BUITEN LAINDSCHE REHIGTEN. huishoudster gezegd: "ais hij hu weêr zegt dat ik liet gedaan heb, dan zal ik zeggen dat hij het liegt; liy heeft het zelfs gedaan", maar ter teregt- zitting ontkende hij zulks, ofschoon het door de meid bevestigd werd. Na afloop der teregtzelting werd de heer Hallo door eene tierende en scheldende menigte opgewacht en huiswaarts geleid. -- Naar men verneemt is de binnenvader van het diaconie-armhuis der herv. gemeente te Meppel gedagvaard om door den regter van instructie te Assen verhoord te worden, wegens moedwillige mishandeling, gepleegd op twee weezengeahmenteerden in genoemd gesticht. 'sGRAVENHAGË, 15 December. Door Z. M. is benoemd tot adjunct-commies hij het ministerie van buitenl zaken de heer W. de Lorm, thans adjunct-commies bij de alge- meene rekenkamer. In de zitting van <!e eerste kamer van heden zijn tegen morgen aan de orde gesteld verschillende kleine wets-ontwerpen. Van de tweede kamer is ingekomen de begrooting der staatscommissien voor 1877, die in de afdcelingen zal worden onderzocht. De heer Cremers meende dat hoofdstuk 1 der staatshegrooting wel dadelijk kon worden behandeld. De voorzitter antwoordde, dat als de wet op de middelen zal zijn ingekomen er dan kan worden bepaald, welke hoofdstukken in behandeling zullen worden genomen. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na verwerping, met 34 tegen 32 stemmen van den post voor het collegie van landbouw, liet hoofdstuk Binuenlandsche zaken aangenomen met 59 stemmen tegen 1, die van den heer Haffmans. Morgen is het hooldstuk Marine aan de orde. Voor het geregtshol alhier stonden gisteren teregt J. W.oud 39 jaren, en J. 11. v. u. B.oud 22 jaren, van beroep schoenmakers. Beiden Ie Rotterdam woonachtig, kwamen zij in den zomer dezes jaars overeen te zamen hun beroep uit te oefenenwaartoe \V. zijne werkplaats aanbood. Al pratende deden zij hun best in bun onderhoud te voorzien, maar dit scheen blijkbaar nog al middelmatig te zijn. Gedurende die gesprekken kwam het ook tot een artikel door een hunner gelezen in de t\. 1{. C. omtrent het vervaardigen van valseh geld. Men kwam overeen in zijn vrijen tijd, die nog al veel was, eens een proef te nemen. Na zich gips ver schaft te hebben werden in ronde koekjes van die specie zoowel het borst beeld als de keerzijde van een rijksdaalder afgedrukt en in de daardoor verkregen vorm een gesmolten mengsel, verkregen van stukken van lepels, gegoten, waarna hel stukje metaal, gevormd door het gietgat, dat aan het gegoten voorwerp was blijven zitten, werd verwijderd en liet gegoten stuk zelf wal opgepoetst werd. Eerst na herhaalde pogingen gelukte hel hun in het begin van Augustus eenige stukken te vervaardigen, ten ei de daardoor eenig geld te bekomen om zich naar Brussel of Amsterdam te hegeven, waar het schoenmakersvak meerdere vooideelen moest opleveren. Met echte en valsche rijksdaalders in de portemonnaie gaf v. d. B. den 13dtD Augustus op twee plaatsen te Rotterdam met voor hem goed gevolgtelkens een valsch stuk in betaling; maar toen hij het den volgenden avond weder trachtte te doen, liep hij in den val. In een dezer avonden kocht de tweede besch. in een sigarenwinkel op de Kruiskade voor een dubbeltje sigaren en betaalde daar met de quasi-rijksdaalderdie zijn medebesch. hem te voren had ter hand gesteld; maar ook zijne ontdekking volgde spoedig en beiden verklaarden, zoowel voor den commissaris van policie als later voor den regter-commissariszooals in hel kort is medegedeeld. Ter teregtzitting van gisteren was hunne houding merkelijk veranderd. Wat de vervaardiging betreft bleef de eerste bij zijne vroegere bekentenis, maar kwam de tweede daarop terug, terwijl omtrent de uitgifte heiden een ont kennende houding aannamen en het deden voorkomen alsof