PER TELEGRAAF. van bestaan en hoopte kosteloos voeding en logies te verkrijgen, hetgeeu hem aanvankelijk gelukte en wel in twee der voornaamste hotels Ie 's Hage. In beide hotels deed hij zich echter onder eene valsche qualiteit voor en deed bovendien zijn komst in het hotel Bellevtte voorafgaan door een brief in de Engelsche taal, dien bij met een geftngeerden naam had onderteekend en van uit hel hotel Levcdag te Leiden had verzonden. De besch. bekende zijne misdrijven. Hij hoopte steeds in een of ander hotel eene familie te ontmoeten, die hem wenschte in dienst te nemen, maar altijd viel het mis uit. Adv.-gen. mr. van Maanen eischle minstens 5 jaren en hoogstens 13 jaren en 4 maanden tuchthuisstraf en drie geldboeten, 2 a ƒ50 en 1 a f 25. Als verdediger trad op rar. van Voorlhuyzen. Het hof veroordeelde den koerier tol een jaar gevangenisstraf, benevens twee boe ten van 50 en eene van 25. In de 60e algemeene vergadering van de Vereeniging van en voor Nederl. Industrieelen (voorzitter de heer A. H. Eigeman) liepen de beraad slagingen hooldzakelijk over twee voor de Nederlandsche industrie hoogst belangrijke aanvragen voor concessie, de een voor den bouw van 1000 kilo meter spoorweg op Java. van hel bankiershuis P. J. Landry alhier, onder medewerking van eene in het vak van spoorwegbouw vermaarde builen- landsche firma; de ander voor den aanleg en exploitatie van 300 kilometer spoorweg in Nederland (Noordholland, benoorden hel Noordzeekanaal, Fries land en Groningen met stoomvaart-verbinding lusschen Enkhuizen en Sta voren), wal den aanleg betreft door dezelfde bnitenlandsche lirma; beide onder de meest voldoende garantie en het uitdrukkelijk beding dat de aan te wenden technische krachten en het fabrikaat bij voorkeur zullen zijn Nederlandsch, met hel doel om door welverzekerde bestellingen gedurende een aantal jaren eene krachtige nationale spoorweg-industrie te scheppen, bij wier gemis (ten gevolge van veronachtzaming eenerzijds en ontmoedi ging anderzijds) de staat en de Nederl. spoorweg-maatschappijen milioenen schats aan arbeidsloon aan het buitenland hebben betaald. De alg. vergade ring heeft de bijzonderheden dezer mededeeling met de meeste waardering vernomen hulde gebragt aan het initiatief aan het huis Landry en aan het beleid en de voortvarendheid door en van wege het bewind dezer vereeniging aan den dag gelegd, om deze schoone gelegenheid zoo tot opbeuring van vele tak ken der nationale nijverheid als tot bevordering der algemeene welvaart èn op Java en hier te lande, behoudens den steun der regering en wetgevende mag!, niet te laten ontglippen. Voor den bouw en de uitrusting der Nederl. spoorweglijuenwaaronder ook begrepen zijn die der wet van 10 Novem ber 1875, wordt geen andere staatshulp gewenscht dan het vroeger te ver sreeks van staatswege aangeboden subsidie van 30 pCt. der kosten van aan leg: doch wat het voornaamste is en waarvoor het bewind der vereeniging de hoog.-te eer lot komt, het gevorderde kapitaal is beschikbaar, zoodal, de concessie verleend wordende, onmiddellijk en van vele zijden gelijktijdig te werk kan worden getogen. Voldoende zekerheid voor een en ander is der regering aangeboden. BUIT EN LA N DSCIIE BEK! G EN. ENG ELANIk LONDEN 7 December. De Times acht de jongste verklaringen van prins Bismarck in den rijksdag niet in strijd met hetgeen hij eenige dagen geleden aan een diner gezegd heelt. Zoowel zij, die meenden, dat Duilschland Rusland in eene beslist aanvallende politiek zon steunen, als zij, die aan Duilschland eene aan Rusland vijandige gezindheid toeschrevenhebben zich vergist. Het blad hoopt nu, dat de Duitsche regering al haren invloed aanwenden zal om de voorstellen van den Russischen gevolmagligde op de conferentie zoo te doen zijn, dat ook de andere mogendheden de aanneming daarvan met aandrang van de Porte kunnen vragen. Een Engelschmandr. James, deed, vergezeld door een Zweedsch natuurkundige, eene ontdekkingsreis door Nieuw-Guinea. Deze twee geleer den hadden zich met een geleide zwarten naar hel eiland Jule begeven, waar zij op de jagt gingen van paradijsvogels. Zij vielen er in eene hin derlaag, welke hun door do wilden gelegd was, en werden vermoord. Hun "geleide, zooals in den regel gebeurt, begaf zich op de vlugt, in plaats van hen te verdedigen. Eenige der vluglelingen hebben de lijding van het on geval te Somerset gebragt, eene Engelsche kolonie, gelegen bij Ivaap York. Nabij Peterhead zijn drie Noordsche schepen verongelukt; 24 personen lieten daarbij het leven. Volgens lijdingen uit Madera luiden de beriglcn