BUITEiN LA IN IJSC1IK BEKIGT EN PER TELEGRAAF. drank als wel wraakneming de aanleiding geweest zijn van dit noodlottig geval, dat te meer sensatie maakt omdat de betrokken personen tot de fatsoenlijke burgerklasse behooren. 's GRAVENHAGE29 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan jhr. mr. J. M. H. de Grez, te 's Hertogenbosch, tot het dragen der versierselen van commandeur le kl. van St. Michaelhem door den koning van Beijeren geschonken. Door Z. M. is de benoeming van den heer H. W. C. Reyneke van Stuwe tot burgemeester der gemeente Sneek, op zijn verzoek, ingetrokken, en tot burgemeester dier gemeente benoemd de heer J. van Driesen, wet houder aldaar. -- Tot plaatsvervangend kantonregter te Enkhuizen is benoemd de beer I). A. Hamerster Dijkstranotaris aldaar. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rijks-ontvan ger der 2e afdeeling te Rotterdam aan den heer J. F. van Harrevelt. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: le Bodegraven de heer H. Coops, thans te Aardenburg, en te llazerswoude de heer W. Ilillebrandt, thans te Nieuwkoop. Z. M. heeft benoemd: bij het personeel der militaire administratie, tot intendant 2' kl.tevens waarnemend hoofd-intendanlden majoor J. C. C. den Beer Poorlugael. van den generalen staf, directeur der krijgsschool voor officiereneervol ontheven van de waarneming der lunctiën van hoofd-iutendant, den kolonel J. M. van der Star, van den generalen staf, en benoemd tot directeur der krijgsschool voor officieren, den majoor J. N. A. baron Tacts van Amerongenvan den generalen staf. De officier van gezondheid 2' kl. A. Dieiers, behoorende lot de rol van het wachtschip te Hellevoetsluiswordt op non-activiteit gesteld. De minister van binncnlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor vcrlecnen. - In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over de slaatsbegrooting voortgezet. De heer van der Hoeven heeft de regering uitvoerig tegen de ongegronde verwijtengisteren uitge- bragt, verdedigd. Na verschillende replieken heeft de regering zelve die grieven wederlegddie, volgens haar, meerendeels op misverstand berust ten. Het ontwerp betreffende de herziening der kieswet zal spoedig het departement verlaten. De onderwijswet zal worden ingediend vóór bet reces. Omtrent de uitvoering der agrarische wet heerscht bij de regering overeenstemming. De heer Kappeync van de Coppello heeft daarna aan de conscrvativen hunne stelselmatige oppositie tegenover liberale kabinetten verweten. Morgen voortzetting. De gemeenteraad heeft benoemd tot directeur der openbare reiniging alhier den heer J. Hoogwerf, hoofdopzigler van de gevangenissen en regts- gebouwen le Amsterdam. De crediel-aanvrage van ƒ5000 tot het bekostigen der voorloopigc werkzaamheden voor het riolenplan is bij acclamatie toege- staan. Het aan de orde gestelde voorstel van burg. en weth. tol het toe kennen eener geldelijke belooning van ƒ7500 aan den directeur der gasfa- briek voor zijn werkzaamheden bij den bouw der gasfabriek is ongewij zigd van de agenda afgevoerd. De behandeling van dit voorstel, vóór 14 dagen uitgesteld, omdat de raad praeadvies van burg. en weth. verlangde op een brief van den directeur, waarin het aankwam op de hoegrootheid der belooning en hij het voorgedragen cijfer (1 pCt. van het verwerkte ka pitaal) te laag acht, werd ook nu weder verdaagd. De heer van der Burgh toch deelde namens zijn afwezig medelid. dr. Evers, een rapport van een deskundige mede dat, naast een gunstig oordeel over de inrigling en den bouw der fabriek, ook de gebreken van het gebouw in het licht stelt. In het laatste vond de heer van der B'trgh aanleiding tot zijn voorstel om een onderzoek naar de gegrondheid van die bezwaren le doen instellen, ten einde den schuldige te ontdekken en inmiddels de voordrag! tot remuneratie