2® BIJVOEGSEL, hehoorende tot de Leidsohe Courant van Dingsdag 69 December Ó876, Jf°.299. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Wij vernemen meldt de H. C.dat de raad van administratie der Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappijten gevolge van overlijden en het verleenen van pensioen, benoemd heeft de hh. R. W. F, Koopmans, tot adjunct-iugenieur-werktuigkundigebelast met het beheer van de werkplaat sen te Haarlem; J. J. Taskin Jr., tot opzigter van de afdeeling voor rijtui gen en wagens J. J. Schretlentot opzigter der afdeeling voor locomotieven, en E. J. Borger tot 1'° teekenaar, terwijl de heer H. Stolp, onder-directeur der gasfabriek te Leiden als aspirant-ingenieur-werktuigkundige is toege voegd aan den heer ingenieur-werktuigkundige. Te Woerden is eergisteren nacht in de Israëlitische kerk ingebroken. Eenige zilveren voorwerpen zijn ontvreemd. Een gewezen Amsterdamsch policie-agent, wegens dronkenschap uit zijne betrekking ontslagen, is door zijne vroegere ambtgenooten aangehou den. Hij had zich schuldig gemaakt aan diefstal. Dezer dagen is een persoon, die voor zijn genoegen een dag in Am sterdam had doorgebragt, toen hij in zijne woning te 'sGraveland werd gebragt, aan de gevolgen van het overmatig gebruik van sterken drank bezweken. Op den Amstelveenschen weg is in de vorige week des avonds een man, die in een met een paard bespannen chais gezeten was, door twee personen aangehouden. Terwijl een van de twee aanranders het paard bij den toom hield, trok de ander den bestuurder daarvan uit het voertuig en maakte zich van zijn geld meester. Daarna verwijderden zij zich Uit Hoorn zijn gevankelijk naar Amsterdam gebragt een paar oplig- ters, die koperen vestkettingen, slechts met een dunne laag goud overtrok ken, voor gouden te koop aanboden. Na bij een paar winkeliers naar wensch te zijn geslaagd, werden zij door de policie, inmiddels gewaar schuwd, aangehouden. De commissie van de laatst gehouden maskerade aan de Utrechtsche hoogeschoolvoorgesteld hebbende "den intogt van Karei den Stoute te Zutphen"heeft besloten de daarvan overgeschoten gelden te verdeelen tusschen de algemeene armen van Utrecht en Zutphen. Dezer dagen zijn door de arrond.-regtbank te Groningen tot geldboe ten van 25 en minder of gevangenisstraf veroordeeld een aantal personen wegens het aanleggen en continueren van twee bij de wet niet toegelaten particuliere loterijen van roerende goederen en wegens het als agent werk zaam zijn ten behoeve van zulke loterijen. De in beslag genomen goederen en gelden zijn wijders verbeurd verklaard en de regtbank heeft last gege ven tot aanplakking van dit vonnis te Groningen, ten koste van beklaagden. In den Nieuwen Neuzenpolder beeft dezer dagen een ernstige door braak plaats gehad, zoodal de zeedijk aldaar over eene lengte van 400 a 500 meter in de Westerschelde is verzonken. Een achter den verdwenen dijk woonachtig huisgezin moest het levensbehoud door de vlugt zoeken. Te Maastricht had Woensdag 11. een treurig ongeval plaats. Een knaapje van 6 jaren is bij ongeluk, onder het stoeijen, door een zijner kameraadjes van den wal in de Maas gestooten en verdronken. Het was reeds tamelijk duister, toen het ongeluk plaats vond; daardoor, alsmede door den hoogen waterstand, was redding onmogelijk. 'sGRAVENHAGE, 18 December. De heer J. Nijenhuis, ontvanger der directe belastingen te den Bommel, is als zoodanig benoemd te Scheemda. - De luit. ter zee 2e kl. J. H. L. J. baron Sweerls de Landas Wijborgh dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoelsluis, wordt op non activiteit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. A. Seret. Z. M. de koning is gisteren avond van het Loo hier ter stede terug gekeerd. Z. K. H. prins Frederik wordt binnen weinige dagen van zijn reis naar Duitschland alhier terugverwacht. