LEIMCHE COURANT. DONDERDAG 14 DECEMBER, 3T ADS-BER ICHTEN. J A G T. BIN N EN LA N DSC HE BEU 1GTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ljaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland. Gezien het beslHit van de Gedeputeerde Staten van den 5drn December 1876, n». 52; Gelet op art. 11 der wet van den 13,le° Junij 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de jagt op klein wild in deze Provincie wordt ge sloten op Zaturdag den 30S,,D December aanstaande met zonsondergang met uitzondering van het in art. 15, sub lett. g. dier wel bedoeld jagtbe- drijf, van hel vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, het welk blijft toegelaten tot en met den 31st"1 Maart 1877. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan- geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in hel Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, 'sGravenhage, 8 December 1876. F 0 C K. gen), met het einde van den vijfden jaargang, nedergelegd. In zijne plaats zijn opgetreden de heeren dr. G. Penon en H. de Haaf, zoodat de redactie thans tut deze en den heer C. van Riet bestaat. Met den aanvang van den zesden jaargang verschijnt het blad in grooler formaat. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 12 Dec. van Port-Saïd vertrokken. De heer J. van de Kieboom, cand. bij het prov. kerkbestuur van Zee land, heeft voor het beroep naar dc Ned. herv. gemeente te Oude en Nieuwe Wetering bedankt. Diegene onzer sladgenootenmeldt de Goudsche Cour., welke zich hadden voorgenomen om Zondag avond kunstgenot te smaken in de zaal kunstminwaar een tooncelvoorstelling zou gegeven worden door het Am- sterdamsch gezelschap onder directie van den heer Stoete, werden jammer lijk teleurgesteld en sommige onder hen ondervonden een dubbele teleurstel ling, daar zij niet alleen de voorstelling zelve misten, maar ook het entre'e- geld, door hen betaald, niet terugkregen. De kassier van het gezelschap toch, die Zondag morgen kaartjes afgaf, is met het geld, daarvoor ontvan gen, naar het station vertrokken, heeft zich daar bij het tooneelgezelschap gevoegd, dat inmiddels was aangekomen en vervolgens is het gezelschap kunstenaars gezamenlijk afgereisd. Het concert, door de Haarlemsche afdeeling van de maatschappij lot bevordering der toonkunst Maandag avond gegeven, meldt de H. C., ver dient eene eervolle vermelding. De uitvoering van het Requiem van Brahms liet, wat schakering, zuiverheid van toon en naauwkeurigheid betreft, niet veel te wenschen over; vooral niet, als men de groote moeijelijkheden in aanmerking neemt, die het koor bij eene uilvoering van dit werk te over winnen heeft. Over het geheel genomen bewees de uitvoering, dat de zang vereniging der afdeeling zich ernstig had geoefend, en haar directeur, de heer Leander Schlegel, ontving dan ook in ruime mate, zoowel van de tal- fflk opgekomen leden der afdeeling, als van het koor en orchest, bewijzen van waardering van de zorg en moeite, door hem aan de voorbereiding dezer uitvoering besleed. Eergisteren is in het Buitenveld, hij den Helder, een groote boeren plaats afgebrand. Gebrek aan bluschmiddelen maakte alle pogingen tot be houd onmogelijk. Van hel aanwezige graan en hooi is niets kunnen gered worden. Men meldt uit Bergen-op-ZoomDingsdag was het 50 jaar geleden dat dc sergeant-hoornblazer L. 11. van Raay als vrijwilliger in dienst trad. Gedurende deze lange reeks van jaren heeft hij koning en vaderland trouw en met ijver gediend, terwijl hij zich de achting zijner superieuren, bene vens de hartelijke toegenegenheid van zijne krijgsmakkers, heeft weten te verwerven. Zijne vier zoons dienen allen het vaderland; de oudste in onze overzeesche bezittingen als kapitein, de drie andere als onderofficier bij het 3e regiment alhier. Door den regiments-commandant werd hem voor het front der troepen geluk gcwcnscht met het voorregt, dat hem thans ten deel viel, en nadat de vereenigde wapens voor den grijzen jubilaris hadden gedefileerd, werd hem wegens trouwe, onafgebroken diensten gedurende eene halve eeuw eene gratificatie uitgereikt van ƒ50. Van de officieren van let corps ontving hij een gouden horloge met dito ketting, van de onder- offiuieren een