BIJVOEGSELbehoorende tot de F.eidsche Courant van Maandag 4> December t)>S7(J". °2S6. BUITEL LAM3SGIE BEMGlfciiV. PER TELEGRAAF. te Willemsoord, lot eene divisie zullen worden vereenigd, met beslemming naar Lissabon, en het bevel daarover op den dag van vertrek naar zee, opgedragen aan den kapitein ler zee W. K. van Gennep, kommanderende eerstgenoemden bodem; 2°. dat bij aankomst van liet schroefsloomschip tan Galen Ie Lissabon, die bodem deel zal uitmaken van de divisie, welke alsdan bestemd zal wor den lot het doen van ecnen oefeningslogt in den Allantischen Oceaan; 3», dat bij aankomst van het schroefsloomschip van Galen te Lissabon de kapiteins ter zee W. K. van Gennep en H. P. van Boneval Faure, res- peclivelijk kommanderende de schroelstoomschepen Zilveren Kruis en van Galen, eervol van hel bevel over die bodems worden ontheven en daaren tegen aan laatstgenoemde wordt opgedragen het bevel over het sehroefstoom- sehip Zilveren Kruis en aan den kapitein-luit. ler zee E. L. baron van Heeckeren van Waliën dat over hel schroefsloomschip ran Galenzullende de divisie-kontmandanl op laatstgenoemden bodem overgaan. De le luitt. T. A. J. Roersch en 1). C. A. Smit, respectivelijk van hel en 5e reg. infanterie, gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot, zijn voor den lijd van vijl jaren gedetacheerd bij hel wapen der infanterie van het leger in Nedcrl. Indië. De officieren van administratie 3' kl. J. de Visser en F. J. Muller, dienende aau boord van het wachtschip te Willemsoord, en J. C. Vos, dienende aan boord van het wachtschip te Uellevoelsluis, worden op non- aciiviieit gesteld. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Door de commissie uit hel geregtshof alhier werd lieden de heer J. Boer, uit Leiden, als candidaat notaris toegelaten. Twee adspirauten werden afgewezen. Men verneemt dat dezer dagen uil NcdeiTandsch-liidië bier ler slede is aingekomen de heer dr Archer (surgeon-general)een Engelsch geneeskun dige, die belast moet zijn geweest met het instellen van een onderzoek naar den gezondheidstoestand der troepen in Alchin. Heden heeft deze ge neeskundige een langdurig onderhoud gehad met de ministers van marine en van koloniën. Het diner, dat de leden van gedep. staten dezer provincie aan den heer E. 11. baron Reugers van Warinenhuizcn hebben aangeboden bij gele genheid van zijn 30-jarig jubilaeum, als lid van dat collegie, is gisteren ccvolgd dooreen contra-diner, door het oudste lid ler cere van Z. Exc. den heer commissaris des konings en zijne ambtgenooten gegeven. BELG IE. Naar men verneemt zou bij de commissie voor de feestviering ter her innering van den 300,"n geboortedag van Rubens le Antwerpen hel plan overwogen worden om aan het standbeeld van Rubens ccu nieuw voetstuk te geven. Een ontwerp werd reeds vervaardigd door den beeldhouwer W. Geels. Volgens dit ontwerp zal het voetstuk niet minder dan 15 meter hoogte hebben en omgeven worden door 8 beelden van 4 meter hoogte elk en voorstellende de twee meesters van Rubens, van Noort en Otto van Veen, en zijne 6 beste leerlingen. De uitvoering van dit monument, wan neer de beelden in steen gehouwen wordenwordt geraamd op ongeveer 180,000 Ir. of omstreeks 300,000 fr. indien men de beelden in brons maakt. E K G E E A K IE. LONDEN 1 December. Itc benoeming van sir Bartle Frere tot gouverneur van de Kaap-kolonie vindt veel goedkeuring. Men acht hem door zijne bekendheid met het land en de toestanden in Znid-Afrika de regte man, om de moeijelijkheden die zich in het bestuur voordoenle boven te komen. De tegenwoordige gou verneur was daartoe weinig geschikt. De Whitehall llevicw zegt officieel le weten1°. dal de Engelschc