VORSTENSCHOOL, DRUIVEN-BORSTSIROOP ADVERTENT IE N. LEIDSCHE SCHOUWBURG. MULTATULI'S met Fenkelhonig. Zuiverste Medicinale Levertraan. pen werden opgevoerd, veelbelovend vonden. Berouwhebbende moeders jagen we al zoo menigmaal op het looneel verschijnen in /'Lady Multon", „Suzanna Imbert", "La Fiammina" en hoe die drama's verder heeten mogen. Pat berouw, uitgedrukt door gesnik en gehijg van 't begin tot 't eind, wijst gewoonlijk op een toestand van onzedelijkheid, waar men eigenlijk in een fatsoenlijk gezelschap niet over praten durft. Het spreekwoord Ze"t: «wat de moeite niet waard is om uilgesproken te worden, dat zingt men', maar zoo zou men ook kunnen zeggen: //wat te immoreel is om te bepraten, dat brengt men op het tooneel!" Het nieuwe tooneelspel "De jovenkine's" behoort dan ook tot de soortdie wij gaarne aan de Parijze- naars gunnenmaar liefst zoo min mogelijk bij ons zien ingevoerd. Wanr.eer wij bet als een staaltje beschouwen van de stukken, welke men gewoonlijk te Antwerpen vertoont, dan krijgen wij van dat zoogenaamd Nationaaltroneel geen hoog denkbeeld. De hoofdpersonen zijntwee modistes van welke de eene, Jeanne, later gehuwd is met zekeren Russischen graaf Rovenkine, een drie kwart idioot, een soort van wandelend wijnvat, die door dal huwelijk aan hare onechte dochter Cécile een naam gaf. De andere modiste, Rosa, heeft ook een onecht kind, een zoon, die Arthur heet, maar overi gens bracht zij het zoo ver niet als haar vriendin. Cécile zal huwen met Regis, een jong edelman uit een beroemd geslacht, dien zij vurig bemint, maar nu eischt Rosa het meisje als vrouw voor haar zoon, een arm dagbladschrijver, onder bedreiging, dat zij anders Jeanne's vroe ger leven zal bekend maken. De scène (2e bedrijf) waarin de gravin zich laat overhalen, is vol effect en werd door de dames Becrsmans en Verstraeten uitmuntend gespeeld. Het 3e bedrijf is het beste gedeelte van bet stuk. Regis wil met Arthur, die zich voor een voornaam heer uitgeeft, duelleeren en tracht hem door allerlei bedekte beleedigingen woedend te maken. Het onnatuurlijke van deze scène is dat de geringe modiste Rosa er in den salon bij zit. Arthur, doodelQk beleedigd door het verwijt dat bij zich over zijne moeder zou schamenvraagt haar op zijne knieën om vergiffenis. Ontegenzeggelijk is dit looneel goed geschreven, maar het slot van hel stuk bederft alles. Arthur is door Regis in het duel gedood en nu komt zijne moeder weeklagen en wraak zweeren, terwjjl zij toch Cécile omhelst. Dan volgt de lialf dronken graaf Rovenkine, die als enfant ter rible het vroeger leven van Jeanne verraadt, en zoodra Regis liet geheim van Céciles afkomst verneemt, verlaat hij haar. Na zijn vertrek ontvangt de gravin een brief waaruit blijkt dat zij al haar fortuin, twee millioen, verloren heeft. Haar echtgenoot krijgt nu door zijn rum- en cognac-roes been een heldhaftige opwelling en belooft voor haar te zullen zorgen als zij moê naar Ukranië gaat. Een heerlijk vooruitzicht! Plotseling komt Regis terug en verklaart Cécile's echtgenoot te zullen worden, omdat zij nil arm is. Die terugkomst is heel ongerijmd, want hij had niet van haar afgezien, omdat zij rijk was, maar wél omdat hare onechte geboorte niet voegde in zijn voornaam geslacht, en hare armoede verandert daar niets aan. De taal waarin dit drama is geschreven is zóó doorspekt met gallicismen dat het iedéren beminnaar van zuiver Hollandsch pijnlijk moet aandoen. Wij hoorden steeds uitdrukkingenals "Onderscheidende manieren''; //voor uien neemt gij mij", wordt hier geen thee genomen?", enz. enz. Als de Ylaamsche taal zooveel aan het Fransch moet onlleenendan worden wij angstig bij elke nauwere