BUITEJNLA1NDSCHE BERIGTEN. De voornaamste vermeerderingen zijn voor verbetering der voeding in te gaan met 1 Januarij e. k. door verstrekking van eene andere soort van brood en vermeerdering van dierlijk voedsel 150.000.00; voor het langer onder de wapenen houden der militie ƒ298.110.00, welke vermeerdering moet dienen om den voor de dienst der militie bestemden tijd te verlengen met 2% maand bij het reg. grenadiers en jagers, de regimenten infanterie en het bataillon mineurs en sappeurs en met 6 maanden bij de regimenten vesting-artillerie; subsidie aan het fonds voor weduwen en weezen van vrij willig dienende militairen beneden den rang van officier ƒ2000; voor eene pupillenschool ƒ30,000.00; voor materieel der artillerie (buitengewoon) ƒ3,392,170.00; voor kazernering (buitengewoon) ƒ447,000 00. 'sGRAVENHAGE, 23 November. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer J. C. Enschedé, burge meester der gemeente Velzen, benoemd tot officier van de orde der Eikenkroon. Door den minister van financiën is bepaald dat de navolgende ambte naren bij de administratie der posterijen hunne funclien zullen uitoefenen als volgt, te weten: de commiesen 1kl. N. J. A. C. Swelleiigrebelten postkantore te 'sGravenhage; G. 51. llennequinte Amsterdam; de commie sen 2e kl. J. Hoef hamer, te Amsterdam; 1. M. 1. Bast, te Hoorn; W. F. G. I,. Koppenten spoorweg-postkantore n". 2; jhr. A. tl. I. Bowier, te Dordrecht; G. Koppen, te Zwolle; de commiesen 3e kl. P. M. Caland, te Dordrecht; F. T. Booth, te Nijmegen; G. de Wit, te Dordrecht; H. C de Marree, te Rotterdam; E. J. K. van Lidlh de Jeudc, Ie Amsterdam; de commiesen 4e kl. F. P. 11. van der Schrieck, te 's Gravenhage; J. A. van de Velde, te Rotterdam; P. Duitgeniiis. te Amsterdam; B. L. van Tienen, te Amersfoort; F. G. van der Ramhorst de Brouwer, te Leeuwarden; de sur numerairs II. llouwink, te Meppel; G. W. van Rossnin, te Delft; W. I. P. Kroef, te Gorinchem; J. G. van Naula Lemke, te Amsterdam; E. T. J. P. Neomagus, te Breda; B. J. R. Rasch, te Harderwijk; R. G. Graadt van Rog gente Haarlem; 51, Zandee, voorloopig te Goes; J. Woltersom voorloopig te Assen; 11. Tjebbesvoorloopig te Oldenzaal. Door den minister van koloniën is A. Gideonse, gepasportcerd boots man van de kon. Nederl. marine, gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot tweeden stuur man bij de gouvernements-marine daar te lande. In dc zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over de muntwetten afgeloopen na uitvoerige discussiën, waarbij de minister van financiën verklaarde dat deze voordraglen alleen uitstel ten doel hadden. Zijne overtuiging, omtrent de rigting die later moet worden ingeslagenwas niet veranderd. Op art. I van het ontwerp Nederlandsch muntwezen is aangenomen met 34 tegen 25 stemmen een amendement van den heer Schimmelpenninck. om het gouden vijlguldenstuk Ie doen vervallen. 5Iorgen voortzetting. M S E h A K B. LONDEN, 22 November. De Cape Argus meldt hel volgende: '/President Burgers heeft het inzamelen van dc oorlogsbelas!ing opgedragen aan kapitein von Scblickman, die daarvoor een salaris geniet van 1 per dag en 5 pCl. van liet ingeza melde bedrag. Deze stap zal, naar men verwacht, president Burgers meer onpopulair maken, dan al wat hij tot dusver deed. Te Pretoria heelt dan ook de politieke vereeniging zich verklaard legen de herkiezing van Burgers als president, op grond dat hij het land misleid heeft ten opzigle derspoor- weglecning, en dat zijne financiële politiek den staat ten gronde rigt. Het gerucht loopt, dat president Brand, van den Vrijstaat, uitgenoodigd zal worden de beide republieken onder zijn presidentschap te vcreenigen. Te Leydenburg en elders nabij Secocoeni's land is eene petitie opgesteld om president Burgers te verzoeken den bewoners bescherming te verleenen. Bij gebreke daarvan verklaren de onderteekenaars zich