en de Russische voorstellen beiden aan de Porte even onaangenagm zijn; 2". dat Turkije niet zal inwilligen het voorstel om Bulgarije le bezetten door vreemde troepen3°. dat Turkije geen bemoeijing met zijne inwendige zaken zal gedoogen; 4°. dat terwijl Rusland met een schoouen glimp be tuigt, dat zijn doel slechts is, hervormingen voor de Slavische bevolkingen le verkrijgen, Turkije daarentegen de Grieken, Slaven, Joden en Muzel mannen allen op gelijke lijn wil stellen - De beroemde eigenaar van wolspinnerijen, sir Elkanah Armitage, is in 83-jarigen ouderdom te Manchester overleden. Hij begon als molenaars knecht, was in 1848 mayor van Manchester, werd wegens bewezen dien sten tot onderdrukking van het charlislisch oproer in den ridderstand ver- lieven en maakte zich door zijne weldadigheid zeer bemind. E K A K kt 14 W K. llij de behandeling van het budget voor eeredienst in de kamer van afgevaardigden is niet slechts de post, voor de seminariën uitgetrokken, ver minderd met 140,000 fr., maar ook van den post voor bijdragen in het herstel enz van kerkelijke gebouwen, uitgetrokken tot een bedrag ran 2,400.000 fr., werd 200,000 fr. afgenomen. De lieer Dufaure be streed liet voorstel. Hel zou een vandalisme zijn, zeide hij, de historische gebouwen van kunst le laten vervallen. De heer Lauglois antwoordde dal de commissie, die 2 millioen had toegestaan, niet beschuldigd kon worden denkbeelden van vandalisme te hebben. -- Volgens de Corr. Ilavas zullen de bepalingen van den vroegcren pre fect Dttcros betreffende de burgerlijke begrafenissen te Lyon door den icgen- woordigen prefect Velche niet regtstreeks worden ingetrokken. Laatstge noemde zal namelijk niet als prefect van liet dep der Rhone, maar als burgemeester van Lyon ecu poiicie-reglemenl uitvaardigen op de begrafenis sen in hel algemeen, zonder eenig onderscheid te maken tussehen kerkelijke en burgerlijke, waardoor alle vroegere bepalingen op dit stuk zouden komen te vervallen. Dingsdag II. is 11. M. de koningin der Nederlanden uit Biarilz te Parijs aangekomen. Donderdag heeft in de Fransche academie de plegtige receptie plaats gehad van den kuiistgeschiedschrijver Charles Blanc. Uit de Seine te Boulogne is weder een vrouwelijk lijk opgevischt, ditmaal niet in stukken gehouwen, maar met twee zeer diepe dolksteken in de borst, liet ligchaamoogenschijnlijk van eene dertigjarige, hoogst eenvoudig gc- kleede vrouw, kon slechts eenige uren in het water geweest zijn. In den loop van dit jaar zijn te Nizza niet minder dan 5 speeltafels in beslag genomen en de bankhouders veroordeeld lot min of meer aanzien lijke boelen. Slechts een enkele was tot 10 dagen gevangenisstraf veroor deeld, na voor de tweede maal betrapt te zijn. Het correctionele hof heeft zich dezer dagen veel strenger getoond, door het uitspreken van het volgende vonnis tegen 4 individuen beklaagd van hel houden van een geheim speel huis, waarin een roulette werd gehouden. Volgens dal vonnis is Agoslini. de bankhouder, lot 2 maanden gevangenisstraf en 200 fr. boete veroordeeld en zijn medepliglige Roustan tot 14 dagen gevangenisstraf en 100 fr. boete. ITALIË. De dagbladen van Palermo deelcn nadere bijzonderheden mede aan gaande de rooverbendewelke den heer Rose had opgeligt. Hel is gebleken dat die bende, aan wier hoofd zekere Leone staat, in verstandhouding stond met sommige lieden te Palermodie haar op de hoogte hielden van de slappendoor de familie van den lieer Rose gedaan om zijne bevrijding te bewerken. De onderhandelingen over den losprijs waren van langen duur, omdat Leone steeds de hem aangeboden som te laag vond en zouden nog langer geduurd hebben indien Leone niet gedreigd had bij