verbintenis op letterkundig gebied met onzeVlaam- sche broeders. Aan mej. Beersmans werd in het 3e bedrijf een prachtige bouquet ge schonken. Haar spel verdient allen lof en niet minder dat van mevr. Ver straeten. De heer Driessens vervulde zeer natuurlijk de zonderlinge rol van graaf Rovenkine, die evenwel ook vrij gemakkelijk te spelen is. Mej. Ver smeten was een allerliefstc Cécile. Vooral hare naïviteit in het le bedrijf was echt kinderlijk. Van de overige vertooners schreeuwde de heer v. Kuyk als Arthur, bij zijn overigens goed spel, wat veel. Ook in het nastukje bleek dat dien heer eigen te zijn. «Crocoilillen-tranen" is een leelijke naam voor een alleraardigst stukje, in bet Fransch bekend als «Les Femmes qui pleurenl". Het werd uitstekend gespeeld door de dames Beersmans en Marie Verstraeten en de hceren v. Kuyk, Lemmens en Schramade. liet thema dat de vrouwen door hare tranen en de mannen door hun moed kunnen heerschen, is geestig uitge werkt. Dit blijspel valt altijd zeer in den smaak. Leiden, 8 December 1876. INGEZONDEN. HET LEIDSCHE LEESMUSEUM. Periculnm in mora. 'l Laat zich aanzien dat in Leiden 't leesmuseum den geest zal geven op oudejaarsavond van dit jaar. Onverschilligheid is ook hier weer oorzaak. Door 'I nog fungeerend bestuur en door eene nieuwe commissie is beproefd die inrichting voor Leiden te bewaren. Het heeft tot dusver niet gebaat. Eerst stuitte men op eene verhoogde contributie, later weer op iets anders, ja zelfs werden de ellendigste praatjes uitgestrooid, waardoor 't leesmuseum zeer leed. Onder de laatste rubriek noem ik o. a. dat het leeskabinet alleen een plaats zou zijn voor dominés en professorendie daar hunne sociëteit hielden. (lm te bewijzen dat dit het geval niet is, behoeft men slechts de lijst dei- leden even in te kijken. Natuurlijk dat er veel ('t is jammer genoeg dat men niet zeggen kan alle) professoren leden zijnmaar wien staat dit in den weg? Men komt er toch niet ter wille van den een of den ander. Maar laat ons liever 't kind bij den naam noemen, en zeggen, dat hier zeer weinig mcnschen gevonden worden, die niet onverschillig zijn voor lectuur, kunst of smaak. leder doe dus zijn best om goede instellingen zooveel mogelijk te steunen. He val van 't leesmuseum zal een slecht voorteeken voor Leiden als aca demiestad zijn. En er is nog hoop, al is het ook een zeer geringe, dat die val worde voorkomen. Op 't leesmuseum ligt eene lijst waarop geteekend is en geteekend kan worden. 200 handtcekeningen zouden den val voorkomen, en er zijn tot mi toe niet meer dan de kleinste helft die lid willen zijn voor de geringe contributie a ƒ15 per jaar. Maar, zooals ik boven zeidebrengt talmen 't grootste gevaaromdat daardoor de oudejaarsdag ook de laatste dag zal zijn voor 't kabinet. Nogmaals, burgers van Leiden, roep ik U op. Teekent zoo spoedig mogelijk «p die lijst, opdat men ons hiermee niet bespotte, dal in eene stad van 40000 inwoners, waar een flinke burgerstand en tal van geleerden beslaaner geen 200 gevonden worden die niet onverschillig zijn voor 't bezitten of behoud vtiit 't leeskabinet. Zij die tot dusver geen lid waren, worden verzocht mij kennis te geven Wit hun plan met 1° Jan. lid te willen worden. Voor hen dient tot opheldering, dat daar gevonden worden de beste illus- tratiën, de meestgelezen bladen van de verschillende richtingen, de prach tigste revues, terwijl Letterkunde en Acad. bibliotheek hunne schatten aan die inrichting beradwillig ter lezing afstaan. Door die laatste gegevens kon men hier 't beste leesmuseum hebben uit geheel ons land. En toch zouden we blij zijnals wc het zooals het thans is slechts konden behouden. Men zou willen, zoo