LEID8CHE ANT. WOENSDAG 13 DECK MOER. ST A DS-BEB IC HT EN BUNNENLANDSCHE BFJUGTEY 1870. 3V°. 204. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De (trijs der Courant is fier vierendeel jaars f 3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. .afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden b!ads. 205200 dn Handelingen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet le weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 4den December jl. invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het Patent over het 2' kwartaal van het dienstjaar 1870/7; zijnde ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Lei die he Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 12 December 1876. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 12 December Door burg. en weth. zijn aan den gemeenteraad aangeboden de ont- werp-voorwaarden voor hel verleenen eener definitive concessie voor het aanleggen en exploiteren eener waterleiding van Katwijk tot en in de gemeente Leiden aan de bh. van der Vliet en mr. C. Bosch Reilz. Te 'sGravenhage is gisteren, in den ouderdom van 83jaren, overleden de heer A. Verwey, emeritus-predikant van de Ned. herv. gemeente alhier. Naar wij vernemen bestaat bij de commissie voor de volksvoorlezingen liet voornemen dit jaar aan de kinderen der bezoekers weder een kerst boom aan te bieden. Zonder stoflfelijken steun barer medeburgers zal het haar echter moeijelijk vallen dal te doen zooals zij dit zoo gaarne zou wenschen. Ten dien einde circuleert dezer dagen eene lijst tot deelneming. Zij verzoekt ons echter te melden dat het baar in de eerste plaats te doen is zooveel mogelijk entréebilletten te plaatsen tot bijwoning van dit kinder lijk leest, om, kon het zijn, uit de opbrengst daarvan de noodzakelijke kosten te bestrijden. Aan het ministerie van marine te 's Hage is heden aanbesteed het maken en leveren van vier stuks ijzeren zeeboeijen (Herbertsmodel) grootste soort, alles met den aankleve van dien. Van de zes billelten was het minste dat van de Kon. Nederlandsche Grofsmederij alhiervoor 5790. liet stoomschip Bolland, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 9 Dec. le Aden aangekomen, en de Prins Hendrik, op weg naar Nieuwe Diep, is op 10 Dcc. van Suez vertrokken. De schrijver der Haagsche kroniek in de Gron. Cour. meent te we len, dat daags na de aanneming der begrooting van binnenlandsche zaken de onderwijswet inkomen zal. Al heelt hij zelf geen oog gehad i:, de stuk ken, kan hij toch verzekeren, dat de wet van den lieer Heemskerk, zooals zij van deu raad van state bij het departement is teruggekomen, geene andere concessie aan de clericalen bevatte dan verpligte schoolgeldhefïing. Het hoofdbeginsel der voordragt is, dat het openbaar lager onderwijs regel bljjft, terwijl voor een goed deel aan de verlangens van den lieer Moens, vooral wal betreft de bezoldiging der onderwijzers en hunne opleiding, is tegemoet gekomen. Den 23,n dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar Nieuwe Diep vertrekken een detachement supplelietroepensterk 250 man benevens 10 onderofficierenom dienzelfden dag te gaan aan boord van liet via Suez naar Java vertrekkend stoomschip Voorwaarts. Het bevel over Hat detachement is opgedragen aan den luit.-kolonel der genie van hel O. I. leger A. J. II. van Koppen. Naar men uit Katwijk a. d. Rijn aan de H. C. meldt is er Zondag nacht in de kerk der Ned. herv. gemeente ingebroken; uit de consistorie kamer is, na liet openbreken der kasten, ontvreemd ƒ5.50 aan geld, vier flesschen wijn en de bus voor de armen, terwijl uit de kerk sloten van fflige bijbels zijn medegenomen. Te Rotterdam ontstond gisteren avond brand op eene bovenwoning tan een pand in de Hngo-de-Grootslraat. Hel bleek dat de bewoners, zoo wel als die van de eerste verdieping, afwezig waren. De brand nam snel tee, zoodat weldra ook de zolder was aangetast en het de brandweer ta melijk veel inspanning kostte het voortwoeden le beletten. De gelieele verdieping en zolder zijn uitgebrand. Men acht het waarschijnlijk dat de brand veroorzaakt is door het springen van eene petroleumlamp, die de be woners bij bet verlaten der w< ning hadden laten branden. Ter geuoemdcr plaatse is gisteren morgen aan de Goudsche Vest opgehaald het