LKIBMCHE COURANT. 1876. MAANDAG 27 NOVEMBER, STADS-BERICIÏTEN, BINNENLANDSCHE BEIUGTElN, m°. 280. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar, ƒ3.-, franco p. p. ƒ3.50, rnt het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad 3.35, franco p.p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 s/aars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 14 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. bij deze Courant wordt verzonden b/adz. 193—196 der Handelingen van den Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 30sten November e. k. LEIDEN, 25 November. Bij de lieden gehouden verkiezing van vijf leden voor de kamer van koophandel en fabrieken zijn de aftredende ledende hh. P. I. de Fremcry, A. C. Leembruggen, mr. P. du Rieu, ,1 I. van Wensen en B. F. Krantz op nieuw als zoodanig gekozen. Er waren 29 stembriefjes ingeleverd. Het getal kiesgeregtigden bedraagt 204. Donderdag avond aanst. zal, blijkens hierachter voorkomende aankon diging, het Zweedsch zangers-quartetdat ons land bezoekt, zich ook hier ter stede doen hooren. In den loop dezer week gaf dit gezelschap in de hoofdstad een concert en hel mogt aldaar een ongewoon succès verwerven zoowel floor ae eennetd in de uitvoeringen en irci suidahvuiiu uci vvuiuiagl als door de zuiverheid der stemmen. Een mannen-quartet van dezen stem pel behoort, schreef men van daar, niet tot de alledaagsche verschijningen. Bij de nadering van het St. Nicolaas-feest hebben onderscheidene boek handelaren, naar gewoonte, zich beijverd étalages in te rigten, waardoor liunne bezoekers in de gelegenheid worden gesteld liet geheel te overzien en hun eene keuze gemakkelijk wordt gemaakt. Onder de waarlijk fraaije étalages, die thans weder zijn gereed gemaakt, verdient niet het minst de aandacht die van den heer B. Blankenberg, firma Couvée en C°. Door de uitgebreidheid daaraan gegeven is zij een bezoek ten volle waardig. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 57 lot 79 volwassen personen en 15 tot 23 kinderen. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragtdat, te beginnen met 1°. December aanst., gelegenheid zal bestaan tot het overmaken van geldsommen, het bedrag van ƒ175 of van 300 fr. uiet te boven gaande, door middel van postwissels, tusschen Nederland, ter eene, en Frankrijk en Algerie, ter andere zijde. Het regt, van den afzender hier te lande, van elke afzonderlijke geldverzending naar Frank rijk en Algerie te heffenbedraagt 15 cents voor elke 10 gulden of voor elk gedeelte van 10 gulden. Naar het Vad. verneemt, zou generaal Wiggers van Kerchem, opper bevelhebber der expeditie tegen Alchin, binnenkort in dat kommandement koor den generaal Diemont worden vervangen. Hel stoomschip Celebes, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 24 Nov. van Aden vertrokken; het stoomschip Drenthe is op i8 Nov. van Batavia vertrokken. Het prov. kerkbestuur van Friesland heeft tot de evangeliebediening in de Ned. herv. kerk toegelaten de hh. W. H. Dekking en P. H. Wiersma. Te Dordrecht had eergisteren in tegenwoordigheid van burg. en weth. weder eene proef plaats met Liermtr's poudrette-bereiding. Burg. en eenige leden van den gemeenteraad van Rotterdam en Leiden woonden, daartoe uitgenoodigdde proef bij. De bewerking werd door de hh. Liernur en de Bruyn Kops tot in de kleinste bijzonderheden verklaard. Ten slotte werden er in aller tegenwoordigheid monsters genomen en verzegeldzoowel van de verkregen poudrette als van het faecaalwater dat algevoerd wordt. Die monsters zijn bestemd voor een scheikundig onderzoekwaarvan de uitslag publiek gemaakt zal worden. De poudrette-bereiding wordt thans voorloo- pig gestaakt, omdat de inrigting voor een grootere hoeveelheid faecaliën is bestemd, dan thans wordt verkregen, zoodat, om met voordeel te werken, het buizennet zal moeten uitgebreid worden. De hh. W. A. Fischer O.Nieuwendijk te Amsterdam, hebben een wijze van adverteren bedacht, welke vele personen aan gevaar, om bedro gen te worden, blootstelt. Zij geven bons van zestig cent uit, waarvan er één in betaling genomen wordt, zoo men bij hen kleedingstukken ter waarde van 20 koopt. Deze