LEIDSCIIE COURANT. VRIJDAG 17 NOVEMBER 1870. .V, 273, Jjs Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ue prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. /3.50, net het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advcricnliëu is van 1—4 regels J I.—iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel adres van Petrus Vreem, om vergunning voor het oprichten tail eene Spekslagerij en Rookerij in het pand in de Diefsteeg n". 1alhier Gelet op de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 30ln November aanst., 's voormiddags tee// uren, op liet iaailltttis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in ic brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. RltANDELER. Burgemeester. Leiden, 16 November 1876. E. KIST, Secretaris. BUNNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 16 November. Bij kon. besluit van 15 Nov. is tot notaris le Voorscholenarrond. Leidenbenoemd de heer D. K. J. Schoor, cand.-notaris te Amsterdam. - In de zitting van den gemeenteraad van heden werden benoemd: tot onderwjjzer 2e kl. aan de school n°. 1 voor onvermogenden G. B. Engeltjes, le Lonneker, en tot onderwijzer 2' kl. aan de school n°. 1 voor minver mogenden J. Bakewelte Nijmegen. Op liet verzoek van de wed. P. Koo- reniauter bckoming van gemeentegrond van den vcstwal bij de Vlietbrug, werd afwijzend beschikt. Eene voordragt lot het verleencn van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting, dienst 1876, aan onderscheidene personen werd goedgekeurd. Eveneens werd goedgekeurd eene voordragt lielrekkeljjk de verlenging van de voor eenigc tolheffingen verleende conces- siên. Dientengevolge zal voor eenige tolheffingenwaartoe de concessie met 1 Mei aanst. afloopt, op nieuw voor drie jaren verlenging dier concessie worden aangevraagd. Daarna was aan de orde hel voorstel van den lieer J. Scheliema betrek kelijk de boekhouding van de stedelijke gasfabriek. Daarbij werd liet vol gende voorgesteld: 1». dat met 1 Januarij 1877 wordt ingevoerd liet dubbel of llaliaansch boekhouden; 2". dal voor 1 Januarij 1877 wordt opgemaakt een inventaris van de gebouwen en het materieel en dal de waarde daarvan door schalling wordt bepaald3\ dat in liet vervolg nieuwe gebouwen en maiericelalsmede belangrijke vernieuwingen, op den inventaris worden gebragt voor liet bedrag dat daaraan besleed is; 4". dat telken jarc 6 pUt. van het tolale bedrag der gebouwen en van bet materieel wordt afgeschre ven en met alle kosten van herstelling en onderhoud wordt gebragt op het debet der winst- en verliesrekening; 5". dat hel hcrstciiiugsfonds wordt opgeheven. Bit voorstel, waarover commissarissen der gasfabriek, liet dagclijksch bc- sluur en de commissie van financiën uitvoerige beschouwing en hadden gele verd, gaf echter aanleiding tot uitvoerige discussie De heer de Ereniery, commissaris der gasfabriek, trad in eene wederlegging van hetgeen was aangevoerd bij de behandeling der jongste rekening van de gasfabriek, waaruil hij moest opmaken dat men de bestaande verordening op dal punt niet bad gelezen. Ilij trad voorts in verschillende berekeningen en beschouwingen, om ia het licht te stellen dat de tegenwoordige wijze van beheer en boekhouding allezins voldoende niogtcn geacht wordenzoodat men grooten dank was ver schuldigd aan de mannen die vroeger daartoe liet initiatief hadden genomen. De heer Schellcma verklaarde met genoegen te hebben gezien dat commis sarissen van de gasfabriek zich in de hoofdzaak bij zijn voorstel hadden acdei'gelegd en dal de commissie van financiën toestemde dat de lot nutoe ver kregen winst der gasfabriek niet de zuivere winst was. Hij zou van zijne tijde ook eene concessie doen en niet op taxatie van de gebouwen enz. aandringen, maar genoegen nemen met liet voorgestelde door commissaris sen, om de waarde der fabriek te bepalen op 277359. De commissie van financiën bad. zijns inziens, echter eene geheel nieuwe quaeslie opge worpen, die zij vooral wilde beslist zien, t w. of de gasfabriek als eene op tich zelve slaande fabriekzaak of als gemeentelijke iurigting moest beheerd worden. Dit was eene quaeslie van veel verdere strekking dan zijn voorstel en van meer ingrijpender aard voor de financiën der gemeente. Hij was bet «ns met de commissie, dat zijn voorstel op dei achtergrond trad. bijaldien men eene andere wijze van beheer voorstelde. Hij kon er zich dus mede vereenigen dit punt eerst uit maken. Met dit laatste kon de heer de Fre- mery zich ook vereenigen. De voorzitter zeidc aan liet oordcel van den raad te zullen onderwerpen dc vraag of liet beheer