dicherynaar Hamburg bestemd. De kapitein en een Engelsche loods zijn verdronkende overige bemanning is te Nieuwe Diep aangebragt. Te Deventer stond eergisteren teregt een persoon uit de gemeente Wijhe, beschuldigd van feitelijk en gewelddadig verzet legen een bedienend beambte in functie. Bekl. was op 15 Oct. 11. uit een te Wijhe aankomenden treindie nog in beweging wasgesprongende conducteur zag bekl. hard wegloopenachtervolgde hemhield hem aan en vraagde Item naar zijn plaatskaartje; daar bekl. dit weigerde, nam de conducteur hem mede naar het bureau van den stationschef, aan wien hij toen het kaartje vertoonde, hetwelk in orde werd bevonden. Onder weg had hij echter den conducteur bij den kraag gegrepen en met een pak slagen bedreigd. Het O. M. merkte aan dat juist op dien dag (15 Oct.) het kon. besluit van 1 April 1875 was in werking getreden; waarbij dit feil is strafbaar gesteld en requireerde veroordeeling tol 6 dagen celstraf. Te Doesborgh is in bijna 82-jarigcn ouderdom overleden de vice-admi- raal Tengbergen, in 1848 als schout-bij-nachl gepensioneerd. Te Nijmegen is eergisteren overleden de majoor-magazijnmeester der artillerie, Sladnitski. Gezond en wel aan tafel zittende, zakte hij ineen. Te Onimerschans had eergisteren nacht hel volgende plaats: Een der verpleegden stond omsiretks middernacht op en poogde een zijner makkers den hals af te snijden. Deze ontwaakte en kwam er zoodoende met een schramp aan den hals af. Men vermoedt dat krenking der geestvermogens de oorzaak dezer handeling is. Het U. l>. meldt dat nabij Diepenbeek op den Grand Central Beige een ontsporing heeft plaats gehadde weg was versperdmaar dadelijk is voor de overbrengst gezorgd. Een der beambten is doodelijk gewond. De minister van oorloghet voorloopig verslag naar aanleiding van het tweede onderzoek in de afdeclingen van zijne begrooling beantwoordende, heeft wegens de naderende openbare beraadslaging kortheid in acht geno- men. Toch hoopt hij genoeg te kunnen zeggen om aan de kamer de over tuiging te schenken, dat hel door hem ingenomen standpunt juist is. Hij acht het ongeraden stil te zitten, gedurende den tjjd waarin plannen wer den ontworpen en uitgewerkt. Er mag niet meer gedraald worden. De minister zal geen geld verspillen, maar hij moet de som vragen, welke hjj noodig acht. Omtrent het nut van eiken door hem voorgeslelden post iu het bijzonder, zal hij gaarne met de vertegenwoordiging van gedachten wisselen. Maar wanneer cene uitkomst mogt worden verkregen, welke hij in strijd acht met 's lands belang, dan zal hij weten wat de pligt van een verantwoordelijk minister eischt. De minister geeft verder de verzekering dal de 26 milliocn na ernstig overleg mi t den ministerraad zijn aangevraagd. In aanmerking nemende dat de bestrijding der beide begrootingsposten, bij de meerderheid ondervonden, hoofdzakelijk in verband schijnt te staan met den tijd der aanvrage van eenige posten, heeft de minister, ook ter bevor dering van het algemeen overleg, uit zijne thans aanhangige begrootings- ontwerpen voor 1877 weggenomen al die buitengewone uitgaven, welke in de eerste 5 a 6 maanden van dal jaar nog niet behoeven te zijn toegestaan zoodat de kamer op de beide bcgrootingen verhoogingsontwerpen heeft te wachten, met overlegging van een algemeen overzigt van de kosten voor de voltooijing van ons geheele veslingstelselsel vereischt; een volledigen be- wapeningsstaat voor 's lands vestingwerken en een dislocatieplan. Het totaal van het VIIIe hoofdstuk wordt thans uitgetrokken tot een be drag van ƒ23,154,451. 'sGRAVENHAGE, 14 December. Z. M. heelt benoemd tot referendaris bij het departement van binuenl. zaken den heer J. A. Blom. thans hoofdcommies bij dat departement. Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het kanlongeregt te Ileerenveen de heer mr. M. Mz. van Hcloma, thans procureur bij de arrond.