armstoel enz. - Het Jiaaptche Volksblad heeft van zijn correspondent te Pretoria om trent den staat van zaken in de Transvaal het volgend tclegraphisch berigt oitvangen, van 4 November: «Het contingent van Olifantsrivier heeft op 20 October Paslelfa aangevallen, twee Kaffers gedood, 400 hutten en on geveer 200 mudden graan vernield. Ferreira leidde den aanval. Kaptein Riedel is van Steelpoort teruggekomenhij ontkent dat hij wenschte afge lost te worden en zegt dat hij adsislentie verlangde. Hij denkt dat Seco- coeni spoedig buigen zal. Een groot aantal paarden zijn deze week na&r Steelpoort gezonden." Nieuws van Lijdensburg. Veldkornet Erasmus is weer met een patrouille uit getrokken en heeft 17 man van den vijand gedood, een partij schapen en geilen genomen, eene kraal en een groote hoeveelheid van den oogst des vijands vernield. Hij zal dadelijk weer uitgaan. De spoorwegmaatschappij heelt besloten Moodie uit te zenden om een gedeelte der niet dadelijk be- noodigde spoorwegmaterialen te hypothekeren of te verkoopen, ten einde de vracht te betalen. De verkiezings-beweging is in vollen gang. President Burgers wordt ondersteund in de districten PotchefstrooraPretoria, Rus tenburg, Waterberg en Middelburg. De ex-president Pretorius en de heer Muunich zijn voor hem werkzaam in Potchefstroom. Regter Reilz wordt ook goed ondersteund in Potchefstroom en Lijdenburg. Geld nog zeer schaarsch. Een geducht moeijelijke tijd.' Voorts meldt genoemd blad: Stcllenbosch is in zeer treurigen toestand. De geruchten van de moeilijkheden, waarin de plaatselijke bank zich be vond hadden zich reeds bij voorbaat verspreidmaar nergens bestond er eenig vermoeden, dat de zaken zóó slecht stonden als het geval blijkt te zijn. Een telegram van gisteren hield in: "De kassier der bank is gearres teerd voor bedrog en verduistering van twintig-duizend pond. Waarschijnlijk zal hij op hors logt ontslagen worden, hangende dc beslissing van den pro cureur-generaal." Na het ontvangen van dit telegram vernamen wij uit een goede bron dat de som van 20000 maar voor de zekerheid is gesteld, zijnde het waarschijnlijk tekort wel 30000 Ook maakte het berigt van den plotselingen dood van den heer Wcge een pijnlijken indruk, die er niet op verbeterde, toen men vernam dat de omstandigheden, die zijn overlijden vergezelden, geen twijfel lieten, of hij had door vergift (strychnine) een einde aan zijn leven gemaakt. Natuurlijk werd deze gebeurtenis dadeljjk in verband gebragt met den staat der bank, van welke de overledene voor zitter was. 'sGRAVENHAGE, 13 December. Door Z. M. is vergunning verleend aan den generaal-majoor C. M. H, Pel, kommaudant der 4e divisie infanterie, den luit.-koloncl F. J. Langlois van den Berghvan hel 8' reg. infanterie, den majoor W. K. L. van Helden en den kapitein L. F. van Ollerloo, beiden van den generalen staf, tot het dragen der versierselen, aan eerstgenoemde van commandeur, aan den daar opvolgende van officier en aan de beide laatstgenoemden van ridder van het Legioen van Eer, hun door den president der Fransche republiek geschon ken, en aan de voor de dienst in Indie bestemde soldaten F. von Dïglcr en F. Joanny, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen, eerstgenoemde van LEIDEN. 13 December Er bestaat gelegenheid tol verzending der correspondentie naar Nederf. lndie door middel van het stoomschip Hamptonvan de «Ilotterdamsche Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 17J'0 December aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia zal met deze gelegenheid mede eene brie venmaal naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren belmoren uiterlijk in den avond van den IC'1,0 December en de brieven den daaropvolgenden dag, 'smorgens vóór 10 ure, te Rotterdam aangekomen te zijn. Door den commissaris van rijkspolicie alhier is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld een persoon, die zich in den laatsien tjil schuldig maakte aan dielstallen van schapen uit landerijen in omlig gende gemeenten gelegen De heer J. Versluys heelt wegens gebrek aan tijd het redacteurschap van het Schoolblad (uitgegeven door P. Noordhofi' M. Smit, te Gronin-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1