zij in vergis sing de valsche stukken hadden in betaling gegeven. De advocaat-generaal mr. Gregory wees op het gevaarlijke dezer misdaad en achtte het daarom wenschelijk dat beiden beschuldigden een zware straf werd opgelegd. Ofschoon verzachtende omstandigheden aannemende, ge loofde hij dat art. 9 der wet van 1854 niet van toepassing was. maar dat alleen de wel van 1830 kon gelden, llij eischic voor beiden eene veroor- dceling tol tuchthuisstraf van 5 jaren en 2 boeten van 50. De hh. mM Loder en W. J. Winigens traden als verdedigers der beschul digden op. De uitspraak is bepaald op Donderdag aansi. -- In de Dingsdag gehouden zitting van de kamer van koophandel en fabrieken alhier is besloten aan Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden een adrts van dankbetuiging aan te bieden voor zijne krahtige ondersleu ning van den inlandschen handel en nijverheid, reeds menigmaal en zeer onlangs bij vernieuwing gebleken in de wijze, waarop Z. K. 11. de jongste geldleening der stoomvaartmaatschappij Zeeland heeft doen slagen. Het kicscollegie der Ned. herv. gemeente heeft gisteren avond tot pre dikant alhier beroepen d'. C. J. G. van Hoogstraten, pred. te Almelo, ter voorziening in de vacature ontstaat: door het vertrek van d'. Zaalberg naar Paramaribo. EHLG1E. liet voorgevallene met de Union dn Crédit heeft in de hoofdstad eene groote gisting doen ontslaan. Er is een consortium benoemd om de rege ling der betalingen gemakkelijk te maken. Een der leden van de directie beeft zich van kant gemaakt. De heer Frèrc-Orban heeft naar aanleiding van het gebeurde de regering geïnterpelleerd. De minister van financiën verklaarde, dat hij reeds met de nationale bank in overleg was getreden over de r.oodige maatregelen om alle storing legen te gaan en de talrijke belanghe benden te vrijwaren legen alle werkelijke redenen van bezorgd heid. De minister hield zich overtuigd, dat de crisis gemakkelijk zou wor den opgelost. De regtbank heeft voorloopig surseance van betaling verleend. E X C5 K A X I». LONDEN14 December. Onder voorzitting van den prins van Wales heeft er eene vergadering plaats gehad tot hel uitbrengen van rapport omtrent de Engelsche noord- pool-expeditie. De vergadering werd bijgewoond door dr. Pelermann. Naar men verneemt, zon het voornemen beslaan in het najaar van 1877 een nieuwe expeditie te ondernemen naar de plannen en aanwijzingen van den heer Petermann. In eene bijeenkomst tol oprigting van een hulp-comité voor de ver zachting van den nood in het Turksche leger, is door lord Blantyre voor 1000 geleekend, voor den aankoop van winterklecderen. Volgens berigten uit New-York maken de nationale comités der repu blikeinen en der democraten beide adressen openbaar, waarin zij verklaren d<il hunne respective candidalen verkozen zijn tot president van de Veree- nigde Staten. Te Dayton, in Ohio, is aan Ilayes een serenade gebragt. llayes drukte zijn vertrouwen uit, dat het gezond versland van hel Amerikaansche vJk de regering zou verhinderen het voorbeeld van Mexico te volgen. Welke ook het resultaat der president-verkiezing moge zijn, zeide hij, ik zal er mij rustig bij neerleggen en ik geloof dat de groote meerderheid mijner tegenstanders hetzelfde zal doen. Laat ons de wereld de waarde van eene republikeinsche regering lootten. V ts A X K ES IJ li. De oplossing, thans aan de ministeriële crisis gegeven, wordt door vele bladen goedgekeurd. Het land, zegt het Journ. des Déb.zal met genoegen ontwaren, dat Jules Simon en Martel in het kabinet getreden zijn. De president der republiek had geen betere keus kunnen doen.geei mannen kunnen kiezen, die beter aan de parlementaire eischen beantwoordt! en die beter in staal zijn aan de openbare meening voldoening te geven. De crisis heeft wel wat lang