-reglbank aldaar; zijnde hem tevens uit laatstgemelde betrekking eervol ontslag verleend. Aan den heer A. Bourquingeboren te Conrtelari (Zwitserland), is vergunning verleend hier te lande middelbaar onderwijs te geven. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. Van de tweede kamer zijn ontvangen de w els-ontwerpen laatstelijk door haar aangenomen. Zij werden, behalve die omtrent de staatsbegrooting naar de afdeelingen verzonden. Wat betreft de reeds ingekomen wcls-ont- werpen der staatsbegrooting stelde de voorzitter voor die mede naar de af deelingen te verzenden, maar de heer Cremers stelde voor daarmede Ie wachten tot dat al de hoofdstukken zouden zijn ingekomen. Na eenige dis cussie werd dit laatste voorstel met 23 tegen 2 stemmen aangenomen. In de zitting van de tweede kamer van heden kwam in behandeling afdeeling VII (Ouderwijs) van hoofdstuk V der staatsbegrooting. Wal be treft het hooger onderwijs werden door den heer Jonckbloet twee amende menten voorgesteld op art. 148 en 149, waarvan de bedoeling was om'dit onderdeel der Iraclementen terug Ie brengen tot den beslaanden toestand en den minister uit te noodigen de zaak later, bij afzonderlijke voordrag), in overeenstemming te brengen met de cischen der nieuwe wet op het hoo ger onderwijs. Uit art. 149 vielen dan weg de personele toelagen en be- looningeu van lectoren en wordt de som van 225.9G6 verminderd met i40000. De minister zag in dit amendement de intentie om dc gelden lot uitvoering dier wel uit de begrooling te liglen en bij afzonderlijke voor- dragt te regelen, dus met andere woorden de bevoegdheid, in die wet aan den koning gcla'cn om hel tijdstip te bepalen tol invoering der wet, aan de regering te onthouden, die de wel met September a. s. in werking wilde brengen. Daarom wilde de minister gaarne op deze begrooting de sommen behouden zonder welke het onmogelijk is de invoering der wet in Septem ber te bepalen. Dc minister deelde mede dat de voorbereidende maatregelen tot in werking treding reeds ver gevorderd zijn en dat hij ongaarne belem mering zou ondervinden. De bedoeling der regering w as nu alleen op de be grooting te brengen wat strikt noodig was om de wet in te voeren. Mogt er later meer noodig zijn voor meer leerstoelendan konden daarvoor nader voorstellen worden gedaan. Nadere bespreking en overleg hebben den min. tot de overtuiging gebragt dat er twee factoren zijn, die nu niet met eenige ge wisheid in cijfers zijn te brengen: 1°. met betrekking lot de personele toe lagen bedoeld in art. 110 der wet op het hooger onderwijs en 2°. de nieuw op te rigten leerstoelen. De eerste factor kan alleen bekend worden als de wet is ingevoerd en de tweede niet bekend worden zoolang men het niet eens is over art. 84 dier wet. Wanneer de kamer deze posten wil goedkeuren, zal de regering dat votum beschouwen als eene uitdruk kin» van de gezindheid om de regering in de gelegenheid Ie stellen in 1877 de wet op het hooger onderwijs in te voerende regering wil harerzijds dan ook de noodige opening bij latere verhooging, bij supplctoire begrooling, geven. Na uitvoerige discussien trok de heer Jonckbloet zijn voorstel in. Bij het lager onderwijs verklaarde de minister, naar aanleiding van eene opmerking van den heer Bredius, dat de toegelaten vreemde dames als onderwijzeressen aan alle vereischten voldeden, dat zij niet allen geestelijke zusters uit Duitschland waren en dat hij zich zou schamenop grond harer godsdienstige gezindheid tot niet-toelating te adviseren. Morgen voortzetting. BUITENLAINDSCHE BEHIGTEN. Ï2XG KI.AXI», LONDEN 13 December. Kapitein Nares, de leider der jongste Noordpool-expeditie, zal tot eerc- burger van Londen worden benoemd. De lijkoven te Washington is den 6J'n December voor liet eerst ge- bruikt ter verbranding van het stoffelijk overschot van den Maltheser ridder, baron Joseph Charles dc Palm die zulks in zijn testament had verzocht. fr' 21 A X H H iJ 'SA. Omtrent de thans tot