LMPSCIIE COURANT. 1870. .V. 283. DONDERDAG 30 NOVEMBER. BINNKiNLANDSCUK BKilïGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel iaars ƒ3.franco p. p, ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. i 3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p, 6 Cents De prijs der Advcrtenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 29 November Pe minister van koloniën heeft bekend gemaakt, dat voor de uitvoe ring der Bataviaschc havenwerken bcnoodigd is bet navolgend personeel: een werktuigkundige (maximum-tractement ƒ500 's maands). bestemd om dienst te doen bjj de steengroeven te Poeloe Merak. Hij moet tevens in slant zijn de dagelijksche herstellingen aan de tot steentransport te bezigen stoombooten te doen; twee werktuigkundigen (maximum-tractement ƒ350 's maands)om groo- tendeels op den wal werkzaam te zijn. Een hunner moet speciaal met het opstellen van ijzeren bruggen, de andere met het monteren, behandelen en herstellen van aannemerswerktuigen vertrouwd zijn; een eerste smidsbaas (maximum-tractement ƒ240 's maands); een tweede smidsbaas (maximum-tractement ƒ175 'smaands); een bankwerker (maximum-tractement ƒ175 's maands) een timmermansbaas (.maximum-tractement 240 'smaands), speciaal be kend met funderingen en bruggenbouw en gewend om zware lasten Ie verptaatsen twee wagenmakersbazen (maximum-tractement ƒ240 's maands)vooral voor spoorwegmaterieelook bekend met machinale houtbewerking; drie hoofdopzigters (maximum tractement ƒ400 's maands); een hiervan meer bijzonder met spoorwegbouw, de tweede met bruggenbouw en de derde met baggerwerk en havenbouw bekend; vijf opzigters (maximum-tractement ƒ240 'smaands); een hiervan spe ciaal bekend met funderingentwee met aardverplaatsiug en spoorweg bouw, één met zeebouw en baggerwerk, de vijfde is bestemd het vervoer en de lading van storlsteen te dirigeren en moet ecnige werktuigkundige kennis bezitten drie teekenaars (maximum-tractement 200 'smaands). waarvan één machine-teekenaar; twaall gezagvoerders (maximum-tractement 250 'smaands), voor de stoomklepvaartuigen. Zij moeten het diploma van machinist en van eersten slnurman bezitten; drie gezagvoerders (maximum-tractement 300 'smaands), voor de groote stoombaggervaarluigen; zjj moeten volkomen bekend zjjn met de behande ling van groote baggervaarluigen drie machinisten (maximum tractement ƒ300 's maands). voor de groote stoombaggervaarluigen vijftien stuurlieden (maximum-tractement ƒ120 's maands). voor de groote stoombaggervaartuigen en voor de stoomklcpvaarfnigeit een hoofdboekhouder en secretaris (maximum-tractement ƒ600 's maands1*; volledig bekend met boekhouding en administrat e, verder niet Engelsche en Nederlandsche correspondentie; een eerste boekhouder (maximum-tractement ƒ350 's maands), bekend met boekhouding en correspondentie een tweede boekhouder (maximum-tractement 240 's maands). be kend met de boekhouding bij groote aannemingen, spoorweg-exploitatie of dergelijkcn twee eerste klerken (maximum-tractement ƒ150 'smaands), Engelsch schrijvende. liet personeel wordt tijdelijk in dienst genomen. Aan de uitzending naar Indië zijn vrije overlogt en eene tegemoetkoming voor uitruslingkosten ten bedrage van drie maanden tractement verbondendoch geen pensioenen noeh bttilenlandsclie verloven. Met uitzondering van het personeel voor de stoomschepenhetwelk aangesteld wordt naarmate deze gereed komen, zal bet overige personeel in den aanvang des volgenden jaars (vermoedelijk in bet begin der maand Maart) naar Indië moeten vertrekken. Sollicitanten tiaar bovenstaande betrekkingen (voor zoover zij zich tot dusver nog niet bebben aangemeld) hebben zich met hunne aanvragenbij adres op gezegeld papier, te wenden tot hel ministerie van koloniën. Blijkens de bij de regering ontvangen officiële bcrigten uit Zwitserland betreffende den stand der veeziekten daar te lande, loopende lol 16 Novem- ber jl.was in het kanton Luzern een nieuw geval van besmet lelijke long- dekte voorgekomen op eenen stal van 7 runderen, die als gewoonlijk alle afgemaakt waren. In den vrij gunstigen stand van het mond- en klaanw- zeer was sedert het begin dezer maand geene verandering gekomen. Vol gens de officiële berigten uit Oostenrijk heerscht de veepest voortdurend, schoon niet in lievige mate, in de Bukowina en Gallicië, daarentegen wa ren Hongarije, Croalië en Slavonië, alsmede