aan te houden, waartoe na eenigc discussie werd besloten. K K if; E fj SS. LONDEN 28 November. Op den 8'" December zal alhier eene nationale conferentie gehouden worden over de Oostersche quaeslie. De hertog van Westminster en lord Russell zullen de voorzitters zijn der vergaderingen. De conferentie is bijeen geroepen om de middelen le beramen, ten einde de Christelijke gewesten van Turkije te onttrekken aan de regtslreeksche heerschappij der Turken. Daily iXews is van meening dat de stemmen, die in deze bijeenkomst zullen worden gehoord, zullen getuigen dat het beste deel van het Engclsche volk protesteert legen een staatkunde, welke de vruchtbaarste, beste provinciën van Oost-Europa weder in de handen der barbaren zou overleveren. Volgens berigten uit de Vereenigde Staten zjjn in Oregon drie repu- blikeinsche kiezers benoemd, van wie een wegens zijne betrekking onbenoembaar was. De gouverneur van genoemden slaat, een democraat, weigert dan ook den bedoelden persoon als kiezer te erkennen en wil in plaats daarvan den democratischen Candida,atdie hel hoogste aantal stem men verworven bad, het certificaat als zoodanig uitreiken. Geschiedt dit, dan zou de heer Tilden de ééne hem ontbrekende stem erlangen. Intus- schen zullen de republikeinen zich tot het hooggeregtshof van Oregon wen den om zijne tusschenkotust in dezen. EKAKHKU K. De Moniteur deelt mede dat er eene nieuwe oneenigheid in hel kabi net is ontstaan. De minister van binnenlandsche zaken heelt aan den heer Welche, prefect te Lyon, gelast, de bekende verordening van den voorma- ligen prefect Ducros op de burgerlijke begrafenissen in te trekken. De heer Welche is hierop onmiddellijk naar Parijs vertrokken, om zich krachtig te doen gelden en de gelijkstelling van de burgerlijke met de kerkelijke begra fenissen als gevaarlijk voor de rust en den vrede te Lyon voor te stellen. De zaak kwam nu in den ministerraad te berde en de meerderheid ver klaarde zich tegen den maatregeldien de heer de Marcère op zich had genomen. Bij de beraadslaging over de begrooting voor eeredienst in de kamer van afgevaardigden op Maandag 11. is met 343 tegen 121 stemmen aangenomen een voorstel van den heer Guichard, om een lijst op te maken van de con gregatiën, die in Frankrijk bestaan. Naar de meening van den voorsteller waren er 1400, onder de leiding van een geheim bestuur, die, zooals het lid Keiler had erkend, over 100 millioen beschikten. Hij vroeg of zij niet een gevaar waren voor den staat, voor de maatschappij, voor het familie- ven. De geestelijke zusters hielden er werkplaatsen op na en traden in concurrentie met de huismoeders, die in het onderhoud van haar gezin moesten helpen voorzien. De huismoeder toch had aanspraak op bescher ming. Een der tegenstanders vroeg of er ook een lijst zou opgemaakt wor den van de leden der internationale en van de vrijmetselaars. De beraadslagingen liepen verder over de verhooging, die de minister voor de kapelaans had aangevraagd. Aanvankelijk had hij eene verhooging van 1,200,000 fr. voorgesteld, doch dit cijfer had hij later met de helft vermin derd. De commissie wilde echter niet meer toestaan dan 200,000 fr., en wel onder uitdrukkelijk beding, dat niet de bisschoppen, maar de staat de verhooging aan de kapelaans zou uitkeeren op een mandaat van den maire, geviseerd door den onderprefect of prefect, waaruit blijkt, dal de kapelaan werkelijk in de bedoelde gemeente aanwezig is. Deze voorzorg achtte de commissie noodig, om zekerheid te hebben, dat de gelden niet aan hunne bestemming onttrokken werden, en ook omdat de ervaring geleerd had, dat de hooge geestelijkheid tegemoetkoming had aangevraagd en bekomen voor Active kapelaans. Een amendement van den heer I.efranc, om 400,000Ir, toe te staan, werd na discussie verworpen. De rede, door prins Napoleon in den