schen op 21 Sept. jl.toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift Bij den plaatselijken staf is benoemd lot plaatselijken adjudant le kl. te Amersfoort de kapitein op non-activiteit L. J. Souman, van het wapen der infanterie. De kapitein der artillerie, de heer J. W. Bergansius, thans in garni zoen te Delftis door den minister van oorlog belast met liet houden van het toezigt over de inriglingen bestemd tot vervaardiging, verwerking en bewaring van buskruid en andere ontplofbare sloffen. Een zevental raadsleden der gemeente Zwijudrecht en de burgemeester van die gemeente waren heden voor het geregtshof alhier gedagvaard, om in hooger beroep getuigenis af te leggen in de zaak van een hunner mede ledendie in eersten aanleg door de regtbank te Dordrecht, wegens gebrek aan bewijs, is vrijgesproken van de door den burgemeester tegen hem inge diende aauklagt, als zou hij zich in de gemeenteraadszitting van 19 April jl. jegens liet hoofd der gemeente eenige beleedigende uitdrukkingen hebben veroorloofd. De burgemeester volhardde bij hel door hem opgemaakt proces verbaal en herhaalde ook thans, dat de in dat verbaal voorkomende woor den legen hem waren geuit, doch het meerendcel der raadsleden, als getuigen a decharge gehoord, verklaarde wel door hun medelid de uitdrukking te hebben hooren bezigen, dal de burgemeester met het geld van de gemeente kas in den zak had geloopenmaar zij hadden de woorden: dief, schoft en lamoor, niet hooren bezigen. De beklaagde zelf erkende, dat hem de woorden betrekkelijk de gelden der gemeentekas waren ontvallen bij zekere discussie, maar ontkende dal hij den burgemeester had uitgescholden en verklaarde volstrekt niet de bedoeling te hebben gehad den burgemeester te hcleedigen. Niettegenstaande deze verklaring achtte de adv.-gen. mr.rvan Maanen wettig en overtuigend bewezen dal de bekl. zich aan bclecdiging heelt schuldig gemaakt en requiresrde, met vernietiging van hel vonnis des eersten reglers. de veroordeeling van het raadslid lol eenc maand gevangenis sral. Als verdediger voerde het «oord de advocaat Loder, uit Rotterdam, die de onschuld van zijn cliënt trachtte aan te tooncn en tol bevestiging van liet vonnis concludeerde, In deze voor den regler zoo moeijelijke zaak, gelijk de president van hel hof haar noemde, zal het hof aanst. Vrijdag uitspraak doen. -- liet geregtshof alhier heeft tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld M. \V. G.te 's Gravenhage, ter zake van diefstal van een paard uil cene weide aan de Laan van Nieuw-Oostcinde. De arrond.-regtbank alhier heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak van A. M. I'., beklaagd van het als ouderbaas hij den bouw van de r. katli. kerk iu de Parkstraat aldaar, niet in goeden staal hebben der steigers, door welke achteloosheid den 20'''° Julij jl. een brugsteiger is gebroken en een vijftal werklieden min of meer ernstig zijn verwond. De regtbank heeft zich in haar vonnis vereenigd met het oordeel der deskundigen, dat door het omkantelen en breken van ribben de brugsteiger is ingestort en heelt den beklaagde als vertegenwoordiger van den aannemer verantwoordelijk gesteld voor het ongeluk, dat aan zijne achteloosheid te wijten is. Daar hel overige stcigcrwerk in de kerk, volgens het oordeel der deskundigen, niets te wenschen overlaat en het zelfs gebleken was dat beklaagde eenige dagen voor het ongeval aan den brugsteiger tot zijne betere bevestiging is werkzaam geweest, werd hem, onder aanneming van verzachtende omstan dighedencene boete van 50 of subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen opgelegd. Door genoemde regtbank werd gisteren behandeld de zaak van .1. A. d. B., beklaagd van een aauklagt te hebben ingediend wegens opligling, met het eenig onmiskenbaar doel om te belasteren. Uil het getuigenverhoor is ge bleken. dat de beklaagde, die kennis gemaakt had met zekeren heer M. G. v. II., dezen een naamkaartje zou hebben overhandigd, waarachter geschre ven stond, dat