LEIDSCHE CRURA ST. is:Ö. K°< 378. VRIJDAG 24 NOVEMBER. BINNENLAiNDSCHE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Üe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 23 November Zaturdag aanst. zal de verkiezing plaats hebben van vijf leden voor de kamer van koophandel en fabrieken, ter vervulling der plaatsen open vallende door de periodieke aftreding van de hh. P. 1. de Fremcry, A. 0. Leembruggen, mr. P. du Rieu, J. 1. van Wensen en B. F. Kranlz. De inlevering der stembriefjes moet geschieden tusschen 12 en 2 ure. De Staatscourant bevat het verslag omtrent het examen voor de 2St luitenants der artillerie en genie, gedetacheerd aan de appiicaiieschool, en bel eindexamen van de kadetten van het 2de studiejaar aan de kon. mili taire akademie, opgemaakt door de commissie benoemd bij kon. besluit van 22 Mei 1876. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. Wat betreft deonteigening van percelen voor den spoorweg Leiden- Woerden. verneemt het N. v. d. D., dat reeds bij minnelijke schikking volgens de waarderingen der schatters ruim 30 hectaren zijn aangekocht, of circa 1/3 gedeelte der te onteigene gronden, en dal met de verdere des noods geregtelijke onteigeningen spoedig voortgang kan gemaakt worden. liet stoomschip Prins Hendrik is op 16 November van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken. De stoomschepen Madura en ('onrad, op weg naar Nieuwe Diep. zijn Gibraltar gepasseerd. De Hampton, op weg naar Botterdamis op 16 November van Malta vertrokken. Van wege het dep. van oorlog is een onderzoek ingesteld omtrent de mogelijkheid en wenschelijkheid cener verplaatsing der kon militaire aka demie van Breda naar Utrecht. De minister van oorlog is voornemens te Amersfoort eene kazerne en eene infirmerie en ée'ue kazerne voor een garnizoen binnen de liniën of te Bergen op Zoom te doen bouwen en deze zóó te doen inriglen, dat zij hunnen dienen als types voor verder te bouwen kazernes. Blijkens eene nadere toelichting door den minister van oorlog zullen lot de pupillenschool, die de minister wenscht op te rigten, worden toege laten knapen van gehuwde militairen tot 15-jarigen leeftijd. Aan hunne militaire, zedelijke en maatschappelijke vorming zal met de meeste zorg ge werkt moeten worden, terwijl de geldelijke bijdrage, die daartoe ten be hoeve van andere kinderen dan die van militairen, jaarlijks, hetzij door ouders, hetzij langs philanlhropischen weg, verleend zal moeten worden, zeer gering zal belmoren te zijn. De pupillen zullen de school verlaten op ló a 16-jarigen leeftijd en dan in dienst treden, hetzij als volontair bij liet inslruclie-bataillon te Kampen, of bij de instructie-compagnie te Schoon Iioicii, hetzij als jongeling bij ecu der regimenten cavalerie of bij het balaillon mineurs en sappeurs, hetzij als tamboer, hoornblazer of élève-niu- zikanl bi) een der regimenten infanterie of artillerie. Directeuren der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijver heid hebben dezer dagen een adres ingediend bij Z. M den koning, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd, dat van regeringswege het natuurwetei.- «happclijk onderzoek van Nederlandseh-Indie worde uitgebreid. Directeuren verzoeken dal het Z. M. moge behagen, 1" ecnige Neder- laudiche jongelieden, die voldoende blijken hebben gegeven van bekwaamheid tu de vakken van mineralogie, bctanie en zoölogie, aan te stellen als rijks- liatuuronderzoekers in Ned.-ludië, en hun als zoodanig en billijk honorarium te verleenen; 2" omtrent de bijzondere onderwerpen van het onderzoek de voorlichting in te roepen van de hceren hoofdingenieur, chet van het mijn wezen, den directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg en den inspec teur honorair der cultuur, den heer Teysmann; 3* eene rijks-instelling voor zoölogie op Java te vestigen en aan den directeur daarvan de leiding der onderzoekingen in dit vak op te dragen; 4° de aspiranten naar de betrek king van rijks-natuuronderzoekers gelegenheid te geven vóór hunne plaat- zing in Ncd -Indië een of ntecr kruisloglen van de marine-schepen te ver gezellen. De handelssoeietcit te Utrecht heeft zich bij adres gewend tol den minister van financiën en tol de tweede kamer, met het verzoek, om voor (n naar dezelfde gemeente of binnen een beperkten kring, een port in te toeren van 2% ceut, in plaats van 5 cent voor gewone brieven. Van de visehsloep de Onbestendigheid zijn op de hoogte