LEIDSCHE COURANT. 1876. V. 286. MAANDAG 4 DECEMBER STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCIIE "BËÏÏÏGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p.p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee op den 29s,ra November jl. invorderbaar verklaarde kohieren voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1876/7, houdende aanslagen voor een voljaar en voor negen maanden; terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 2 December 1876. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 2 December. De Staatscourant bevat eene lijst van de voorwerpen afkomstig van de Nederlandsche overwinteraars op Nova-Zembla, welke door den lieer Charles Gardiner, op het landgoed the Temple, bij Goring, Oxfordshire, die ia den zomer dezes jaars met zijn stoomjagt de winterhaven van Barendse op Nova-Zembla bezocht, zijn bijeenverzameld en door tusscbenkomst van den luit. ter zee 2e kl. L. R. Koolemans Beynen aan de Nederlandsche re gering ten geschenke aangeboden. Die voorwerpen zullen bij de reeds vroe ger door de regering aangekochte van gelijken oorsprong in de modelzaal van het departement van marine worden geplaatst. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 64 tot 78 volwassen personen en 18 tot 23 kinderen. Men schrijft ons: Voor zoo lang vorst en sneeuw uitblijven locpt er nog wat jong vee in de weidenbet andere is nu voor goed gestald, lie weiden worden veel te nat en het gras raakt ook op om nu nog langer het stallen uit te stellen. De boeren zijn echter tevreden. Toen zij verpligt waren op dien bangen Zondag van 12 November het vee binnen te halen waagden zij het, door het daarop volgend mooije weer opgemonterd, het vee weer in de weiden te doen en zoo heeft het nu bijna drie weken nog voordcel gehad van jeugdig gras, tferwijl het hooi kon gespaard blijven. Het bestuur van het Leidsche studentengezelschap Doctrina heeft Char les Darwin uitgenoodigd te Leiden eene lezing te komen houden. Darwin heeft geantwoord, dat hij, hoe ook vereerd door het hem gedane aanbod om «the famous university" te bezoeken, door gezondheidsredenen belet wordt de reis te ondernemen. (IV. R. C.). Het stoomschip Holland, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 1 De cember te Port-Saïd aangekomen; de Celebes, op weg naar Nieuwe Diep, is op dien dag van Suez vertrokken. De stoomvaart-maatschappij Zeeland heeft tot uitbreiding van de dienst en vermeerdering van het materieel eene leening uitgeschreven van ƒ3,200,000, uit te geven in 3200 aandeelen a ƒ1000, rentende 4% pCt. De eere-voor zitter der maatschappij, Z. K. H. prins Hendrik, waarborgt onvoorwaardelijk rente en aflossing op de daarvoor vastgestelde termijnen. De heer J. Fockenscargadoor enz. te Harlingendie voor zijne be- moeijingen in zake de aansluiting van den spoorweg Nieuwenschans lhrhove ten vorigen jare werd benoemd tot ridder 2' kl. der Kroonorde van Penis sen, is thans door den groothertog van Oldenburg lot ridder der Groother togelijke Oldenburgsche Orde van Verdiensten le kl. benoemd. De president der Fransche republiek heeft den generaal-majoor Pel, le Arnhem, benoemd tot kommandeur der orde van het Legioen van Eer. Men meldt uit Arnhem: Olschoon Peters bij den regter bekend heeft de dader te zijn van den gruwelijken moord onder Beekbergenweigert hij halsstarrig eenige bijzonderheden aangaande de wijze, waarop zich de mis daad zoude hebben toegedragen, mede te deelen. Hij geeft alleen op dat levensverdriet hem tot het plegen daarvan gebragt zoude hebben. Hij be roofde zijn ongelukkig slagtoffer van het leven, door afsnijding van den hals, terwijl hij daarbij het mes zelfs nog omdraaide. Hij is een uiterst brutaal sujet en bragt vroeger o. a. een jaar in de cellulaire gevangenis door wegens diefstal. Te Njjmegen zijn dezer dagen, op voorstel van de plaatselijke gezond heidscommissie, door burg. en weth. eenige onlangs nieuw gebouwde wonin gen onbewoonbaar verklaard en is hare ontruiming aan den eigenaar gelast. De redenen, die tot dit besluit geleid hebben, zijn: het gebrek aan licht en lucht in de slaapkamers, en de plaatsing der privaten, die, zoowel in de boven- als benedenkamers, in de huiskamer zijn