LEIDSCHE COURANT» 277. DONDERDAG 23 NOVEMBER De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Dandelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de espeditiekosten. Afzonderlijke nomuier» der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. BUNNEiNLANDSCllE BEIUOTEN. LEIDEN, 22 November gisteren avond trad in de vergadering der llollandscbe maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen als spreker op onze bekende letter kundige dr. Jan ten Brink, van 'sGravenhage, die, niettegenstaande eene zware verkoudheid, zijn gegeven woord gestand deed en eene uitstekende lezing hield over het Epos en de kenmerken daarvan. Achtereenvolgens gewaagde de spreker van Homerus' Ilias, van de Carolingische lioncevale en van Victor Hugo's Slag van Waterloo, zooals die voorkomt in den beken den roman «Les misérables", als de uitingen der oudheid, der middeleeuwen en des nieuweren tijds op episch gebied. Een voor dezen kleineren kring talrijk gehoor volgde den heer ten Brink met blijkbare belangstelling in de wendingen eener rede, die zeer zeker in deze maatschappij te huis be koorde en herhaaldelijk met bewijzen van tevredenheid werd begroet. - Zondag II. overleed in den ouderdom van 79 jaren de bibliotheeksbe- amlite G. Noest. Hij had in 1870 den gedenkdag van zijne 50-jarige werk zaamheid aan de bibliotheek der hoogeschool mogen vieren. Vele bezoekers dier inrigling zullen zich den weiwillenden man herinneren. Hij was lot weinige dagen voor zijn dood nog werkzaam zoover zjjne krachten het toe lieten en verdient ten volle den lof van altijd ijverig en trouw zijne plig- It'ii vervuld te hebben. - Z. li. II. prins Alexander is benoemd lot vice-president van de com missie voor de njjverheids!entooustellingin het volgende jaar te Amsterdam te houden. - Naar men verneemt is het wets-ontwerp lot regeling van het lager onderwijs weinige dagen geleden door den raad van state aan de regering teruggezonden. - Naar men verneemt zal het ramtorenschip Koning der \ederlanden iii liet begin van het volgend jaar in dienst worden gesteld en na een |iweftogt in de Noordzee gemaakt te hebbende reis naar Qost-Indië aanvaarden. - De plegtige opening van de spoorwcglijn Schans-lhrhove zal op Zatur- flag aanst. plaats hebben. De feesttrein zal 's morgens ten 8 u. 25 m. van Groningen naar Leer vertrekken, waar aan de autoriteiten, die aan den logt deelnemeneen déjeuner zal worden aangebodenongeveer 3 uur zal men te Groningen terugkceren met de Pruissische autoriteitendie met de leien van de prov. stalen en van den gemeenteraad en met de overige auto riteiten ten 4 ure zullen deelnemen aan een diner in het concerthuis. Er zullen ook volksvermakelijkbeden plaats hebben. - Zekere Pieter Misset, die eenige jaren geleden de wed. Heemskerk, te Haarlem, den hals heeft afgesneden en dientengevolge tol gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft, na slechts korten tijd op vrije voeten te zijn, eene poging tol moord op zijne huisvrouw gedaan. De vrouw wist zich echter door de vlugt te redden, waarna de woesteling zich zeiven door ophanging van het leven heeft beroofd. - Te Amsterdam werd eergisteren avond op de brug, tusschcn Harten- ui Reestraten, een jongeling van 25 jaren, wonende in de Engelschesteeg, plotseling door een persoon aangevallen en met een mes ernstig onder den «gterarm gekwetst. Terwijl de gewonde bij een apotheker de eerste ge neeskundige hulp verkreeg, koos de dader het hazenpad. Hij liep de Ree straat door en sprong aan de Prinsengracht te water; maar het duurde niet hng of hij was weer op het drooge. Het policie-bureau op de Noorder- markt opende spoedig zijne deuren voor den misdadiger. De gewonde werd por raderbaar naar het gasthuis vervoerd. De dader is een slepersknecht ntim 30 jaren oud. Hij had den getroflene nooit te voreu gezien en weet Reen rekenschap te geven van zijne woede tegen den ongelukkige, wiens toestand lieden namiddag redelijk was. Uy ontkent niet, maar bekent ook biet, want hij verklaart eigenlijk niet te weten, niet te bcscflen wat hij keft gedaan of waarom hij hel heeft gedaan. Van zjjn sprong in het water zegt hij zich niets te herinneren. De verklaringen omirenl den toestandwaarin de man verkeerde, of hij al dan niet dronken was, loo- Pon uileen. (Ilbl j Voor hel gcregtshof