bons bootsen op de bedriegelrjkste wjjze bankbilletten van zestig gulden na. Wanneer zij half opgevouwen worden, is er bijna geen onderscheid te zien tusschen deze valsche en echte bank billetten. De heer Fischer heeft echter verklaard dat bedoelde bankbilletten niet door hem zijn verspreid. Door wijlen den heer mr. R. M. Putman Cramer, onlangs te Arnhem overleden, is aan het proleslantsch bestedelingenhuis aldaar de som van ƒ5000 gelegateerd. Het noodige waarborg-kapitaal van ƒ10000, ter bestrijding der ver moedelijke onkosten voor de in 1877 te Leeuwarden te houden historische tentoonstelling van Frieslandis nagenoeg gevonden. Van Stadskanaal meldt men dat een der rijksveldwachters aldaar bjj gelegenheid eener openbare verkooping in zulk een staat van dronkenschap heeft verkeerd, dat hij niet meer wist wat hij deed en zelfs een algemeen geacht ambtenaar feitelijk mishandeld heeft. De stukken van zijn equipe- ment zijn later door derden langs den publieken weg gevonden. Te Tegelenin Limburghad Maandag 11. een hevig gevecht plaats tusschen eenige werklieden. Toen een hunner zijn tegenstander een mes steek wilde toebrengenkwam een derde tusschenbeiden en gaf den aanval ler met een spade een slag op het hoofd, waardoor de schedel gespleten werd; de spade drong diep in de hersenen. De dader begaf zich vrijwillig n—°Te Heerlen, in Limburg, is een ongehuwd. "«"«neron o-nnomPll onder verdenking van kindermoord. 's GRAVENHAGE 25 November. Door Z. M. is in de orde van den Nederlandsche Leeuw bevorderd tot kommandeur de heer H. Duddenhausenwerkelijk geheim opper-regerings- raad te Berlijn, thans ridder, en benoemd tot ridder de heer E. Buresch, geheim opperbouwraad in het groothertogdom Oldenburg. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer dr. J. F. T. Huyve- naar, te Brussel, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Karei III, hem door den koning van Spanje geschonken, aan den heer mr. J. Wertheim, te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder 3' kl. der Kroonorde, hem door den Duitschen keizer, koning van Pruis- sengeschonken. Aan den heer mr. F. G. A. Reitz is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van adjunct-commies bij het dep. van financien. De ministers van buitenlandsche zaken, financien en binnenlandsche zaken zijn gisteren ten 4 ure naar Groningen vertrokkenten einde tegen woordig te zijn bij de feestelijke inwijding van den spoorweg Nieuweschans- Ihrhove. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij de behandeling van het wets-ontwerp tot regeling van het Nederl. muntwezen, in de zitting van de tweede kamer op gisteren, is art. 23, waarbij voorgesteld werd dat zoowel comptabele ambtenaren als alle andere personen, die vreemde nikkel, bronzen of koperen munt in betaling geven of nemen, gestrait zullen worden met eene geldboete van minstens 3 en hoogstens ƒ100, terwijl de geldboete tot 500 kan worden verhoogd, indien de schuldige binnen de laatste twee jaren wegens deze overtreding is veroordeeld, in zoo verre gewijzigd, dat alleen strafbaar is gesteld het in betaling geven van vreemde nikkel, bronzen en koperen munt, met het kennelijk doel om zich te bevoordeelen. De arrond.-reglbank heeft heden ochtend haar vonnis gewezen in de zaak van den heer d. B.beklaagd van een valsche aanklagt van opligting te hebben gedaan met het doel om te belasteren. Bij dat vonnis heeft de reglbank beslist, dat uit het proces-verbaal door den hoofdcommissaris van politie opgemaakt, niet blijkt, dat door d. B. de aangifte van opligting is gedaan en door hem het kaartje is overgelegdmaar weldat dit door den schoenmaker B. is geschied; terwijl d. B. slechts een lijdelijke rol heelt ver vuld en slechts inlichtingen heeft verstrekt omtrent den persoon van v. H. Hoewel echter de hoofdcommissaris nader, als getuige geboord, eene eenig- zins andere verklaring heeft afgelegdmoest echter volgens de reglbank aan het proces-verbaal worden vastgehouden en daaruit kon het bewijs niet geput worden dat d. R. als aanklager moet worden beschouwd. Daar der- Zie verder het Bijvoegsel

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1