BUITEMLAISDSCIIE BERIGTEN. PE1\ TELEGRAAF. heer P. M. Beelaerts is eervol ontslag verleend als rijks-onlvanger te Maasland. De luit. ter zee 2e kl. H. J. E. van Goghdienende aan boord van het stoomschip Leeuwarden, is op non-activiteit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. G. M. Tilsinghwiens op non-activiteilstelling is ingetrokken. De officier van gezondheid 2e kl. G. Franken, uit 0. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De 2e luit. 11. B. Gosler, van het 2e reg. vesting-artillerie, is op non activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Z. M. de koning wordt in het begin van de volgende week van het Loo alhier terugverwacht. Men verneemt dat de ongesteldheidwaardoor Z. K. 11. prins Frederik in de vorige week werd aangetast, geenszins van zoo ernstige aard was als in de buitenlandsche dagbladen werd gemeld en dat Z. K. 11. nog in deze week in de hofstad wordt terugverwacht. De ministers van koloniën en van marine zullen Vrijdag aanst. en die van binnenlandsciie zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. lil de zitting van de tweede kamer van lieden, bij het voortgezet debat over hoofdstuk V' der slaatsbegrooting, zijn nog vele waterstaals- quaestien behandeld en ook de regeling der spoorwegdiensten. Een amen dement van de hli. Schepel en Zijlker, betreffende een subsidie voor den aanleg van buurtspoorwegen in Groningen, is ingetrokken. Morgen is de begrootiug voor staatsspoorwegen aan de orde. Vooraf werden eenige kleine ontwerpen behandeld en met algemeene stemmen aangenomen. Van den heer de Casembrool is ingekomen een voor stel tot afwijking der gemeentewet voor plaatselijke belastingen ten behoeve van de gemeente Vlaardingcii. ïfi K E I. A Hf SS. LONDEN 11 December. De bekende prediker Spurgeon heeft in een brief over de Oostersche quaeslie zich legen Turkije verklaard. Mij wil Engeland voor vrijheid cu reglvaardigheid zien optreden en keurt lord Iieacoiisfieids jongste rede voering af. Volgens berigten uit de Vereenigde Staten heeft president Grant met den correspondent van eenige bladen ecne bijeenkomst gehad, en bij die ge legenheid zijn leedwezen betuigd over de kwalijk gezinde voornemens, dooi de democraten aan den dag gelegd. Het zenden van troepen naar het Zui den was, uit aanmerking van de vele staatkundige moorden, noodzakelijk. Grant verklaarde verder, dat hij alle burgers tegen geweld zou beschermen; maar op dit oogenblik achtte hij de rust in het Zuiden verzekerd, liet aantal troepen te Washington was thans 800 man; maar hij zou er meer laten komen, indien het noodig niogt zijn. Zes negers, die nabij Louisville, in Zuid-Carolinain verzekerde bewaring waren genomen, ais beschuldigd van den moord van een blanke, zijn uit handen van den sheriff gerukt en omgcbragl. SF tt A Ei Si IJ ïi. Omtrent het onderhouddal heeft plaats gehad tusschen de hh. Dufaure en Jules Simon, verneemt men dat de laatste als voorwaarde voor zijn op treden als minister van binnenlandsciie zaken heeft gesteld het aftreden van den legenwoordigen minister van oorlog, welke voorwaarde de heer Dufaure niet kon aannemen. Naar men zegt zijn de ministers ChristophlcSay, Teisserenc de Borl en Waddington Zondag in den laten namiddag op het Elysée ontboden ge worden. Daar gekomen vonden zij Dufaure, van wien zij het mislukken zijner poging bij Jules Simon en zijne eigene aftreding vernamen. Vervol gens zou de maarschalk-president zijne vier ministers geraadpleegd hebben over de keuze van hunne nieuwe amblgenooien van oorlog van justitie en van binnenlaudsche zaken. -- De voorzitters van de groepen der linkerzijde hebben eene bijeenkomst gehad met den lieer Jules Gre'vyvoorzitter der kamer. Zij verlangden van hem dat hij zich naar Mac-Mahon zou begeven ten einde dezen Ie verzoe ken aan de crisis een einde te maken, overeenkomstig den wensch der meerderheid. De senatoren Galnion en Si. Vallicr hebben, uit naam van de groepen der linkerzijde in den senaatzich naar den hertog d'Audillret- Pasquier met gelijk doel begeven. De correspondent van de Times te Parijs zegt omtrent de ministeriële crisis: De crisis duurt