VRIJDAG 22 DECEMBER STADS-BERICHT EN. 15 i NAEA LAADSCHE BER 1G TE De Courant rerschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs dn t unrm t i* /.er rierekdert laars f 3.rraneo f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den (gemeenteraad 3.35fiattco p. 73.Hó. Bet Verslag afzonderlijk is Verkrijgbaar rmir f 2.50 'tiaar», buiten de e&peditiekoeten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentici; is van 14 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 21 December In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen eene missive van den commissaris des konings in deze provincie, houdende ken nisgeving dat de minister van oorlog bezwaar maakt om de kosten voor de schietbaan voor rekening van het rijk te nemen. De minister wordt hiertoe geleid door de meening dat verbetering alleen te verkrijgen is door eene verandering van rigting, en dat hetgeen thans wordt voorgesteld slechts hulpmiddelen zijn. Van diakenen der Ned. Iierv. gemeente is ingekomen het verzoek, om liet door hen gedane verzoek (dat voor heden aan de orde was gesteld) betrekkelijk de toelating van nieuwe leerlingen kinderen van bedeelden, op de scholen voor on- en minvermogendenthans nog buiten behandeling te laten; zij hebben, na de lezing der daarover uitgebragte rapporten, het voornemen opgevat nader een meer gemotiveerd adres in te dienen. Voorts is nog ingekomen een adres van de hh. Vervoort en van Cranen- hiirgli. fabrikanten alhier, waarin zij bezwaren inbrengen tegen het aan de orde gestelde verzoek tot demping van een deci van het Rapenburg en verzoeken dat, bijaldien daaitoe mogt worden besloten, die demping, in hel belang liitnnir fabriek, niet verder moge gaan dan tot de Ivaiserstraat. Tol leerares in de Fransche taal aan de meisjesschool der 1" klasse werd benoemd mej. C. F. Koelt. Voorts werden (teil gevolge van periodieke af- trediug) op nieuw benoemd: tol lid der commissie voor de bewaarscholen de lieer dr. D. Bierens de Haantot leden der plaatselijke schoolcommissie de hh. dr. A. lleynsius, d'. 11. J. Boursse Wils, mr. A. J. Wijnstroom en inr. F. Was; lol leden der commissie voor de bewaring van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst de bh. B. F. Krantz en d'. G. D. J. Schotel; tot lid van bel bestuur van bet akadeuiisch ziekenhuis de heer mr. R. Tb. Bijleveid. Verder was aan de orde de voordragt betredende de duinwaterleiding, t. w. de onlwerp-voorwaarden voor hel verleenen eener definitive concessie aan de hh. van der Vliet en Bosch Reitz. Algemeeue beschouwingen over hel ontwerp in zjjn geheel hadden niet plaatszoodat terstond tol de be handeling der artikelen werd overgegaan. Die behandeling vorderde ech ter eenen geruimen tijd, zoowel door het voorstellen van vele amende menten tot verbetering der redactie, als door het vragen van inlich tingen omtrent verschillende punten; met het geven dier inlichtingen enz. had zich ook nu grootendecls de wethouder de Laat de Kanier belast. Eene opsomming dier. deels aangenomen, deels verworpen amende menten, zou eene te groote uitgebreidheid verkrijgen om hier eene plaats te vinden, en ook de tijd zou ons, bij het late sluiten der zitting, daartoe ontbreken. De aangenomen amendementen bragten echter in de hoofdzaken niet de minste verandering. Een voorstel om art. 18als over bodigte doen vervallen, werd verworpen. De eindstemming over de voor dragt kon niet plaats hebben uithoofde over een amendement bij art. 16 Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaterdag den 23!,tD December 1876, des namiddags te drie uren. 1». Voortzetting van de Voordracht betrekkelijk de duinwaterleiding. 2'. Idem betrekkelijk het onderwijs in de Fransche taal aan de Kweek school. (266 en 277) 3*. Staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1876. (278) 4'. Voordracht betrekkelijk het leggen van een brug over de singelsloot bij de Garnizoens-infirmerie. (267) 5\ Idem lot vermeerdering van hel aantal onderwijzers aan de jongens school der 2'le klasse (269) 6'. Idem strekkende om een der lokalen van de school op de Oude Vest in gebruik te geven aan de Commissie voor de Volks- en burgerzang scholen. (275) 7". Verzoek van den heer A. De Prez om ontslag als leeraar aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs (273) 8'. Idem van Mr. S. Vissering c. s. strekkende lot demping van een gedeelte van het