ijjkje van een pasgeboren kind van bet mannelijk geslacht, blijkbaar zeer kort geleden ter wcr ld gebragt. Te Haarlem werd gisteren ochtend ten half vijf eene 26-jarige dienst bode door twee schippersknechts gered uit het Spaarne nabij de Waag. Zij was blootsvoets en had slechts een hemd en een wollen doek om het ligcbaam. Aan een agent van politie, die inmiddels was aangekomen, deelde zij mede, dal zij uit wanhoop en verdriet te water was gesprongen en niet meer naar hare dienst terugwilde, waarop zij volgens baren wensch naar het huis eener zuster geleid werd. Naatiwelijks deze woning genaderd zijnde, zakte zij ineen en beviel ontijdig van een zoon. Haar toestand is redelijk. (H. C.) Zaturdagnacht is aan den Sloterweg, nabij de Badhoeve, een schaap in de weide geslagt en het vleeesch medegenomen. Een op de slagtplaats gevonden mes kan misschien aanleiding geven tot het ontdekken van den schuldige. Met bet le Nieuwe Diep binnengekomen schip Plectra, van Pangooi, is een tijger medegebragt, een geschenk voor de diergaarde te Amsterdam. Bedoelde diergaarde heeft dezer dagen den ourang-outaiig door deu dood verloren, maar een prachtigeu leeuw aangewonnen. Dezer dagen zjjn door twee jagers van Z. K. H. prins Hendrik onder Eemnes twee vossen gedood. Bij bet opgraven van hun hol vond men niet minder dan 5 hazen2 konijnen3 eenden en 24 kippen. Te 's Hertogenbosch vormde zich vroeger eene commissie met het doel eene verloting te houden, ten voordeele van den Paus. Ongeveer 50000 loten a 50 cent werden geplaatst, en de voorwerpen voor de verloting wer den om niet bijeengebragt. Na aftrek der onvermijdelijke kosten is dezer dagen aan den nuntius, te 'sGravenhage, een bedrag van 38000 fr. voor den Paus ter hand gesteld. De 4% pCts leening van ƒ40000, door de provincie Noordbrabant uit geschreven, is meer dan dubbel volteekend. Uit de Zuid-Afrikaansche republiek verneemt menschrijft men aan liet Hbl dat omstreeks 400 boeren uit de districten Pretoria, Middelburg, Heidelberg. Waterstroom en Rustenburg zich gereed makenom als vrij williger tegen Secocoeni op te trekken. De verkiezingen voor een staats president zullen in de verschillende wijken plaats hebben van 15 Febr. tot 15 Maart e. k. Builen den lieer Burgers, worden als candidalen genoemd de heeren Rudolph, Fennant, Mc. Farlane, Brand, de Villiers en Reitz. President Burgers heeft aan lord Carnarvon eene dépêche gezonden, waarin bij zegt hel te betreuren, dat bet Brilsche gouvernement door onjuiste informatiën omtrent den opstand van Secocoeni klaarblijkelijk onder eenen verkeerden indruk verkeert, en verklaart dat niet zijne regering, maar Secocoeni de aanvallende partij is geweest en dat de gedragslijn, die hij verpligt was le volgen, niets is dan eene daad van zellverdediging en van bescherming van de territoriale regten der republiek. Omtrent de te Londen geopende conferentie zegt de heer Burgers dat zijne regering de uitnoodi- ging van graaf Carnarvon daartoe heelt aangenomen, doch sedert geen directe mededeelingen omtrent die zaak heeft ontvangen. Het hooldsluk Financiën der staatsbegrooting voor 1877 is aangevuld met een artikel voor uitgaven, vallende op de versmelting van zilveren standpenningen tot baren en verkoop daarvan met daarop vallende kosten, waardeverschil enz., ten bedrage van 2 millioen, en zulks ter uitvoering van de nieuwe muntwet, reeds door de tweede kamer aangenomen. De minister verklaart dat de tegenwoordige zilverprijs ad 55 li pence per //ounce standard" hem, onder de tegenwoordige omstandigheden althans, te laag voorkomt om, enkel ter vermindering van onzen zilvervoorraad, tot verkoop over te gaan. en dat hij dus, zoolang in die omstandigheden geene verandering komt, alvorens tot verkoop enkel met dat doel te besluiten, den verderen loop van de zilvermarkt nog wat zou willen afwachten. Geene verkoopen van zilver zullen plaats hebben dan in overleg met de directie der Nederlandsche bank. liet aangevraagde crediet van 2 millioen komt overeen met het aangevraagde in Mei bij het ontwerp-muntwet. 's GRAVENHAGE, 12 December. Tot rijks- ontvanger le Loenen c. a. is benoemd de beer M. II. Pimen- telthans adjunct-commies bij bet departement van financiën, en aan den

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1