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van heden was de munt-wet aan de orde. De hh. Prins, Pincofïs en Hartsen hebben die wet bestreden. De heer Cremers en de minister van financiën hebben haar verdedigd. Morgen avond voortzetting der beraadslagingen. In de zitting van de tweede kamer van heden liepen de beraadslagin gen over het hoofdstuk Financiën der staatsbegrooting. Morgen voortzetting. De hooge raad heeft heden verworpen het beroep in cassatie van W. Zoeteman uit Zuidlande, die door het geregtshof te 'sGravenhage is veroor deeld tot 5 jaren tuchthuisstraf ter zake van moedwillige brandstichting. Op den brief van burg en weth. aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin, overeenkomstig het besluit van den gemeenteraad van 17 October II.verzocht werd de voorwaardewaaronder het subsidie aan de hoogere burgerschool is toegezegd, in nadere overweging te nemen, is van Z. Ex. antwoord ontvangen. Het blijkt dat de minister van de voorwaarden alleen is teruggekomen voor zooveel betreft het stelsel van halve-uren, door toe te geven dat het gymnastiek onderwijs in heele uren wordt gegevenmaar tevens dat Z. Exc. den eisch blijft volhouden, dat het onderwijs tusschen de gewone leeruren moet worden ingedeeld, als afwisseling van het wetenschappelijk onderwijs. In het door den directeur der hoogere burgerschool ontwikkelde stelsel past die indeeling niet en zij is, naar burg. en weth. meenen, met heele uren niet minder hinderlijk en nadeelig dan met halve uren. Zij hebben 'sraads toestemming gevraagd om den minister te kennen te geven dat het gymnastiek-ondcrwijs aan de hoogere burgerschool alhier niet volgens het door Z. Exc. verlangde stelsel kan worden ingevoerd. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken had heden de aanbeste ding plaats van: de uitvoering van grond- en fundamentwerken voor een nieuw gebouw ten dienste van het departement van justitie op den hoek vam de Lange Pooten en het Plein alhier. Van de zeventien ingekomen bilietten was het minste dat van den heer W. P. Teeuwisse te's Hage, voor 42990. Gisteren viel de aandacht van de voorbijgangers langs den Vijverberg op een zeer geheimzinnig feit. Aan den kant van het zoogenaamde paar- denwed vond men verschillende onder- en bovenkleedingstukkenvermoede lijk door een jong mensch gedragen. De vraag of hier zelfmoord of mislei ding in het spel was, is tot nog toe niet opgelost. geschonkenelk ongeveer 10 morgen grootom die in te rigten voor open bare wandelplaatsen. De stukken land liggen in de onmiddellijke nabijheid van de grootste fabrieken. In den Tower heeft men bij het doen van herstellingen aan den vloer der oude St. Petruskerk een aantal geraamten gevonden, ongetwijfeld die van zoogenaamde staatsmisdadigersdie in vroeger tijd onthoofd en aldaar begraven werden. De Times bevat het volgende berigl uit de Vereenigde StatenDe democratische wetgeving van Zuid-Carolina heeftop last van het hoogge- regtshof, de volksstemmen geteld en verklaard, dat Wade Hampton tot gouverneur is gekozen. Hij werd gisteren te Columbia in de Carolina Hall geïstalleerd in tegenwoordigheid van eene talrijke menigte. De heer Wade Hampton hield eene redewaarin hij de republikeinsche overweldiging in Zuid-Carolina (het zenden van militaire hulp door de regering) ten strengste afkeurdedoch tevens aandrong op handhaving der orde en het gebruik maken van wettige middelen tot herstel