mil TEN LA N DSC HE DER If,TEN. E H K E L A N i>. LONDEN10 December. Het officiële blad bevat het kon. besluitwaarbij het parlement tegen 8 Februarij wordt bijeengeroepen. De kamer van koophandel te Manchester heeft aan de kamers van koophandel in Frankrijk gerigt eene circulaire over de herziening van het handelstractaat tusschcn Frankrijk en Engeland, waarin de goede vruchten van het tractaat van 1860 worden aangetoond en het voortgaan op den daarmede ingeslagen weg van een vrijzinnig handelsstelsel wordt aanbevolen. De cijfers, waaruit die goede vruchten aangetoond worden, zijn de volgende, betrekkelijk den handel lusschen de beide landen in 1858 en 1875: invoer in Engeland, 1858 13.271.890 1875 46,720,101 invoer in Frankrijk, 1858 9,242.201 1875 27,292.455 De aangekondigde «nationale confereutie" over de Oostersche quaeslie is Vrijdag ochtend in de St.-James Hall geopend. 1000 afgevaardigden uit alle deelen des lands waren tegenwoordig. De hertog van Westminster leidde de vergadering, en onder de aanwezigen waren verscheiden leden van beide parlementshuizen. Toen de lieer Gladstone binnentradwerd hij met gejuich begroet. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, zette hij het doel er van uiteen. Dit doel was geen ander, dan om nogmaals aan de regering te verstaan te geven, dat de openbare meening in Enge'and, hier door een duizendtal aanzienlijke personen uit alle graafschappen vertegen woordigd, niet slechts geen oorlog verlangt ten behoeve van Turkije, maar bepaald' de Itritscbe regering de handen ineen wil zien slaan met Rusland, ten einde de Doric te dwingen tot hetgeen in billijkheid en menschelijkheid van haar te vergen is. Moest Engeland ooit weer in de noodzakelijkheid geraken leger en v'oot naar Konslanlinopel te zenden, dan zou het niet tegen den Rus moeien zijn, maar tegen den Turk. De strekking van de rede van den heer Gladstone is reeds medegedeeld. De Timen is van meening dat de meeste sprekers op deze conferentie in het wild hebben geschermddaar zij niet weten met welke instructiën Lord Salisbury naar Konslantinopcl is vertrokken. Volgens beriglen uit de Vereenigde Staten zijn bij de zamenkomst der kies-colleges in de hoofdsleden der verschillende staten alle kiezers, voor zoover bekend is, trouw gebleven aan de parlij. waardoor zij gekozen wa ren. De uitkomst was: van de onbetwiste stemmen heeft Tilden er 184 en Hayes 163. liet geschil loopt over dc stemmen van Louisiana, Florida, Znid-Carolina en Oregon, die te zamen 22 stemmen uitbrengen. Onder de puinhoopen van den schouwburg te Brooklyn zijn reeds 326 lijken te voorschijn gebragt. Vele lijken zijn onherkenbaar. De tooneelcn, die daarbij plaats hebben zijn niet te beschreven. Er worden vreesclijke bijzonderheden verhaald. Zoo is van een geheel huisgezin, welks leden de voorstelling waren gaan bijwonen, geen enkel gespaard. Men noemt ver scheidene gevallen van mannen, die bij de ramp zijn omgekomen, talrijke; huisgezinnen nalatende. Er zijn maatregelen genomen om de behoeltigen f$' hulp Ie komen. FRAXHRIJR. De Moniteur meldt dat eene overeenstemming tusschen Engeland en Rusland nog niet tot de onmogelijkheden behoort en dat men uit de bijeen komsten door lord Salisbury en generaal Ignatieff gehouden mag afleiden dat beide eerlijk een schikking beoogen. Naar men verneemt heeft de heer Dufaurc een onderhoud gehad met den heer Jules Simon en hem dc portefeuille van binucnlandsche zaken aangeboden. Een dagblad van Douai meldt, dat een blinde op den openbaren weg builen die stad, met het gebruikelijke hondje aan een touw. bedelde, toen een dief voorbij kwam, die de begeerte niet kon weerstaan zich van het hondje, een pracht van een cxempaar. meester te maken. Fluks snijdt bij het louw door en zet hel met het hondje op een loopen. De bedelaar rende den dief na, pakte hem, ranselde hem al, nam weer bezit van zijn vier- voetigen geleider, speelde onmiddellijk weer voor blinde, alsof