senaat uitgesproken, levert aan de dagbladen veel stof tot beschouwingen. Zulk een heftig optreden tegen hel Vatieaan, zulk een requisitoir, zegt het Jour», des Déb., tegen de katho lieke kerk, doet denken dat de prins nevenbedoelingen heeft. Algemeen wil men er uit opmaken dat de prins zich voorstelt een rol te spelen. Naar men uit Rome meldt is de Engelsehman Roze, die nabij Palermo door roovers was opgeligt, na acht dagen te zijn opgehouden, door hen op vrije voeten gesteld. Het is niet zeker of Rose zijne vrijheid aan een be taald losgeld of aan eene tusschenkomst van derden heeft te danken. DliiTSCDlLA»!». De Kreusseilung meldt, dat de vraag, of het Duitschc rijk officieel aan de Parijsche wereldtentoonstelling van 1878 zal deelnemen, eerstdaags bij den bondsraad in behandeling zal komen. De Pruissische regering is tegen deelneming gestemd. In Oostenrijk is door de regering voorgesteld om 700,000 fl. voor de kosten der deelneming beschikbaar te stellen, maar onder de parlementsleden schijnt niet veel neiging le bestaan om dat voor st el goed te keuren. Ook in Zwitserland is men tegen deelneming aan de tentoonstelling. Te Breslau heeft een makelaar zich dezer dagen in het geheim ver wijderd met achterlating van onbetaalde en tevens valsehe wissels lot eea bedrag van ruim 300,000 th. Te Hildesheim in Hannover is Dingsdag II. een jagt gehouden op leett- winnen, die uit een reizende menagerie waren ontsnapt. Het was gelukkig zeer vroeg in den morgen en de jagt kon zonder veel hindernissen geschieden, door een compagnie soldatendie een leeuwin in een kelder opspoorden en met behulp van het dienstpersoneel der menagerie levend tcrugbragten en de andere doodschotendie in een tuin op een boom was geklommen. Een paard, aan den eigenaar der menagerie toebehoorende, werd dadelijk, nadat de leeuwinnen ontsnapt waren, door een barer gedood. Uil Weeuen wordt gemeld dat lord Salisbury Zondag namiddag met een extra-trein die stad heeft verlatenmet bestemming naar Florence, waar hij met zijn gezelschap en gevolg den nacht van Maandag op Dings dag vertoeven zon, om Dingsdag ochtend naar Rome te vertrekken. Aldaar zou Dij lot Donderdag ochtend blijven, om alsdan de reis naar IJriudisi voort te zetten, waar eene stoomboot der Oostenrijkschc Lloyds, de Auron, gereed ligt om het gezelschap naar Konslanlinopel te brengenwaar de aankomst Dingsdag 5 December a. s. verwacht wordt. Uit St. Petersburg meldt men dal de opperbevelhebber van het Russi sche zuiderleger, de grootvorst Nicolaas, op 28 Nov. zich naar helleger zou begeven, vergezeld van den grootvorst Michael Nicolajewitchde gene raals Rauch en Skobelieff, kolonel Tutolmin en 10 adjudanten. De grootvorst gaat eerst naar het klooster der Drieëenheid te Nieuw-Moskouten einde de heiligen aan te roepen. Voorts wordt gemeld, dat de Fransche militaire attaché bij de ambassade le St. Petersburg, kolonel Gaillard, den opperbe velhebber naar het leger vergezelt. VERSAILLES, 28 November. De kamer heeft liet amendement van dea heer Faye aangenomen strekkende om het cijfer, dal de commissie vraagt voor de kapelaans, met 100,000 fr. te verhoogen. LONDEN, 28 November. In eene vergadering van houders van Egypt'- sche fondsen ontvouwde de heer Goschen zijn ontwerp. Hij meent dat ie inkomsten van Egypte toereikend zouden zijn, indien zij goed beheerd wer- den. Het beheer van den verbannen Moufeltish was schandelijk. Spreker hoopte van zijn plan goeden uilslag, omdat het den waarborg verkregen had van Europesche controle en van Engeland's en Frankrijk's medewer king en invloed. De vergadering besloot eenstemmig en met geestdrift tot dankbetuiging aan de bh. Goschen en Joubert. en lot goedkeuring'1"1 het plan. LONDEN, 28 November. Aan Reuters office wordt uit Belgfado

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2