BIJVOEGSEL, behoorende lol de Leidsche Courant- van Maandag dS December Ó876298. BlIlTENLANDSCliE BEKIGTEN. PER TELEGRAAF. leden, daar zij al dien tijd beneden moesten blijven. Er zijn 175 en daar onder 30, die aan hoofd, armen, becnen of gezigt gewond zijn, door bel vreesselijk slingeren. Ik zou haast vergeten te schrijven, dat onze wakkere kapt. Aukes al die dagen en nachten zijn post op de brug niet heelt ver laten, dan om nu en dan drooge kleederen aan te trekken. Hij at zelfs op de brug met het bord in de hand. Zes volle dagen en nachten heeft hij niet geslapen, maar steeds pal gestaan, als een man, die zijn pligt kent, betaamt. 's GRAVENIIAGE1G December. Aan den luit. ter zee 2e kl. II. J. E. van Gogh is. op zijn verzoek, een verlof verleend voor den lijd van een jaaronder stilstand van non- activiteits-tractemcnt en zonder opklimming in de ranglijst. Z. M. de koning zal morgen avond ten half zes ure van het Loo alhier aankomen. Aanst. Vrijdag zal Z. M. naar 11 Ds. buitenverblijf terugkeeren. De eerste kamer heeft in hare zitting van lieden zestien wcts-ontwer- pen met algemecne stemmen aangenomen. Geen der ontwerpen gaf tot be raadslaging aanleiding. Alleen werden, naar aanleiding der verslagen, dooi den aanwezigen minister eenige inlichtingen gegeven. Bij de behandeling van de voordraai tot wijziging van hoofdstuk V der staalsbegrooting voor 1876zeide de minister dat hij geheel deelt hel gevoel van leedwezen over de vertraging, die de aanbouw van de akadeuiische gebouwen te Leiden ondervindt, hetgeen aan verschillende omstandigheden en aan verschil van gevoelen is te wijten. Hij hoopt echter dal de uit te schrijven prijsvraag aan het doel zal beantwoorden en dat cr dan geen tijd meer zal verloren gaan. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na uitvoerigediscus- sien, het hoofdstuk Marine aangenomen met 41 tegen 19 stemmen, en het hoofdstuk Nationale schuld, evenals de begrooting van hel domeinfonds, met algemeene stemmen. Maandag is het hoofdstuk Financien aan de orde. Voor het geregtshof alhier stond gisteren teregt de werkman J. E. d. N., uit Honlenisse, beschuldigd van valschheid in drie onderhandsche ge schriften door versiering (verzinning) van verbindtenisscn en bel namaken van eene handteekening, valschheid in een onderhandsch geschrift door het veranderen van een geschrill en het desbewust gebruik maken van bedoelde vervalschte stukken. Deze persoon werd reeds voor verschillende feiten zevenmalen veroordeeld en moet daarvan nog twee vcroordeelingen onder gaan. Voor dezen persoon requireerde advocaat-generaal mr. van Maanen van 5 tot 8 jaren tuchthuisstraf en acht boeten vau ƒ50. Als verdediger trad op de heer mr. Pape. De uitspraak is bepaald op Vrijdag aanst. Een 18-jarige kantoorbediende, 11. P. J. U. genaamd en te Botterdam woonachtig, stond teregt, beschuldigd van op den 2G lcn Jiinij jl. door het open breken eener lessenaar, aan zijne patroons, tabakmakeiaars aldaar, eene som van ruim ƒ60 te hebben ontvreemd. Met dal geld op zak was hij voor nemens eene andere betrekking te zoeken en toog zonder zijne moeder iets te zeggen op reis, totdat hij te Versailles als vagebond werd aangehouden. Minstens zes maanden en hoogstens vijfjaren gevangenisstraf was de eisch van het openb. min. Mr. Mosselmans wees op verzachtende omstandigheden. Het hof veroordeelde hem lieden tot 2 jaren gevangenisstraf. Heden stond teregt A. v. W., oud 29 jaren, aardappelenkoopman te Berg- schenhoek. Hem wordt geimpuleerd dat hij den 29 Augustus uit eene goed gesloten weide onder lliilegersberg heeft ontvreemd een lijgerbonle koe Ier waarde van ƒ160. Het beest naar Gouda gevoerd hebbende, trachtte hjj het aan een slager te verkoopen, die echter nog intijds achterdocht kreeg en de politie in de zaak mengde. Opgevende uit armoede te hebben gehandeld legde bescli. eene volmondige bekentenis af. Adv.