PEK I EL EG K W F. «laar Istelil iboot- I ook rdam hooi- laard oste- van vburg inder- Zulks msche t m'. I zin- zeer was oegde eerder mei liet, on- I het wil ligen Oe lords van de admiraliteit hebben door tussclienkomst van admiraal |joi, te Portsmouth, kapitein Nares en zijn onderhebbeude deelgenooten j)ii de Noordpool-expedilie dank doen betuigen en hun levens belooning ,0or hun diensten toegezegd. |)e Homing-Post wijst op de aanstaande mobicluiaking van het Rus sische leger, en merkt op dat die maatregel niemand in Engeland zal verrassen, geland heeft het Russische voorstel betredende de militaire bezetting van BuKarije slechts beschouwd als eeu voorwendsel voor eene door Rusland beoogde vergrooting van grondgebied. Op grond van het Parijsche verdrag js Engeland geregtigd zich tegen elke bezetting van Turksch grondgebied ie kanten. Intusschen sluit de hangende quaestie geenszins eene vredelie vende oplossing uit, wanneer slechts alle betrokken partijen daarnaar streven. De belangrijke verzameling Rabylonische oudheden, door wijlen George Smith bijeengebragt en thans hier aangebragt, zal in het Rritsch museum ((ii plaats vinden; een andere rijke verzameling Aziatische oudhedenin hoofdzaak uit Perzië afkomstig, werd met hetzelfde schip aangevoerd en ial in het South Kensington museum een plaats vinden. _Te llundtrsfield is een geestelijke, dr. Monck. tol drie maanden tucht huisstraf veroordeeld, wegens het zich uitgeven voor een spiritistisch medium. Den 31s,en October heeft in het oostelijk gedeelte van Bengalen een storm gewoed, wiens gelijke sedert 1864 daar niet gezien was. In de golf ,an Bengalen zijn sommige schepen vergaan, andere zwaar beschadigd. Op eén schipwaarop zich 133 paarden bevonden, zijn bijna alle van het dek geslagen. Haar veel erger nog is de verwoesting, die de storm te lande beeft aaiigcrigt. Vooral in het district Buckcrgunge heelt hij ontzettend teel vernield, in de stad Burrisaul alleen zijn, volgens de Times, 3000 huizen neergeworpen. Volgens sammiger schatting zijn in hel geheel ten gevolge van dezen storm 20000volgens anderen zelfs 40000 menschen omgekomen. Blijkens de jongste volkstelling in Engelsch-lndië hebben de verschil lede staten, onder den Eugelschen schept er vereenigd, een oppervlakte ran 897,000 vitrk. Engclsche mijlen en bedraagt de bevolking 189,613,238 zielen. Volgens bcrigl uit Cairo is de vorige minister van financiën nog niet overleden Zijn toestand wordt wel als zeer gevaarlijk beschouwd en is hel jcvolg zoowel van den schok, dien het. vonnis van ballingschap zijn zenuw gestel tocbragt, als van zijn overmatig drinken. De khedive heeft alles in heiwerk gesteld voor het behoud van het leven van den ex-minister. V K A K H S J M. De discussie over de begrooling van het depart, van binnenl. zaken heeft in de kamer van afgevaardigden niet tot belangrijke incidenten aan leiding gegeven. Met betrekking tol het voorstel van wet door de partij van Gaaibelta ingediend en ten doel hebbende den president der republiek 300,000 fr. verhooging van inkomen, voor reis- en representatie-kosten, toe te kennen, wordt berigt, dat de partij van I.ouis Blanc en de uiterste reg- terzijde een amendement tot verwerping van dit voorstel hebben ingediend; de zaak zal echter vermoedelijk niet ter sprake komen, daar maarschalk Ilse Malton tegen het voorstel gestemd is. De generaal Changamier heeft zijne medeleden van de regterzijde in senaat eens duchtig de les gelezen. Hij heeft hun het volgende schrijven toegezondenBij de zamenslelling van de bureaux der afdeelingen waren lt meeste conservativen afwezig. In twee afdeelingen. waar zij de meer- dcrheitl zouden gehad hebbenis niet één hunner opgekomen. Deze veroor- deelenswaarde nalatigheid ontmoedigt de conservativen te Parijs en in de departementen, door hen te doen twijfelen aan de kracht van de partij der orde in den senaat. In de thans geopende buitengewone zitting zullen gc- wigtige vraagstukken te beslechten