LEIDSCHE COURANT. DIlVGSDAG 12 DECEMBER ST ADS-HER IC II TEN. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. f 870. N". 293. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is fier vierendeel jaars 3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.86. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaart, buiten de expeditiekosien. si f zonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van REIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4,leo Mei 1872 (Gemeenteblad n". li); Brengen ter algemeeue kennis dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leerlingen voor ile openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt; voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs; der le klasse, voor jongens, in het schoolgebomv aan de Aalmarkt der le klasse, voor meisjes, in hel schoolgebouw aan de Hoommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pieterskerk straat der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breêstraat en wel van den 4"" tot en met den 16dc0 December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonde-d), van des voormiddags hal/negen tot negen uren, en op Maandag. Dinsdag. Donderdag en Vrjjdag bovendien van half twee lot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 30 November 187G. v. d. BRANDEI.ER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 11 December De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt, dat aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers le Middelburg en te Deventer met 1 Febr. 1877 gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 20 kweekclingen, bij iedere kweekschool, ten einde daar, op kosten van het rijk, opleiding lot hulponderwijzer te ontvangen. Tot liet examen ter plaatsing aan de kweekschool worden toegelaten zijdie blijkens over te leggen geboorteaele, lusschcn 1 Jamtarij 18G0 en 15 April 1862 geboren zijn. De noodige stukken moeten vóór 1 Januarij 1877 vrachtvrij worden toegezonden aan den directeur der kweekschool, bij welke men geplaatst wenscht te worden, namelijk vonr de kweekschool te Middelburg, den heer W. J. Wendel te 's llerlogcnbosch, en voor die le Deventer, den heer I). de Groot te Groningen. Uil eene goede bron. meldt Sieboldia, vernemen wij dat bij de in Japan gevormde commissie, ter inzameling van bijdragen voor het "Siebold- monument" reeds voor ruim 5000 fr. is ingeschreven, terwijl de lijst ter inteekeniug nog steeds open blijft. Intusschen kunnen wij melden, zegt dal blad, dal het niet onwaarschijnlijk is dal door een paar kweekers hier le lande, bjj gelegenheid der te Amsterdam te houden internationale tuinbouw tentoonstelling, alsdan een afzonderlijke Siebold-tcntoonstelling zal gehouden ■worden, waar zooveel mogelijk alles zal bijeengebragt worden, wat door von Siebold is ingevoerd en op hem betrekking heeft. De afzonderlijke zuivere opbrengst hiervan zou ten bate komen van bet Siebold-monmncnt en dan het uitgangspunt zijn voor een bijdrage uit ons land. Wij hopen dat de bezwaren, hieraan verbonden, zullen kunnen te boven gekomen en dit werkelijk goede plan verwezenlijkt zal kunnen worden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 50.00, ƒ25.00, ƒ5.30 en ƒ2.55 en de laagste prijzen ƒ50.00, ƒ25.00, 5.00 en 2.50. Men deelt ons nader mede: Tot deken van en pastoor te Zocterwoude is benoemd de zeer eerw. heer W. J. van Gorssel, pastoor te Warmenhui- zen (dekanaat Alkmaar), en niet, zooals in het vorig berigtomtrent be noemingen van geestelijken, abusief vermeld is. De Académie des Inscriptions et Belles Lettres, te Darijs, heeft prof. Cobet tot buitenlandsch lid benocutd. Gelijke onderscheiding is te beurt gevallen aan den Beenschen hoogleeraar Madvig. Het stoomschip Prins van Oranje is op 10 December te Napels aangekomen. Volgens Silczischc bladenis prins Frederik der Nederlanden te Muskau ernstig ongesteld geworden, zoodat een lijlarts van den keizer van Duitsch- land per telegraaf te ontboden. De prins zoti thans buiten gevaar zjjn, maar zijn vertrek van Muskau blijft nog uitgesteld. Tc Amsterdam is door 125 ingezetenen, meestal beursbezoekers, onder welke alle kassiers en verscheidene voorname eflectenfirma's, een adres aan den gemeenteraad ingediend, aandringende op maatregelen tot verbetering der veiligheid in die gemeente. De paardendief, ontvlugt uit het huis van arrest te Almelo, is te Lochcm aangehouden en naar Almelo teruggebragl. Te 's Hertogenbosch is gevankelijk binnengebragt een marechaussée van de divisie van Limburg, beschuldigd van bij gelegenheid der kermis te Amby, waar hij op surveillance was, een burger met een karabijn door een arm te hebben geschoten. 'sGRAVENHAGE, 11 December. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer mr. J. Heemskerk Azn., minister van binnenlandsche zaken, tot het aannemen van het eere-groot- kruis der Huis- en Verdienslorde van Hertog Peter Frederik Lodewjjk van Oldenburg, hem door den groothertog van Oldenburg geschonken, en aan den voor de- dien»»1 in Indië bestemden soldaat F. W. E. Linde genaamd Socflner, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van het IJzeren Kruis 2C kl.hem door den koning van Prttissen verleend, van het Pruissi- sche herinneringskruis voor het deelnemen aan den veldtogt van het jaar 1866 en van de Duitsche medaille ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. Tot schoolopziener in het eerste schooldistrict van Zeeland is benoemd de heer mr. C. J. Pickéte Middelburg. De le luit. H. H. Rink, van het instructie-bataillon, is voor den tjjd van vjjf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië, en bij het personeel van de geneeskundige dienst der land- magt in Nederl. Indië is benoemd tot officier van gezondheid 2' kl.. de heer dr. C. O. Gelpke, civiel geneesheer. De majoor der inlanterie D. H. P. Andreaedie voor vjjf jaar bjj het Oost-Indische leger is gedetacheerd geweest, is weder bjj het leger hier te lande, het 7' reg. infanterie, ingedeeld. De 1' luit. P. G. Collhofl, van het 3e reg. inlanterie, is, op zijn ver zoek, voor een jaar op non-activiteit gesteld. De lieer mr. G. D. Franquinet is erkend en toegelaten als consul van België te Maastricht. - In doorgaans goed ingelichte kringen wordt verzekerd dat Z. K. H. de prins van Oranje tegen Januarij hier te lande teruggekeerd zal zijn. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleencu. In de zitting van de tweede kamer van heden is het debat over hoofdstuk V der staatsbegrooting voortgezet. Aangenomen is met 46 legen 23 stemmen een amendement van de bh. Tak en Stieltjes, om een memorie- post op te nemen voor bijdrage in het onderhoud van de Berkel en Regge. Na uitvoerige discussie is met 36 legen 34 stemmen verworpen een amen dement van de hh. Tak en Stieltjes ter opneming van een memoriepost voor den aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Waal. De minis ter hield vol dat zoodanig kanaal in verband stond met de plannen lot droogmaking der Zuiderzee. In strijd met de conclusie van het openb. min. bij den lioogen raad, heeft dat collegie, heden uitspraak doende in het cassatieberoep van W. S. d. B.directeur van de verecniging «Eendragt geeft voordcel" te Rotter dam verworpen diens voorziening ingesteld tegen het arrest van het ge- regtshof le 's Gravenhage, w aarbij hij wegens het zonder vergunning aan leggen en houden ccner loterij van voorwerpen boven ƒ100 tot geldboete is veroordeeld. De den 2C't'n Nov. jl. in eene woning in de Wagenstraat alhier plaats gehad hebbende brand blijkt voor sommigen eene ongezochte gelegenheid te zijn geweest om zich aan de goederen van anderen le vergrijpen. Volgens eene bekendmaking in het Politieblad zjju na dit onheil verschillende kost bare voorwerpen vermist of ontvreemd.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1