BUITENLAINDSCHE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. toestand verkeerden. Vooral hebben de matrozen er legenomals zjpp straat zijnzich door de politieagenten aan boord te laten brengenonat zij 3 moeten betalen. Zoo waren er thans die in het water sprongemm zich niet door de politie te laten vatteneen paar waren er ook dietm dezelfde reden in de haven sprongen en zoo naar boord zwommen, iar men verneemt zijn zij allen aan boord gekomen. -- De vindingrijke en bekwame mechanicus Olland heeft een werhiig gereed, dat op den Domtoren te Utrecht geplaatst zal worden en de an- wijzingen van barometerhoogte en windsnelheid in het lokaal van hetoe- teorologisch instituut elk kwartier zal opschrijven. Gezegd werktuig ver- treft nog verre bet te Philadelphia bekroondedat ook door Olland gelevid is. Voor de eerste serie ad ƒ54 000, der door het gemeenlebeslir te Leeuwarden uitgeschreven geldleening van ƒ108.000 a 4% pCt., is ingesliro- ven vóór ƒ119 000. Te Zalk zijn de landerijen der pastorie voor G jaren ingaandi Fe bruary e. k.zoo boog verpacht, dat het tractement van den prcdikau bij de herv. gemeente, dat reeds ƒ2450 per jaar is, gebragt is op /345, behalve vrije woning met grooten tuin. De dijkbieuk aan den nieuwen Neiizenpolder bepaalt zich tot ene lengte van ruim 300 nieter, bedragende de lengte van den val ruim 450 me ters, loopende van den teen van den weggevallen dijk circa 30 metei tot in den polder. Uit Zuid-Afrika, meldt het Ubl.ontvangen wij het berigl van 21 Niv., dat president Burgers heeft geantwoord op hel protest van den gouverieur der Kaapkolonie en de regtmatigheid van den oorlog tegen Secoconie leeft volgehouden. Het Kafferhoofd Matliebi is gevangen genomen vee en gaan zyn door de Transvalers buit gemaakt. Secoconie's toestand is ongunstig. De vrees voor Kafferbcwegingen op de grenzen der Kaapkolonie wijkt. 'sGRAV'ENHAGE, 19 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den .heer E. Fuld, lid van den gemeenteraad van Amsterdam, tot het dragen der versierselen van komnan- deur der orde van den Leeuw en de Zon, hem door den Shah van Pirzie geschonken. Aan den Oosl-Indischen ambtenaar J. II. Deiberl, laatstelijk coitro- leur 1' kl. bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Jav; en Madura, thans met verlof hier te lande, is, op zyn verzoek, eervol omslag verleend uit 's lands dienst. Tot leeraar aan de rijks iandbouw school is benoemd de tydelijke leeraar aan die school G. llonigh. Aan den heer Ph. A. Knoop is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als consul der Nederlanden te Harburg. Z. M. heeft den vicc-admiraal Brutel de la Riviere biuoemd tol kom- mandant der zeemagt in Nedcrlaudsch-Iudiëter vervanging van den vice- admiraal Geerling. De 1»" luitt. de BruynGevers Deynoot en Apolvan het 4de reg. infanterie, ziin ovcrzrahai" h"* rr°- giciiauici» De adelborst 3kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willems oord H. F. van Stipriaan Luïscius is, op zijn verzoek, eervol uit de zee dienst ontslagen. Z. K. H. prins Frederik is lieden middag ten 1 ure uit Duitschland waar hy sedert geruimen tijd verblijf heeft gehouden, alhier aangekomen. Z. K. H., wiens gezondheidstoestand ten gevolge zijner jongste ongesteld heid uog al geleden heeft, werd aan hel Rijnspoorstation door II. M. de koningin hartelijk verwelkomd en namens Z. K. 11. prins Alexander, die sedert cenige dagen ligt ongesteld is, door 11D' adjudant, kapitein ter zee van Goens, begroet. Morgen middag ten 11 ure worden de prins en prinses zu Wied met hunne kinderen alhier verwacht. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. lu de gisteren avond door de eerste kamer gehouden zitting is, na beraadslaging, het wets-ontwerp lol wijziging van het Nedcrlandsch munt wezen verworpen met 16 tegen 11 stemmen. Aan de orde waren verder de wets-onlwerpcn houdende nadere bepalingen omtrent bet muntwezen in Ned. Indie. De voorzitter stelde echter voor, na de genomen beslissing en omdat in deze ontwerpen wordt verwezen naar de thans verworpen Ned. muntwetdeze ontwerpen lot nader te verdagen. Daartoe werd besloten. De kamer is daarna gescheiden tot Woensdag 27 December, des avonds ten 8 ure. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een voor stel van den heer Hafl'mans lot regeling van bet regt van antwoord (droit de réponse). De discussie over het hoofdstuk Financiën der slaatsbegrooting is voortgezet. Een amendement van den lieer Geertsema werd verworpen, twee andere amendementen werden aangenomen. De minister heeft de som, voorgedragen voor demonelisatie van zilver en aankoop van goud, ingetrokken, na de beslissing der eerste kamer over de muntwet. Het hoofdstuk Financiën is ten slotte aangenomen niet G1 tegen 5 stemmen. Morgen is het hoofdstuk Oorlog aan de orde. De minisl'T van biiinenlaiidsche zaken heeft cenige dagen geleden de plannen voor het te bouwen departement van justitie, om advies, gezonden aan de commissie voor de bewaring en hel toezigt op gedenkleekenen van vaderlaudsche geschiedenis en kunst. Deze commissie heeft den minister geantwoord, dal zij geen advies meende te moeten uitbrengen, aangezien liet plan voor genoemd gebouw reeds was vastgesteld en de besteding uit geschreven. -- Onder nadere goedkeuring van den minister van koloniën werd heden aan het dep. van marine aanbesteed bet maken en leveren van een ijzeren kustlichttoren, bestemd voor het koraalrif Mcinderts-Droogtc(Straal Madura). Van de vijf billetten was liet minste dat van den lieer A. A. Sleykel, te Appingedamvoor 14707. E Ti ti E E A-Sf LONDEN 18 December. Men meldt uit Cairo: Er is last gegeven tot onmiddellijke betaling der vervallen coupons van de leeningen, die op korten termijn gesloten wa ren. Hoewel er uog meer dan een millioen ontbreekt, verzekert men dat de coupon der buitenlandsche schuld, vervallende den 15J" January a. s., betaald zal worden. FBAKHRIJ K. «V De door den minister Jules Simon uit naam der regering in de beide kamers afgelegde verklaring is op alle plaatsen aangeplakt. Te Lyon heeft men, in plaats van: »ik ben aan het beginsel der gewetensvrijheid", door den minister doen zeggen»ik ben aan de beginselen der vrijheid ver kleefd." Eene fout, die, naar de Siècle opmerkt, ieder aan opzet denken doel; te meer. omdat het personeel der prefectuur Ie Lyon van boven lot beneden van cleriealisme doortrokken is, de prefect Welche nog altijd na gelaten heeft de verordening van zijnen voorganger Ducros op de onkerke lijke begrafenissen in te trekken, in één woord: de vrijheid des gewetens iu hel departement der Rhöne steeds op den index heeft gestaan. De Rappel deelt mede dat de verminking der ministeriële rede, volgens een aan de Lyonsche bladen toegezonden kennisgeving, door den inspecteur der telegrafie geweten wordt aan een telegrafist, en dat nieuwe billetten met verbeterden tekst zijn aangeplakt. De senaals-commissie, belast met het onderzoek van de slaatsbegroo ting hield Zaturdag II. eene vergadering bij haren voorzitter, Pouyer-Quer- tier. De voorzitter van den senaat, d'Audiffret-Pasquier, die bij wyze van uitzondering de vergadering bijwoondedeed hel voorstel dat de senaat zou wcnschen op de begrooling