BUITENLANDSCGE ÜERIGTEN. schappij van landbouw haar initiatief overdroeg. Hel mandaat dezer com missie zal zijnvoorstellen te doen voor eene collective inzending der verschillende Nederlandsche genootschappenwelke later eene definitive ten- toonstellings-commissie benoemen zullen.. Tot predikant bij de herv. gemeente te Oude en Nieuwe Wetering is beroepen de candidaat G. J. Barger, die ook beroepen is te Meteren en toe zegging van beroep heeft ontvangen naar 's Gravenpolder. Uit Amsterdam wordt gemeld dal de orde van hoogleeraren aan het athenaeum illustre en de seminaria te Amsterdam aan den heer J. van Rees, phil. nat. cand. te Utrechtinzender van een antwoord op de prijsvraag uil het vak der wis- en natuurkunde, onder hel motto «Luctor", de gouden medaille heeft toegekend. Naar men uit Amsterdam meldt heeft de heer Carré afgezien van het bouwen van een vast circus aldaar, waarvoor hem reeds door den gemeente raad terrein was afgestaan. Men meldt van Nieuwe Diep: Ten gevolge van nadere aanwijzingen, is jl. Zondag ochtend de justitie van Alkmaar hier geweest, om de zaak van C. F., verdacht van verduistering van een kind, waarvan zij, als onge huwde moeder, onlangs bevallen zou zijn, in loco te onderzoeken. Naar men verneemt, heeft men zaken, tot die vermoedelijke verduistering in ver band staande, op het erf van baar woning gevonden. Toen zij Zondag naar de instructie werd gebragt. kostte hel der policic veel moeite, haar voor hel ruw geweld van het toegesnelde publiek te vrijwaren. Vooral waren er veel vrouwen, die baar met allerlei scheldwoorden overlaadden. Voor hel geregtshof te Arnhem zal op 11 Jan narij aanst. teregt staan J. 11. Thuis, beschuldigd van omstreeks het voorjaar van 1874 zijne vrouw G. A. Lankermanmet het doel om haar om hel leven te brengenopzet telijk eene hoeveelheid ratlenkruid te hebben toegediend, ten gevolge waar van zij in den nacht van 6 op 7 Mei 1874 is overleden, en alzoo van vergiftiging. Te Zwolle heeft zekere Simon Roecburt, tegen wien, wegens omkoo- ping van getuigen, bevel van gevangenhouding was uitgevaardigd, zich op de pistole der gevangenis, waar hij iu voorloopig arrest zat. opgehangen. De regtbank te Deventer veroordee de dezer dagen een landbouwer uit Diepenveen, die in gebreke was gebleven een paard, dat verschijnselen ver toonde van aan een besmettelijke ziekte le lijden, van zijne overige paarden, op tijd en wijze door de wel bepaald, af te zonderen, tol eene geldboete van 15. Ten gevolge van dit vonnis verliest gemelde landbouwer tevens elke aanspraak op schadevergoeding voor het onteigende en afgemaakte paard. Dezer dagen is te Tilburg door de politie iemand in hechtenis geno men, die ruim vijf jaren geleden naar België was uitgeweken, om eene cellulaire gevanoenisslraf van 45 dagen te ontgaan, waartoe hij door de regtbank te 's-Rosch wegens verzet tegen de politie was veroordeeld. De veroordeelde verkeerde in de meening, dat hij na verloop van 5 jaren onge hinderd kondc terugkecrendoch heeft in deze zich vergist. Na vijf jaar van vrijwillige ballingschap zal de man nu nog 45 dagen in gedwon gen eenzaamheid moeten doorbrengen. 's GRAVENI1AGË 21 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan de hh. J. \V. Aikema en L. H. Weetjen, beiden te Amsterdam, tol het dragen der onderscheidingsleekencn van ridder der orde van Franz Joseph, hun door den keizer van Oosten rijk, koning van Hongarije en Rohcmen geschonken. Tot adjunct-commies bij de algemeene rekenkamer is bet oemd de heer mr. W. C. A. Schollen, advocaat te Utrecht, en lot commies bij het dep. van financiën de lieer E. Nierstrasz, thans ontvanger der registratie en domeinen te Weert. De minister van binnenlatidsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor vcrleenen. I.i de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie over de onderdeden van het budget van oorlog voortgezet. Na verwerping van twee amendementen van den lieer van Houten, is eerst de vesting-begrooting met 55 legen 9 en daarna het hoofdstuk Oorlog met 54 legen 14 stemmen aan genomen. De discussie over de begrooting van hel departement van kolo niën is aangevangen. Aan het slot der laat geeindigde zitting is ingekomen het wets-ontwerp lol herziening der wet op bet lager onderwijs, dat dadelijk ter druk kerij is verzonden. Voorloopig wordt vernomen dat daarin als hoofdbegin sel opgenomen is verpligte schoolgeldheffing, behalve in die gemeenten, waar geen opcenten op grondbelasting en geen hoofdelijke omslag wordt geheven. lieden avond ten half 8 ure voortzetting der behandeling van hel hoofd stuk Koloniën. -- In de helft der maand Maart a. s. za! te dezer stede hel examen aan vangen van onderofficieren, dingende naar den tang van 2' luitenant bij het leger hier te lande, liet aantal opengestelde plaatsen is: voor de infanterie 40, waarvan 5 voor bet ligler examen, voor de cavalerie 4 en voor de artillerie 12 Te gelijk met dat examen zal het examen gehouden worden van onderofficieren, dingende naar den rang van 2" luitenant bij de wapens der infanterie, cavalerie en artillerie van het O. 1. leger. IC L G i E. Het geregtelijk onderzoek in de zaken var. de //Union du crédit" wordt steeds voortgezet. Van de geëmployeerden hij de bank zijn er twee in hechtenis genomen, t. w. de heer Fiirlh, een der administrateurs, en de kassier de heer Dées. Zij werden na een voorloopig verhoor overgebragt in de gevangenis de /-Petits-Carmes. Fiirlh wordt beschuldigd van pleging van valschheid in geschrifte en gebruikmaking van valsche geschriften, al thans van medepligtigheid daaraan en Dées van verduistering en van valsch heid in handelsgeschriften. El «S EE A W». LONDEN 20 December. Te Delhi zal op 1 Januari] koningin Victoria in eene vorsten-vergade- ring als keizerin van Indië geproclameerd worden. Daar dit met groote praal zal geschieden en veel kosten zal na zich slependrukt het Daily News daarover zijn leedwezen uitomdat de bevolking nog lijdt aan de gevolgen van den jongsten hongersnood. In het presidentschap Bombay worden uitgebreide maatregelen genomen om eenen nieuwen hongersnood le voorkomen. Te Bombay worden groote hoeveelheden graan aangevoerd welke verder naar de in nood verkeerende districten worden gezonden. Groote vrees dat het aan voedsel ontbreken zalbestaat dan ook niethet gevaar voor gebrek aan water is grooter, doch ook in dat opzigt verbeteren de vooruitzigten. Intusschen verhuizen uit sommige districten vele personen naar andere streken. De heriglen uit Madras zijn minder gunstig dan die uit Bombay. Te Madras komt een menigte gebreklijdende personen aan en heeft zich reeds een geval van hongerdood voorgedaan. Gok daar worden echter krachtige pogingen aan gewend om de noodlijdenden te hulp te komen. De berigten uit de distric ten zijn treurig; ook daar heerschen gebrek en ziekte. De. Times deelt den inhoud eener petitie mede, door eene Mohammc- daansclie commissie te Calcutta aan koningin Victoria toegezonden met betrek king tot de aangelegenheden van Turkije. Daarin wordt de wensch en het vertrouwen uitgedrukt, dat Engeland zich niet zal nedcrleggen bij de ver brokkeling van tiet ültomanische rijk, maar veeleer de integriteit van des Sultans gebied krachtig zal handhaven. De Times wijst op het onjuiste van de daarin voorkomende bewering, dat //de Sultan hel erkend gods dienstig hoofd" zou zijn van de 40,000.000 Hindostansche Mohammedanen. Uit goede bronnen wordt aangetoond, dat niet de Sultan van Turkije, maar do Groote Mogol te allen tijde door