zijn en bitter zouden wij uwe afwezig- I betreuren. Eenmaal zou die nog dieper worden betreurd door u zeiven tn de erfgenamen van uwen seachten naam De divisie generaal de Gallifet heeft een dagorder gezonden aan zijne oiidcrhebbendc officieren. Daarin noodigt hij de officieren uit, wier woor- !ii of daden het vermoeden kunnen doen oprijzen, dal het leger niet een- trig aan de zijde der grondwettige regering staat, tol het burgerlijk leven terug te kreren en daar onafhankelijkheid voor hun spreken en han delen te zoeken. Generaal de Gallifet had er vroeger reeds op aangedron gen, dat aan de militairen vrijheid gegeven werd om zich zonder de kerke lijke plegtigheden te laten begraven ITALIË. Betredende het door de bh. Depretis c. s. bij de Italiaansche regering ingediende memorandum aangaande te nemen maatregelen bij het overlijden tan den Paus. welk stuk het eerst in de Köln. Zeil. voorkwam, wordt thans uit Rome gemeld dat het niet is ingediend en wel omdat het niet bestaat. ftïITSd II I- A A Be posl-adiniuislratie maakt in den fteichs-Ameiger bekend, dat, te beginnen met 16 November, voor de postwissels naar Nederland de Neder- landsclie gulden wordt berekend op 1 mark 71 penningen. Uit Limburg meldt men aan de iXat. Zeil., dat de heer Blum, bisschop van Limburg, hel voorbeeld van andere Pruissische bisschoppen heeft ge- volgd en in stilte uit het land is geweken, ten einde zich te onttrekken aan bel tegen hem ingestelde regterlijk onderzoek. Tot heden is het, voor ioo verre men weel. aan niemand te Limburg bekend, waarheen hij zich beeft begeven. Naar men verzekertis uit zeer vele plaatsen buitenslands aan den heer Blum de uilnoodiging toegezonden, zich aldaar te komen vestigen. De Köln. Zeit. beweert dat keizer Alexander even voor het uitspreken zijner rede een telegrafisch uilstreksel van lord Beaconsfield's rede onlvan- heeft, dal ecnigzins krijgshaftiger klonk dan de woorden van den Bril- schen premier in hun verband. Welligt, zegt het blad, achtte de keizer het toen noodzakelijk op die rede het antwoord niet schuldig te bljj- vt'n en zoo willen wij hopen, dat het eene zwaard het andere in de schede houden zal. Kenners van Rusland bewerendat de financiën voor Rusland niet het eenige bezwaar tegen een oorlog opleveren en dat eene mobili satie zal laten zien, dat het Russische leger zich in een tijdperk van reor ganisatie en overgang bevindt, zoodat hel er in Rusland, even als in Turkije in werkelijkheid geheel anders zou uitzien dan op het papier. Uit de fabriek van Krupp zijn 22 stukken vestinggeschut naar Sebas- topol en naar NicolajefI gezonden. Elk stuk weegt 16000 pud en heeft een laadvermogen van 3% pud Bijna dagelijks passeren extra-treinen met munitie en materieel Cbarkofl, deels met bestemming naar Nicoajefï, deels naar Sebastopol, deels naar Rostoff. Dezer dagen maakte een jonge dame in den Iaalsten sneltrein van Keulen naar Frankfort een vreesselijke reis. Zij was met een onbekenden heer de eenige passagier in een coupe van de tweede klasse. Even voorbij het laatste slation waar de sneltrein stilhield, begon haar medereiziger vreesselijk te kermen en te steunen. In haar angst sloeg zij de glazen van de portieren stuk en riep om hulp, doch haar stem werd niet gehoord. Eindelijk, even voordat men Frankfort bereikte, hield de reiziger zich stil. Daar aangekomen bleek de man overleden te zijn. Men vond 9000 mark bij hem; waarschijnlijk was hij een koopman, die op de Frankforter mis inkoopen wilde doen. De jonge dame was zoo overspannen geraakt, dat m'éiP een oogcublik ook voor tiaar leven vreesde. jot Uit Stockholm meldt men dat op Maandag 6 Nov. in het gansche land een geduchte sneeuwstorm heerschte. De hevigheid van den storm en de verbazende massa gevallen sneeuw hebben de spoorweg-directiën genood zaakt de dienst te staken. Bij Calmar zijn niet minder dan 20 schepen gestrand. WEENEN, 15 November. De Pol. Corr. resumeert in eene correspondentie uit St. Petersburg