BIJVOEGSEL, behoorende lol de Leidsche Courant van Maandag dó December ÓH7G/K H'9°2. BUITKiNLAMJSCilE BKItiG i EN. PER TELEGRAAF. Dc eerste kamer der staten-generaal is tot hervatting der werkzaam heden bijeengeroepen op Woensdag 13 December a. s.des avonds ten 8 ure. lil de zitting van de tweede kamer van lieden zijn de beraadslagingen over hoofdstuk V der staatsbegrooting voortgezet. Aangenomen werd met 37 tegen 31 stemmen een amendement van den heer de Vries tot verminde ring van art. 76 met 3800 voor een rijksarchitect. Het in het leven roe pen van een corps rijksarchitecten werd afgekeurd, wijl men daarvan eene eenzijdige rigting in de bouwkunde vreesde. Art. 81 heeft de regering met j 50000 verminderd uitgetrokken voor de verruiming van het winterbed van den IJssel bij Westervoort, met het oog op eene nadere voorbereiding. De artikelen betreflende de Zwolsehe en Uotterdamsche waterwegen zijn goedgekeurd. Maandag voortzetting. Door de commissie uit het geregtshol alhier zijn heden als candidaat- notarissen toegelaten de hh. jh'. Quintus en mr. Carsten, beiden van Leiden. Gisteren avond heeft een persoon, genaamd II., zijne voormalige be minde drie steken met een mes loegebragtzoodal zij gevaarlijk verwond is. De dader is in arrest genomen. ËKCELAKO. LONDEN8 December. Daily News meldt dat dc Engclsche regering, na eene conferentie met den gezant der Vcreenigde Staten, de uitlegging van den gezant van het Engelsch-Amerikaansch uilleverings-lractaat heelt aangenomen. Volgens die uillegging kan een misdadiger ook veroordeeld worden voor een tweede misdrijf dat hij zou hebben begaan, doch waarvoor hij niet in het bij zonder is uitgeleverd. Betreffende den brand in den schouwburg te Brooklyn verneemt men de volgende bijzonderheden; Ongeveer negenhonderd personen waren aan wezig, waarvan driehonderd zijn omgekomen. Op dc galerij bevonden zich 425 toeschouwers; toen de brand uitbrak stormden dezen langs een naauwe trap naar beneden, doch de balustrade bezweek onder den drang en velen stortten in de zaal neder, waar zij ellendig om het leven kwamen, zoowel door verstikking als door het vuur. Meer dan tweehonderd lijken werden op een hoop gevonden, bijna onherkenbaar. Men verwacht nog meer lijken te zullen vinden. Twee acteurs, dc hh. Claude Burrows en 11. S. Murdock, zijn omgekomen. De brand ontstond in hel laatste bedrijf, doordien de de coraties vlam vatten. Volgens beriglen uit Mexico heeft gederaal Porfirio Diaz de regerings troepen verslagen, is hij de hoofdstad binnengerukt en heeft hij zich zeiven voorloopig president geproclameerd. President Lerdo de Tejada en zijne regering zijn naar Morilia gevlugt. FHANHR IJ U. De kamer van afgevaardigden zet. in afwachting van de oplossing der ministeriele crisis, hare werkzaamheden voort. Wel is er een voorstel gedaan lot schorsing der discussien over de begrooting, maar het werd, na door den minister van financiën te zijn bestreden, verworpen met 298 legen 200 stemmen. Daarop zijn de inkomsten in behandeling genomen. De hoofden der linkerzijde hebben eene conferentie gehouden met de ministers üufaure, Say, Marcère en Waddinglon. Naar men verzekert hebben zij bij die gelegenheid een programma te berde gebragt, overeen komende met de bekende besluiten van de bureaux der linkerzijde. De ministers bebbeu van deze conferentie verslag gedaan in de zitting van den ministerraad, die in hel palais de l'Elysée is bijeeu gekomen. Naar men verneemt heeft de lieer Jules Grévy, voorzitter van de kamer van afgevaardigden, aan de bureaux van de drie groepen der linker zijde verslag gedaan van eene bijeenkomst, die hij den 6'1"1 met Mac-Mahon lieift gehad. De maarschalk, zeile hij, wil niet anders dan constitutioneel handelen; maar, voegde hij er bij, hij zal kwalijk te bewegen zijn verder te gaan dan tot een kabinet Marcère-Say. -- Voor het hof van assises der Seine staat eene bende dieven teregt, die met hunne medc-bcschnldigdcn, ligte vrouwen en h Iers. 43 personen tellen. j De dieven zijn mecrendeels personen van 18 tot 23 jaren. Deeds verschei- dene jaren hebben zij hunne misdadige industrie te Parijs uitgeoefend. Door de onthullingen van zekeren Chevallier, die in Januarij 1870 tol acht jaren dwangarbeid was veroordeeld, is de justitie de bende op het spoor gekomen. Ghevailier is voorjeenigen tijd in de gevangenis gestorven. Zijn einde voe lende naderen, verklaarde hij aan den