Rapenburg. (268) (over een door den gemeenteraad te benoemen commissariswaarvoor men wilde lezen //een of meer commissarissen") de stemmen staakten. Wegens het vergevorderde uur konden de overige aan de orde gestelde onderwerpen niet behandeld worden. Alleen werd nog de voordragt van bur?, en weth aangenomen, waarbij zij voorstelden de plannen voor de duinwaterleiding goed te keuren en hun collegie te magligen om in overleg met concessionarissenvoor zoo veel noodig die wijzigingen in de plannen aan te brengenwaartoe de gemaakte opmerkingen van de geraadpleegde deskundigen (de hh. van der Tak, directeur der gemeentewerken te Rotter dam, en Th. Stang, ingenieur der duinwaterleiding te 's Hage) aanleiding mogten geven. In eene Zalurdag te houden zitting zullen de aanhangig gebleven punten behandeld worden. Bij de op 18 dezer plaats gehad hebbende openbare aanbesteding van de levering van papier, schrijl- en verdere bureaubehoeften, ten dienste der plaatselijke secretarie alhier, waarvan de gunning was aangehouden, is als minste inschrijver aannemer geworden J. N. Geijer, winkelier alhier. lieden morgen is de persoon van H. S. H., terwijl hij op eehe zand schuit werkzaam was. plotseling dood gebleven. Eergisteren avond zijn alhier bij insluiping in écnen winkel aan de Aalmarkt verscheidene parapliiies ontvreemd. Bij kon. besluit van 13 Dec. is de gemeente Baarn aangewezen als standplaats van een postkantoor. - Blijkens een door den Nedcrlandschcn gezant te Konslantiiiopel mede gedeeld berigt van 6 Dec. ji.bij hem ontvangen van den Nederlandschen gedelegeerde by den oppersten gezondheidsraad te Konstantinopcl, was, volgens een bij dat collegie ingekomen telegram uit Teheran van 5 December, de cholera te Elwend in het noordoosten van Perziö uitgebarsten. De bui iengewonc hevigheid, waarmede deze ziekte al dadelijk was opgetreden, had algemeeneii schrik verspreid en de vrees doen ontstaandal de be smetting zich spoedig tol Meschcd en van daar over liet gehéele binnenland zon verspreidengelijk tijdens de laatste epidemie het geval was geweest. De laatste hij den gezondheidsraad ontvangen telegrammen uil Bagdad maak- ten geen gewag van verdere verspreiding der pest in Mesopolamie. Het bestuur der Ned. openbare hulponderwijzers-vereeniging heelt den minister van hinnenlandsche zaken verzicht, de volgende wijzigingen in de iniigling der akten-examens te brengen. 1". Het examen wordt afgenomen door eene rijkscommissie, bestaande uit iuspccteiiis en schoolopzieners, van welke commissie jaarlijks een derde der leden aftreedt. Zij vergadert eenmaal per jaar in de volgende steden: in Assen voor de provinciën Groningen,.Friesland en Drenthe; in Arnhem voor de prov. Overijssel, Gelderland en Utrecht: in Leiden voorde prov. Noord- en Zuidhollaud: in 's Hertogenbosch voor de prov. Zeeland, Noord brabant cn Limburg, en wordt bijgestaan door onderwijzers aan lagerescho- ien werkzaam, die als stemhebbende leden in de commissie zitting hebben. 2°. Hel examen in de paedagogiek wordt afgenomen uitsluitend door onderwijzers üe candidaten worden elk afzonderlijk geëxamineerd in de hoofdvakken: paedagogiek, rekenen, Ned. taal-, letterkunde, waaronder vooral lezen, in de overige vakken in groepen. 3". De eischen voor vrouwelijke en mannelijke caiididaten Worden ge lijkgesteld. Ook liet examen der vrouwelijke candidaten wórdt in het pu bliek afgenomen. 4". Üe regering maakt openhaar eene duidelijke tot in bijzonderheden overgaande opgave van de kennis en bekwaamhedendie men van de can didaten in ieder der vakken verlangt. 5 De examencommissie stelt de candidaten in kennis met het minimum der te behalen punten. Zij geeft liet werk terug. -- Van het hoofdbestuur der maatschappij van landbouw is de vraag uit gegaan aan de verschillende genootschappen voor land- cn tuinbouw in Nederland, om twee leden af te vaardigen lot eene vergadering, welke te Amsterdam in Natura artis magistru zou gehouden worden tot bespreking der vraag, ol men eene collective inzending doen zon naar de tentoonstel ling te Tarijs in 1878. Gisteren had die bijeenkomst plaats. Zestien genoot schappen waren vertegenwoordigd en de gestelde vraag werd in beginsel toestemmend beantwoord. Hierop ging men over tol benoeming eener voorloopige commissie, uil 9 leden bestaande, in wier handen de thaaf-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1