van Kalwjjk aan Zee door een stortzee zeven mannen over boord geslagen. Het is slechts gelukt vier hunner te redden; de overige drie, nalatende twee vrou wen en twaalf kinderen, zijn verdronken. Tc Rotterdam werd eergisteren avond aan het Oostmolenwerf eene vrouw door twee mannen overvallenwaarbij de een haar bij de keel greep, terwijl de undere haar de porlemonnaie uit den zak haalde. Op de nadering van andere personen gingen de beide mannen op de vlugt, de porlemonnaie op de straal achterlatende, waaruit eenig geld bleek ont vreemd te zijn. Te Haarlemmermeer, nabjj Halfweg, is Dingsdag nacht een houten huis, bewoond door J. Verheijen, afgebrand De inboedel is gered. De brand schrijft men aan kwaadwilligheid toe. Door de arrond.-regtbank te Amsterdam is de voormalige bediende op een der ontvangers-kantoren aldaar, aangeklaagd van misbruik van vertrou wen, veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf gedurende 6 maanden en lot betaling van 10 geldboeten elk van 12.50. Volgens het in het Pal. v. Just, voorkomend verslag van de behandeling dezer zaakzullen de belastingschuldigen, wier gelden de gewezen bediende ontvreemdde, ver- pligt zijn het betaalde nog eens te storten. Te Zalt-Bommel viel Maandag II. de pakhuiszoldcr van een turfhande laar in; alleen de vrij slechte muren bleven staan. Drie lurfdragers waren op den zolder, maar zij zijn met den schrik vrijgekomen. Uit Zwolle meldt men dat een landbouwerszoon getracht heeft een meisje, met hetwelk hjj te vergeefs getracht had verkeering aan te knoo- pen, met een pistool dood te schieten, hetgeen hem echter mislukte, liy is bij de komst der policie op de vlugt gegaan en heelt zich kort daurop verdronken. De regering heeft dezer dagen geantwoord op sommige voorloopige ver slagen betrekkelijk de staatsbegrooting voor 1877. Ten opzigte van de wet op de middelen zegt de regering in hare beant woording dat hare plannen omtrent het belastingwezen dezelfde zijn, die sedert 1874 meermalen aan de kamer zijn medegedeeld, namelijk trapsge wijze verbetering, waardoor meer juiste verhouding tusschen de verschil lende soorten van belasting kan worden verkregen, meer vrijheid van be weging voor den handel en daardoor meer zekerheid van inkomst, ten slotte meer opbrengst. De afschaffing van de vuur-, ton- en bakengelden was een eerste stap in die rigling; de reeds sedert November 1875 aanhangige wijzi ging van het tarief der regten van in- en uitvoer heeft hetzelfde doel; de ingetrokken voordraaf tot belasting van den tabak zou gelegenheid gegeven hebben den vleesch-accjjns aanstonds en weldra ook den zecp-accijns in te trekken. Thans zijn of worden nieuwe voorstellen lot verbetering van be lastingwetten in orde gebragt. Eene nieuwe zegelwet bereikt dezer dagen de tweede kamer; eene herziening der wet op de personele belasting is in levverking; de herziening der patentwet is bereids ver gevorderd en de minister vleit zich dat beiden in den loop van deze zitting aan het onder zoek d' r vertegenwoordiging zullen kunnen onderworpen worden. De minis ter ontkent dat de raming der middelen te hoog zou zijn opgevoerd. Hij kan niet toegeven dat hij bij die raming op den onguusligen invloed van een noodlottige» keer in den loop der Europesche aangelegenheden had be lmoren te rekenen. Hij zou dit zelfs niet staatkundig achten. Het voor nemen blijft beslaan om ter zijner tjjd over te gaan tot eene herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. Wat de vraag van de afschaffing van den accijns op de suiker betreft, herinnert de minis ter dat zoowel de gezamclijke suikerfabrikanten als al de suikerraffinadettrs zich in het voorjaar van 1876 tot de regering hebben gewend met het ver zoek dal niet zou worden overgegaan tot afschaffing van den accijns, tenzjj van andere staten, bepaaldelijk Frankrijk, waarborgen waren verkregen tot afschaffing van elke nitvoerpremie. Eene herziening der registratiewellen wordt thans voorbereid en zal gelegenheid aanbieden verschillende verbete ringen in deze belisting aan te brengen. - Bij de memorie van antwoord omtrent hoofdstuk VIII, dal door den tegenwoordige» minister van oorlog wordt overgenomen is eene uitvoerige nota van wijzigingen en aanvullingen gevoegd. Het eindcijfer van dit hoofd stuk w ordt daardoor ƒ26,020,451.00, zijnde 5,366,751 00 meer dan in het ontwerp der begrooting was uitgetrokken.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1