der gaslabriek moest gevoerd worden zooals dat van elke andere handelszaak of als van eene gemcenle- inrigting, waarbij bij levens, op eene vraag van den heer Bijleveld, ver klaarde dat bij daarbij de quaeslie, of dc gasfabriek eene publiekrcglelijke of privaatrcgtelijke instelling was, wilde vermijden. De heer Goudsmit kon zich met deze voorstelling niet vereenigen. Zijns inziens moest de vraag zóó niet gesteld worden, liever in dier voege; ol de raad de winst- berekening verlangde op de door den beer Sclieltema verlangde wijze of op de thans gevolgde wijze. De heer Scheliema gelooide niet dat dit op zijn weg lag; de commissie van financiën bad een ander voorstel gedaan. De lieer liarlcvclt zeidc dat bedoelde commissie de boekhouding wilde behou den, zooals zij nu was. Dit bleek duidelijk uil hel rapport. De admi nistratie was baars inziens goed. De lieer Goudsniit merkte hierop aan dat er in alles vooruitgang was; waarom zou dit niet liet geval zijn met boekhou den? Die spreker zeidc, daarlatende of bet eene gcmccnle geoorloofd is eene dergeljjke handelszaak le exploiterendat de gemeente thans exploiteerde als een particulier, en dat daaruit volgde dat de gemcenle was handelaarster, en dan moest het boekhouden ook geschieden zooals dit bij alle handelsza ken plaats had. Wilde de gemeente eene affaire doendan moest zjj dat doen gelijk ieder ander particulieropdat de winst zuiver daaruit bleek. Want winsten maken als een particuliermaar rekenen of boekhouden als eene gemeente, dat was hybridisch. De beer Cock vcrccnigde zich met hetgeen de heer Gondsmit omtrent deze zaak in het midden had gebragt. De lieer Sclieltema drong nader aan op eene beslissing over de quacstie door de commissie van finan ciën vooropgezet. De beer van der Lith gaf eene toelichting van zijne ver houding tegenover het rapport van de commissie van financiën; hij stelde zich de zaak anders voor dan de heer Goudsmit, hetgeen hij in eenige bijzonderheden ontwikkelde. De heer Eigeman verklaarde dat hij na onderzoek, dat door hem was gedaan tijdens hij lid der commissie van financiën wastot de conclusie was gekomen dat het beheer van de gasfabriek altijd tiaar behooren had plaats gehad. Het onderzoek door hem ingesteld had over jaren geloopenzijns inziens moest men dc wijze van boekhouden aan commissarissen overlaten. De voorzit Ier bleef vol harden hij zijn voorsiel om de eerste plaats te beslissen over dc vraag in of het beheer der gasfabriek moest beschouwd worden als ccne handelszaak of als gemcente-iiirigiing, maar daarop volgde weder hetzelfde verzet als vroeger. Dc heer Gondsmit sleldc dc vraag aldus: zal hij de bock houding de winst der gasfabriek berekend worden naar de wijze door den lieer Sclieltema voorgesteld Maar ook deze lorniulc vond geen bijvalomdat men daarom trent niets vond in liet voorstel. Ten slotle vcreenigdc men zich met dc zienswijze van den heer van lleukciom, om hel voorstel van den lieer Sclieltema in stemming te brengen, hetgeen ook reeds vroeger door den voorsteller was aanbevolen. Het eerste punt van liet voorstel kwam daarop in behandeling en nadat nog enkele leden daarover gesproken hadden, werd dat punt met 12 legen 11 stemmen verworpen. Na verwerping van dit punt vervielen natuurlijk dc overige punten. Ue nog aan de orde zijnde voordragt tot regeling der jaarwedden van den directeur cu den boekhouder der gasfabriek, alsmede de behandeling van liet reglement op het beheer en bestuur dier inrigting werdenwegens liet vergevorderde uur, aangehouden. Voor liet sluiten der vergadering beluigde de voorzitter zijnen dank aan den lieer Scheliema, voor de moeite die hij zich gegeven had om verbetering te brengen in eene zaak die, volgens hem, daaraan behoefte had. Dc Maatschappij voor Toonkunst alhier gal gisteren avond haar eerste gewone concert, onder leiding van den directeur A. J. Wetrens. Als solis ten traden op mej. Gripekoven (zang) en dc heer Vreeswyk (viool). Het concert voldeed in liet algemeen uitmuntend liet auditorium, dal thans veel talrijker was dan dc vorige maal hij gelegenheid van het octet. Trouwens de vooronderstelling, dat onder hel muzicklievend publiek weldra de mcc- ning gelden zal dal liet ziclizclve dupeert met van deze concerten geen nolitic le nemen, ligt voor dc hand. Of men evenwel nog lang in Leiden het voorregt hebben zal Vreeswijk's spel le hooren en toe tc juichen is, in aanmerking genomen de vlugt welke in den laalsten lijd zijn talent ver worven heeft, twijfelachtig. Zijn prachtig spel zal hem zeker spoedig ecu

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1