van de Transvaal gunstig voor den president Burgers. Secocoeni zou waarschijnlijk moeten bukken uit gebrek aan levensmiddelen. De boeren stemmen ten voordeele van Burgers' herkiezing. FRANHH1JK. Onder de personendie door den president der republiek over de keus van een nieuw ministerie geraadpleegd zijn, wordt ook genoemd de heer de Fourtou, in wiens bekwaamheid en politiek doorzigt de maarschalk Mac- Mahon te allen tijde groot vertrouwen heeft gesteld. De heer de Fourtou zou geantwoord hebben: //De beste gedragslijn is, volgens mij, strikt ge trouw te blijven aan de regels van den parlementairen regeringsvorm. De heer Gambella is ontegenzeggelijk hel hoofd der oppositie. Ontbied den heer Gambelta en belast hem met de zamenstelling van een nieuw kabinet. Dc maarschalk zou geantwoord hebben dat, indien Gambelta aan het bewind kwam, bij korter zou aanblijven dan iemand anders. De waarheid van een en ander, vooral wat betreft het laatste, is echter aan bedenking onderhevig. BVITSCI1LAND. Naar men verneemt heeft de bondsraad besloten, dat het Duitsche rijk aan de Parijsche wereldtentoonstelling van 1878 niet zal deelnemen. De Duitsche vereeniging tot bevordering van het onderzoeken der Noordpoolslreken heeft berigt ontvangen van den heer SibiriakofT uit Peters- burg. Daarin wordt gemeldtdal het stoomschip Sunderland, hetwelk Engeland op 6 Julij jl. verliet, bij Koereika de Siberische kust had bereikt en over Krasswojarsh den terugtogt had aanvaard. Het doel van den togt was de monding van dc rivier Ob, bij Obdorshte bereiken; hierin had men echter niet mogen slagen. Volgens berigten uit Zurich is dezer dagen een proefrid op den nieuw aangclegden spoorweg van YVadensweil naar Einsiedcln zeer noodlottig af- geloopen. Bergop was alles uitstekend gegaan, maar op den terugtogt kreeg de locomotief een vaart door niets te stuiten. De deelnemers aan den proef rid sprongen gaandeweg van den wagen af, die aan de locomotief was toe gevoegd waarbij één liet leven verloor en de meesten vrij ernstige kwetsu ren bekwamen. De locomotief kwam eindelijk met eene snelheid van 160 kilometers per uur in hel station te Wadensweil aan, raakte uit het spoor, sloeg om en wierp den machinist en twee stokers, die op hunnen post ge bleven waren, een goed eind verder op den grond. Een der stokers bleef op de plaats doodzijne twee medgezellen kwamen met ligte wonden en den schrik vrij. Een wisselwachter, die den moed had bij de nadering van het gevaarte op zijnen post te blijvenwerd door de drukking van dc lucht weggeslingerd. De aangehaakte wagen was reeds halverwege losgeraakt, uit het spoor geloopen en verpletterd. 's GRAVEN11AGE8 December. Bij het nader aldeelingsonderzoek van het oorlogsbudget gaf het hooge eindcijfer, vooral in verband met den toe stand van het financiewezen, tol ernstige bedenkingen aanleiding. De vijf voorname punten, waarvoor de minister gelden heeft aangevraagd, ontmoe ten menigvuldige bedenkingen. De heer Stieltjes betuigt in eene nota ge noegen over de oplreding van den minister en vereenigt zich over het alge meen met de verhoogingen. RAGUSA.7 December. De leden der commissie voor de demarcatielijn melden aan hunne regeringen dat Montenegro genoegen nam met de pro viandering van Nicsic voor twee maanden en voor 3000 man. In de Herzegowina en Bosnië hebben sterke troepenbewegingen der Tur ken plaats. BUCHAREST. 7 December. Onder de bevolking, vooral in de sleden aan de Donau, is een schrik ontstaan, uit vrees voor cenen oogenblikkelijken inval der Turken. Vele famiiien namen de vlugt. De Romanil schreef gis- teren, en doet dat ook heden, geruststellende artikels, waarin de vrees voor een inval der Turken als ongegrond wordt geschetst, daar de betrek kingen lusschen Rumenië en Turkije zoo bevredigend mogelijk zijn. VERSAILLES, 7 December. De ministers hebben geen besluit genomen betreflende de utlnoodiging van den maarschalk om hun verzoek om ontslag in te trekken. Zij wenschcn vooraf ïiaauwkeurig de denkbeelden van de verschillende parlementaire groepen der kamers te weten. Na afloop van de zitting hebben de drie groepen der linkerzijde eene ver gadering gehouden en met Grévy geconfereerd. PARIJS, 7 December. In de conferentie gisteren gehouden bij den presi dent der republiek zeide d'Audifl'ret Pasquier dat hel ministerie geen neder laag zon hebben geleden, indien het de quaeslie van vertrouwen had gesteld, In den senaat kan hel op 180 stemmen rekenen, dus is er geen aanleiding voor een crisis. Men behoort dus het vragen om ontslag van het ministerie als niet gebeurd te