voort; de bekrompene eu de veelomvattende kuipe rijen beiden even kleingeestig, gaan haren gang; de republikeinen ver schaften den tegenstanders der republiek den steun hunner politieke hande lingen en door ondervinding niet getemperde heftigheid. ltc zitting van de kamer van afgevaardigden op Zaturdag II. was weder vrij levendig. De lieer Menier ontwikkelde zijn lievelingsdenkbeild: een be lasting op hel kapitaal. De heer de Cassagnac maakte eene toespeling op het bedrijf van den heer Menier, die chocoladefabrikant is, en de heer Menier antwoordde, dat de familie van de Cassagnac dit zeer goed kon wetendaar een barer leden hem nog 10000 fr. schuldig was. Dit vergrijp legen de parlementaire vormen bragt weder een lievig tumult te weeg. Een der aanwezigen op de tribune voor liet publiek riep toen met een krachtige stem: Leve Napoleon IV! De president liet de tribune ontruimen. De man, die dezen oproerige» kreet had geuit, werd gevat. Het is een tuinman en hij heeft verklaard nooit ecnigeii lijd in een krankzinnigengesticht te heb ben doorgebragt. Toen men voorstelde, de beraadslagingen over de be grooting lot Maandag te verdagen, protesteerde een lid der reglerzijde tegen dat uitstellendat evenwel door den voorzitter der kamer zeer verstandig werd geacht, terwijl Louis Blanc aan de reglerzijde verweet, dat juist zij het eenige beletsel was, om een eind te maken aan de ministeriele crisis. De gemeenteraad van Parijs had dezer dagen besloten eene commissie te benoemen, ten einde een onderzoek in te stellen naar den werkkrin» der /'zedelijkheids-politie" en desnoods een voorstel in te dienen tot afschaf fing dier politie, //overwegende, dat hare handelingen door geene enkele wet zijn veroorloofd en dagelijks leiden tot het begaan van misdrijven, waar- legen in het strafwetboek straffen bepaald zijn." Dit besluit is thans, bij decreet van den president der republieknietig verklaard. Uit Lissabon meldt men dat de Taag door den hevigen regen builen hare oevers is getreden, waardoor aan den landbouw schade is toegebran. De spoorweg tusschen Badajoz en Ciudad Ileal is vernield; de telegrafische verbinding met Spanje afgebroken. BII1TICHL A ft' De keizer bevindt zich thans weder zoo wel, dat hij aan de groole holjaglen is gaan deelnemen. Voor zijn vertrek uit de hoofdstad heeft hij eene langdurige conferentie met prins Bismarck gehad. Te Metz en omstreken hebben de industriëlen eene vergadering ge- houden, waarin besloten is, in afwijking van het besluit der rijksregering, deel te nemen aan de Parijsche tentoonstelling. Er zal een comité wor den benoemd lot verdere regeling der zaak. PESTll, 11 December. De club der liberale partij heeft in hare vergade ring van heden niet groote meerderheid van stemmen hare goedkeuring ge- hecht aan het wets-onlwerp. betreffende aankoop van den Hongaarschen Ooslclijken spoorweg. Zij meende, dat de beslissing omtrent het voeren van een proces aan de daarbij betrokken regeringen moest worden overge laten maar verklaarde zich ten stelligste tegen een proces. BUCHAREST, 11 December. Lassaforn, voormalig minister en agent der ltumenische regering te VVeenen, is overleden. BERLIJN, 12 December. De lieer Wailboutvan lift centrum, heefteen voorstel van wet ingediend, strekkende om de afschaffing van de ijzerregten twee jaren uit Ie stellen. WEËNEN, 11 December. Volgens een telegram in de Presse uil Buda- pesth ziet men, onder de leden der vertegenwoordiging, na den gistere» gehouden ministerraad den toestand donker in. De aftreding van het llon- gaarsch ministerie is. naar men zegt, opgehouden. ROME, 11 December, liet Valikaan heeft aan de katholieke landen een uitnoodiging gezonden ter deelneming aan de groote tentoonstelling van kerksieraden en verder bij de godsdienstoefening gebruikelijke voorwerpen, die in Jiinij 1877 te Rome gehouden zal worden, ter gelegenheid van 's Pausen vijftigjarig jubilé als bisschop. BUCHAREST, 11 December. Braliano is, door den vorst met een buiten gewone zending belast, naar Konstanlinopel vertrokken. De kamer heeft met algemeene stemmen besloten tot de afschaffing van de preventive