LE1DSCIIE COURANT. |S7 0. VRIJDAG 15 DECEDDER STADS-HER ICD TEN. BINNEN LANDSLUIE BEKRITEN, 1\'°. 306. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is fier vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het F er slag der Handelingen van den (iemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regeis 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4,le" Mei 1872 (Gemeenteblad n". II); Brengen ter algemeene kennis dat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen voor «Ie openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Hoommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pieterskerk straat; der 2' klasse, voor meisjes, in het schoolgeboutv aan de llrcêdraat en wel van den 4Jea lot en met den 16<ltn December e. k.dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags half negen tot negen uren, en op Maandag. Dinsdag. Donderdag en Vrijdag bovendien van half twee tol twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, 30 November 187G. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 14 December Be Staatscourant bevat eene opgave (79e veriolg) van de Europesche officierenonderofficieren en soldalen, overleden na evacuatie uit Alchin, voor zooverre daaromtrent tot op den 4de0 November 1876 bij het depart, van oorlog in Nederl. Indie berigt was bekomen. Die lijst bevat de volgende namen: T. H. J. Wilbeltni, L. F. Chapelard, J. L. de Bie, J. M. Probst. 11. J. Siegerink, 11. C. Rackelboom, P. L. Maetens, N. II. van Schie, C. Raay- makers, W. Boomers, E. C. Jullien, P. N. Morgenroodt, L. M Collet. Gisteren avond ontstond er brand in eene woning in de Paardensteeg, die echter, door de krachtdadige hulp van verschillende zijden verleend, spoedig werd gestuit. Hel stoomschip Prinses Amalia is op 9 Dec. te Batavia aangekomen. Aan boord van de Holland is op 2 December in het Suez-kanaal een begin van brand ontstaan in een houten beschot, waarschijnlijk door het onvoorzigtig omgaan met licht. Met behulp van de aan boord zijnde mid delen is men 'dien brand meester geworden. De bjj de regering ontvangen officiële mededeclingen uit Zwitserland omtrent den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 4 December, houden in dat in de laatste helft van November de besmettelijke longziekte op nieuw in eene gemeente van hel kanton Zttg was uitgebarsten op eenen stal van zeven heesten, welke terstond alle afgemaakt waren. Het mond en klaauwzeer was gedurende hetzelfde tijdvak weder op eene in het oog vallende wijze toegenomen. Het aantal besmette stallen was sedert 16 No vember meer dan verdubbeld. Bij een onderzoek naar de oorzaak van dit verschijnsel was gebleken dat de ziekte in onderscheiden gevallen overge- 'bragt was door Ilaliaansche over het kanton Genève ingevoerde varkens. De eigenaar dier varkens werd geregtelijk vervolgd. Blijkens de jongste officiéle berigten uit Oostenrijk begon de veepest zich in Gallicië meer en meer te verspreiden, en heerschte zij zelfs in negen districten van dat gewest; in geen der vroeger als besmet opgegeven oorden was de ziekte nog tot staan gebragt. De heer A. A. van Bemmelen, directeur der Rotterdamsche diergaarde, is door de algemeene vergadering der Sociedad Mexicana Historia Natural, te Mexicobenoemd tot corresponderend lid. Men schrijft ons uit Stolwijk Dingsdag morgen omstreeks 6 ure zag men in de rigling van hel zuiden de lucht hoog roodzoodal men ver moedde, dat er in den Alblasserwaard een hevige brand moest zijn. Nader vernam men dat er te Brandwijk, nabij Molenaarsgraaf, een boerenhofstede is afgebrand. De brand moet ontstaan zijn door hel omvallen van een lan taarn in het hooi Naar men verneemt zijn ook een aantal koeijen, men zegt 20. in de vlammen omgekomen. Tc Vlaardingen zijn gedurende den vischtijd in dit jaar door 64 sche pen 184 reizen gemaakt en aangebragt 2344 last 7 54 ton gezouten haring en 350,000 stuks steurharing. Men meldt uil Gorinchem: Drie korporaals der artillerie, van hier gedetacheerd op Loevesteinbegaven zieh Maandag namiddag op een hout- vlotjeliggende ten