alleen die credielen weder gebragt te zienwier schrapping de uilvoering van wetten onmogelijk zou maken. Eenige leden der commissie verecnigden zich met dit voorstel. liet ontslag, door den minister van justitie aan den heer Balleul, advo caat-generaal bij liet hol te Besancongegevenwordt door de Unieers ten hoogste afgekeurd. Als bet wantrouwen van dat blad in liet nieuwe minis terie uog moest geregtvaardigd worden, dan zon deze handeling daartoe ruimschoots stof' opleveren. Volgens het Jouni. fles Déb. kon de minister op geene betere wijze voldoening geven aan de openbare meening. De iMoniteur merkt opnaar aanleiding van de weigering der Dnitsclu regering om aan de tentoonstelling van 1878 deel te nemen dal de poli tiek aan dit besluit vreemd zijn mag. maar Duitschland door dcelnemin; aan de tentoonstelling vastcren grond zou hebben gegeven aan de goede verstandhouding, welke thans tusscheu beide landen bestaat. Te Aix is, onder den toevloed eener talrijke menigte, het standbeeld voor Mirabeau onthuld. Bij deze gelegenheid zijn redevoeringen gehouden, waarin hulde wordt gebragt aan de gaven van dien grooten redenaar. DU1T9CEI LAAD. De Magdeb. Zcitung meldt, dat de heer Maybach, president van het rijks-bureau voor spoorwegzakenvan den heer Krupp aanzoek heeft ont vangen om naar F.ssen over te komen en aldaar de betrekking van directeur van hel etablissement te aanvaarden. De heer Krupp heeft hem aangeboden een honorarium van 30000 mark 'sjaars, met een aandeel in de winst, be nevens een kapitaal ter vergoeding van tractement en pensioenhetwelk de lieer Maybach bij het verlaten van de staatsdienst zou verliezen. De fraaije |torcn van de rijke hoofdkerk te Gelnbauseu, prov. Hessen, gebouwd in de 13le eeuw en reeds voor langen lijd door ouderdom scheel geworden dreigt in te storten. Om dit onheil te verhoeden zal hij wor den afgebroken. Francesconi, de moordenaar van den brievenbesteller Guga te Weena, heeft geene gratie ontvangen; Zaturdag morgen is het doodvonnis aan hem voltrokken. De galg was op een plein van de gevangenis opgerigt, waar slechts een klein aantal personen, door hun ambt daartoe geroepen, tie ten- uitvoerlegging van het vonnis bijwoonden. TUBKIJ E. De I'ortc heeft den mogendhedendie de Genecfsche conventie ouder- teckend hebbendoen wetrndat zijom het gevoel barer soldaten niet It kwetsen, heeft moeten besluiten tot het vervangen van het Roode Kruis door eene roode Halve Maan in de hoopdat de van dit teeken voorziene ambulances niettemin geëerbiedigd zullen worden. WEENEN, 18 December. Het huis van afgevaardigden heeft het begroo- tings-debat ten einde gebragt. Morgen komt hel financieel ontwerp aai de orde. PESTH, 18 December. De handelstractalen met Faankrijk en Engeland zijn in het huis van afgevaardigden aangenomen. St. PETERSBURG, 18 December. In de diplomatieke kringen alhier be slaat de overtuiging dat de beraadslagingen in de voorloopige conferentie reeds genoegzaam zijn gevorderd om de opening der eigenlijke conferentie aanstaanden Zaturdag mogelijk te maken. PARIJS, 18 December. De gevolgmagtigden en de gezanten, leden der conferentie de Konstanlinopelhebben aan hunne regeringen medegedeeld de hesluitendie ter voorconferenlie zijn genomen en waarop zij goedkeur»' moeten krijgen. Ruslands houding is verzoenend geweest, zoodat alle ge vallen besluiten aannemelijk zijn. Rusland heeft niet aangedrongen op M bezetten van Tursch grondgebied door zijne troepen en op de ontwapent»? van de Muzelmannen in de opgestane provinciën. Italië heeltop Frankrijk

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2