BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. ïSurgcvItjffc Sfaub. Te beginnen met 23 November aanst. zullen de gewone wekelijksche au- dientien van den minister van oorlog op Donderdag des namiddags ten een uur plaats hebben. De tweede kamer der staten-generaal heeft heden hare werkzaamheden hervat. De discussie over de muntwetten is bepaald Woensdag ten één uur. In de teregtzilling van de arrond.-reglbank werd Zaturdag de behan deling voortgezet der zaak van den heer d. B.vervolgd wegens eene val- sche aanklagt van opligting te hebben gedaan. Hel O. M., waargenomen door den subst.-officier van justitie mr. van der Kamp, was hel eerst aan het woord tot het nemen van zijn requisitoir tot toelichting, waarvan hij de opmerking deed voorafgaan dat deze de treurigste van alle zaken was, die hij tot 1111 toe in behandeling heeft gehad. Men zag hier voor zich als beklaagde een man van die klasse der maatschappij, die men slechts hoogst zelden de plaats voor de teregtgestelden ziet innemen, wien men verstande lijke ontwikkeling niet kan ontzeggen, maar die zich niet ontzien heeft een valsche aanklagt in te dienen jegens iemand, die dientengevolge vier weken lang in de gevangenis heeft doorgebragt. Dat was volgens Z. E A. een treurig feit, te meer nog daar de onschuld van den verdachte later hel der te voorschijn trad, daar uit de instructie het ongehoorde feit van de valschheid der aanklagt volgde. En ziet, hij die een kuil voor een ander groef valt er zelf in. Na deze voorafspraak bepaalde de officier zich tot het releveren van de verschillende gebleken feilen en de verklaringen der ge tuigen. Al de omstandigheden met elkander in verband beschouwende, kwam hij tot de conclusie dat onomstoolelijk het bewijs vaststaat dat d. B. ile bedoelde woorden heeft geschreven en achtte hij het eene onmogelijk heid de kracht van het bewijs te verzwakken. Ten slotte requireerde hij schuldigverklaring van d. B. en veroordecling tot eene celstraf van minstens 15 dagen en hoogstens een half jaar benevens eene boete van ƒ50 lot ƒ1500, met ontzegging zijner burgerschapsreglcn voor den tijd van 5 tot 10 jaren. Vervolgens kwam de verdediger, mr. A. W. .lacobson, aan het woord, die in eene zeer uitvoerige pleitrede tot in de minste bijzonderheden dit proces beschouwde en de lichtpunten ten voordecle van zijn client ontwikkelde. Na re- en dupliek werd de uitspraak op aanstaanden Zaturdag bepaald. LONDEN 19 November. De koningm heelt eene herinnerings-mcdaille ingesteld voor de beman ning der schepen van de Noordpool-expedilie Alert en Discovery en ook van de Pandora, die wel is waar niet mede overwinterde, maar toch be langrijke diensten heeft bewezen. De Observer is gemagtigd te verklaren, dal hel gerucht uit de lucht gegrepen is, als zouden, in strijd met de wel op den arbeid van kinderen, in het arsenaal te Woolwich kinderen aan l.et werk gezet zijn om te vol doen aan de dringende behoefte aan ammunitie. De vermeerderde aanmaak van patronen is enkel veroorzaakt door de invoering van het Marlini-Henry- geweer bij het leger in Britsch-lndië. Lady Strangford. die in Bulgarije verblijf houdt om den nood aldaar te helpen lenigenheelt uit Philippopolis tot den lord-mayor van Londen een schrijven gerigt. waarin zij een hartverscheurend tafereel ophangt van de ellende in die door de Turken verwoeste provincie. De meeste dorpen zijn tot puinhoopen herleid, en tienduizenden vrouwen en kinderen hebben geen andere beschutting tegen de winterkoude, dan een paar planken bo», ven hun hoofden. Lady Strangford smeekt den lord-mayor een nieuw beroep te doen op de weldadigheid van Engelend. Volgens beriglen van Afrika's Westkust, had de schout-bij-naciil llewett bij de regering 500 soldaten en eene afdeeling lloussa's aange vraagd, om tegen Dahomey, dal nog altoos de blokkade tart, met meer kracht op te treden. Volgens berigt uit Calcutta zijn bjj den laatsten typhoon in Bengalen 120,000 menschen omgekomen. De regering nam de noodige maatregelen om de bevolking te hulp te komen. Naar men uit New-York meldt heeft de commissie van onderzoek der in Zuid-Carolina uitgebragle stemmen een rapport