aan dezen heer kon worden gegeven een paar bottines. Met dit kaartje, bestemd voor den schoenmaker Dekker alhier, begaf v. II. zich bjj cerslgenoemdcnwaarop hem de hotlines werden verschaft. Later, den 8*'0 Julij, op den dag waarop de beklaagde een reis zou maken, diende hij bij den hoofd-comtnissaris van policie een aauklagt in tegen v. II., dat deze van zijn naam misbruik zou hebben gemaakt door zelf de bo vengenoemde woorden achter zijn naamkaartje te hebben geplaatst, om zich daardoor de bottines Ic doen afgeven. Naar aanleiding hiervan werd v. II. te Rotterdam gearresteerdnaar liet huis van arrest alhier in voor arrest overgebragtdoch eenigen lijd later daaruit ontslagen, omdat hij bij bevelschrift der regtbank, na langdurige instructie, buiten vervolging werd gesteld. Hierop is gevolgd de vervolging van den officier van justitie legen d. B. Volgens de rapporten der deskundigen en hun verklaringen ter Icregt- zittiug, bestaat er hooge mate van overeenstemming tusschen het schrift op het naamkaartje en het schrift in brieven en andere stukken, door den be klaagde gescltrtven. Morgen wordt de behandeling dezer zaak voortgezet. Overeriikomslig den wcnsch, in eene vorige vergadering)geuil, heelt de sub-coniinissic voor de tentoonstelling van kunst, toegepast op'nijverheid, in 1877 te Amsterdam te houden, gisteren avond eenc tweede bijeenkomst be legd, welke door een aantal industriëlen en belangstellenden werd bijge woond. Deze zamenkomst verschilde in zoover met de vorige, dat thans bijna alle aanwezigen ingewijd waren met doel en aard der expositie en de inlichtingen, die sommig'n nog meenden te moeten vragen, werden lot in de kleinste bijzonderheden zooveel mogelijk door het bestuur verschaft, waaruit ten duidelijkste bleek dal aan voorwerpen voortgebragt door kunst toegepast op nijverheid slechts eene plaats der expositie zal worden inge ruimd, zoodat grondstoffen, bloot als nijverheids-product, buitengesloten worden. Het voorname puntdal ook in de eerste vergadering een onderwerp van bespreking en verschil van inzigt vormde, was wederom de vraag, of de ontwerper dan wel de vervaardiger op de bekrnoning van hel ingezonden kunstvoorwerp aanspraak kan maken. Men hechtte daaraan zoozeer, dat de medewerking der kunstenaars daarvan afhankelijk werd gesteld, j, tegenwoordigheid van den heer mr. D. J. baron Mackay, lid der regelings- commissie, was in deze hoogst welkom. Niet alleen beaamde hij individueel de opmerkingen omtrent de niet-vermelding der ontwerpers of cooperate® met opgave der middelen hoe aan dat bezwaar tegemoet te komen, zooali de uilloving van onderscheidingen voor //Mitarbeïter", maar werd ook do» hem de toezegging gegeven deze zaak in de eerstdaags belegde vergader» der regelings-commissie ter tafel le brengen en te ondersteunen. Aan zijn mcdedeelingen werd nog ontleend dat het doel der tentoonstelling voorna melijk. is te verkrijgen een systematischgeordend geheel van de historisch ontwikkeling onzer nijverheid, waartoe hij de medewerking van musea# particulieren dringend noodig achtte. Het oranje-dundoek, dat heden van stadhuis en toren waait, herig, nerde den ingezetenen aan den gedenkwaardigen dag van Neêrlands onif- hankelijkverklaring ten jare 1813. Eergisteren zijn alhier de zittingen aangevangen van de synodale co# missie der Ned. herv. kerk. Gisteren avond vergaderde het kiescollegie der Ned. herv. gemeeati alhier voor de keuze van een dubbel zestal predikanten. Voor de vacature, ontstaan door het overlijden van d'. J. J. van dn Broek, komen op het zestal voor de predikanten: Creulzberg, te Schiedam- Gewin Bz.te Abcoude; Kromsigt, te C.ortgene; Rademaker, te Dordrecbi; dr. Smeding, te Haarlem, en de Vlieger, te Katwijk aan Zee. Voor de vacature, ontslaan door het vertrek van dr. .1. C. Zaalbergf# bestaat het zestal uit de predikanten: dr. van der Flier, te Delft, Hein» ken, te Renswoude; van Hoogstraten, te Almelo; Knap, te Kampen; S#, tijn, le Alblasserdamen Mossel, te Renkum. BUITEN