oplossing gebragle ministeriele crisis verneemt men dat Mac Mahon in den Zaturdag gehouden ministeraad zich bereid ver klaarde den lieer Simon als minister van binnenlaiidschc zaken aan te nemen, en aldusten einde zijne opregte begeer.e te toonen om aan den staat van zaken een einde temaken, de zich zeiven gestelde grens te overschrijden. Nim mer echter verklaarde hij er in te zullen berusten den minister van oorlog prijs te geven, omdat niets het ostracisme regtvaardigdedat men op dezen wilde toepassengeneraal Berlhaut naauwelijks lijd had gehad om de noodige ondervinding op te doen, en de maarschalk het leger en zijne orga nisatie niet verkoos over te geven aan de wisselvalligheden der politiek. Hoe groot het bewijs van zijnen goeden wil was met den heer Simonie benoemen bleek zeide de maarschalk uit de loopbaan van dien staatsman, die middellijk of onmiddellijk medegewerkt had tot de omwenteling van de» 4,ltn September, Den lld,n December is te Parijs het vroeger aangekondigde congres gehouden van Israëlitendat bijeengekomen is met het doel, om een memo randum aan de mogendheden te rigten waarin dezen verzocht wordt, bij de regeling van den toestand der niet-Mahomedanen iu het Turkschc rijk de Joden niet te vergelen, en hen zoowel tegen de vervolging der Christe nen als der Mahomedanen ie beschermen. In het memorandum zal op den toestand der Joden in het Oosten gewezen en aan dc gebeurtenissen in Ser vië en Rumenië sedert 1850 herinnerd worden. De senator Crémieux hield de openingsrede. Er is vervolgens eene commissie benoemd, beslaande uit een Franschman, een Engelscbman, een Amerikaan, een Belg en een Duiischer. De Agcnce Hnvns maakt ecu telegram uit Konslantinopel openbaar, waarin gemeld wordt, dat de conferentie het eens schijnt te zijn overliet aanstellen van een Christen lot gouverneur in Bulgarije. Zij zal zich inde eerstvolgende zitting bezig houden met Bosnië, inaar daar de Oostenrijkschc en Duitsche gevolmagtigden gevraagd hebben om met hunne regeringen in overleg te treden, kan de conferentie geen besluit nemen. DlIITSCHLAN». De president van den rijksdagde heer von Forckcnbcckondersteund door vele van de invloedrijkste leden van den rijksdag, heeft het plan ont worpen een gemengde voorstelling te doen geven in hel Victoria-Theater, ten voordeele van den onschtildigen Schrader, indertijd wegens brandstich ting tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, liet leed, de morele druk, waaronder hij gedurende 7% jaar gebukt is geweest, heeft den man, niettegenstaande hij nog betrekkelijk jong mag heeten geheel het voorko men doen verkrijgen van een afgeleefd man. Bcrigten uit Athene, te Berlijn ontvangen, bevestigen dc belangrijk heid van dr. Schliemanns opgravingen in Mycene. liet schijnt aan geen twijfel onderhevig te zijn dat hij de Koningsgraven van Argos ontdekt heeft. De waarde aan goud der gevonden voorwerpen wordt reeds op 150,000 gulden geschatde oudheidkundige waarde is onschatbaar. TIIRHIJE. Ofschoon men vrij goede verwachtingen koestert van het welslagen der conferentie om in zake dc Oostcrsche qtiaestie tot overeenstemming te geraken, zijn er toch velen die vreczen dat alles nog zal afstuiten op de onverzettelijkheid van Turkije. Van cene vreemde bezetting wil natuurlijk de Porte niet weten; zij acht die in strijd met het Parijsche tractaat; mis schien zal zij zich echter laten welgevallen eene buitenlandsche lusschen- komst of medewerkingbijaldien het mogt blijken dat zij onmagtig is de beloofde hervormingen in te voeren. De Times ziet ook nog gevaar in den invloed, dien men in Rusland op de regering uitoefent om haar tot den oorlog aan te zetten. Dc toebereidselen daartoe zijn gemaakt en in vollen gang; de verwachting is hoog gespannen; allen, die bjj den oorlog winst kunnen behalen of naar promotic, titels en ridderorden verlangenwenschen den krijg.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2