de Muzelmannen in Hindustan gehul digd is als geestelijk opperhoofd. Nogtans erkent het blad, dat, bij ont stentenis van den Mogol, de Sultan van Turkije het natuurlijk middenpunt is geworden, rondom hetwelk de Mohammedanen in de geheele wereld, bij hun tegenwoordig levendig besef der noodzakelijkheid van zamenwerking tegen de meer en meer dreigende overheersching der Christenen, eendraglig zich zoeken le scharen. Vereering van den Turkschcn Sultan, als zigtbaar vertegenwoordiger van de Mahommedaansche eenheid, wordt tegenwoordig in gansch de Muzeimanschc wereld gepredikt. Wat door Europa tegenover Turkije slaat ondernomen le worden, zegt dit blad verder, zal niet ge schieden uit vijandschap legen den Islam, maar uit verontwaardiging over Turksch wanbeheer. Indien de Christenen aan de oevers van den Donau door de Turken even goed geregeerd wierden, als de 20,000,0000 Moham medanen in Bengalen door de Christenener zou in Turkije geen sprake zijn geweest van opstand, veel minder nog van vreemde tusschenkomst. F Si A X ii a 54. Aan hu corps diplomatique is kennis gegeven, dat de Nieuwjaars receptie, sedert den vsl van het k- izeriijk te Versailles gehouden, ditmaal le Parijs zal plaats hebben met groot tenue. De voorzitters van senaat en kamer zullen echter als vroeger le Versailles worden ontvangan. In den senaat heeft de minister van koophandel medegedeeld dat België, Nederland en Engeland door den minister van buitenlandsche zaken zullen uitgeiioodigd worden eerlang bijeen te komenom op nieuw de suiker- quaestie te behandelen. De prefect le Lyonde heer Welclie, is van Parijs op zijn post terug gekeerd. Volgens le Petit Lyonnais heeft hij 's ministers bevel medege- bragt, om de verordening van Ducros op de burgerlijke begrafenissen onverwijld in te trekken. Op 10 Jan. aanst. zal er eene buitengewone vergadering plaats hebben van de Suez-kanaalmaalschappijom te beraadslagen over de overeenkomst van 21 Febr. II.. lusschen den heer de Lesseps en kolonel Stokes tot stand gekomen, betreffende de nieuwe regeling van hel tarief. D1IITSCÜLANR. De Bulgaarsche afgevaardigden. Zancoff en Marco Balabanow, zijn door prins Bismarck ontvangen. In een brief aan de Nat. Zeil. zeggen zij. dat zij over het onderhoud met den rijkskanselier zeer voldaan zijn en zich overtuigd houden dat Duitschland gunstig voor de Bulgaarsche zaak gestemd is. Bedoelde Bulgaren reizen de residentie-steden in Europa rond om de belangen der Bulgaarsche natie in de aandacht der respective rege ringen aan te bevelen. Men meldt uit WeenenWegens de aanhouding van de Oostenrjjksclie pakketboot Radetzky door de Servische policie had de Oostenrijksche rege ring twee Donau-moniiors naar Scmlin gezonden. Een dezer, de Maros, passeerde in liet gewone vaarwater de vestingwerken van Belgrado, toen er uil de vesting verscheidene geweerschoten vielen. Men hield die eerst voor losse schoten, maar weidra bleek het, dat er met scherp geschoten was. Aan boord van den monitor bevond zich, met den Duitschen consul-gene raal, de Oostenrijksche consul-generaal, prins Wrede, die den kommandant bevel gaf onmiddelijk voor de vesting post te vatten. Bij het laden van het kanon in den toren ontplofte op den monitor plotseling een gra naat; in de meening, dal de Maros op de vestingwerken vuurde, losttc men uil de vesting daarop nog eenige geweersehoiendie echter niemand van de bemanning trollen. Door de ontploffing werden een kadel en vier matro zen zwaar, zeven matrozen ligt gekwetst, die in het hospitaal van Semlin verpleegd worden. TUKHIJE. Naar men uit Aleppo aan de Augsb. Allg. Zeil. meldt, openbaart zich aldaar het fanatisme der Turken op allerhande wijzen. In het huis van tlcit

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2