verder uit stel de som met 12,000 fr. per dag le verhoogen. Leone had niet slechts agenten in hel geheele eiland en Palermomaar was ook naauwlmirig be kend met de bewegingen en plannen der troepen, die lot zijne vervolging waren afgezonden. It I! I T E £3 L A A Door de rijks-regering is bij den bondsraad eene voordragl ingediend lot hel aangaan eener leening ten behoeve van de verbetering en uitbreiding van hel tclegraafnet. Uit de memorie van toelichting blijktdal hel be drag der leening is vastgesteld op 10,186,000 mark. Van deze som is liet grootste gedeelte bestemd om een onderaardsche telegraafverbinding tot stand te brengen tussehen de hoofdstad des rijks, tussehen Berlijn, met de groole zeehavens en marine-etablissementen aan oost- en noordzee aan de eene zijde en den Rijnbenevens Zuid-Duilschland aan den anderen kant. Op die wijze zullen de telegraaflijnen welke een volstrekte behoefte zijn voor de verdediging en het bestuur des lands, worden verkregen en op zoo danige wijzedal zij op doeltreffende wijze tegen stoornis zijn beveiligd. Den 12de0 Julij 1869 werd te Ilalbcrstadt een koopman, Friedrich Schradcr, wegens brandstichting en poging tol moord, tot 15 jaar tucht huisstraf veroordeeld. Thans, 7y2 jaar later, is hij ontslagen, omdat een vroegere molenaarsjongen, thans werkman, Wilhelm Giinthergenaamd, zich als den schuldige heeft aangegeven. TURKIJE. Volgens berigten uit Konslaniinopel is de grootvizier, hoewel bereid belangrijke concessies toe te staan met betrekking lol de controle der admi nistratie door provinciale raden en zelfs niet geheel afkeerig van een ver tegenwoordigende vergadering in de hoofdstadtegen de beperking der sou- vereine magt des Sullans door dergelijke vergaderingen en legen de verant woordelijkheid der raadgevers van den Sultan tegenover zulke vergaderingen, als geheel onvereenigbaar met den aard van het gezag van den Sultan als opvolger in het Kalifhaat. Hij verzet zich daarom tegen de afkondiging van de constitutie van Midhat-pacha, waardoor het Europesche denkbeeld van controle toegepast wordt op de souvereine magt en de verantwoorde lijkheid der raadgevers van den Oppersten Heer. 'sGRAVENHAGE 2 December. Telegram uit Atchin. Tandjong Semantoh is door Toekoe Moeda Angkala en onze troepen genomen. Onze troepen zijn naar Simpang Olim opgerukt. De Radja heeft teen onvoorwaardelijk zijne onderwerping aangebodenwaarop Simpang Olim werd bezet en het terrein tot vestiging is gekozen. De Radja gaat naar Groot-Alchin, om zich persoonlijk hij den bevelhebber te onderwerpen. De verliezen onzerzijds bij het vermeesteren van de benting waren 1 doode en 9 gewonden, bij verdere operatiëu 2 dooden en 7 gewonden, allen Amboinezen. In Pedir is de verhouding zeer gunstig. De gezondheidstoestand in Groot-Atchin is ongunstig. PEST111 December. In het Hongaarschc huis van afgevaardigden ant woordde Tisza op de interpellatie betreffende de bankquaestie, dat de llou- gaarsche regering aan de grondbeginselen van den Atisgleichwaaromtrent zij met de Oostenrijksche regering tol overeenstemming is gekomen vast houdt en kalm en onbevooroordeeld maar ook ten stelligste naar de ver wezenlijking dier beginselen streeft. De kamer verklaarde zich met dit antwoord voldaan. Alleen de uiterste linkerzijde en de onafhankelijke liberale partij stemden legen. VERSAILLES, 1 December. De senaat nam de urgentie van het ontwerp betreffende de staking van vervolgingen aan. Berihauld verdedigde zijn tegenvoorstelwaarmede de minister Dulaure zich vereenigde. Met 156 tegen 136 stemmen besloot de senaat, niet tot de behandeling der artikelen over te gaan.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5