directeur der gevangenis de eeuwig heid niet te willen ingaan, zonder de justitie bekend te maken met het bestaan der bende, omtrent welke hij vele bijzonderheden wist mede te deelen. Het is naderhand gebleken dat de dieven voor geen wandaad terug deinsden. Zoo hebben zij een grijsaard van 75 jaren in het bosch van Vin- ceunes, dien zij van zijn horloge en ketting berooid hadden, zoodanig ge wond dat zij hem voor dood lieten liggen. In beriglen uil Dome worden thans mededeelingen gedaan omtrent den inhoud van het testament van wijlen den kardinaal Antonelli. Aan den Paus is vermaakt een crucifix, versierd met lapis lazuli en zilver, dal op de schrijftafel van den kardinaal plagt te staan. Antonelli biedt dit den Paus aan /-als een hulde van zjjn meest getrouwen onderdaan, die rustig slierl in hel bewustzijn, nimmer gefaald te hebben in zijn pligten tegen over 's Pausen heilig persoon, en die de overtuiging bezat van altijd met alle kracht en eerlijk de belangen van kerk en staal Ie hebben gediend." 25 lira's zijn vermaakt aan het hospitaal van den 11. Geest, 25 lira's aan de heilige plaatsen te Jeruzalem en zijne kerkelijke kleedingstukken aan een drietal kerken. Tot zijne universale erfgenamen zijn zijne broe ders Filippo, Gregorio, Luigi en Angelo met zijn neven Paolo en Agoslino benoemd. Het testament wijst verder aan hoe alle bezittingenvan welken aard ook, onder deze erfgenamen verdeeld worden moeten. Aan de be- bedienden die hem meer dan vijfentwintig jaar hebben gediend, werd le venslang de uitkeering van hun gewoon loon toegezegd, aan die hem utecr dan vijftien jaar hebben gediend twee derde van dit loon, aan wie minder dan tien jaar in zijne dienst waren geweest één derde. Bij het testament is nog een lijst gevoegd, waarop eenige legaten voorkwamen voor de zuster, schoonzuster en sommige neven en nichten van den overledene. B» li I T 9 8E A Hf S9. Aan de Pol. Corr. meldt men uit Odessa dat de civile kanselarij van den grootvorst-opperbevelhebber bestaal uit 65 ambtenaren der administratie. Deze kanselarij volgt het leger op haren marsch in Bulgarije, om onmid dellijk het bestuur des lands in handen te nemen en op andere grondslagen te regelen. Volgens het Wcencr Tagblatl is de gouverneur van Bulgarije reeds door den Czaar benoemd, namelijk prins Tscherkaski, wien 4 civile commissarissen zullen worden toegevoegd in de hh. Abaya, Samarin, Chrustscliow en Isakow. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat bevel is gegeven ook de militie in de drie gemobiliseerde militaire districten op te roepen. Die militie of schutterij moet 120,000 man leveren. TUBHIJE. De Turkschc ministerraad heeft goedgevonden uit de door Midhat-pacha ontworpen constitutie alle bepalingen te schrappen, die op de ministeriele verantwoordelijkheid, de beperking van des Sullans souvercine magt, de municipale vrijheden en de onafhankelijkhei I der pers betrekking hebben en de bevoegdheden van het wetgevend ligchaam tot die eener kamer van registratie verlagen. Men heeft den Sultan het noodzakelijke daarvan doen begrijpen, als zijnde onbestaanbaar met zijne regten. Te Salonika is door drie Mohamedanen zekere Abraham Fernandez, een Oostenrijksch onderdaan, mishandeld en een deel van zijn inboedel ver nield. Onmiddellijk heelt dc Oostenrijksch-Hongaarsehe consul voldoening geeischt. De gouverneur, Eschref-pachaheeft onmiddellijk aan dit verlan gen voldaan en officieel zijn leedwezen over het gebeurde betuigd. De schuldigen zijn gevat en tol twee jaren gevangenisstraf en eene schadever goeding van 5000 piasters veroordeeld. LONDEN, 8 December. Aan de nationale conferentie namen heden in twee achtereenvolgende bijeenkomsten meer dan 1000 gedelegeerden deel. Er heerschle groote geestdrift. Gladstone en eenige andere parlementsleden, geestelijken en professoren voerden het woord. Eene resolutie strekkende tot liet oprigten van een comité, ter bevordering der anti-Turksche bewe ging, werd aangenomen. LONDEN, 9 December. De hoofdinhoud der rede, gisteren door Glad stone ter nationale conferentie uitgesproken, komt neder op het volgende. Hij trachtte aan de regering en hel land te bewijzen het verkeerde van de politiek ten gunste van Turkijeen wierp de verantwoordelijkheid voor die politiek op Disraeli. Turkije heelt het tractaat van Parijs geschonden en vernietigd, en werd hiertoe door dc Engelschc regering aangemoedigd. De Engelsclie