BUITEN LAiNDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. De luitt. ter zee 2e kl. W. G. van Nes en C. J. de Jong worden ge plaatst aan boord van hel artillerie-instructie-schip hel Loo. Door den minister van koloniën is de heer dr. J. J. Kerbert gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te wor den benoemd tot arts voor de krankzinnigenverpleging daar te lande. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij de aangevangen algemeene beraadslaging over de staatsbegrooting. is de politieke locstand besproken door de hh. de Casembrool, Wintgens, Haffmans, Heydenrijck en Schimmelpenninck van der Oije. Nagenoeg allen achtten den toestand, dat deze conservative regering liberaal regeert, onhoudbaar en waren van meening dat de verklaring van den minister van koloniën omtrent de con versie van het grondbezit in Indië alsnog eenc groolere verzwakking van het kabinet was. De lieer Heydenrijck heeft pertinent gevraagd: deelt het kabinet de preferentie van den minister van koloniën voor individueel bezit? De heer van Wasscnaer Catwijck zal vooralsnog niet tegen de begroo- tmg zijn. In de appellen van drie vonnissen der Lcidsche regtbankjl. Dingsdag door het geregtshof te dezer stede behandeld, werd heden uitspraak gedaan, liet hof bevestigde het vonnis ten aanzien van 11. R.. waarbij hij wegens misbruik van vertrouwen is veroordeeld; maar vernietigde de vonnissen be treflende J. A. C.en J. J. C., vervolgd ter zake van moedwillige mishan deling. J. A. C. werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken en J. J. C. met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld in eene geld boete van ƒ8. IS X ti E ij A X i£S. LONDEN 27 November. Kapitein Nares, de bevelhebber der jongste Engelsche Noordpool-expe- ditie, is door de koningin in den adelstand verheven. Uit Argos meldt men aan de Times, dat dr. Schliemann, die daar tegenwoordig in den omtrek aan het graven is, in de zoogenaamde graven van Alreus, Agamemnon en Cassandra allerlei kostbaarheden heeft ontdekt, ook jttweelen. Hij vond o. a. twee scepters met kristallen knoppen, onder scheiden zilveren en bronzen voorwerpenbenevens een aantal menschen- beenderen. Volgens berigt uit Washington heeft, op het verzoek van den gouver neur van Zuid-Carolina om troepenversterkingde president Grant den minister van oorlog bevolen den gouverneur legen elke poging tol rustver storing te ondersteunen. Dientengevolge heeft de minister aan den kom- inandant der federale troepen in Zuid-Carolina de noodige bevelen gezonden. F Si A X U l& 3*2 Si. De beraadslagingen over de begrooting van eeredienst in de kamer van afgevaardigden zijn Zaturdag zeer kalm geweest. Het amendement van den heer Boysset, strekkende om de verschillende hoofdstukken te schrappen, kon niet regtstreeks in stemming worden gehragt, doch de voorzitter gaf te kennen, dat zij, die zich daarmede vereenigden, niets anders te doen hadden dan tegen het eerste hoofdstuk der begrooling te stemmen: 445 leden verklaarden er zich voor en 62 legen. Onder hen, die de begrooting verdedigden, was de heer Bardoux van het linker-centrum. Wij verlan gen, zeide hij, niet de scheiding van kerk en slaat, maar alleen de nale ving van het concordaat en de organieke bepalingen, met andere woorden: eene reactie tegen de poging om eene zekere politiek door te drijven met hulp van de godsdienst. De heer Pascal-Dupral daarentegen verklaarde zich wel degelijk voorstander der scheiding van kerk en slaat, maar achtte die niet ter loops bij amendement, alleen langs geleidelijken weg verkrijgbaar. In het algemeen werd de hegrooting verdedigd door den minister Diifaure. die opmerkte, dat de volkomen scheiding van staat en godsdienst, zooals de voorstellers van het bovenbedoelde amendement verlangdenslechts een maal, namelijk door de Commune, was gedecreteerd, lie geestelijkheid, zeide de minister, bewees den lande groote diensten door de wetten der zedelijkheid te prediken, kinderen te onderwijzen, stervenden Ie zegenen