LËIDSCUE COURANT. BINNENLANDSE,[IE BEU 1GTE.N. I $70. K°. 291. ZATURDAG 9 DECEHRFR Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 199—202 der Handelingen van den Gemeenteraad. I,(ClOEN. 8 December In de gisteren avond gehouden vergadering van het dep. der M. t. N. v Alg. werd door hel bestuur het jaarlijksche verslag aangaande den toestand van het departement en zijne verschillende inrigtingen uitgebragt. Daaruit Ideek, dat vooral de commissie van de zangscholen met groole financiële moeijelijk- heden te worstelen heeft. Nadat aan deze commissie nog eenige nadere ophelderingen zullen gevraagd zijn, zal het verslag gedrukt aan de leden worden rondgezonden. Door de commissie tot nazien der rekeningen van den penningmeester en van de verschillende departementale inrigtingen werd verslag uitgebragt en tot goedkeuring der rekeningen besloten. Tot lid der commissie voor de leesbibliotheek werd benoemd de heer It. Blankenberg en tot lid der commissie voor de volksbijeenkomsten de heer F. A. VV. Schildek Tevens werd een lid en plaatsvervanger verkozen voor de commissie tot onderzoek der mogelijkheid en wenschelijkheid van ondersteuning van onder wijzers enz., bij de departementen werkzaam, uit de algemeenc kas. Tot deze taak werden aangewezen de heeren J. A. van Dijk en G. Japikse. Eindelijk deelde de voorzitter mede, dat door wijlen den heer 11. A. de Swaan aan het departement vermaakt zijn al de nog in zijn bezit zijnde aamleelen in hel gebouw. Dit berigt werd met dankbare belangstelling aangehoordevenals het woord van hulde aan den afgestorvene gebragt wiens gemis, ook in het bestuur, nog lang zal gevoeld worden. In het laatst van December of in hel begin van Januarij zal eene vergadering ge houden worden, opzettelijk gewijd aan de behandeling van het van wege de maatschappij uitgegeven rapport aangaande de werking der wet op het middelbaar onderwijs. De heer dr. D. de Loos heeft zich, op verzoek van zijne medebestuurders, welwillend met de inleiding dezer quaestie belast, terwijl ook de heer dr. Sleyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onder wijs. zijne tegenwoordigheid heeft toegezegd. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dal op nader te bepalen dag een examen zal worden afgenomen van hen, die dingen naar de betrekking van adspirant-ingenienr hij het stoomwezen, aan welke betrekking eene jaarwedde van /I000 is verbon den. Zij, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, moeten vóór 10 Januarij e. k. daarvan schriftelijk, bij gezegeld adres, aan liet depart, van binnenl. zaken doen blijken. De adspirauten moeten op 15 Januarij 1877 den ouderdom van ten minste 20 jaren bereikt hebben. In liet tijdperk van vier weken, 29 October tol 25 November 1876, zijn, blijkens hij het ministerie van binnenl. zaken ingekomen amlitsberig- tcn, door longziekte aangetast: in Zuidholland 32 runderen, iu Noordhol- laud 2. in Friesland 21; te zamen 55 runderen. In hel vorige tijdperk vaa vier weken waren 44 runderen door die ziekte aangetast. Het stoomschip Friesland is den 6kn December van Batavia naar Rot terdam vertrokken. De vcrecniging voor den effectenhandel te Amsterdam, meldt liet IV. v. il. I)., heeft liet voornemen (ten windhandel in papier zooveel mogelijk tegen te gaan. Zij wil een wetsartikel vaststellen, waarhij wordt bepaald, dat a comptant verkochte effecten moeten geleverd worden binnen vier da gen. Stukken op tijd verkocht zullen niet binnen dien termijn mogen wor den opgeleverdmaar enkel op den vastgestelde» dag. Of de speculanten op de contramine die lastige bepaling zullen weten onschadelijk te maken, zal moeten blijken. Zeker is het, dat zij in den laatsten tijd drukke zaken doen. In den ellectenhoek heerscht een gedrang en leven, waarbij hooren en zien vergaan. Te Boskoop had dezer dagen een doorvarende schipper het ongeluk van zijne schuit te vallen. Hij werd door den stroom weggevoerd en eerst later heeft men zijn lijk opgehaald. In den nacht van 5 op 6 December is ingebroken in de consistorie kamer der herv. kerk te Hoofddorp. Een ijzeren kist met papieren, 2 tin nen bekers en 1 schenkkan werden vermist, alsmede eenig geld en andere kleinigheden. De kist is 's morgens teruggevonden in eene sloot achter de begraafplaats. Te Amsterdam is in den afgeloopen nacht brand ontstaan in een pak huis van een kruidenier in de YVarmoesslraat, waarin ook eene stoom machine aanwezig is voor het malen van kofïfij enz. De op den zolder aanwezige brandstoffen voor de stoommachine, waarin waarschijnlijk de brand ontstaan is. maakte blnssching moeijelijk. Een groot deel der boven verdieping is uitgebrand. Op een adres aan den koning, waarin wegens het gebeurde in Sep tember niet alleen een onderzoek werd gevraagd, maar ook onlslag van den burgemeester, is mede door de ministers van hinnenlandsche zaken en van justitie in de vorige weck geantwoord. Dc brief luidt even als die, aan den heer van Goor gezonden, doch met bijvoeging van dc verklaring: «dat geen De Courent verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Oe prijs der Courant is per vierendeel jaars /3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen ran den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderhjke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco, p. p. 6 Cents Dc prijs der