natie wil echter niet dat lord Salisbury in de conferentie Turkije oudersteune om voort te gaan met dwingelandij en omkooperij. Aan het Ottomanisch onbeperkt overwigt in Bulgarije, Bosnië en de Herzegowina moet een einde gemaakt worden, en daartoe is vreemde tiisschenkomst onvermijdelijk. Gladstone weidde uit in lof over den keizer van Rusland en het Russische volk, en betoogde dat Engeland de helpende hand moet bieden om het Oosten te bevrijden. WEENËN, 8 December. De Nette freie Presse bevestigt het berigt van de Pol. Corr. van 4 Dec., betreffende een nieuwe oorlogsbelasting te lionstantinopel. Ieder mannelijk inwoner van 5 tot 16 jaren moet 15 piasters betalen. WEENEN. 8 December. Volgens geloofwaarde beriglen uit Tiflis zal het Kaukasische leger eerst dan in Aziatisch Turkije vallenwanneer dc Russen in Bulgarije op verzet stuiten. Uit Bucharest wordt gemelddat den IB1"1 December de Russische opper bevelhebber een onderhond met vorst karei hebben zal en de bevelhebber van het Rumaansche leger benoemd zal worden. PARIJS, 9 December. Er is sprake van het aanblijven van het geheele ministerie, uitgezonderd den heer de Marcère, die vervangen zou worden door den lieer Jules Simon. Mac-Mahon zou daaraan zijne adhaesie hebben geschonken. KONSTANT1NOPEL9 December. De generaal Ignatieff en lord Salisbury hebben gisteren eene lansdurige conferentie gebonden. Lord Salisbury zal waarschijnlijk in de volgende week door den Sultan ten gehoore worden ontvangen. INGEZONDEN. Even als in vorige jaren hebben de schoolkinderen der twee openbare lagere scholen te Voorschoten, op Donderdag den zevenden December jl. in waarheid feest gevierd. Daarloe heeft op Maandagavond, den 4len Decem ber, in de Nulszaal een muzikale en litteraire soiree plaats gehad, om aan de inschrijvers der benoodigde gelden een aangciiamen avond te verschaflen. Als sprekers op dien avond hebben zich voor korter of langer duur en met zeer gepaste verscheidenheid voornamelijk doen hooren de beide lieeren. Hoofden der Christelijke gezindheden (vindt ge niet lezer of lezeres! dat dit goed klinkt?) en de beide heeren Hoofdonderwijzers. Maar is het zeer eigenaardig, dat die vier personen zich op dien avond hebben willen in spannen, niet minder eigenaardig is het geweest, dat de kiiider-simfonic van onzen grooten llaydn door betrekkelijk nog zeer jeugdige kinderen is uitgevoerd en aan de overvolle zaal het grootste genoegen gaf, 't welk dui delijk daaruit bleekdat die weêr gevraagd werd en ook op het einde van den feestavond nog eens ten gehoore gebracht werdtot niet weinig genoe gen van het gansche auditorium. Voornamelijk geschiedt dit alles tot we ring van hel schoolverzuim. Maar veel liever, dan hierover iets te zeg gen weiischte ikdat het stukje van Maandag den 41"1 December in het "Nieuws van den Dag" aan niemand onbekend ware, dan zou men ook met mij kunnen inzien en vaststellendat deze en soortgelijke feestvieringen voor kinderen een ander doel hebben en moetcu hebben; en door op zulke opwekkende feesten te wijzen op zulke neerdrukkende dingen als het school verzuim is. de kinder- en ouderharten meer kouder dan warmer worden gemaakt. Daarvoor zijn mijns bedunkens andere proefhoudende middelen noodig, die ik echter op dit oogenblik onaangeroerd laat. Men loopt in dit opzicht als 'tware om het beloofde land nog heen. kijkt er in, maar wat nog tal van hulpmiddeltjes schijnt noodig te maken, men kan of men durft er niet instappen Wie zou het echter afkeurendat het getrouw schoolbezoek hierdoor toch worde aangemoedigd! Welnu, dat het zoo zij! De gemeente Voorscholen mag wel geluk gewenscht worden met deze reeds zesde feestviering. En daar niet vele gemeenten zoo'n feestviering hebben of daartoe niet schijnen opgewekt te kunnen worden, wordt Voorschoten om te beginnen nog een half dozijn feestvieringen van harte toegewenscht, al was hel dan ook maar alleen, en ik reken hier op de instemming van al de ouders en kinderen, alleen tot wering van het schoolverzuim. Op de beide bovengenoemde scholen is op den feestdag, ten aanschouwe van een aantal belangstellenden en onder opwekkende toespraken, aan ruim 250 kinderen in ruimte Sint-Nicolaas uitgedeelden gingen de kinderen allen huiswaarts met, nog daarenboven, het getrokkenc uit een welvoorziene to mbola. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C, DRABBF.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5