er niets ge beurd was, en zcitc zijne reis voort naar hel spoorweg-station. BVITgCIILAV». De Nordd. Alig. Zeit. meldtdat met hel besluit van den bondsraad omtrent Duitschlands deelneming aan dc Parijsche tentoonstelling dc zaak als afgedaan wordt beschouwd en er bij den rijksdag geen voorstel te dier zake zal worden ingediend. Volgens de IJ ener Zeil. heeft het stedelijk bestuur van Berlijn op eene aanschrijving van den minister van onderwijs, om dc noodige midde len beschikbaar te stellen voor dc oprigling van een nieuwe Roogere bur gerschooleen weigerend antwoord gegeven. De stedelijke regering heeft den minister geantwoord, dat zij in zake hel onderwijs meer dan haar pligl heeft gedaan; ook in deze zaak beslaat er een grens, welke niet mag worden overschreden, daar de belastingen thans tol zulk een hooglc zijn geklommendat zij niet vermeerderd mogen worden. Bovengenoemd blad meldt ook dat de kamer voor strafzaken van het Kreisgcricht te Wesr! den gezagvoerder van het Nederl. stoomschip Prins hendnk, wegens verregaande nalatigheid in dc uitoefening zijner betrek king heeft veroordeeld tol twee jaren gevangenisstraf. Op 31 Maart jl. heeft gemeld stoomschip een stoomboot der Keulen-üusseldorfer-stoomvaart- maatschappij dc Honig, op den Rijn, bij Wesel, in den grond gevaren; bij dit onh il hebben destijds verscheiden personen bel leven verloren. Lit St. Petersburg meldt men dat op den 8st"> de godsdienstoefening ter gelegenheid van het St. Georges-feest in het winterpaleis is gevierd. Na de daarop gevolgde parade l iglte de keizer het woord tot de troepenwelke hij gelukwenschte, waarbij Z. M. de hoop te kennen gaf, dat de krijgs lieden de orde van St. George zouden verdienenzoodra zich daartoe de gelegenheid aanbood. TV R K IJ V. De Sultan heeft eenige vertrekken in het paleis Tophane beschikbaar gesteld tot het houden der bijeenkomsten van de conferentie. Tusschen de gezanten der verschillende mogendheden heeft steeds eene drukke gedachtenwisseling plaats. In herigten uit Konslanlinopel wordt gesproken van het ontdekken eener zamenzweringdie ten doel had den tegenwoordigen Sultan te ont voeren en naar Athene te brengen en den vorigen Sultan weder op den troon te plaatsen. OOIT-INDIE. BATAVIA. 4 November. De Jar. Cour. van 27 Oct. bevatte de benoeming van den generaal- majoor A. J. E. Diemont tot civiel en militair bevelhebber van Alehin, ter vervanging van generaal Wiggers van Kerchem. die de betrekking van chef der 2de afdecling bij het dep. van oorlog alhier overneemt. Reeds den volgenden dag vertrok generaal Diemont. door een 300-tal manschappen vergezeld. Aan een schrijven uit Deli ontleent het Pal. Ilbl. het volgende: «Over de Gajoe's moet ik u melden, dal nieuwe euveldaden door hen gepleegd zijn. De onderneming van den heer Luhmann werd den 17d', Oct. afgeloopenhij zelf werd zwaargewond, zijne vrouw en twee kindereu werden onthoofdeen zijner adsistenten is doodelijk getroffen. De familie van kapitein Luhmann zat aan tafel. Eensklaps snelden 30 a 40 schelmen de trappen op, hakten de krees door en velden L. door een houw in het onderlijf neder; zijne vrouw stort zich op hem en wordt met de kinderen gedood. De adsistent van L. werpt een Gajoe over dc galerijmaar een ander der roovers slaat hem dc hand af. Twee kinderen, die reeds te bed lagen, bleven gespaard. Na dit moordtooneel begon dc plundering. De schurken vonden niet mes dan 400 dollars aan specie. De adsistent resident gelooft nog steeds aan persoonlijke wraakneming. Maar meer en meer blijkt dat de Maleijers mei de roovers gemeenc zaak maken, opgehitst door den tweeden zoon van dei pangeran van Langkat en den datoe van Soengal. Dc eerste zou, zegt men, den Gajoe's huisvesting en voedsel gegeven hebben. De draden der zamen zwering loopen te zamen in kampong Loo Margoaan de Toeloengan. ten zuiden van Soengal. Reeds heeft de adsisteut-resident 21 dier kerels doen opvatten, als 7 Gajoe's en 21 Maleijers." Een op 24 October te Penang aangeboden telegram van den adsistent- resident van Deli ^Oostkust van Sumatra) luidt als volgt: Mevr. Luhmani en twee kinderen den 17d,D dezer ter onderneming Soengci-Diski vermoord Dc heer Luhmann cn Engelsche opziener gewondhoop op herstel nog niet zeker. Daders 4 gajoe's doch meestal kampongvolkschijnt particuliere wraakneming in het spel; Maleijer door Luhmann geschopt, ook quaeslie over betaling kappen van bosch. Politieke beweegredenen, zoo het schijnt, geene. Onmiddellijk onderzoek in loco gehouden. 