LAN DSCI IE BEL IG TEN. EKGELAK». LONDEN 16 November. Op een te Bristol gehouden gastmaal heeft de minister van financilt te kennen gegeven dat hij er goeden moed op had dat de vrede zou te- waard blijven. Wel had de toespraak van den keizer van Rusland vtla verschrikt, maar de minister zag daarin niets, dat in strijd wasmeli begeerte des keizers om den vrede le bewaren. De keizer moest wel te»» over de beweging in Rusland ten gunste der Turksche Christenen krachli; uitspreken, dat bij hel lot dier Christenen ernstig ter harte neemt; m moest hij aan de Slavische geheime genootschappen en aan al zijne onfc datien toonendat zij de zaak aau hem kunnen overlaten en dat de bel» gen der Turksche Christenen op de aanstaande conferentie niet Ier zijde zullen worden geschoven om den wille van den vrede. De minister gelooide, dal al de betrokken regeringen vau dien geest bezield waren. Hij kon dit ook niet geloovendat na den wapenstilstand de oorlog op nieuw uilbrtta zou. Alle mogendheden, en Engeland niet het minst, hebben groottótij bij het behoud van den vrede. -- Evenals in Rusland worden ook hier te lande, indien men geloof tl!! hechten aan de mcdedeelingen van sommige dagbladen, toebereidselen» maakt voor eenen mogelijken oorlog. Zoo meldt de Globe uit eene goedt, maar niet officiële bron, dat 21 balaillons voetvolk, 7 regimenten cavalctit en 80 stukken geschut bestemd zijnom zoo noodig als eerste Engekt legercorps naar het Oosten gezonden te worden. Voorts wordt berigt dit twee gepantserde schepen der Brilsche vloot in gereedheid moeten gebra;! worden om onmiddellijk te kunnen zee kiezen, dat de verlofgangers!]! opgeroepen, nieuwe verloven niet worden verleend, en twee milliocn palu llen elke week te Woolwich moeten gemaakt worden. Daily News deelt een brief mede uit Philippopolis, waarvan de schrijt! een togtje heeft gemaakt door Bulgarije en wiens oordeel over den slul van zaken aldaar nog weinig gunstig is voor de Turken. Hij schrijft dal men zich groolelijks vergist door te meenen, dat na den storm der Duig»' sclie gruwelen thans stilte heerscht, waarin de Turken al het mogelijke doen, om geleden onregt te herstellen. Het lijkt er niets naar. Optó schrikbewind is in Bulgarije een toestand gevolgd, die misschien nog ijsst lijker is dan de voorgaande. Er is nu nagenoeg in hel geheel geen gets? meer en er heerscht cene verwarringwaaruit niet dan vreemde tnsscl» komst het land zal kunnen redden. Wat spreekt men van hervormingen,4 bij wanneer die[moclen worden ingevoerd door ambtenaren van wier handel» gen staaltjes zijn gegeven. Geen wet of zij zullen middel vinden om die tent krachten, geen toezigt, zoo streng, of ze zullen het weten le onlgati- Onwetend, dweepzuchtig, lui. dom en verdorven in den hoogslen trap tij» ze en daarbij zonder eergevoel, zonder vaderlandsliefde. Ik geloof, ft stellig de helft der ambtenaren niet kan lezen of schrijven. Nog geen jaar geleden had Philippopolis een gouverneur, die dit niet kon. liet wasd( schoonbroeder van Midhal-pacha en daarom is hij nu gouverneur vanCff# Maar zelfs de tegenwoordige minister van marine kan niet lezen of schrijven. Men meldt uit New-York: Elf passagiers van Puerla Plata, van»* men onderstelt dat zij viugtelingen van Cuba zijnhebben zich mee® gemaakt van de stoomboot Montezuma, die dienst doet tusschen HavanM en de overige Antillen. Zij doodden den kapitein en de officieren, oil- scheepten de passagiers aan de kust van Cuba en kozen het ruime sop. V H Si H aJ! Si. De senaat beeft besloten op 24 November over te gaan lot liet bti* men van twee senatoren voor het leven, in plaats van wijlen de W Wolowski en Leteliier Valazé. De regering heelt bij de kamer van afgevaardigden een weis-onM ingediend, waarbij, te beginnen met 1 January 1878. de kosten van* telegrammen boven de twintig woorden verminderd worden, tiet besla®'1 tarief voor de telegrammen boven dit aantal woorden zal namelijk verval-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2