LEIItSCIIE €011 RA AT. VRIJDAG 1 DECEMBER. 1870. IV"0. 284. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen "itge zonde ril. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad J 3.35, franco p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco. p. p. 6 Cents De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels f iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHT'EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den Mei 1872 (Gemeenteblad n'. n); Brengen ter algemeene kennis dat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der ie klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de ttoommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pieterskerk- straat; der 2' klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de lireêstraat; en wel van den 4,1<,n tot en met den 16"1'0 December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags half negen tot negen uren, en op Maandag. Dinsdag. Donderdag en Vrijdag bovendien van half twee tol twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leides, 30 November 1876. v. d BRAN0E' EB. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n'. 85), in zijne vergadering van heden heeft vastgesteld liet 2' suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting voor het jaar 1876 en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, (finaneieele afdeeliug). gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is ncdergelegdterwijl binnen dien tijd elke opdat kohier aangeslagene, krachtens de 5e zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op onge- zegcld papier, bij do Gedeputeerde Stalen dezer provincie kan inbrengen. Eli geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche (o trant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 30 November 1876. E. KIST, Secretaris. MNN KIN LA N DSCHE BEK MÏTE LEIDEN, 30 November In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is aan mej. C. J. van Waesberge, ingevolge haar verzoek, eervol omslag verleend als hulp- onderwijzeres aan de school n°. 1 voor onvermogenden. (lp de verzoeken van B. Corls en van Th. van Wijk. tot het leggen van sloepen, alsmede opdat van het bestuur der Leidsche bouwvereeniging, om een riool te leggen van de woningen aan de Scheistraat naar de Oude Vest, werd gunstig be schikt. De voordrag! van burg. en welli. betrekkelijk de schietbaan, en die tot onderhandschc verhuring van de woning boven bet telegraafkantoor, werden goedgekeurd. Betreffende de schietbaan is dus besloten met Z. E. den minister van oorlog in overleg te treden, om te welen of liet rijk ge negen zou zijn de op nieuwvolgens de gestelde voorwaardenvoor de baan gevorderde uitgave van ƒ3550 voor zijne rekening te nemen. De lieer van lleukeloui had bezwaar tegen dc door gedep. staten gestelde beperkende bepaling dat dc baan alleen mogt gebruikt worden door manschappen van bet leger of van de dienstdoende schutterij, die de voorbereidende oefeningen met vrucht hadden doorloopen. Op die wijze zouden schietverenigingen of scherpschutterscorpsen van het gebruik der baan versloken zijn. De voor zitter was van meening dat zonder de gestelde voorwaarde, de vergunning lot hel in gebruik stellen der schietbaan niet zou gegeven worden. Aan de orde was vervolgens de concept-verordening, houdende reglement op het beheer en bestuur der stedelijke gasfabriek. De heer Scheltema ver klaarde dat hij tegen die verordening zou stemmen, maar ook geen deel zou nemen aan de beraadslagingen daarover. Hij kon niet medewerken aan iets dat niet goed was en om een onzuiveren toestand te bestendigen. Door de gedane voorstellen begaf men zich op een nog tneer verkeerden weg. Ai'!. 