enz. Bovendien bestond er, in hel concordaat, een verdrag tusschrn de kerk en den staat. Tegenover de beweringen omtrent aanmatigingen van hel clericalisme stelde hij het getuigenis der door hem geraadpleegde pro cureurs-generaal, volgens wie de bisschoppen het concordaat naauvvgezet naleelden. Tegen den minister voerde de heer Boysset aan, dal deze sc- z weg en had van de hoofdzaak: het beginsel van gewetensvrijheid. De kerk is de verklaarde vijandin geworden van de hedendaagschc maatschappij en van de republiek. Ontkend kon het niet worden, dat de wetten met voe len werden getreden. Tal van klaglen waren bij de overheid ingekomen over pastoors, die optraden als staalkundige kampioenen. De regering be riep zich op het concordaat, maar moest dit dan eenwig 'slands wet blij ven? Bovendien de minister, die anders zoo trouw waakt voor de wetten, voor de strengste zelfs, waarom zorgde hij niet dat de bepalingen van het concordaat nagekomen werden? Waarom voerde hij de wet niet uit tegen de Jezuïlen, wier orde in Frankrijk verboden is? Zelfs het kon. geregts- hof te Parijs verklaarde in 1826, dal die wetten nog altoos van kracht waren. Spreker had echter vertrouwen in de toekomst; de vrijheid zou, ondanks de banden waarin men haar knellen wilde, vroeg of laat zegevieren. Er hebben zich ongeveer 500 officieren aangemeld voor het examen, om toegelaten te worden op de nieuwe hooge krijgskundige school. Slechts 80 zijn geslaagd. De examinatoren waren zeer streng. Onder de troepen van "het Parijsche garnizoen heerscht de typhus met groote hevigheid. De groote kazerne Prince Eugènc op den boulevard du Temple is ontruimd en werkelijk heelt de verandering van lucht de ziekte tot slaan gebragt. De maarschalk-president heeft het militaire hospitaal bezocht. Vermoedens van schuld aan den moord van de onlangs in een riool aan stukken gevonden vrouw zijn thans gerezen legen zekeren Billoir, die vroeger geregeld eiken avond met een vrouw, geheel overeenkomende met het signalement van de versiagene, in een koffijhuis kwam, totdat beiden, na een hevigen twist, eenigen tijd geleden, spoorloos waren verdwenen. DUlTICilLANO. Van de zijde der socialisten is geklaagd over de handelwijze der leden van den rijksdag, tot hunne partij behoorende; de bedoelde leden namelijk wonen de zittingen meerendeels niet of zeer weinig bij. Het socialistische blad Vorwarts geeft daarvan de volgende opheldering: Dewijl de socialistische afgevaardigden tot heden geen regtslreekschen invloed op de wetgeving kunnen uitoefenen moeten zij zich op zijdelingsche wijze daarvoor scha- deloos stellen. Hoe nuttig het ook moge zijn, dat een rond woord tot het volk worde geuit van de tribune, opdat het geen volk van slaven, maar van vrije mannen zijtoch heeft het gesproken woordregtstreeks tot hel volk gerigt, veel meer invloed, dan wanneer het tot datzelfde volk komt als rede, in het parlement gevoerd. Om die reden bezoeken de socialistische afgevaardigden de volksvergaderingen in alle oorden van Duitschland. Eu de vrijkaarten voor het spoorwegverkeer stellen hen in staat, dit plan gemakkelijk ten uitvoer te leggen. Daarom is het hun te doen en daarom maken zij er gebruik van. Volgens de Foss. Zeit. werkt de wet op de handelsmerken zeer on voldoende en zal de rijksregering weldra genoopt worden deze wet op nieuw in behaudeling te nemen. Het doel, dat bij de zamenstelling en de uitvaar diging der wet werd beoogd, was: den eerlijken arbeid te beschermen tegen bedriegelijke praktijken. Ten gevolge van de onvoldoende wijze, waarop de wet is gesteld, wordt juist het tegenovergestelde bereikt van de bedoe ling waarmede deze wet werd uitgevaardigd. Zonder eenigen schroom worden slecht bewerkte goederen aan de markt gebragt en gedekt door handelsmerken van fabrikanten, die gewoon zijn slechts goed fabrikaat» den handel te brengen. Herhaaldelijk zijn reglsgedingcn over dergelijk misbruik gevoerd en steeds zijn deze geëindigd met de zege van dengenen,dit bedrieglijkerwijze de handelsmerken