de waarborgen, die Rusland voornemens is voor het door zetten der hervormingen van de opgestane provinciën in het Oosten, als onvermijdelijke cischen te stellen, liet zijn: ontwapening van de geheele bevolking van Bosnië, de Ilerzegowina en Bulgarije, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis; reorganisatie van de plaatselijke policie met toelating van de Christelijke bevolking; afschaffing van de ongeregelde Turksche troepen, overbrenging van de in Europa geïmmigreerde Tszerkessen naar Azië; tot ambtenaren mogen slechts inboorlingen, die door verkiezingen benoemd zijn, In dienst gesteld worden; de tot dusverre bestaande verpachting van tienden moet door een billijker belastingstelsel vervangen worden; de landstaal zal bij de adminislraliën en regtbanken worden ingevoerd; in de drie provin ciën moet ecu in het land geboren Christen door de Portc tot gouverneur benoemd wordenen ten slotte moet worden ingesteld eene permanente commissie van toezigl, beslaande uit de consuls der groote mogendheden. BRUSSEL. 15 November. De heer Rara heeft in de kamer van algevaar digden de wijze, waarop de katholieken bij de jongste verkiezingen de meerderheid hebben verkregen, zeer hevig gegispt. Hij toonde aan, dat maatregelen ter voorkoming van zulke ellendige «crkiezingspraclijkeii aller noodzakelijkst waren. PESTH, 15 November. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer llelfy de regering geïnterpelleerd over de houding, die de minister van bui- lenlandsche zaken tegenover de door den Czaar te Moskou gesproken woor den denkt aan te nemen, BERLIJN, 15 November. Van de legen de Augsb. Allg. Zeit. ingestelde vervolgingwegens het openbaar maken van bijzonderheden betreffende het onderzoek in hel proces-Arnimis afgezien. WEENEN. 15 November. In een officiense correspondentie uit St. Peters- burg aan de Pol. Corresp. wordt betoogd, dat na Serviërs omverwerping Rusland de rol van bevrijder der rajahs van Turkije moet spelen, en ver klaard dat de regeling van hel vraagstuk der waarborgen de belangrijkste zaak is der gezanten-conferentie, wanneer deze mogt bijeenkomen. Bij deze quaestie raken alle anderen op den achtergrond. Is zij opgelost, dan is het moeijelijkste gedeelte van het werk verrigt. Met spanning verwacht het Russische volk de besluiten van den keizer. De Russische volkspolitick eischt dat Rusland zich in de waarborg-quacstie partij stelle. Nadat de Porte her haaldelijk een regtstreeksch overleg met Rusland verlangd had, werd de voorgenomen reis van den grootvizier afgewezen. Het Russische kabinet hecht te veel aan het driekcizersverbonddan dat het een politiek opeigen hand zou volgen. Intusschen gaan de diplomatieke onderhandelingen van militaire toebereidselen vergezeld. Het leger is slagvaardigde vestingen zijn op nieuw gewapend, de kustwacht is volkomen georganiseerd, elke post is bezetde algemeene staf bij elk corps benoemd. MADRID, 15 November. Cortes. Het ministerie heeft een kieswet inge diend. Bij dit ontwerp wordt het. algemeen stemregl uitgesloten en vervan gen door den «scrutin de lisle." Stemgeregtigd zijn alleen de burgers die directe belasting betalen en onderwijs hebben genoten. Kardinaal Simeoni zal in het laatst van de maand naar Rome vertrekken. Door de republikeinen is besloten een anti dynastischc manifestatie te doen bij gelegenheid van de lijkdienst voor wijlen de hertogin van Aosla. gewezen koningin van Spanje, en dientengevolge zullen Serrano, SagastaUlloa en het corps diplomatiek bij die plegtigheid niet tegenwoordig zijn. MADRID, 14 November. Senaat. Op een interpellatie betreffende art. 11 der grondwet antwoordde de minister-president, dat de regering besloten heeft de godsdienstvrijheid, als grondwettig regt, te handhaven en Ie be schermen; mitsdien zou zij ook voor de onschendbaarheid der godshuizen en begraafplaatsen even naauwgezet zorg dragen als dit hij vrije volken geschiedt.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3