-gen. mr. Gregory eischle. met het oog op vroegere veroordeclingcn en wijzende op den kerkroof te Nijmegen door bescli. gepleegd, en waarvoor hij nog moet teregt staaneeue tuchthuisstraf van 6 jaren. Mr. Ilorch verzocht voor hein een eenzame op sluiting. Het hof veroordeelde hem tot 5 jaren tuchthuisstraf. BELGIË. Volgens VEcho dn Pari. is de val van «l'Union du Credit" hel'gcvolg van jarenlange speculatiënwaaraan zich de heer Emérique. stichter en direc teur der vereeniginghad schuldig gemaakt, en die hij door het vervalschcn van stukken had weten geheim te houden. Het blad schat het nelto-ver- lies op 2ya millioen. De bedriegelijke handelingen van den directeur moeten door een toeval ontdekt geworden zijn; hij zelf heeft het land geruimd, na aan zijne medebestuurdersleden geschreven te hebben, dat hij zijn particu lier vermogen ter beschikking der vereeniging stelde. "L'Union dn Crédit" was bekend als eene boven allen twijfel verheven solide instelling en toen voor eenigen lyd het 25-jarig bestaan er van werd herdacht, ontving de heer Emérique van den gelieelen Brusselschen handelsstand de ondubbelzin- nigste en vleijendste blijken van sympathie. EUGELANB. LONDEN 15 December. Sir Northcote, kanselier der schatkist! en opvolger van den heer Dis raeli als leider van de ministeriële partij in het lagerhnis, voerde Woens dag ten aauhoore van de kiezers te Barnstaple het woord. Hij uitte het vertrouwendat de pligten van leider in het huis hem niet zwaar zouden vallen, daar hij wist hoe redelijk de leden der Britsche volksvertegenwoor diging altoos waren. Daarna leverde hij een pleidooi voor de gedragslijn der regering ten opzigte van de Oostersclie quaestieen legde cr nadruk op, dal de regering ten allen tijde bereid zou bevonden worden die ge dragslijn te reglvaardigen. Hij verheugde zich zelfs over de vragen, die in het huis met betrekking tot de üosterschc politiek der regering zouden worden gedaan. Het doel dier politiek was geweest, hel handhaven van den Europeschen vrede, en van het streven naar dit doel zou de regering niet aflaten. Sir Rowland Hill, aan wien Engeland de invoering der postzegels en van het penny-port te danken heeft, vierde den 3" dezer zijn 81'" ver jaardag. In zijn geboorteplaats Kidderminster is dezer dagen in eene meeting de oprigting van een standbeeld ter zijner eere besproken. Het denkbeeld werd geopperd, het daartoe genoodigde geld uit bijdragen van 1 penny bijeen te zamelen. Uit New-York wordt gemeld dat de president Grant, in antwoord op eene deswege gedane vraag van het congres, de reden opgeeft, waarom troepen naar het Zuiden werden gezonden, namelijk, alleen om wanorde lijkheden te voorkomen. De troepen zijn dan ook nooit lusschen heide ge treden maar hebben dikwijls de regelmatigheid der verkiezingen verzekerd door den steundien hunne tegenwoordigheid aan de kiezers verstrekte. EK ANfiB I«f Ei. Volgens het Journ. off. heeft de heer Leopold Faye bij den president der republiek zijn ontslag ingediend als vice-minister van binnen), zaken. De correspondent van de Times te Parijs verzekert, dat het tot stand komen van het nieuwe kabinet gemakkelijker was gemaakt door eene ken nisgeving van de linkerzijde aan den maarschalk de Mac Mahonwaarbij zij de voorwaarde, dat generaal Berlhaut als minister van oorlog zou aftre den, prijs gaf. Intusschen zijn lange onderhandelingen noodig geweest om den tegenstand van den hertog Decazes te boven te komen. Volgens den zelfden berigtgever had de oud-minister Buffetdoor den president der repu bliek geraadpleegd, tot ontbinding der kamer geadviseerd. Eene uitspraak van het hof van Besangon heeft dezer dagen vrij wat opzien gebaard. De directeur van het dagblad l'Avenir de la Ïiaute-Saóne was beschuldigd in zijn dagblad den president van het hof teBesangon, den heer VVillemot, openlijk te hebben belcedigddoor in een der artikelen van dit blad te zeggen dat «wie deel had uitgemaakt van de //gemengde com- missiën" aan de misdaden dier commissiën schuldig was." De heer Willé- mot had behoord tot de gemengde commissiën door Napoleon III na den staatsgreep ingesteld, ten einde zijn tegenstanders uit den weg te ruimen. De bedoelde directeur werd door de reglbank te Vesoul vrijgesproken, doch tegen die vrijspraak werd appèl aangeteekend; de zaak werd voor het hof van Besangon gebragt en dit hof veroordeelde den directeur tot een boete van 2000 fr. met de kosten. Volgens berigten uit Madrid zijn de overstroomingen van ernstiger aard dan sedert vele jaren het geval was; groote schade is aangerigt, vooral in Sevilla, welke stad half onder water heeft gestaan. De gasfabriek werd overstroomdzoodat men van licht verstoken was. Ook Badajoz heeft zeer geleden. De gemeenschap