dienste der gedetacheerde manschappen in de gracht rondom dit fort. Toen zij. naar men vermoedt, te veel beweging op het vlotje maakten, kantelde het ont en allen geraakten te water, ten gevolge waarvan een hunner verdronk. De gisteren door de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij ten overstaan van den notaris J. J. Claassen Hz. te Amsterdam geveilde 530 hectaren kleigrond, beoosten bet Zijkanaal naar Halfweg, hebben in verschillende kavelingen te zamen ƒ1,654,763 opgebragt. Voor het gereglshof te Amsterdam stond gisteren teregt Maria Magda- lena Adolfs, beschuldigd van met een misdadig voornemen de 16-jarige Anna Gallant legen den zin barer moeder te hebben doen opnemen in het gesticht //de Goede Herder" Uit het getuigenverhoor bleek het volgende: De besch. heeft zich op 8 Febr. 11. vervoegd ten huize van de moeder van het kind. Toen zij aldaar ten antwoord kreeg, dat deze ziek te bed lag, drong zij op een onderhoud aandaar zij een zeer gelukkige tijding le brengen had. Daarop werd zij binnengelaten en deelde der moeder mede, dat zij haar kind, thans bij pleegouders in huis. in een pensionaat kon doen plaatsen, alwaar hel een goede opvoeding zou verstrekt worden. Een proteslantsche dame had reeds ƒ500 gegeven, en pater de Bie en pastoor Burgmeijer droe gen tevens voor dat doel bij. De pater had reeds 2 jaren voor het kind gebeden, en nu werd haar een schoone toekomst geopend; alleen moest de moeder een door besch.; vertoond papier teekenen. Gene, eene Fransche vrouw, kon het schrift moeijelijk lezen, daarom werd haar de inhoud voor gelezenen eerst nadat beschuldigde pleglig verzekerd had, dat het kind naar geen geslicht zou gevoerd worden, teekende de moeder. Het pensio naat was volgens besch. niet ver van Amsterdam, op een zomerdag gemak kelijk te voet te hereiken. Op 13 Februarij d. a. v. om 3 uur heeft men, met voorkennis der moeder, het meisje aan de Mozes- en Aaronskcrk doen brengen, vandaar is het naar het Bagijnenhof door besch. meegenomen, bij wie het overnachtte. Den volgenden dag werd het gebragt naar het geslicht »de Goede Herder.'' Toen der moeder dit ter oore kwam en zij hekend pemaakt was met de strekking van dat gesticht, is zij onmiddellijk naar Zoeterwoudc vertrokken; en nadat haar de teruggave geweigerd was, heeft zij de tusschenkomst van den burgemeester ingeroepen, waardoor het kind haar werd teruggegeven Het meisje was inlusschen al het haar ontnomen. Voor het vertrek van bet kind, was dit met de plaats waarheen het ging bekend, zonder echter le weten dat het een geslicht was. Het ontvoerde meisje bevestigde ook, dat baar nimmer was medegedeeld, dat zij naar een gesticht zou gaan; wel had pater Burgmeijer haar mede gedeeld dat zij naar een mooi pensionaat zou gebragt worden. De overste van het gesticht erkende de opname en beweerde, dat een toestemming van de moeder haar verstrekt was. welke echter met de geheele correspon dentie over de zaak, nadat het meisje aan den burgemeester en de moeder was overgegevendoor haar verscheurd was. Pater de Bie weersprak hetgeen was medegedeeld omtrent zijn medewer king. Toen liij vernomen had, dat het kind naar het geslicht zou gaan, had hjj dit afgekeurd en zich met de geheele zaak niet willen bemoeijen, daar hij het gesticht voor het meisje niet goedkeurde. Get. beweerde zelfs dat, toen bij aan hel kind had overgebragt de vraag van besch. of bet in de kerk wilde komen, bij gezegd had: //je kunt doen wal je wilt, als je niet komt handel je goed." Pastoor Burgmeijer bad zich tegen de opname niet verzetzoo het kind onder bijzondere leiding der directrice kwam. Get. had bet briefje, dat besch. aan de moeder vertoond had, ontworpen en herinnert zich zeer goed dat daarin stond: R. K. Geslicht. De besch. beweerde dal zij aan de moeder had medegedeeld, dat liet kind naar een gesticht zou gaan en ontkent gesproken te hebben over een pensionaat, liet getuigenverhoor liep gisteren af. - Nabij Texel, op de Noordcrhaaks, is gestrand de Fransche brik Pon-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1