opgemaakt, volgens het welk de aanhangers van llayes (republikein) eene meerderheid van 200 lot 400 stemmen hebben. De democraten protesteren hiertegen op grond van onregelmatigheden en vergissingen. Hel gezamenlijk aantal bezoekers der tentoonstelling' te Philadelphia is geweest 9.789.392, waarvan 8.004.325 betalende. De ontvangsten bedra gen 3,813,749 liet gemiddeld aantal bezoekeis-per dag was 61568. rRANKKIJk. I11 den laatsten lijd heeft eene commissie uit den senaat de vraag der herstelling van de Tuileriën bestudeerd. Zij heeft thans een rapport, waarin gunstig advies wordt gegeven, ingediend. Vele gedeelten van het verbrande gebouw zijn sterk genoeg om te kunnen dienen bij herstel van dit belangrijke gebouw. Eenparig is de commissie er tegen de Tuileriën weer te maken tot verblijf van het hoofd van den slaat. Zij wil het laten inrigten lot een museum van de kunstschattenwaarvoor de Louvre geen plaats genoeg heeft, liet Journ. des Déb. hoopt, ondanks de oorlogstoebereidselendat de vrede bewaard blijven zal. Doch zoo de oorlog uitbrak zal later de ge schiedenis zich verbazen dat er Ie midden van de groote redenen die tot den oorlog hebben geleideen zoo groot aantal kleingeestige redenen rede nen van eigenliefde en nietige overwegingen werden gevondendie deze verschrikkelijke gebeurtenis hebben verhaast. De nieuwe porceleinfabriek te Sèvres is op 17 November, in tegen woordigheid van den president der republiek en van den minister Wadding- ton, ingewijd. Donderdag is voor de correctionele regthank in behandeling gekomen de zaak van de gravin de Montijo, moeder der gewezen keizerin Eugénie, legen een negental dagbladen die uit een oud nornmer van de Gaz. des Trib. een processtuk hadden overgedrukt, welk nommer, zoo men be weerde, toevallig ontdekt was, en uit welk stuk klaar scheen te blijken, dat dc keizerin drie jaren na het overlijden van haren voorgewenden vader, den graal de Montijo, geboren was, welk feit door vervalsching der re gisters van den burgerlijken stand was geheim gehouden enz. Ter leregt- zitting is uiigemaaktdat hel bedoelde processtuk een geheel anderen graaf de Montijo betrof en dat de vader der keizerin niet vóór, maar dertien jaar na hare geboorte gestorven is. Op dien grond zijn de verschillende bladen dan ook veroordeeld tot boeten en schadeloosstellingen, te zamen van duizend tot drieduizend fr. bedragende, en tot hel doen opnemen van het vonnis in daarloc aan te wijzen bladen. De medewerker van de Figarodie onder den naam Sainl-Genesl voortdurend den maarschalk en het leger tegen de republiekophistheeftin een artikel; le Demi-monde militaire, zooveel leelijks gezegd tegen de republikeinsche krijgslieden, die in den senaat zitting hebben, dat de voor zitter van den senaat de aandacht van den minister van oorlog hierop heeft gevestigd en een geregtelijke vervolging van den Figaro verwacht wordt. BIIITSCIILAMD. De reglsvervolgingwaarmede de Augsb. Allg. Zeit. was bedreigd, wegens het opnemen van stukken betreffende het proces, indertijd tegen den heer von Arnim gevoerd, zal geen voortgang hebben. Men heeft daarvan afgezien. Volgens de Bank- und Iland.-Zeit. hebben de industriëlen te Muhl- hausen besloten in vereeniging met dc Duilschc industriëlen geen deel te zullen nemen aan de Parijschc tentoonstelling. Dat blad ziet daarin natuur lijk eene staatkundige demonstratie. Uit Munchcn wordt gemelddat dezer dagen op het kasteel Bieder- sleinhet zomerverblijf van den hertog Max Emanuel van Beijeren, een diefstal is gepleegd ten nadeele van den hertog en zijn gemalin. Juweelen van verschillenden aard ter waarde van meer dan 100,000 mark zijn ont vreemd. Gelukkigerwijze ontdekte men het feildoor een toevalkort nadat het was gepleegd. Den dader, een behangersknecht van 18 jaren ongeveer, was men eenige uren daarna reeds op het spoor. Toen hjj werd gearresteerd geraakte men tevens in het bezit van den gansehen roof, met uitzondering van enkele kleinigheden. Enrico Francesconi, de bedrijver van den onlangs vermelden afschu welijken moord te Weenen gepleegd op den brievenbesteller Guga, is veroor deeld tot de straffe des doods door middel van