op de spoorwegen van Andalusië en Portugal is verbroken. Ook uit Lissabon wordt gemeld, dat de overstroomingen aan eenige menschen het leven hebben gekost, en dat de postgemeenschap is gestremd. BUIT§CIILAND. Men schrijft uit Moskou aan de Köln. Zeit.: Eene algemecne strem ming in handel en nijverheid doet zich gevoelen in de aanzienlijke fabriek- districlen van het gouvernement Wladimir. Een aantal vroeger steeds bloeijcnde fabrieken slaan stil; duizenden werklieden worden afgedankt; verscheidene van ouds gerenommeerde firma's hebben hare betalingen ge staakt. De bepaling dal de invoerreglen voortaan in goud moeten worden voldaanis vcor den handelstand een drukkend bezwaar. Door dezen maat regel, gelijkstaande met eene verliooging van 30 pCt.zal niet slechts de invoer verminderen, maar tevens, door de vermindering der waarde van iiet papier, het reeds geschokte crcdiet des lands verzwakken, zonder het beoogde resultaat op te leveren. Builen den handelstand zijn er velen, die den maatregel toejuichen, als zijnde huns inziens een middel ter verheffing der inlandsche industrie. Hf echier de inlandsche fabrieken bij den maat regel der regering baat zullen vinden, is eene andere vraag. Jaren geleden heeft er ook iels dergelijke plaats gehaddoch geen nut opgeleverd. Aan de Augsb. Allg. Zeit. wordt liet volgende uit Weenen gemeld: De vorst der Miriditcn wordt te Getlinje verwacht. Het bondgenootschap tusschen Servië en Montenegro is ontbonden. De berigtgever voegt er bij, dat in Montenegro de honger-typhus is uitgebroken. Van de sterrenwacht te Weenen is de volgende mededeeling uitgegaan: Een hier op 25 November ontvangen telegram van den heer J. Schmidt, directeur van het observatorium te Athene, en een later ontvangen schrijven van denzelfden sterrekundige berigten de waarneming van eene donkergeel gekleurde ster, meer de derde dan de vierde grootte nabijkomende. Deze ster werd voor het eerst waargenomen op 24 Nov. te 5 u. 25 m. in den avond, nadal drie dagen aclilereen het sombere weder waarneming had onmogelijk gemaakt. Opmerkelijk is het dal deze ster van aaanzienlijke grootte voorkwam in hel sterrenbeeld //de Zwaan", op eene plaats waar de //Bonner waarnemingen", waarin alle sterren tol van de negende grootte beschreven zijn, geen sterrenbeeld aangeeft, en waar ook de directeur van het Atheensclie observatorium op 20 Nov., zoowel als vorige avonden, met het blode oog niets opvallends ontdekt had. BUDA PESTH, 15 December. Het huis van afgevaardigden nam de be- grooling voor 1877 aan met 214 legen 106 stemmen. KONSTANT1NOPEL15 December. De voorconfercntie heeft heden geene zitting gehouden; de eerstvolgende vergadering zal Maandag plaats hebben. Tot dusverre hadden slechts beraadslagingen van algemeenen aard plaats. PARIJS, 15 December. Emérique, de directeur van de «Union du Crédit is hier aangehouden. BRUSSEL, 15 December. Er heelt zich een consortium gevormd om de //Union du Crédit" te hulp te komen. Van de Ven is dood; hij beging zelf moord. Emérique, als Fransch onderdaan, zal niet uitgeleverd worden. AKAIMEMIE-NJIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 16dtn December de heer F. F. van Scherpenberg, geb. te Driebergen, in de regten, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: De noiifi catie van het wisselprotest. Ter correctionele teregtzitting der arrond.-reglbank te Leiden, dd. 15 Dec. 1876, zijn de volgende vonnissen gewezen: L. J., te Delft, wegens diefstal in dienstbaarheid, lot cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar; II. v. te Leiden, wegens diefstal in een herberg waarin beklaagde was opgenomen, tot gevangenisstraf van 2 maanden; J. V., huisvrouw van T. L., te Leiden, wegens diefstal, tot cellulaire gevangenisstraf van 1 maand; J. 11., te Oegstgeest, wegens diefstal, lot gevangenisstraf van 6 dagen; J" v. d. S, te Sassenheim, en Jb v. d. S.te Noordwijkerhoutde eerste wegens geweld dadigheid tegen en bcleediging van een bedienend beambte in de waarne ming zijner bediening, tot gevangenisstraf van 3 dagen en geldboete van ƒ8 of subsidiair 1 dag gevangenisstraf; de tweede wegens rebellie door een persoon zonder wapenenlot gevangenisstraf van 3 dagen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBF.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5