lot de Brilsche regering te zullen wenden. De marine heeft weder een vaartuig verloren. De kanonneerboot Lapwing is bij Cheefoo in een storm verongelukt. De bemanning werd gered. F la A Ni 5i S.S K. Bij de beraadslagingen in de kamer van afgevaardigden over de begroo ting, gaf die voor hel Legioen van Eer aanleiding om op nieuw te spreken over de weigering der militaire eerbewijzen aan ridders, die burgerlijk ter aarde worden besteld. De heer Floquet bragl iu herinnering wat te dien opzigle in den laatstcn tijd was voorgevallen en betoogde dat men zich. ter verdediging daarvan, niet op een militair reglement kon beroepen, want dan gaf men daaraan eene uitbreiding, die de ontwerper niet had bedoeld, liet gouvernement der morele orde had de godsdienstige harlslogten op nieuw gevoed, liet keurde het besluit van den prefect Ducros goedvolgens hetwelk de burgerlijke begrafenissen in den vroegen ochtendstond, als wan neer het straatvuil wordt weggeruimd, moesten plaats hebben. Ilij gunde aan zekere bladen de treurige eer dergelijke verordeningen te verdedigen, liet waren er bladen naar. Maar dc overheid moest verdraagzaam zijn en de huichelarij niet aankweeken. De beraadslaging over die quaestie werd verdaagd, omdat de minister van oorlog niet tegenwoordig was. De begroolings-commissie der kamer had eene som van 200,000 Ir. toegestaan ter verhooging van hel inkomen der behoeftige geestelijken ten platten lande. De regering had 1.200,000 fr. uitgetrokken en de commissie had tot dusver den geheelen post willen schrappen, van welken maatregel eene ernstige botsing tusschen dc meerderheid der kamer en de regering gevreesd werd. Thans is de commissie van haar eerste besluit teruggeko men en heeft zij voor het minst in beginsel erkend dat er iels voor de bedoelde geestelijken behoort gedaan te worden. Intusschen wil zij de be doelde som niet als onderstand, maar als eene toelage tot liet door den staat verstrekte Iractement beschouwd hebben, opdat niet de bisschoppen met de uitkeering van hel geld zouden worden belast. De senaats-commissie belast met het onderzoek der door de kamer aangenomen wel-Gatineau, staking der vervolgingen ter zake van de Com mune, heeft geadviseerd die wel te verwerpen, op grond dat het eene ver momde amnestie zou zijn. De minister Waddingion heeft den heer du Sommerard, commissaris- generaal voor de internationale tentoonstellingen, gelast aan de stad Phila delphia twee Sèvres-vazen te doen toekomen, door de Fransche regering aan die stad ten geschenke aangeboden als herinnering aan de tentoonstel ling van 1876. Verschillende bladen, sprekende over den tegenzin van Duilschland om deel te nemen aan de tentoonstelling in 1878, verzekeren dat Duilschland alsdan op eene edele gastvrijheid zal kunnen rekenen. De Figaro protesteert ten sterkste tegen hel vermoeden, dat den Duitschers een slechte ontvangst bereid is. "Er zal een tijd komen, zegt dit blad verder, dat Frankrijken Duilschland wederom op het slagveld tegenover elkander zullen staan. Door de iradiliën der rassen, de geschiedenis, de economie, de geographie van beide landen is dit onvermijdelijk geworden. Met diep leedwezen denkt men aan dien lijd. Maar waarom zou men intusschen, zoo niet als vrien den met elkander leven dan toch als buren, die elkander noodig hebben. Dc tijd doet veel vergetenZal een eeuwige haat tusschen Frankrijk en Duitschland beslaan, om de wijze, waarop de Duitschers den oorlog hebben gevoerd? Helaas! elke oorlog is op zich zelf verschrikkelijk en diep ellendig. De Beijeren mogen Bazeilles, de Pruissen Saint-Cloud hebben ver brand, men herinnere zich wat de Franschen bijkans twee eeuwen geleden te 51annheim en te Heidelberg hebben gedaan hetgeen een schaduw werpt op den roem van Lodewijk XIV. De geschiedenis der beschaafdste, der menschlievendste volkeren is vol van misdrijvenzoogenaamd uit redenen van staal bedreven. In den oorlog ontwaakt het wilde dier in den menscli. 