beschouwen. Grévy erkent dat het aangevoerde gegrond is. maar men moet inlusschen deugdelijk rekening houden met de billijke eischen der linkerzijde, die niet tevreden is met de stappen van het mi nisterie. Men zou een crisis kunnen vermijden door in overleg te treden met de hoofden der meerderheid. Dulaure bleef aandringen op zijn persoon lijk ontslag, maar de aanblijvende ministers, Grévy en Pasquier, antwoordden dat Dufaure persoonlijk geen échec geleden had. Dtifaure heeft toen toege stemd aan te blijvenals al zijne collega's daarin toestemden. VERSAILLES, 7 December. In den senaat werd het voorstel van Arago tot reorganisatie van het ministerie van bnitenlandsche zaken bediscussieerd. Decazes verdedigt het corps diplomatique, doch erkent dat verbeteringen noodig zijn; hij kan het voorstel van Arago niet aannemen, dat daarop met 135 legen 115 stemmen verworpen wordt. De ministerraad zal heden avond vergaderen om te beraadslagen over dc intrekking van zijn aanvraag om ontslag. PESTI1, 7 December. De vertegenwoordiger van Oosteurijk te Belgrado is aangewezen om voor de schending der grenzen door de Servische politie aan boord van de Radetzky krachtig voldoening te eischen. Tot onder steuning van den eisch worden uit Semlin twee monitors afgezonden. WEENEN7 December. In hel huis van afgevaardigden zijn dc alge meene beraadslagingen betreffende de begrooting gesloten. De minister van financiën weerlegde in eene uitvoerige rede, die met zeer veel bijval werd aangehoord, de in den loop van het debat tegen de regering uitgcbragle beschuldigingen; hij wees op de verbetering in den economischen toestand en toonde aan dal het Oostenrijkschc crediet niet geschokt is. Gij pro testeerde beslist tegen de uitgedrukte meeningdat eene rente-reductie in het vooruitzigt zou zijn. Wat betreft den «Ausgleich" met Hongarije zou men eerst moeten afwachten wat bereikt wordt voor men daarover een oordeel uitsprak. De minister Lasser verklaarde onder luide toejuiching van het Ilnis, dat hij zich tot nadere gelegenheid de behandeling van den «Ausgleich" met Hongarije, in het bijzonder de bankquaeslie en de zoowel van de zijde der Oostenrijksche als llongaarschc ministers in tegenwoordigheid van den Mo narch geopperde bedenkingen daaromtrent voorbehield maar hij constateerde dat uit de documenten met zekerheid bleekdat geen van beide partijen ter kwader trouw handelde, maar dat van beide zijden «bonafide" tewerk gegaan was. LONDEN, 8 December, liet Engelsche «genootschap lot wering van den slavenhandel" is voornemens aan de keizers van Duitschland, Oostenrijk en Rusland, aan den koning van Italië en aan maarschalk-president Mac Mahon adressen te zenden, houdende verzoek d< or hunne vertegenwoordigers te Kon- stantinopel daar ter sprake te doen brengen den Turkschen slavenhandel. PARIJS, 8 December. Ten gevolge van de gisteren gehouden conferentie van gedelegeerden der linkerzijde is de meerderheid tegen hel handhaven van het aftredend kabinet. BERLIJN, 7 December. liet officiële Russische regeringsblad meldt dat de keizer voor dc te bezetten landstreek benoemd heeft een burgerlijken commissaris, die den opperbevelhebber vergezellen en alle civile aangelegen heden regelen zal, de diplomatieke uitgezonderd, voor welke een speciaal- gevolmagtigde in de omgeving van den opperbevelhebber zich bevinden zal. Voor den burgerlijken commissaris is een kanselarij ingerigt. De Russische staatsbank maakt bekend dat voor de leening van honderd milhorn roebels ingeschreven is een bedrag van 123,950,000 roebels KONSTANTINOPEL, 7 December. De dag der opening van de conferentie is nog niet bepaald, Heden nemen de zamenkomsten van de Europesclie gevolmagtigden een aanvang in het Russische gezanlschapshötel. Zij hebben ten doel het programma voor de conferentie op te stellen. KONSTANTINOPEL, 7 December. De leden der conferentie hebben ver scheidene afzonderlijke bijeenkomsten gehad. Lord Salisbury had een lang durig onderhoud met Ignatiefl. Te oordeelen naar die zamenspreking is de overeenstemming der mogendheden, naar het schijnt, niet onmogelijk. De voorbereidende zittingen zullen nog niet beginnen. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. „Be Kovenkine's of de berouwhebbende moeders", nieuw tooneelspel in 4 bedrijven, voor het Nederlandsch tooneel bewerkt, en „Crocodillen tranen", tooneelspel in 1 bedrijf. Wij kunnen niet zeggen dat wij den titel van het eerste der twee stuk ken welke gisterenavond door het Vlaamsch tooneelgezelschap uit Antwer-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2