de koorden. De Postadministratie in Zwitserland is tot de ontdekking gekomen dat er bedrog werd gepleegd met postzegels. Te Schaflhausen bevond men namelijk dat sommige postzegels met eene fijne laag Arabische gom waren bestreken, zoodat de zwarte afdruk van den poststempel met warm water kon worden weggewasschen. Twee personen, die met elkander veel brief wisseling hielden en beiden met het geheim bekend waren konden alzoo eenigen tijd over en weer van hetzellde postzegel gebruik maken. Uit St. Petersburg meldt men dat het besluit tot uitgifte van li millioen roebels in bankbillctten is afgekondigd, vergezeld van eene toe lichting door den minister van financiën. Het regeringsblad verklaart dat dc leening noodig gemaakt werd door buitengewone uitgaven met het 00; op den huidigen politieken toestand; het blad hoopt dat de inschrijving bij alle klassen der bevolking bijval vinden zal. Naar men thans uit Busland meldt is het berigt dat de keizer bij eene wapenschouwing zou gezegd hebben; Laat ons den bevelhebbers van ons leger een gunstig snccès toewenschenonwaar is. De keizer zou slechts zijne tevredenheid le kennen hebben gegeven over de houding der troepen en tevens hebben verklaarddat de keizerlijke garde niet zou w orden mo biel gemaakt TURKIJE. De buitengewone groote raad heelt besloten de bijeenkomst eener con ferentie zooals die door Engeland werd voorgesteld, aan te nemen. Midhat- pacha en Savfet-pacha zullen de gevolmagtigden ter conferentie zijn. Gene raal Chevket-pacha is naar Philippopolis gezonden om voor de commissie van enquête teregt te slaan. CAIRO, 19 November. Goschen en Joubert zijn naar Europa vertrokken. Zij hebben op tamelijk bevredigende wijze eene schikking getroffen ten op- zigte van de aanspraken der Anglo-Egyplische bank. CAIRO, 19 November. Goschen en Foubert hebben het ontwerp tot re geling van de schuld der liaïrahgoedgekeurd door den Khedive, bekend gemaakt. In die schuld is inbegrepen de leening van 5,989,280 van 1870 en 2,906.151 vlottende schuld. Zjj zullen die regeling aan het oordeel der scluildeischers van de Daïrah onderwerpen en haar aanbevelen. PARIJS19 November. Voor Besampon is de Mcrodc tot lid van den se naat gekozen met 395 tegen 302 stemmen. St. PETERSBURG, 19 November. In een hoofdartikel van het Journ.it St. Pét. wordt de hoop geuitdat Turkijeonder de algemeene pressie van Europa, de gestelde eischen zal inwilligen. In de toerustingen van Rus land ligt niets dreigends voor den vrede. De groote opofferingen, welke het keizerrijk zich oplegt, hebben veeleer ten doel de weldaden des vredesle verzekeren en de christenen te beschermen. Mogt echter de oorlog onver mijdelijk wordendan zal de natie met meer kracht hare ondersteuning verleenen omdat hij eerst ontslaan zal nadat alle vredelievende pogingen zullen zijn uitgeput. St. PETERSBURG. 18 November. Ten gevolge van de mobilisatie van een deel des legers worden thans maatregelen genomen betreffende de ïnrigting van hel corps der officieren van gezondheid en het gereedmaken van hospi talen. Ook vormen zich, naar hel voorbeeld in den Duitsch-Franschen oor log dames comités ter verpleging van de gewonden. CALCUTTA, 19 November. De Indische regering maakt toebereidselen om een sterk corps troepen naar Egypte te zenden, in geval de oorlog mogt uitbarsten. AKADEHIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 20itf" November de heer J. M. Richelle, geb. te Aarlanderveen, inde regten, met stellingen. ONDERTROUWD: J. llamerling, jm. 38 j. en A. van den Burg,jd. 22j. -I- Monfils, wed'. 63 j. en P. van der Bilt, jd. 36 j. M. van Dijk wedr. 27j. en F-F- M. Groeuewold, jd. 27 j. G. C. van Dalen. jm. 26 j. en A. C. Jagel, jd. 26j. I. Amoldus, jm. 19 j. en F. van Wijk, jd. 20 j. J. van der Klcyn, jm. 26j.en E. II. Boterman.jd. 26 j. P. J. Vinkesleyn, jm. 21 j. en A. D. Stoute, jd. 25j.- II. Lansaat, wed'. 33 j. en C. van Ree, jd. 27 j. 292 Staats-Lotertj. Pierde Klasse. Trekking ran 20 November. Prijs van 5000: N". 559. 1500: 15497. n 1000: 14013. 400: 13431. e 200: 12817 15136. e 100: 220 8338 14705 17744 19667 20766.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2