs in de Fransche taal aan de kweekschool; een staat van af- en over schrijving op de gemeente-begrooting voor 1876; eene voordragt betrekkelijk het ieggen van een brug over de singelsloot bij de garnizoens-infirmerie, eene voordragt tot vermeerdering van het aantal onderwijzers aan de jon gensschool der 2de klasse; en eene voordragt strekkende om een der lokalen van de school op de Oude Vest in gebruik te geven aan de commissie voor de volks- en burgerzangscholen. Aan den lieer A. de Prez werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend alsleeraar aan de gemeente instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. Het verzoek van mr. S. Vissering c. s., strekkende tot demping van een

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5