30 beklaagden eergisteren naar Laboean opgebragt. Stukken van overtuiging, bebloede wapens ee kleedingstukken. liet meerendeel hunner, door Revening en kind Lulimaia herkend, zullen voor rapat teregt staau. De Soer. Cour. meldt: Op 22 Oct. had het volgende plaats: Een Ma! dureesch soldaat, in het fort in arrest zittende wegens een kleine overtre ding, was door de schildwacht van ecu scherp geslepen mes voorzien geworden. Toen de wachtkotnmandanieen Enropeesch sergeant, de arrest kamer later opende, op het uur van luchten, bragt de bedoelde arrestant hem met dat mes een steek in liet hart toe, waarop hij onmiddellijk dei geest gaf. Hierop sprong de moordenaar uit de arrestkamer, zwaaijende met zijn moordtuig, viel elkeen aan, dien hij ontmoette, doodde nog 5 an dere militairen, onder welke twee Europeanen, en verwondde er nog8 zoodanig dat men vrees koestert dal er nog een paar van dezen zullen be zwijken'. Een onderofficier bragt den woesteling eindelijk een schot toe, en verder werd hij met bajonetsteken afgemaakt. De al te gedienstige kameraad (schildwacht) had de vingt genomen, doch werd denzelfden avond nog in arrest gebragt. llij scheen begrepen te hebben, dal hem eene ge duchte straf wachtte, en heeft zich hieraan onttrokken door zich in de arrestkamcr door ophanging van het leven te berooven. Binnen c'c'n da; alzoo 8 lijken en 8 gewonden, allen in het fort. Op 1 November is de landbouwschool Ie Buitenzorg door den directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid in tegenwoordigheid van vele be langstellenden op plegtigc wijze geopend. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den controleur 2' kl. bij hel binnenl. bestuur op Java en Madura G. L. Hilling; aan den 3e" onderw. aan de kweekschool voor inlandsche onderw. te Bandoeng (Preanger-liegentseh.) C. J. van llaastcrt. Benoemd: hij den raad van justitie te Makassar, tot lid, II. C. Knappert, agent van de factorij der Ned. handelmaatschappij; hij den waterstaat, tot hoofdingenieur 2* kl. de ingenieur 1' kl. F. II. van Egmond; bij hel binnenl. bestuur op de be zittingen builen Java en Madura, tot controleur 1' kl.dc controleurs 2'kl, J. Boers cn M. G. Dannenborgh; tot controleur 2C kl., dc ambtenaar op non-activiteit J. F Kooman; lol leeraar in dc staatswetenschappen aan het gymnasium Willem III te Batavia, de ambtenaar op non-activiteit mr. A.TIi. Ileyligers; tot notaris te Scrang (Bantam), de cand.-notaris P. Herklots; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, tot controleur 2" kl.dc adspir.- controleur J. A. Wijnmalen; lot adspir.-conlroleur, dc ambtenaar op wacht geld W. C. E. 0. E. Baak. Geplaatst: te Batavia (voorloopig), de herb, opzigters 2e en 3C kl. J. R. Lemon en J. de Vink en dc waarn. opzigier 3e kl. A. F. C. J. de Seyff. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapt. der inf A A. A. E. Gewin. Benoemd: lot militair tevens civiel bevelhebber te Atchin dc gcneraal-majoor A. J. E. Diemont, thans chef van dc IP afd. van het dep. van oorlog; tot chef van de IP aid. van het dep. van oorlog, dc generaal majoor G. B. F. Wiggers van Ker chem. Bevorderd: bij de milit. administr., tot 1"> luit.-kwartierm., de 2' luit. kwartierm. P. A. Jung; bij het wapen der infanterie, tot iuit.-kolonel, dc majoor E. V. Jeltcs; lot majoor, de kapt. jhr. 11. Bowicr; lol kapt., de

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2