DON DER!) AC. 21 DECEMBER BINNENLAMDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ih firij der ovrant is per vierendeel jaar» ƒ3.franco p. '3.50, met het Per flag der Handelingen van den Gemeenteraad j 3.35, franco /3.R&. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaort, buiten de esp edi tiekosten. Afzonderlijke n om Inert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco. p. p. 6 Cents I>e prijs der Advcrteiitiëu is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN. 20 December De heer A. Isingvan 's Gravenhagehield gisteren avond in de Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen alhier eene lezing, waarin hij ons ten jare 1605 voerde naar //Den Uriel", en de mishan deling schetste, waaraan de waardige luitenant-admiraal van Zeeland Jan Evertsen blootstond van de zijde van het graauw, vertoornd door liet in de lucht springen van bet schip des luitenant-admiraals van Wassenaar, waarbij tal van Brielsche zeelieden waren omgekomen. Met fiksche trekken schilderde hij ons de heidengestalte des mans, die //ongelukkig diende"; maar den dood der ecre stierf voor een vaderland, dal hem niet altijd genoeg had gewaardeerd. Ook na de pauze trad de spreker op, en ver plaatste ons toen naar de Willemstad tijdens den oorlog, die de Fransche republiek den stadhouder op hel einde der vorige eeuw verklaardeen waarbij eene liefdehistorie lusschen zekeren Vaandrig Johan en een bemin- nelijk Hansje tot stoffeering diende cener schilderij waarop het beleg der genoemde vesting door de soldaten van Dumouriez stond afgebeeld. Beide voordragten werden met genoegen aangehoord door een vrij talrijk dames- en heerenpubliekdat zeker nog talrijker zou zijn geweest, als niet gelijk tijdig eene openbare uitvoering der burgerzangschool had plaats gehad. Althans de naam des gunstig bekenden letterkundige had dit mogen doen verwachten. Gisteren avond werd in de Stadszaal de jaarlijksche opeubare les gehouden van de burgerzangschool van het departement Leiden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen. In grooten getale waren ouders en familiebetrekkingen opgekomen, om de uilvoering te hooren van een alleraardigst programma. Ook was de Maatschappij van toonkunst en de Zangvereeniging vertegen woordigd. Na oefeningen in Solfèges te hebben doen voorafgaan, voerde de eersie klasse 4 stukjes van Worp uil, die uil den mond van zoo jonge kinderen gaarne gehoord worden. Zoo ook de tweede klasse, die na vooraf gegauc oefeningen C stukjes zong, die ieders goedkeuring wegdroegen. Zij begrepen die eigenaardige stukjes volkomen en spraken zoo duidelijk, dat de digtbijzilteuden alles zeer goed kenden verstaan. Vooral ontlokten «De ijzeren harddraver, Haal op de hei, liet dorpskerkje en De torenwachter" ieders toejuiching. De derde klasse zong beurtelings Ncdcrlandsche en Uuilsche liederen, liet viel echter niet te ontkennen dat de Nederlandsche veel beter volde'en dan de Duitsche en hoogstwaarschijnlijk om de eenvou dige reden dut die kinderen geen Dtiilsch verstaan. Na de pauze trad weer de eersie klasse op en zong 4 stukken van Worp. De stukjes waren uit stekend gekozen en wij behoeven slechts «Een kloek koningszoon en Nieuwe baring" te noemen om te weten hoezeer zjj bevielen. De tweede klasse, lin wie ontegenzeggelijk bet zwaartepunt lag, bragt 6 lieve stukken van Worp ten gehoore, die zeer goed voldeden. Daarna zou de prijsuildeeliag volgen. De president Brouwer was verhin derd tegenwoordig te zijn en dus nam de viee-pracses bet woord. De woorden door dr. Rogge gesproken zijn van te veel belang om niet kortelijk te worden geresumeerd. Spreker begon met te zeggen, dat de ouders regt hadden op een openbare les, om te zien hoever hunne kinderen in dat jaar waren gevorderd, en levens op een verslag, om te welen wat in dit jaar was voorgevallen. Hierna sprak hij in eenvoudige en passende woorden de kinderen aan, en wees er op dat niet voor hen maar voor alle toehoorders deze avond ent feestavond was. Den kleinen vertelde hij, dat de maat en orde, die zij bij de muziek moesten inachtnemen, hun zeer te stade zou komen op later leeftijd, wan neer zij daaraan gewend hel maatschappelijk leven zouden intreden. Hij had geen w anklank gehoord en zou zoo gaarne wcnschen dal hij dien nooit van zijne jonge zangers en zangeressen zou hooren. Door de muziek werd hun smaak bevorderd en hunne eenstemmigheid bij het zingen zou hen, zoo hoopte hij, later voor de harmonie bewaren. Hunne liederen gaven vrolijkheid aan liet gemoedwant men kon niet zingen als men treurig was, en hunne ouders, die dit wel eens zouden ondervonden hebbenzouden