LEIDSCHE COURANT. 1870. K°. 282. WOENSDAG 29 NOVEMBER. STADS-BERICHT EN. büninelni,arsDscnbklugte De Courant verschijnt dagelijks. Zonen Feestdagen uitgezonderd. Me prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Mandelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz fel Gemeenteraad. 197198 der Handelingen van KENNISGEVING; BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis, dat de brug aan de llaarlemmertrekvaart over de Slnagslootop Dinsdag, Woensdag en Donderdag, 5, 6 en 7 December aanstaande, wegens herstelling, voor de passage van rijtuigen, afgesloten zal zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien bel adres van Carlo Gennare en Francesco Defp Del Sasso schoorsteenvegers, wonende alhier, om vergunning lot het oprichten van Me bergplaats van roet, in een pakhuis in de Lange Paradijssteeg n°. 38, P,altepoort n°. 1; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publick dat genoemd verzoek, met de bijlagenop de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 12d"1 December aanst., 's voormiddags te e//ruren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. u. BRANDELER, Burgemeester. Leioen, 28 November 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 28 November. Door den minister van binncnlandscbe zaken is aan W. D. Carssens, Ie.Leimuidenmet intrekking van vroegere beschikkingen, tot wederop leving, vergunning verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee lusschen Amsterdam, Leiden, Boskoop, Gouda, llmierdam, Haarlem. - In eene boeijende improvisatie van ruim een uur, behandelde dr. H. C. Rogge gisteren avond in de bijeenkomst der Volksvoorlezingen de zg. Oos- lersclie quaestie. Een talrijk publiek getuigde van de belangstelling, die men loont, wanneer een spreker als dr. Rogge wordt aangekondigd. En «latde velen, die opgekomen waren zich niet teleurgesteld gevoelden, bewees ile schier ademlooze stilte, die gedurende de voordragt lieerscbte. Duidelijk, Haar en helder was dan ook de wijze, waarop de spreker zijn gehoor wist Ie verplaatsen, zoowel in de toestanden van bel dezer dagen zooveel be sproken Turksche rijk als in die van de daaraan cijnsbare staten, Servië, Bulgarije en Montenegro. Een blik in de toekomst, die niet beider was, eindigde deze welsprekende improvisatie, welke, zooals de voorzitter liet later uitdrukte, niet alleen voor liet volk, maar ook voor de commissie in vele opzigten nuttig en leerzaam was geweest. Nadat de voorzitter had medegedeeld dat den volgenden Zondag de zg. wandeltenioonslellingen in de verschillende musea en den hortus weer zouden hervat worden, bragt de lieer Giezen Jr. een drietal dichtstukken van dr. Laurillard ten geboore, die, zoowel om haren inhoud als i e w ijze, waarop zij werden voorgedragen, niet weinig den lachlust der aanwezigen opwekten. - Volgens hel Vod. zijn ook eenige ingezetenen van Rijnsburg de dupe geworden van de bekende valsche Engelsche wissels. Na op ontvangen wissels bloemkool te hebben afgeleverd, blijft de betaling achterwege; men uoemt zelfs bij een hel bedrag van ƒ450. - Uit 'sHage meldt men aan de Arnh. C.: Gelijk men weet zijn in de modelzaal van het ministerie van marine een aantal zaken, afkomstig van de hut, door Heemskerk en Barendsz op Nova-Zcmbla opgerigl. Door tus senkomst van den luitenant ter zee Koolemans Beyneu, die de laatste Engelsche expeditie naar de Noordpool medemaakte, zijn onlangs bij het dep. van marine op nieuw eenige zaken uit genoemde hut ontvangen. De keer Koolemans Beynen ontmoette namelijk een Engelschman, die voorne mens was naar Nova-Zembla te gaan, en spoorde dezen aan, om te trach ten de hut op te zoeken, hetwelk hem gelukte, waarna bij de gevonden voorwerpen aan den beer Koolemans Beynen afstond. Onder de gevonden voorwerpen is een kritidhoorn, waarin zich een papier bevond, dat een kort verhaal bevatte van den togt naar Nova-Zcmbla, onderteekend door Heems kerk én Barendsz. Hoewel het papier zeer is beschadigd, zoo is het schrift toch grootendeels te lezen, Te Amsterdam is Zondag 11. in hechtenis genomen eene hoeden maakster, welke in een modewinkel, op den Nieuwendijk, op heelerdaad van diefstal was betrapt. Naar het naastbijgelegene