AdveiTeniiün is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. termen zijn gevonden om de maatregelendoor den burgemeester destijds overeenkomstig wet en pligt genomen tot handhaving van de ernstig be dreigde orde. af le keuren." Aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam zijn de vol gende legaten gemaakt, ais: ten, groot 6000, door vrouwe J. A. J. du liois, douair. jhr. J. E. baron Levve van Aduard; een van ƒ10,000 door mej. I! Heynleyn, wed. J. van der Wonde, een, groot 700, door den heer II. van Slricp, en een, groot 200. door mevr. M. E. Steigcnberger, wed. W. Spruyt. Voorts is door de eerstgenoemde testatrice een legaat, bestaande in de helft van den blooten eigendom van een kapitaal van 10000, aan hel diaconie-weeshuis der Ned. herv. gemeente gemaakt. Het Vieuwe Israël, lieekbl. meldt, dat den 22,len November jl. regenten van het Ned. Israëlitisch meisjesweeshuis te Amsterdam eene buitengewone vergadering hebben gehouden, om te voldoen aan eene overeenkomst, den 19ll n Jiinij 1855 tusschrn beu en een onbekende gesloten. In die vergade ring bleek, dal de destijds ecgeven 13 certificaten 2«, pCl. Nat W. Schuld door nu wijlen den heer Akiba Lehren geschonken waren, onder zekere bepalingen, waaronder hoofdzakelijk, dat een extra-wees in het gesticht zou worden gealimeuteerdvoor welke jaarlijks ƒ125 moet worden be spaard, met oploopiug van rente totdat zij in hel huwelijk treedt, volgens de daarbij gestelde bepalingen. Eerst na den dood van den milden gever zou zijn naam bekend gemaakt worden; hetzelfde was het geval met een dergelijke gift aan het jongenswecshttis. Volgens de Arr.h. C. is aan J. II. Thuis, kastelein te Zevenaar, namens den procureur generaal de acte van beschuldiging beleekend. Hfl wordt beschuldigd twee jaren geleden zijne vrouw vergiftigd te hebben. Te iloogersmilde is dezer dagen met geweldig geraas de muur inge stort eencr woning. De moeder van den bewoner geraakte beklemd tus- schen de steenmassa, doch is er met eenige wonden afgekomen. Het huis was reeds sedert ecnigen tijd bouwvallig. De kamers van koophandel le Middelburg en te Vlissingen hebben adressen van dank en hulde gezonden aan Z. K. 11. prins Hendrik, wegens zijne vorstelijke ondersteuning van de maatschappij "Zeeland." Te Gennep had, naar men aan de IV. R. C. meldt. Maandag 11. een stoute diefstal plaats ten nadeele van de logementhoudstcr de weduwe v. L. Dc dief moet in het schemeruur hel huis langs den gewonen weg zijn bin,- nengekomen en zich naar het slaapvertrek der bewoonster, dat zich in de onderste verdieping bevindt, hebben hegeveneene daar staande secretaire is door hem geopendzonder dat daaraan eenig spoor van braak te bespeu ren is, en daaruit eene niet onbelangrijke waarde aan zilver, vorken en lepels, zoomede ongeveer 100 in geld ontvreemd, waarna dc dief zich door liet raam, (lal in een steegje uitkomt, moet hebben verwijderd; het open staan van het raam gaf aanleiding tot de ontdekking van den diefstal. Oen Nederlandschen consul-generaal te New-York, den heer Rud. C. Burlage, is door de stedelijke autoriteiten advies gevraagd omtrent hetgeen gebeuren moet met een jeugdig inwoner van Amsterdam, die door de policie te New-York van de straal opgenomen en voorioopig in hel geslicht voor verloren kinderen is geplaatst. Oe jeugdige landverhuizer geeft voor 6 jaar oud te zijn en Kar. Seufcrt te heeten. Hij beweert verder te Amsterdam geboren te zijn. waar zjjn vader. Ad am Seufcrt, en zijn moeder nog zouden wonen; in welke straal wist hij echter niet. Hij is de ouderlijke woning ontvlugt. omdat zijn ouders hem mishandelden; hij hield zich schuil aan boord van een stoomhoolwaarvan hij den naam niet weet, doch die op een Zaturdag van Amsterdam naar Amerika vertrok. Hij kwam niet uit zijn schuilhoek te voorschijn voordat het schip reeds ecu dag of drie in zee was en daar men geen Engelsche haven aandeed, moest men hem aau boord houden. 's GRAVENI1AGE8 December. Aan den commies bij de directie der marine te Hellevoetsluis i. van Reyn is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, De ingenieur 2' kl, der marine J. F. van Reek wordt aan boord van liet schroefstoomschip 1" kl. Leeuwarden gedetacheerd, en de adelborst le kl. J. M. I'll a ITdienende aan boord van de Leeuwarden, wordt overge plaatst aan boord van het wachtschip le Willemsoord. In de zitting van de tweede kanier van heden zijn de beraad slagingen over hoofdstuk V der slaalsbegrooting voortgezet. De heer van Heemstra heeft zijn amendement ingetrokken toL vermindering van den post tot voorziening tegen besmet lelijke longziekte, nadat de minister verklaard had dat de afmaking niet absoluut zou geschieden waar dit niet noodig is. liet amendement van den heer de Vries tot vermindering der voorgestelde verhooging van de Iraetemeulen der ambtenaren van den waterstaat is aan genomen met 34 tegen 33 stemmen. Morgen voortzetting. Voor liet geregtshof alhier stond heden leregt A. d'H.oud 31 jaren, van beroep koerier, laatst wonende te Brussel. Hem wordt geimputeerd valschheid iu een onderhandscli geschrift, het desbewnst gebruik maken daarvan en bedriegelijke opligting. Deze persoondie reeds vroeger eene vcroordeeling onderging, was in het begin der maand October zonder middel

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1