hechtenis bij drukpersdelicten. De ex-ministers Catagiu, Floresco en Cantacuzen hebben ontslag genomen als senatoren, doch de senaat weigerde het ontslag te erkennen. NEW-YORK, 11 December. Bij het huis van vertegenwoordigers is inge komen een ontwerp van wet tot aankoop van baren zilver, bestemd om er dollars van te muntendie wettig betaalmiddel Ier voldoening van alk schulden zullen zijn. LE1DSCHE SCHOUWRUliG. Multaluli's „Vorstenschool", drama in 5 Bedrijven (6 Tafereelen). Twee jaren geleden las men in alle couranten daL Multaluli's drama «Vor stenschool", reeds door den druk algemeen bekend, ten tooneelc zou gevoerd worden, en dal de dames Mina Kruseman en Elize Baart als de koningin en Hanna zouden optreden. Dat bericht maakte veel sensatie, en toen ook hier die opvoering plaats bad. was de schouwburg, om in courantenstijl Ie spreken, ei rol. Bij die gelegenheid hebben wij het een en ander omtrent het stuk gezegd, cu men zal wel niet van ons verlangen, dit nu te her halen. Buitendien is Multaluli's tooneclwerk in die dagen zóó dikwijls be oordeeld en zóó van alle kanten bekeken, dat het wel onnoodig mag betten er nu nog de schoonheden en zwakke punten van in het licht Ie stelle», Dat het aan de eischen van «en goed drama weinig voldoet kan alleen door hem ontkend worden, die in Multaluli's werken per se alles wil bewon deren en in tooneclzaken geheel en al vreemdeling is. De bijval, welkeer aan te beurt viel, is dan ook hoofdzakelijk te danken aan de lendenzen aan de eigenaardige en kernachtige taal waarin het geschreven is. Wij willen ons thans eenvoudig met de uitvoering bezighouden en va» den inhoud van het stuk slechts in zóóverre gewag maken, als voorde critiek dier uitvoering noodig is. Wal dan ook ditmaal de voorstelling uitsluitend merkwaardig maakte, en wat de verwachting der toeschouwers gespannen hield, was het feit dat Mw. de Vries de rol van koningin Louise zou vervullen Eene vergelijking tusschen haar spel eu dat van Mej. Kruseman ligt dus nu voor de band, en die vergelijking, wij zeggen het maar dadelijk, valt geheel ten voordeelt van Mw. de Vries uit. liet optreden van Mej Kruseman in deze rol, werd indertijd door velen met genoegen tegemoet gezien. De tijd van gemaakt heid en overdrijving op het tooneel, de tijd van al dien theatralen onzinzoa dan nu voorbij zijn gegaan; natuur en waarheid zouden in de plaats trede». Maar men vergat dat geen tooneelkunstenares zonder grondige studie denkbaar is, en dat er voor haar meer vereischt wordt dan een flink voorkomen te hebben en goed en fatsoenlijk llollandsch te spreken. Wie alles van de inspiratie ver- wacht, kent het a. b, c der kunst nog niet. Het ideaal der kunst is juist natuur eu waarheid zóó voor te stellen, dal de toeschouwer geheel vergeet, hoeveel er gestudeerd en gestreden ntoel worden vóórdat men ii' hoogte heeft bereikt. Mej. Kruseman stelde als koningin Louise het publiek te leur, omdat zij die studie miste, omdat zij dilettante, was. Dat ililelian- tisme verraadde zich ieder oogenblik en de toeschouwer, die dat toen nog niet genoeg begrepen heeft, zal bij het spel van Mw. dc Vries volkomen hebbfn gevoeld, waarom Mej. Kruseman hem onvoldaan liet. Mw dc Vries heeft als eene geoefende artiste elke treffende passage in haar rol doen uit komen en tevens dc hinderpalen, die zoo talrijk zijn overwonnen. De schrijver heeft van koningin Louise eene persoon gemaakt, aan wie hij zijne eigene denkbeelden over pauperisme enz. in den moud heeft gegeven; tij praat verbazend veel, en hij hare lange redevoeringen stellen wij haai'ons onwillekeurig voor: slaande op ten calhcder. Nu gaf Mej. Kruseman ons eenvoudig de redeneerende koningin, de oratrieemaar Mw. de Vries gaf ons de vrouw, de vrouw die diep gevoelt en mede lijdt met de ongelukkig' stiefkinderen der maatschappij, wier iol zij zoo gaarne zou verbeteren, b het le bedrijf legt de koningin hare gevoelens voor hare moeder bloot," zeer juist heeft Mw. de Vries begrepen dat zij niet tot hel publick waf lot bare moeder spreken moest, waardoor nog alleen de treurige figuur

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2