van andere fabrikanten had gebezigd. De gorilla in den zoologischen tuin te Berlijn, die een scorbnlische ziekte had, is hersteld. Het Wcissbier, dat hij vroeger dronk, staat ha nu tegen; van tijd tot tijd gebruikt hij een glas Beijersch. Hij eet cei (linken burgerpot en heeft een goeden eetlust. WEENËN, 27 November. Betreffende den stand der Oostersche qttaeslit verneemt men het volgende: Ten opzigte van de bijzondere hervormingen voor de drie opgestane provinciën zijn de kabinetten het eens; het verschil tusschen Petersburg en Londen betreft meer den uiterlijken vorm dan dt zaak zehe. Terwijl Engeland het wil doen voorkomen als bleef het Parijsche verdrag ongeschonden, hoewel men toch met de feitelijke schending van art. 9 evenzeer genoegen neemt als destijds met de zaak van den Libanon, wil Rusland in de evenluële protocollen bij het sluiten der conferentie juist scherper in den vorm dan in het wezen de opheffing van het verdrag ge constateerd zien, dewijl men dat in Rusland als eene soort van voldoening en rehabilitatie voor den uitslag van den Krim-oorlog beschouwt. Evenzoo bestaat er tusschen de Engelsche en de Russische opvatting betreffende Je quaestie der garantie geen wezenlijk verschil; slechts de vraag betreffende de wijze van opvatting der garantie zou een "Casus belli" kunnen worden Rusland wil oogenblikkelijke bezetting, terwijl Engeland daarvan niets uil weten en de Porie nog minder. De uitgelekte en reeds gedane voorslelleo tot bemiddeling betreffen eensdeels de verdaging der bezetting totdat liet mogt blijken dat Turkije zelf de magt en het gezag niet heeft de overeen gekomen hervormingen in het leven te roepen, anderdeels de vraag welkt mogendheid bezetting zou bewerkstelligen. Binnen de grenzen dezer voor stellen tot bemiddeling zou misschien een punt te vinden zijn, waarop En geland zou kunnen verklaren ook met eene evenluële bezetting in It stemmen. De tweede Oostenrijksche afgevaardigde voor de conferentie, de consul- generaal te Bucharest, Galice, is lieden naar Konstantinopel vertrokken, Edhem-pacha vertrok gisteren. PARIJS. 27 November. Bij de voortgezette beraadslaging over liet bud get van eeredienst brengt Dufaure de gevraagde vermeerdering van 1,200.000fr. voor de kapelaans op de helft. De commissie voor hel budget houdt lid cijfer van 200,000 fr. vast. Lefranc stelt voor het op 400,000 fr. te bren gen. welk amendement verworpen wordt. Dufaure handhaaft het door Je regering voorgestelde cijfer. Morgen voortzetting der discussie. BELGRADO, 27 November. De chef van het leger aan den Morava heeft aan Tschernajefif getelegrapheeid, dat hij bij den Czaar op audiëntie is ge weest. De Czaar heeft gezegd, dat hij zeer rekende op de Russische divisie in Servië: zeg dat de Russische officieren die blijven, niets verliezen, tos" dat zij integendeel voorregten zullen hebben. Tschernajefl deelde deze bi- rigten mede aan Megeninoff, chef der Russische troepen in Servië. Dn grootvorst Nieolaas telegrapheerde aan Tschernajefl naar Ivichenefl te komen. Hij zal waarschijnlijk Donderdag vertrekken. RAGUSA. 27 November. Mussics, aanvoerder der opstandelingen, is onder geleide hier aangekomenen zal te Klagenfurt geïnterneerd worden. Twee Turkschc stoomschepen hebben van de regering vergunning gekre gen de havens van Kiek en Ragnsa binnen te loopen, om toezigt te houden over het nakomen van de vastgestelde bepalingen. Van wegc de militaire magt zijn commissarissen benoemd. WEENEN, 27 November. In de vergadering van de drie grondwet* gezinde fracliën van bet huis van afgevaardigden verklaarde de minister'® financiën, de Pretis, dat over de baukstatulcii nog vooraf met de natiën» bank onderhandeld moest worden, doch dat wat betreft den tekst der schikkingsvoorstellen de regering reeds bepaald gebonden was; de regering was in alle geval bereid de gevolgen van de voorstellen Ie dragen. Nadat verscheidene sprekers de oprigting van een dualistische bank sterk had»11

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2