51aar juist daarom is het voor Franschen en Duitschers noodig om in de pauzen der tragedie te vergeten of althans te doen of men vergeet. Frank rijk zal aan de overwinnaars van 1871. op industrieel gebied en het gebied van den handel, een ontvangst bereiden in overeenstemming met Frankrjjks tradiliën van hoffelijkheid en met zijn belangen." Het mag wel eene zeld zaamheid genoemd worden, dat een Fransch blad zulk een toon aanslaat. Naar men zegt is hét aan zekeren 5Iênier te Bordeaux gelukt een luchtballon met roer te vervaardigen, waardoor de ballon na de opstijging in een bepaalde rigting gestuurd kan worden. De nieuwe porseleinfabriek (met museum) te Sèvres is in werking. Het nieuwe gebouw, door den architect Laudin gemaakt, beslaat een opper vlakte van 42000 vierk. meter, waarvan 10000 door al de 17 gebouwen worden ingenomen. De inrigting kost reeds 5.881,000 fr.; als alles geheel volgens de plannen af zal zijn, kost de fabriek 6 a 7 millioen. De waarde van het aanwezige porselein in het museum gaat die som, naar de schat ting van deskundigen, verre te boven. Uit Rome meldt men dat het testament van kardinaal Antonelli thans is geopend. Ilij vermaakt aan zijn beide neven 22% millioen lire, ongere kend de voorwerpen van waarde en kostbare verzamelingenwelke lij gedurende zijn leven heeft bijeengebragt. DllITiCIILAN». Uil Warschau meldt men aan de Pol. Corr.: De nacht van 14 op 15 Nov. zal in onze stad onvergetelijk blijven. In den avond van den 141" namelijk kwam het keizerlijk bevel tot mobilisatie der troepen aan; onmid dellijk werd daarvan aan alle officieren kennis gegeven. In den nacht ver nam de bevolking wat er te doen was. Evenals in het jaar 1863, onmid dellijk vóór den opstand onzaliger nagedachtenis, werden de verlofgangers in den nacht uit hunne woningen gehaald en den dag daarop naar het zniderlcger gezonden. In denzclfdcn nacht werden deze maatregelen in alle steden van het Weichsel-gouvernement genomen. Naar men uit St. Petersburg meldt wordt de heer Mat'inovitz, van Belgrado derwaarts gezonden als vertrouwde van prins Slilanook als zoo danig Behandeld. Het doel zijner zending is, naar men zegt, om de ver houding tusschen Belgrado en Petersburg te verbeteren, en de verdere oor logvoering van Servië, voor het geval dat de conferentie niet tot den vrede mogt leiden, van zekere bepalingen afhankelijk te maken. OOST-I NT DIE. BATAVIA, 21 October. De sloomer Merapi, die den 20stvan Tjilatjap te Batavia aankwam, is op zijne reis aan een groot gevaar ontsnapt. Ten 12 uur van Tjilatjap vertrokken en vrij hevigen wind en hooge zee hebbende, ondervond het schip niets bijzonders, tot dat 's avonds ten 8 uur 15 minuten de kapitein Beekhuis van de brug geroepen werd door den kreet van brand in het voorschip. In onbegrijpelijk korten tijd was de rook en hitte tusscliendeks in hel voorschip zoodanigdat niemand zich daar begeven kon. Dc gezag voerder gaf aan de;; l"1 stuurman hevel alle booten gereed te maken, om onmiddellijk gestreken te w orden voorzien van zeilwater en leeftogt M daarna met zijn mannen weder naar het voorschip te komen om te helpen blusschen. Daar had men inmiddels een paar deelen van het bovendek open gehakt en door die opening zoowel als door de patrijspoorten de slangen van de brandspuit, die aan boord vvas en binnen een paar minuten water gaf, binnen gebragt. Alle man hielpen aan het aandragen van water, en omstreeks 10 uur, dus twee uur ruim na het eerste alarm, was uien hen brand meester. Toen eerst kwamen de passagiers van het achterschip hen kapitein kennis geven van een ongeluk, dal daar gebeurd was, terwijl het schip aan de vlammen betwist werd. De militaire opziener van de genie, J. II. 51ce, die zich aan boorh he-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2