en er de lucht verpesten. Bij de tweede kamer is thans het ontwerp eener nieuwe zegelwet inge diend. De vroegere wetten, wetsbepalingen en wettelijke verordeningen worden vervangen. De zegelbelasting kan een belangrijker bron van inkom sten woiden dan zij tot dusver geweest is, en passende in ons belasting stelsel, dat niet het denkbeeld van een «impot unique", maar van verschei denheid van belastingen huldigt. Was het aan de ééne zijde het doel om door gestrenge stralbepalingen de nakoming der belastingwet te waarbor gen, aan de andere zijde heeft de minister getracht: 1°. de wet door ver eenvoudiging van inrigting en redactie gemakkelijk te doen verstaan; 2°. door verlaging der evenredige reglen op het handelspapier, door invoering van lage vaste regten op eenige veel voorkomende stukken, en door een ruim gebruik van plakzegels te veroorloven, de betaling in elk bijzonder geval weinig te doen drukken; 3". door ruime vrijstellingen ontheffing van belasting te verleenen in die gevallenwaarin zij öf enkel zou drukken op openbare administratiënöf als bijzonder drukkend tot billijke klagten zou aanleiding geven; 4°. door afschaffing der opcenten de berekening van het verschuldigde bedrag te vereenvoudigen: 5°. door eene billijker regeling der procedure in zegelzakenhet bekomen van regt in deze door de ingezetenen gemakkelijker te maken. Het ontwerp belast het handelspapier, zonder onderscheid te maken tusschen betaalbaarheid binnen of buiten het rijk, met een gemiddeld regt van 5 cent voor iedere ƒ100. met wegvalling van de opcenten en met mogelijkheid om op wissels van gering bedrag het regt met 5 of 10 cent te voldoen. De slaat weigert zijne hulp in regten aan deze stukken, als zij niet behoorlijk gezegeld zijn. en zulks om het alge meen erkende kwaad van ontduiking weg te nemen. Onderhandsche quitan- tiën, ontvangbewijzen van goederen, charterpartijen, recieven wegens inla ding, makelaarsbriefjes en de door andere tusschenpersonen afgegeven koopbrieljes worden aan een vast regt van 5 cent, polissen en andere be wijzen van verzekering aan een vast regt van 25 cent onderworpen en het gebruik van plakzegels veroorloofd, onder straffe van boete, of bij niet- betaling onder verbod van overlegging in reglen. Zooveel mogelijk wordt getracht om stukken van provinciën en gemeenten van zegelregt vrij te stellen. Ook huldigt het ontwerp vrijgevige bejialingen nopens acten en stukken, door onvermogenden overgelegd. Onderhandsche acten van verhu ring en van overdragt en afstand in huur van onroerende goederen worden niet meer onderworpen aan het zegelregt, evenredig met de in het stuk uitgedrukte som. De winst voor de schatkist uit deze bepalingen wordt berekend op 1 millioen. Het is een opmerkelijk feit, zegt de minister in zijne memorie van toe lichting, dat de opbrengst der zegelbelasting in Nederland gemiddeld niet meer dan 2 pCt. bedraagt van de gezamenlijke inkomsten des rijks, terwijl in Frankrijk en in Engeland de opbrengst van dit middel in de laatste jaren gewoonlijk ongeveer 5 pCt. der staatsinkomsten heeft bedragen. Bij het onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer van het wets ontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1876 werd de klagt vernomen, dat aan de staatsbegrooting, zooals die door de ver tegenwoordiging is aangenomen, eene getrouwe uitvoering gegeven wordt. Door een aantal wijzigingen verliest zij zooveel van haar oorspronkelijk karakter, dat de vraag werd overwogen of zij, indien zij, in dien zin ge wijzigd aan de kamers ware voorgesteldzoude zijn aangenomen. De be langrijke sommen, jaren achtereen op de begrooting] gebragt voor het akade- miegebouw te Leiden, werden als bewijs hiervan aangevoerd. Men vroeg of de mededeeling, dat de voor hel loopende jaar toegestane som van 300,000 in haar geheel dit jaar niet noodig zal zijn, in dien zin moet worden opgevat, dat werkelijk een belangrijk deel daarvan voor de stichting der akademische gebouwen is uitgegeven. 's GRAVENHAGE2 December. Bij kon. besluit van 29 Nov. is bepaald 1". dat de schroefstoomschepen Zilveren Kruis en Leeuwardenliggende (Zie verder het Bijvoegsel.')

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1