te Leeuwarden zal op 14 Dec. aanst. tc regt staan M Paulusma, oud 27 jaren, wonende Ie Suamecr, beschuldigd van moed willige» doodslag. Ter gelegenheid der kermis tc Berguui verliet Paulusma in den nacht van 18 September jl. met twee andere personen de herberg van van der Veen te Rergum, met het voornemen naar huis te gaan. Te genover de herberg van van der Werl ontmoetten zij een ander gezelschap van vijf personenvan welke één aan den besch. voorstelde nog even tc zamen die herberg binnen tc gaan, in welk voorstel Paulusma toestemde, terwijl Berghuis, die zich bij het andere gezelschap bevond, zeide. dat het tijd was om naar huis te gaan. Dit gal aanleiding tot een woordenwisseling en ook spoedig tol het w isselen van klappen. Berghuis was de eerste die sloeg, en nadat hij een paar klappen terug ontvangen had, greep hij Pau lusma hij de borst en wierp hem over den weg. Beschuldigde sprong weer overeind, en toen plaatste een der aanwezigen zich lusschen de partijen, waarop Paulusma is teruggeloopen in de rigting van Bergumerdam. Berg huis liep liern na. doch naauweljjks op eenige schreden van de herberg van van der Werf bij besch. gekomen zijnde, beeft hij uitgeroepen; "Ate, Ate, haal den dokter!" Op dien uitroep begaven de overigen zich mede naar die plaats. Zij zagen Paulusma vlugien, en Berghuis, nadat hij nog eenige stappen, leunende op anderen, geloopen had, zakte inéén, slechts een paar zuchten slakende. Toen er een geneesheer kwamwas hij reeds overleden. Besch. bekende met Berghuis te hebben getwist, waarna hij uit vrees voor diens overmagt is gevlugt, en toen deze hem daarop achterna ging, weet besch. wel, dat hij met zijn knipmes herhaaldelijk naar Berghuis heeft ge stoken en gesneden, doch hij ontkent, het doel gehad te heblien hem te dooden. Toen hij vernam, dal hij Berghuis gedood had, gevoelde lijj daar over zeer veel leed. Te Onderdendam werd dezer dagen een persoondie zich in beschon ken toestand in eene herberg bevond, de deur uitgeworpen, waarbij hjj zich de bedreiging liet ontvallen, dal dit grapje den herbergier duur zou te staan komen. Kort daarop gaat een ander persoon de deur uit en naau weljjks buiten zijnde, wordt hij aangevallen en met een mes zwaar ge wond. Een tvve.de, die ter hulp was toegeschoten, werd almede met mes- sneden overladendoch verkeert in niet zoo gevaarljjken toestand als de eerste. Tc Oudenbosch is Maandag 11. in een suikerfabriek een jongeling met de hand in een rad geraaktmet het ongelukkig gevolg dat binnen weinige oogcublikken de arm hem geheel als van het ligcliaam was afgescheurd. Na enkele uren van hevig lijden is hij bezweken. Volgens de Midd. C. is le Vlissingen weder een Duitsch vaartuig ge passeerd, geladen met afval van aniline-kleursloflen, ten einde die vergif tige zelfstandigheden in zee uit le werpen. 'sGRAVENHAGE, 22 November. Z. M. de koning-groothertog heelt lot grootofïicicr in de orde der Ei kenkroon henoemd den heer E. H. baron Rengers van Warmenhtiyzendie d'zer dagen zijn 30 jarig lidmaatschap van het collegie van gedep. stalen dezer provincie herdacht. Door den minister van financiën is bepaald dat de commies 4C kl. bij de posierijen H. J. C. Jansen zijne functie zal uitoefenen ten poslkantore te Leiden. De tweede kamer heeft heden een aanvang gemaakt met de beraad slaging over de wets ontwerpen betreffende de regeling van het muntwezen. De hh. de Bruyn Kops en Mees hebben zich voorstanders verklaard van den enkelen gouden slandaard en zouden niet dan noode met het ontwerp méé gaan, de laatste mits daaraan een tijdelijk karakter werd toegekend. De heer Gratama heeft behoud van den tegenwoordigen toestand verdedigd. Morgen voortzetting. Daarna heeft de kamer haar tweemaandelijkschc afdeelingen zamengesteld. De heer Jonckbloet heeft verlof gevraagd en verkregen om den minister van financiën te interpelleren over de kantooruren van den rijksontvanger te Winschoten, waarvan de regeling bezwarend is voor den handel. De minister heelt zich bereid verklaard morgen tc antwoorden. Btn KrsLAi\OSCHE BEIIIGTE1N. Ëldtl ELAN1>. LONDEN 21 November. Aan de Times worden eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent den orkaandie op 31 October jl. aan de oostkust van Bengalen heeft gewoed.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1