5 der verordening gaf lot uitvoerige discussiën aanleiding. Daarbij werd voorgesteld te bepalen dat onder commissarissen zullen werkzaam zijn «en directeur op eene jaarwedde van ƒ3000 en een aandeel in dc winst der exploitatie-rekening, en een boekhouder op eene jaarwedde van ƒ1500. De heer Eigeman stelde voor het aandeel in de winst voor den directeur achter wege te laten. Op de hoogte waarop thans de fabriek stond was eene premie tot aanmoediging niet noodig. Liever zag hij voor het tractement eene ronde som, b. v. 3500 uitgetrokken of ƒ3000 met vrije woning, vuur en licht, daar er toch sprake van geweest was den directeur op de labriek eene woning te verschaffen. Het voorstel om het bedoelde aandeel in de winst te doen vervallenvond bij onderscheidene leden instemming. De heer de Fremery, commissaris der gasfabriek, had geen bezwaar tegen de verhooging van het tractement, maar wees er op dat wat betreft de woning op de fabriek, daaraan vooreerst nog geen uitvoering kon gegeven worden. De heerGoud- smit bestreed uitvoerig het uitkecren van een aandeel in de winst, vooral op grond dat de directeur een onzijdig persoon tusschen verkoopers en koopers van het gas moest zijn. Den directeur moest men geen prikkel ge ven om zijne inkomsten te verhoogen, vooral nu de straatverlichting er onder begrepen was. Ten slotte werd het voorstel in dier voege in stemming gebragt dat de directeur zal genieten 3500 zonder meer, het geen met algemeene stemmen werd aangenomen. Ten opzigle van het Irae- tement van den boekhouder werd door den heer Eigeman voorgesteld dit te brengen op ƒ1800, omdat hij, blijkens de verordening, niet alleen was boekhouder, maar ook kassier. De heer de Fremery was niet tegen verhoo ging, maar de heer dn Rieu en ook andere leden vonden het tractement voldoende, liet voorstel van den heer Eigeman werd verworpen met 16 tegen 5 stemmen, en een voorstel van den heer de Fremery, om het trac tement op ƒ1600 te bepalen, werd verworpen met 13 tegen 8 stemmen. Het oorspronkelijk voorstel, een tractement van ƒ1500, werd daarop goed gekeurd. Art. 6, bepalende dat de benoeming van den directeur en den boekhouder geschiedt door den gemeenteraad, uit een dubbeltal door com missarissen opgemaakten dat de overige beambten en werklieden door commissarissen worden aangesteld, gaf mede tot uitvoerige discussie aan leiding, ten gevolge van een voorstel van den heer Eigeman, om het aanstellen van beambten en werklieden op te dragen aan den directeur. Vele leden betuigden hunne ingenomenheid met dat voorstel, dat echter door den heer de Fremery werd bestreden. Commissarissen, meende de laatste, moesten vrij zijn op hun terrein en de bestaande regeling had nimmer moeijelijklicden opgeleverd. Anderen meenden echter dat men moest trachten moeijelijkheden te voorkomen en dat de directeur, de man die alles beheerde, ook de magt moest hebben om werklieden aan te stellen of te ontslaan. De heer de Fremery hield vol dat het voorstel te ingrijpend was. en het bevreemdde hem dal zijn mede-commissaris de lieer du Uien, niet aan zijne zijde stond. De heer Juta was mede van meening dat de aanstelling bij commissarissen moest blijven. Ten slotte werd een sub amendement van den lieer de Laat de Kauier, om de aan stelling enz. aan den directeur over te laten, behoudens nadere goedkeuring van commissarissenverworpen met 16 tegen 5 stemmen. Vervolgens werd in stemming gebragt een tweeledig voorstel van den heer Goudsmit: 1". de overige beambten worden door commissarissen, de werklieden door den directeur aangesteld; 2". schorsing of ontslag heeft plaats door hen die aangesteld hebben. N°. 1 werd aangenomen met 12 tegen 9 stemmen; tl". 2 met 15 legen 6 stemmen, lil de overige artikelen werden nog on derscheidene wijzigingen gebragt Bij art. 12 werd nog aangenomen dat door commissarissen jaarlijks drie maanden na het goedkeuren der re kening een beredeneerd verslag zal uitgebragt worden over bet afgeloo- pen dienstjaar, dat gedrukt zal worden. Een voorstel van de commissie van financiën om aan commissarissen dc verpligting op te leggen jaarlijks eene begrooling in te dienen, werd verworpen met 13 legen 8 stemmen. De geheele verordening werd goedgekeurd met 18 tegen 3 stemmen. Zij zal in werking treden met 1 Januarij 1877, maar van geen invloed zijn op de traclementen waarop de beambten enz. dit jaar werkzaam zijn geweest. Vervolgens werden goedgekeurd staten van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1876, en het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1876. Aan burg. en weth. werd ten slotte magli- ging verleend eenige voorwerpen uit het museum in de Lakenhal naar de tentoonstelling, in 1877 te Amsterdam te houden, te zenden. - Hel stoomschip Koning der Nederlanden is op 24 November te Ba tavia aangekomen. Dc Prins van Oranje is in den morgen van 29 Nov. van Southampton vertrokken.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1