geduurd; maar men moet er zich niet over beklagen, nu de wijze, waarop zij geëindigd is, de vrees doet verdwijnen, die men onder liet publiek heeft trachten te verspreiden. In gelijken geest spreken de Temps en de Siècle. De Univers is onvoldaan. Volgens dal blad bevredigt de ministeriële combinatie geen enkel belang, strekt zij nie mand lot eer: noch het hoofd des staats, die tol leider zijner staatkunst een der gevaarlijkste mannen van 4 September heeft gekozen; noch Jule Simon, die ministers, wier daden hij veroordeeld heeft, tol ambtgenooiei heelt aangenomen; noch de aanblijvende ministers, die zich het voorzitter schap van een lid der internationale laten welgevallen nadat zij aan hel bestuur waren eeroepen om den revolutionairen stroom tegen te gaan. liet aanblijven van den minister van oorlog Berlhaut in een kabinet waarin Jules Simon voorziite, wordt opgehelderd door de mededeeling dit Berlhaut moet verklaard hebben te zullen toegeven in de bekende quacslic omtrent de burgerlijke begrafenissen. De Univers bevat een herderlijken brief van een aantal aartsbisschop pen en bisschoppendie als raad van bestuur bekend makendat binnen weinige maanden, door de oprigting der nog ontbrekende faculteiten de katholieke universiteit van Lyon zal tot stand gekomen zijn. Dezer dagen zijn verschillende streken des lands door hevige slorniei geteisterd. Vooral is dit hel geval geweest in het dep. Allier, waardt fabrieken door het instorten van daken groote schade hebben geleden. Drie mensehen zijn aldaar gedood en vele gekwetst. 800 werklieden zijn aldaar tijdelijk zonder werk. Op de kusten hebben vele zeerampen plaats gehad. Te Brest is een sloep gezonken en een schip op strand geslagen. Te Cour- carnean is een visschersvaarluig omgeslagen, waarbij4personen omkwamet E) J'iTS i: (3 5, A X 3». liet algemeen Russisch telegraaf-agentschap meldtDc keizer heelt een deputatie van Petersburgsche beursbezoekers ontvangen, ter overhandi ging eener som van 25000 roebels, door hen bijcengebragt ten behoeve van de gekwetsten in den Servischen oorlog. De keizer betuigde zijn dank ei zcidc»Ik hoop, mijne heeren, dat wij den oorlog zullen kunnen ver mijden." T l' SS. K IJ JE. Omtrent de werkzaamheden der conferentie te Konstantinopel bij# men gunstige verwachtingen koesleren, in zooverre dal zij den oorlog al weten te voorkomen. Aan eene volledige oplossing der Ooslersche qttaeslit kan moeijelijk gedacht worden. In een brief uit Widdin, van 7 Dec. (door de C. medegedeeld), leest men omtrent den toestand van het Turksche leger o. a. het volgende: Vip elk 10-lal soldalen, die den vcldtogt legen Servië hebben medegemaakt ei nog in Servië vertoeven, hebben 6 of 7 gecne schoenen; die arme liedea moeten barrevoets in de sneeuw loopen. en wat dat zeggen wil, is duide lijk, wanneer men bedenkt, dat de meeslcn hunner aan een warmer klimaat gewoon zijn. Wel heeft men reeds weken geleden maatregelen genomen om den troepen mantels en schoenen uit Konstantinopel te laten toekomen, maar allerlei ongelukkige omstandigheden hebben deze goede bedoeling® verijdeld. Een brand in het militaire depót der hoofdstad heeftnaar met weet, 80000 mantels vernietigd, die voor verzending naar hel leger gereed lagen. Andere bezendingen zijn onderweg verdwenen. Zoo is de eerste groote bezending winterklecderendie naar het Moravadal was afgezonden, in Bulgarije door Circassiers aangehouden en voor eigen gebruik in beslag genomen. De militaire en civile ov<rhedeu welen dat zeer goed, maar tij zeggen, dat er geen middel is ont den Circassiers hunnen buit afhandig i maken. Men moet dus rustig toezien, dat dit gespuis in goede nieuwen# I iels op zijne roofiogtcn rondzwerft, terwijl de soldaten van koude ot komen.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2