de militaire grenslanden, vrjj van die ziekte. Den lsl"> December aanst. zal het 25 jaar geleden zjjn sedert de rijks telegraaf hier te lande werd ingevoerd, lil welke male die tak van open bare dienst is vooruitgegaan, kan o. a. blijken uit de volgende cjjfers, die voorkomen in een opstel van den heer A. C. Hissink, in Eigen Haard: In 1855 lelde de dienst 74 ambtenaren (zonder de bestellers) en 33 toestellen in 1875 690 ambtenaren en 379 toestellen. Te Amsterdam waren op 1 Jan. 1855 werkzaam 23 ambtenaren en 4 bestellers en waren 7 toestellen in gebruik; op 1 Jan. 1875 waren die cijfers gestegen tol 232 ambtenaren, 58 bestellers en 83 toestellen. In 1854 werden daar ter stede behandeld 79934 telegrammenin 1875 1,345,553. In hel oorlogsjaar 1870 was het getal 2,165 246, waarvan alleen van 11 tot 22 Juli} 134,892 stuks of ge middeld 12263 per dag. Een gerucht ter Amsterdamsche beurze verspreid omtrent ongeregeld heden die zouden zijn voorgevallen aan boord van de stoomboot Prinses Amalia, werd door de directie tegengesproken, doch blijkt toch niet ge heel ongegrond te zijn geweest. In de berigten van sommige passagiers werd de zaak echter zeer overdreven. Ziehier wat schijnt voorgevallen te zijn: Terwijl men te Port-Saïd lag, waren de manschappen beneden in hun verblijf geconsigneerd, omdat de majoor bevreesd was voor desertie Doch die maatregel beviel hun niet. Eenigen spraken toen af om het schip in brand te steken en in massa te deserteren. Eerst trachtten zjj door de luiken aan dek te komen, maar de onderofficieren stonden er op wacht om hun dit te beletten, en wilden te dien einde de trappen optrekken. Doch daarop begon een algemeen tumult. De belhamels sloegen de lantaarns stuk, wierpen met de stukken en alles wat zij maar grjjpen en vangen konden naar hoven. Toen werd het scheepsvolk gewapend, en begon er een degelijke vechtpartij met de sabel. Eerst nadat er een paar revolver schoten gevallen en zeven der oproerlingen huilen gevecht gesteld waren, werd men hen meester. De zeven gekwetste müilcrs zijn er niet malsch afgekomen; sabelhouwen op het hoofd, en een twee ribben stuk. Ten 12 ure konden alle passagiers zich gerust naar bed begeven, 's Nachts even wel werden zij weder door geroep: "te wapen", gewekt. Alles vloog, zoo veel mogelijk gewapend, naar boven. Maar gelukkig, ditmaal was het een loos alarm. Een onderofficier, door het gebeurde in slaap vervolgd, was uit zijn kooi gevallen, en had dien wapenkreet geuit. Het volk op wacht had daarop alarm gemaakt. Een onderofficierin de eerste opschudding door een matroos voor een oproermaker aangezienontving van hem een sabel slag, die echter geen kwetsuur veroorzaakte; althans de bedoelde onder officier deed 's morgens zijn dienst reeds weder. Een onderzoek is inge steld, ten gevolge waarvan een vijftal dadelijk in de boeijen werd gesloten. De schuldigen zijn Fransehen en Belgen. Menschenlevens zijn niet te be treuren. Vermelding evenwel verdient, dat eene der passagiers 2" kl.ten gevolge van den schrik, ontijdig bevallen is. {AC.) Door mcj. J. M. Hclmich, onlangs te Zwolle overleden, is aan de r. k. armen aldaar vermaakt een legaat, groot ƒ4000. Te Deventer ontstond Maandag avond brand in een huisje »n de Wal- straat, dat wordt bewoond door een landbouwer; een brand, die dadelijk zoo snel toenamdat de vlammen reeds het dak uitsloegen vóór dat de brandweer nog kon aanwezig zijn. Zij slaagde er echter in den brand tot de woning te beperken. De kinderen, die alleen te huis waren, zijn gered. Ook het vee, twee koeijen en een gedeelte van den inboedel is behouden. Te Geffen, in Noordbrabant, is Zondag avond een landbouwer door een boerenknecht aangevallen, die hem met een mes verscheiden wonden loebragl. De verwonde is builen gevaar. De dader is aangehouden en naar 's Bosch gebragt. Men meldt uit Roermond: Door de justitie zijn twee personen in hechtenis genomen, waarvan de eene gehuwd is en vader, die verdacht ge houden worden Zondag avond tegen 11 uur een hunner kennissen, met wien zij zatnen in een bierhuis eenigen tijd hadden doorgebragtIe hebben opgewacht en hem voor de deur van de ouderlijke woning verschillende steken en sneden te hebben tocgebragl. De toestand van den gewonde is zeer ernstig. Naar men verzekert moet niet zoozeer opgewondenheid door

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1