policie-burean overge- bragt, werd aldaar nog eene rol zjjden lint tusschen hare klecderen op de borst verborgen gevonden, en eene onmiddellijk daarna in hare woning in gestelde huiszoeking heeft tot de inbeslagneming geleid van eene aanzien lijke hoeveelheid linten, bloemen, zijde en fluweel, door haar in verschil lende winkels ontvreemd. Door den gemeenteraad van Arnhem is besloten het maken eener wa terleiding ondershands bij contract op te dragen aan den ingenieur B. Sal- bachvan Dresden. De Duilsche ingenieur Flöthe zal de leiding der werk zaamheden op zich nemen. Zaturdag avond brak een hevige brand Hit in een boerenwoning onder Windesheimbewoond door B. Bomhof en nog twee andere huisgezinnen. Binnen korten tijd was het geheele huis veranderd in een puinhoop. Met groote krachtsinspanning is het gelukt den hooiberg en de belendende boe renplaats te behouden. Een zieke daghuurdersvronw, die men in 't eerst had laten liggen, werd, toen het dak reeds instortte, nog bijijjds door een moedigen man uit de brandende woning gedragen. Naar men verneemt moet de brand zijn ontstaan op den zolder, waar zich de bewoner met een brandende petroleumlamp bevond, bezig zijnde de turven te schikkenwelke hij dien dag had ontvangen. Het huis was tegen brandschade verzekerd; de inboedels der verschillende bewoners niet. Dezer dagen hebben vier vervoerders van wagens met stroo eigenmag- tig den sluitboom over den spoorweg tusschen Heiligerlee en Eexta (ge meente Scheemda) geopend. Zjj reden over den spoorweg, terwijl een trein reeds in de nabijheid was. Er bad al zeer weinig moeten geschieden, of een schromelijk ongeluk zou hebben plaats gehad. Tegen de bedoelde per sonen is eene vervolging ingesteld. Uit Breda meldt men aan het Hbl.: Zaturdag nacht had ten huize van notaris B. tusschen deze stad en den weg naar het Liesbosch, onder Drinsenhage, een stoute inbraak en poging tot diefstal plaats. Omstreeks 11 uur werd de zuster van den notaris, eene oude dame, plotseling op haar bed aangegrepen door een man, die, na sleutels en geld geëischl te heb ben, op baar antwoord, dat zij deze niet bezat, met een prop haar mond stopte en hare handen boeide. Na dat verrigt Ie Lebben, hoorde h(j echter gerucht: de dochter des lmizes had namelijk geritsel gehoord, en het raam opgeschoven. Daarop is de dief even geheimzinnig vertrokken, als hij ge komen was. De otide dame kan geene inlichtingen verstrekken; alleen zegt zij, dat hij een doek om het hoofd droeg en zijn spraak het Belgisch dia lect verried. Vrijdag morgen, verneemt de Köln. Zeit. van ooggetuigen, kwam een goederentrein uit Nederland aan het station te Elten aan, met een in brand staanden wagen. Die wagen was met katoen geladen. Door hem onmid dellijk af le haken werd belet, dat het vuur aan de andere wagens zich mededeelde. De lading is zoo goed als geheel verloren; ook de wagen be kwam vrij veel schade. Berigtcn uit Paramaribo melden dat op 27 October de eerste Surinaam- sche tentoonstelling van landbouw en nijverheid aldaar op plegtige wjjze door den gouverneur is geopend. Ofschoon voor de eerste maal, hebben de inzendingen genoegzaam het bewijs gegeven, dat Suriname ook de glib berige baan van vooruitgang, waarop elk beschaafd land en in de laatste jaren de| naburige kolonie Demerary, aangespoord door de magtige drijfveer van bedrijfskapitaal zoo in hare onmiddellijke omgeving als van het moe derlandmet reuzenschreden vooruitgaat, wenscht in te treden. Moge deze tentoonstelling, zegt een schrijven in de Surin. Cour., door allen regt be grepen worden en men steeds blijven streven het doel te bereiken om Suriname meer en meer bekend te doen worden en in de rij der beschaafde landen eene plaats te doen innemen. 's GRA VENHAGE28 November. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der iandmagt in Nederl. Indië is benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. de heer dr. M. Albricht, practisch geneesheer te Buda-Pesth, en bij het personeel van de geneeskun dige dienst der Iandmagt in Wcst-lndië, en wel bij het garnizoen op Cu racao, is benoemd lot apotheker 3C kl. de heer dr. C. T. Epp.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1