spreekt men ook, eene vereeniging met Amicilia. Dit is een onaanneembaar voorstel. Neem 't locaal van Amicitia in oogenschouw en vraag of een slecht geventileerde sociëteit, die te klein is voor haar ledental, een gewenscht locaal zou zijn. Ten tweede kan men een ander bezwaar niet wegcijferen. Niet ieder wil of kan lid worden van Amicilia en voor hen is 't leesmuseum een gewenschte uitkomst. Ten laatste zij dit opgemerkt, dal wij niet een zoo goed en flink locaal zullen terugvindenals we dit door eigen schuld zullen hebben prijsgegeven. Talmt dus niet in 't belang van Leiden en in 't belang eener goede zaak; want uiterlijk moet binnen ééne week beslist zijnof 't kabinet zal beslaan of dat het zal worden opgeheven. B. W. SCHULTETUS A3NEA5. Heden overleed alhier, in den ouderdom van 46 jaren, de tloog-Welgcbo- ren Heer W. F. L. Baron VAN REEDE VAN OllDTSHOORN, Controleur der Rijks-belastingen, Echtgenoot van Vrouwe J. C. S. 11. VV. Baronesse VAN REEDE VAN OUDTSHOORN, geb. Baronesse van Reede van Oudtshoorn. Leiden, 5 December 1876. Visites worden niet algewacht. Heden overleed mijn innig geliefde Echtgenoot M. C. MORAAL, onver wachts, in den ouderdom van 74 jaren. De llecre sterke mij en mijne kinderen in onze droefheid en groot gemis. Leiderdorp, 5 December 1876. W. SAMSOM. Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgvereeniging, onder het bestuur van LE GRAS, VAM ZUYLEN HASPELS. MAANDAG 11 DECEMBER 1876: (4de Abonnementsvoorstelling.) Drama in 5 Bedrijven (6 Tafereelen) waarin Mevr. S. DE VRIES de rol van de Koningin zal vervullen. Aanvang te zeven uren. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loges 1.60. Baignoires 1.40. Parterre 1.—. Galerij 0.50. De plaatsen zijn te bespreken bij de Bureeliste, Oude Vest N°. 129, en op den speeldag aan den Schouwburg, van 10 tot 1 uur, a 10 Cents extra per plaats. Dit is geen zoogenaamd geheim middel; hel bestaat uit Druivensuiker en Zwitsersche Honig met een aftreksel van Mout, Orange-bloesem en Fenkel. Het werkt spoediger en is aangenamer in liet gebruik dan de andere mid delen die tegen borstaandoeningen aangewend worden, als: Borsllhce, Drop, Malz-Extract, Borsl-Bonbons enz. Deze Borstsiroop werkt genezend en verzachtend bij keelpijn, heeschheid, hoest, pijn in de borst, kramphoest en kuchhoest. De flesch met gebruiksaanwijzing 60 Cents en f 1. Het is overbodig nog meer te zeggen over de algemeene aanwending van Levertraan bij borstkwalenkliergezwellenbleekzucht enz. Het is alleen de onaangename smaak van de gewone Levertraandie aan een meer alge meen gebruik in den weg staat. Daarom is het mijn streven geweest de fijnste Levertraan in den handel te brengen, die een goeden smaak heeft, daar ik de versche Traan aanstonds filtreer, op flcsschen tap en luchtdicht laat sluiten. In elk magazijn, zelfs in de beste apotheken, moet de Lever traan ranzig wordenwanneer zij langzamerhand weken en maanden lang, van een val algetapt wordt, In flesschen van 30, 50 en 90 Cents. IJZER-CE VERTR A 4 JN. Het is van algemeene bekendheid dat ijzer een onmisbaar bestanddeel van ons bloed is. Waar het in te geringe hoeveelheid voorhanden is, zijn kwaadsappigheidbleekzucht en klierziekten de natuurlijke gevolgen. Van alle zoogenaamde ijzer-praeparatcn is deze oplossing de geschiksle. Een eetlepel bevat 0.15 gram ijzer in een licht verteerbaren vorm. De flacon kost 56 Cents. Lelden, N. K. SWEMER. Alpken, JOH. SCHöLER. Oudshoorn, J. F. SCHICK. Bodegraven, H. ROLLMANN. Emmerik. Gouda, J. C. ZELDENRIJK. 's GravenhageN. P. CATENIUS. HazerswoudeJ. GAARKEUKEN. Noordwijk, J. F. G. D1EÜERIGH. H VON GIMBORN.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3