van grieven. Na de installatie werd de heer Wade Hamptononder den toevloed ecner talrijke menigtedoor een twaalftal mannen naar zijne woning gedragen. ERil'KB IJ K. Onder voorzitting van maarschalk de Mac Mahon heeft de ministerraad onderzocht de lijst der prefecten en andere ambtenaren, welke zich als tegen standers der republiek deden kennen. Tot verwijdering van twee prefecten en van den procureur-generaal te Besangon, Bailleul, werd besloten. Naar men verneemt heeft de heer Jules Simon zijn zoon benoemd tot chef van zijn kabinet. Men acht die keuze verre van voorzigtig. Voorts heeft de genoemde minister besloten wekelijks, eiken Vrijdagavond, met de voorzitters van de drie groepen der linkerzijde zamen te komen, om te spreken over de wenschen welke de meerderheid der kamer koestart ten opzigte van de quaestiën van den dag. De llép. frang., het orgaan van Gambetta neemt genoegen met de ver klaringen door den heer Jules Simon in de kamers afgelegd. Uit die ver klaringen blijktzegt dit bladdat de heer Jules Simon wezenlijk het gezag in handen heeftdat wil zeggendat hij volkomen onafhankelijk en vrij kan handelendal met zijne staatkunde zijn ambtgenooten en het hoofd van den staat zich hebben vereenigd. Die verklaringen doen ons de verwachting koesteren dat inderdaad een nieuw tijdperk zal komen. Te- regt heeft Jules Simon gezegd dat zij hem ontsloegen van het formuleren van een programma. Dat programma staat vastniet alleen door de be kende zienswijze van den spreker, die sedert lang publiek is gemaakt maar bovenal door zijn besluit in overeenstemming te blijven met de meer derheid. De quaestie aangaande de militaire eerbewijzen bij onkerkelijke begra fenissen is, volgens Havas, aldus geregeld: De minister van oorlog heeft verklaard zich, even als Jules Simon, volkomen te kunnen vereenigen met de circulaire, door generaal de Cissey in 1872 als minister van oorlog uit gevaardigd. Bij die circulaire werden de kommandanten aangeschrevenhet militair geleide te verleenen aan ieder doodedie er regt op heeft, zon der onderscheid van geloof of godsdienstige denkwijze. Doch indien het zich liet aanzien, dat de begrafenis aanleiding zou geven lot atheïstische manifestatiëndari behoorden de kommandanten het militair geleide terug te houden. De memoriedoor de Internationale Israëlitische Conferentie te Parijs Donderdag met algemeene stemmen goedgekeurdbeoogtten eerste de vol komen burgerlijke, politieke en godsdienstige gelijkheid voor alle niet Muzel- mansche ingezetenen van Turkije en Serviëen ten tweede de herziening en aanvulling der overeenkomst van 1858 ten aanzien van de Israëliten in Ru- manie. Het stuk zalbehalve regtstreeks aan de conferentie te Konstanti- nopel en aan de regeringen der te Parijs vertegenwoordigd geweest zijnde BELCcIE. De opgewondenheid in zake de "Union du crédit" is, naar de Ind. Beige meldt, bijna geheel voorbij. De zamenscholingen hebben opgehouden, slechts nu en dan ziet men een enkelen nieuwsgierige voor het gebouw van de "Union du Crédit." Nadat Vrijdag de bureaux ten 3 uur geopend waren, was men ten 7 uur bezig met betalingen te doen. Zaturdag ochtend wer den de bureaux op den gewonen tijd geopend. Deze betalingen geschieden met gelden, die door de "Banque Nationale" verschaft zijn. ENGELAND. LONDEN17 December. De koninginde prins en de prinses van Wales en prinses Beatrice hebben Donderdag 11.den sterfdag van wijlen den prins-gemaaleen bezoek afgelegd aan diens graf te Frogmore, en immortellen-kransen op de graf tombe nedergelegd. De hertog van Norfolk heeft aan de stad Sheffield drie stukken land

Leydse Courant | 1876 | | pagina 9