wel met hem eens zijn dal zelfs in droefheid de smart door liet zingen van «en lied verlicht werd. Verder erkende dr. Rogge dat men gelukkiger was dan verleden jaar. Toen immers was er geen geld om den leerlingen, die zich het best gekweten hadden van limine taak, een prijs te geven. Nu kon dit wel gebeuren, al speet hel hem ook dat de financiën niet toelieten iedereen een prijs toe te kentieu. Men had echter daarvoor als schadeloosstelling iets anders be dacht, en door zijn mond zouden zij worden genoemd, die eene eervolle vermelding hadden verdiend. Eene beschouwing over liet al of niet prijzen geven. ble« f niet achterwege Spreker deelde niet de zienswijze van hooggeleerde en edelachtbare heeren, die wilden dal de kinderen verheven zouden denken en voor geen belooning zouden werken. Hij wilde het onschuldige kind eenvoudig laten en noch hij, noch alle verstandige ouders met hem, zouden lutn kroost zesgen vooral voor den prijs te werken, maar rekende het kind er niet te minder om, dat zijn vlijt en goed gedrag gaarne beloond en gewaardeerd zag. Er waren echter ook wier naam niet genoemd was, en die ook door hem niet genoemd zouden worden. Hij had geen wanklank gehoord en wilde dien ook nu niet do n hooren. Het zou echter voor hen eene waarschuwing zijn, en open hartig wenschte de vice-president dat de kinderen het geluk zouden beseffen van zulk onderwijs te kunnen genieten. Ten slotte sprak dp. Bogge nog een woord tot de aanwezigen. Hjj had gehoord, en gaf de woorden weder zooals hjj ze vernomen haddat de zang school van het departement op sterven na dood was. Dit was niet waar en de aanwezigen kouden getuigen dal zij nog leefde. Maar toch kon het heter. Hjj begreep ten volte dat financiële malaise het hare had toegebragt aan den minder grooten bloei. Men hoorde hier van faillissementen en dat was geen wonder, in een tijd waarin volken en vorsten failliet gingen en hunne schulden niet betaalden. Dit kon echter voor deze inrigting geen zaak van overwegend belang zijn, en spreker riep den hoorders toe, toch vooral hunne kinderen van eene zoo gunstige gelegenheid te laten profiteren. Er zou daartoe dan ook binnen kort in de Leidsche organen eene advertentie geplaatst worden, waarbij kennis werd gegeven, dat men zich bij den lieer l'lrmp kon aangeven. Wij eindigen het verslag van de woorden van dr. Rogge en beamen die ien zeerste. Dat ieder huisvader ze behartigenswaard vinde. Hierna werden de prijzen uitgedeeld en de derde klasse zong hare 4 hitste stukken, waarvan de uilvoering, vooral der //kleine Snze", allerliefst u ogt lieeten. Eene eervolle vermelding mag bier niet achterwege bljjven en wel het noemen van de namen der heeren Wetrens en Taylor. Zij hebben dien avond het bewijs geleverd dat hel uitstekend onderwijs aan beschaafde man nen en bekwame handen is toevertrouwd. Welgemoed n voldaan keerden de mceslen huiswaarts, en in menig huise- lijken kring zal die avond in stil genot zijn doorgebragt. De volgende leerlingen w erden bevorderd Van de 1" naar de 2' klasse. E. M. J. Krulder, II. Vlaanderen, li. Ouds hoorn, M. E. van Dijk, E. J. Plemp, M. 11. Florijn. J. Droot, G. A. Uesscls, Ch llolswilder, W. J. van Bcnlen, G. Sclirellen. G. Renaud, J, M. Ottds- hoornM. P. OudshoornW. C. BlankenF. F. DuivermanK. A. Uoefltcke, A. J. van Dijk, J. G. Dirkse, J. A. van de Laar, C Roodenburg. J. F. L. lloefftcke, P. J. Burgersdijk, H. W. Blote, A. Slallinga, P. Stallinga, L. Veidhuyzen, P. Visser, J. K. de Haan. Van de 2; naar de 3' klasse, G. J. van Ewijk. A. F. de Haas, D S, DriessenC. Oudshoorn, L. J. Blanken, E. J M. Stallinga. E. J. Smit, S. Paters, A S. Smulders, C. Bremmer, E. M. M. Binnendijk, 11. Niftcrik S. M. llasselbachM. J. E. van Eldik, G. F. van Eldik. W. van Dorsten, R, Levedag, P. J. llasselbach, J. C. A. Binnendijk, M. de Haas, J, Cornelissen.' J. F. Quant. De volgende leerlingen werden etrvol vermeld; le klasse, M. Japikse, H. Vlaanderen, M. J. Bodbard, II. Otufslioorn, C, J. A. van den Bosch, A. F. C. Simonis, J E. Westdijk. II L. J. Westdjjk. J. Quant, J Proot, G. Reuaml, C. Bernard, J. Steenhaner, Jl. P.Oudshoorn, A. F. Uosldijk, W. C. Blanken, W. .1 Steygcrwall, K. A Felix, W. A. Couvée, F. W. G. Veidhuyzen, J. F. Terburgh, C. RooilcnluirgP. J. Bur gersdijk, P. Slallinga, L. Veidhuyzen, J. de liaan, N. van de Wal. 2' klasse, C. J. van Ewijk, C, Oudshoorn, A. C. H. Martin, G. H. van de Wal, J. de Graaf, C. P. Britlel de la Riviere, G. F. van Eldik, G. Rogge, I.. Couve'e, H. J. E. Couvée. 3' klasse, M. M. E. van Harlrop, A. M. Groenevrld, C. J. S. M. Diks-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1