LEIDSCHE COURANT. ZATURDAG 16 DECEMBER. der 1S70. 297. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De pujr, der Courant is pri vierendeel jaars ƒ3.franco p. p, ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Adverieutifin is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHT EN. N A T I.O A ALE Ml L I T1 E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lstcn Januari 1877 hun 19de jaar zullen zijn in»e!reden, en al zoo de geborenen in het jaar alsmede ben, die eerst HM het intreden van hun 19de jaar, doch vóór bet volbrengen van hun 20sle, ingezetenen zijn geworden de verplichting tot het doen van de aangifie \oor de nationale militie, in de maand Januari 1877. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den l8tcn Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1". hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28slen Juli 1850 (Staatsblad n°. 44); 2®. hij, die, geen ouders of voogd bobbende, gedurende de laatste, aan bet in de eerste zinsnede van dit. artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield 3®. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mils bij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, beboorende tot ecnen Slaat, vaar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar lea aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van lijn 20sle, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden, dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven 1®. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2®. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3®. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzecsche bezittingen of koloniën woont; dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend De inschrijving geschiedt: 1®, van een ongehuwde in de gemrentewaar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn heiden overleden, dc voogd woont; 2®. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3®. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 1®. van den huiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die Ier zake van 'slands dienst in een vreemd bind woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe tij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lslen en den 31sleD Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, lijnemoederof, zijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten; dat tot deze inschrijving zitting wordt gehonden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 oren, op Maandag den 8 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 on 3, Dinsdag »9 4 en 5 Woensdag a 10 6, T: Donderdag all a v s> a» 7, a Vrijdag a 12 a a a a a a t 3 en 9 of de buitenwijk, Eindelijk dat de geboorte-aktendie de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdzijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (itdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, 'anneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging &r akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant van den 16llenden l'1"1 en den 30slen dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 15 December 1876. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST Secretaris. RINNENLANDSCIIE BER1GTEN. LEIDEN. 15 December. Bij kon. besluit van 8 December jl. is aan D. E. Siegenbeek van Heu- kciomop zijn verzoekeervol ontslag verleend als 2' luitenant bij de dd. schutterij alhier. De brieven met het stoomschip Hampton naar Ned. Indie te verzen den moeten alhier ten postkantore bezorgd zijn den lG,lel1 dezer, ten 12 ure 's nachts; drukwerk»n en monsters uiterlijk ten 3y2 ure 's namiddags. Op verlangen van den minister van binnenl. zaken zijn de gemeente besturen in deze provincie door Z. Exc. den commissaris des konings aan geschreven geene personen die veehouders of hoeders zijn met het waarde ren ol slagten van besmet ol verdacht vee te belasten. De commissie lot de zaken der Waalsche kerken heeft in hare zittingen van 11 en 12 Dec. tot de evangeliebediening toegelaten den heer F. Dauban- ton, van de theologische school te Lausanne, en den heer J. A. Tydeman, van de hoogeschool te Leiden. Te Haarlem is eergisteren avond een bejaard eclitpaar. door dc duister nis misleid nabij de Amsterdamsche poort in het water geloopen. Olschoon spoedig daaruit gehaald, is de vrouw kort daarop overleden. - Burg. en weth. van Amsterdam hebben den gemeenteraad voorgesteld te besluiten tot toepassing van het Licrnnrstelsel op alle gebouwen van het binnengasthuis en tot geleidelijke invoering daarvan in de nieuwe wijken der stadmet zoo spoedig doenlijke invoering in de nieuwe wijk tusschen dc Overtoom en den Amstel, in den Overamstclschen polder, aan de Schans tusschen de Willems- en Raampoorten, en opdragt van ontwerp en uilvoe ring van een en ander te geven aan de firma Liernur en de Bruyn Kops. De wed. S.houdster van een magazijn van gouden en zilveren wer ken te Amsterdam, werd in de vorige week het slagtoffer van een behen- digen opligter, die haar twee gouden horlogie-keltingen afhandig wist te maken en met den buit onnaspeurlijk verdween. De een werd daags daarop door een onbekende bij een winkelier te koop aangeboden, die den ketting behield en den onbekende terugbestelde; de ander werd Zondag aan den- zelfden winkelier door middel van de expeditie van van Gend en Loos, netjes ingepakt, uit Haarlem toegezonden met liet schriftelijk verzoek den ketting aan den eigenaar terug te bezorgen. Voor het geregtshof te Amsterdam werd gisteren de zaak voortgezet van mej. Adolfsbeschuldigd van liet bedriegelijk wegvoeren van een kind. De adv.-generaal trachtte aan te toonen, dat besch. met misdadig opzet ge handeld had. Welke beweegredenen haar tot het plegen der handeling hadden gebragt, was voor de strafbaarheid van geen belang; bij de mate der straf kon deze in aanmerking komen. Onder toepassing van verzachtende om standigheden, requireerde hij een celstraf gedurende 3 maanden. Mr. van Ogtrop, als verdediger van besch., bestreed deze toelichting en hield vol, dat besch. ter goeder tronw gehandeld en zich volstrekt niet aan een heimelijke wegvoering schuldig gemaakt had. Noch bedrog noch misdadige bedoeling kon haar ten laste gelegd worden. Hij prees de onpartijdigheid en kieschheid waarmede het hof de zaak behandeld had, maar betreurde het, dat deze besch., die terstond als verdaclüe werd beschouwd, in de instructie eerst als geinige is gehoord. Daardoor werd zij in de moerjelijk- hcid gebrast om óf onwaarheid te spreken óf zich zelve te beschuldigen. Dientengevolge moest het hof de verklaring van besch. als getuige geheel aannemen, totdat de valschheid daarvan voldoende gebleken was. En dan was hare verklaring even gewigtig als die der moeder van het kind. Pleiter geloofde tevens, dat er bedrog zou moeien gepleegd zijn tegen de minderjarige, hetgeen hier niet was geschied. De uitspraak is bepaald op Woensdag aanst. Voor de arroitd.-reglbank te Arnhem stond dezer dagen teregt F. J. Hallo, rentenier aldaar, beklaagd van bedriegelijke opligting. Hij zou eenige schroeivlekken in een zijner tapijten door het aanbrengen van vuur opzet telijk grooter gemaakt hebben, om van de assurantiemaaischappjj schade vergoeding te verkrijgen. Tegen hem is door het openb. min. 9 maanden celstraf en ƒ1500 boete geeisclit. Gedurende de behandeling der zaak is legen de knecht van den beklaagde een eisch lot inhechtenisneming ingesteld, onder vermoeden van het afleggen van valsche getuigenis in hel voordeel van den beklaagde. Vroeger bjj de ontdekking der zaakhad de knecht tot de

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1