godsdienst gekeerd, maar een blad, dat zich hoven alles katholiek noemt, dat als het ware de officiële verdediger is der godsdienstige belangen, kan hei orgaan niet zijn eener politieke partijomdat godsdienstige en politieke belangen onmogelijk te vereenigen zijn. - Volgens een nader berigt uil Rome is de nuntius te Madrid, kardinaal Simeoni, tot secretaris van staal in de plaats van wijlen kardinaal Antonelli benoemd. I! I T S E A E». Volgens de Bank- und Hand.-Zeil, is het berigt door het officiële ovaan der Fransche regering opgenomen, betreffende de Parijsche interna tionale tentoonstelling, dat namelijk de Uuilsche regering aan de rijksregering de ofliciële toezegging harer aanslaande deelneming aan die tentoonstelling beeft kenbaar gemaakt, stellig onjuist. Zelfs is geen voorloopige notificatie deswege gedaan, niets althans is dienaangaande bekend. Noch de Pruissi- sche, noch de rijksregering heeft in die quaestie eene beslissing genomen. De Weener bladen nemen de reden van den Gzaar niet als ernst op. Volgens hen is het overdreven sabelgekletter te Moskou aan te merken als een antwoord op de toespraak van lord Reaconsflehl: een antwoord voorna melijk gegeven cm pressie uit te oefenen op de aanstaande conferentie. Niettegenstaande de oorlogzuchtige manifestatiën aan den feestdisch van den lord-mayor van Londen en bij de receptie in het Kremlin te Moskou is de teerling nog niet geworpen. De hoop bestaat dat de toongevende kringen in Engeland en in Rusland nog niet onvatbaar zijn geworden voor de overtuiging dat de oorlog verschrikkelijke gevolgen zal hebben. Wilde de Czaar wer kelijk oorlog, hij zou dit niet op zulk eene wijze verkondigen. Keizer Alexander heeft ook een achterdeurtje opengelaten, nl. de verklaring: dat bij het zwaard eerst dan wil trekken, wanneer de conferentie niets doet voor hel lot der christenen. TUKM IJ E. De ff'eener Bol. Corr. meldt uil Konstautinopeldat de Turksche strijdkrachten, die de kwartieren bij Erzerum zullen betrekken, 120,000 man bedragen. Rij Schumla zal een kamp worden opgeslagen, waarin het corps van Niscli en 15,000 man van liet leger van Deiwischbassa zich vestigen zullen. De dagelijks te Konstautinopel aankomende troepen ver trekken terstond naar Schumla. De gepantserde vloot is in vier eskaders verdeeld, één blijft in den Bosporus, liet tweede zal onder llobart-bassa in de Zwarle-zee, de beide andere zullen in de Middcllandsche-zee kruisen. - Reeds nn klagen de Serviërs er over, dat van Turksche zijde dc wa penstilstand geschonden wordt; Circassiërs en baschi-bozoeks zouden nog na 1 November plaatsen bezet en geplunderd hebben. De l'orte heeft ook van hare zijde dergelijke klaglcn, maar zij beweert, dat een en ander slichts liet gevolg is geweest van onbekendheid der ondergeschikte bevel hebbers met het sluiten van den wapenstilstand, die niet overal tijdig kon worden afgekondigd. PER"TELEGRAAF." LONDEN. 13 November. Prins Ghika is alhier aangekomen. Dc 'Jïmes geeft op nieuw in overweging. Bosnië en de llerzegowina door Fransche troepen te doen bezetten. NEW-YÜRK, 13 November. De uitslag der verkiezingen is nog niet be slist. De officiële opneming der stemmen in Zuid-Carolina begint lieden. De New-York Times vertrouw t steeds vaster op de verkiezing van Hayes. De llerald acht die twijfelachtig. De orld acht het succes voor Tilden verzekerd. Dc gouverneur van Massachusetts heeft per telegraaf den president Grant verklaard, dat hij diens bevelen aan Sherman goedkeurt en dat de bevol king van dien staat bet resultaat cener eerlijk besliste verkiezing zal aannemen. BERLIJN, 13 November. De Nordd. Allg. Zeit.. spiekende over dc rede tan den Czaar en die van lord lieaconsfield zegt: De oorlogzuchtige bcdrci- ping in de rede van lord Bcaconsfield moet wel op zich zelve minder ern stig worden opgival, maar is toch ernstig wegens hare gevolgen; want zij bevat eene provocatie aan dengenen, tegen wien zij reglslrecks of zijdelings is gerigt en zij zal strekken ter versterking van Turkije's oppositie tegen hervormingen en legen vermaningen der vredelievend gezinde mogendheden. Wat betreft de rede van keizer Alexander, deze heeft, door hetgeen cr ju voorkomt omtrent dc Slavische bevolkingen, een wereldhistorische beteeke- nie Met op die wijze onder zulke omstandigheden de zaak der Slavische bevolkingen Ier sprake te brengen, worden eene menigte nieuwe gezigts- pimlen geopend. SEML1N 12 November. Bij het gisleren in de «Koning van Servië" gehoti- den feestmaal ter cere van Tschernajefl, wijdde de minister Ristics een dronk aan den keizer van Rusland en bragl Tsehernajeff een toast uit op den «koning van Servië." Tschernajefl verklaarde dat Servië nog niet over wonnen is; als men het nog maar een korte poos wist te houden, dan zou hulp oplagenenz. Aan den maaltijd werd door alle ministers deelge nomen. Tsehernajeff blijlt voorloopig te Belgrado. CAIRO, 12 November. In een buitengewone zitting van den financiëlen raad heeft de Khedive het gebeurde met den minister van financiën bespro ken en medegedeeld dat hij tot verbanning naar Dongola veroordeeld was. be minister wordt beschuldigd pogingen te hebben gedaan een zamenzwe- ring tegen den Khedive te smeden en het godsdiensl-lanatisme bij dc be volking te hebben opgewekt. CAIRO, 12 November, 's avonds. De minister van financiën is lieden over leden, ten gevolge van hel misbruik van sterken drank gedurende de reis naar Dongola, waarheen hij onder geleide werd gebragt. MADRID, 12 November. Cortes. Door den minister van financiën werd, m antwoord op een interpellatie, verklaard, dat de regering het vierde ge deelte van den coupon der geconsolideerde schuld op den bepaalden tijd zal betalen. ATHENE, 12 November. Voor 's konings paleis werd een manifestatie gedaan als blijk van goedkeuring van de militaire toebereidselen. De koning stelde het volk gerust over 's lands welvaart en ried voorzigtigheid aan. In de kamer heelt de minister Romunduros, in antwoord op de vragen van oppositieleden, verklaard dat de buiten!andsche politiek der regering is: de gewapende onzijdigheid. ST. PETERSBURG, 14 November. Het Journ. de St. Bét. bevat een cir culaire van den rijkskanselier, waarin kennis wordt gegeven van het mobiel maken van een deel des legers. Voorts doet de rijkskanselier uitkomendat de keizer den oorlog niet wil, den oorlog zoo veel mogelijk zal vermijden, maar besloten heeft de door geheel Europa als noodzakelijk erkende begin selen van geregtigheid in Turkije verwezenlijkt en krachtig gewaarborgd te zien. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „De schoonzoon van mijnheer Poirier", tooneelspel in 4 bedrij venuit het Frattsch van Emilc Augier en Jules Sandeau; en „Kiespijn", Blijspel in 1 bedrijf, uit het Hoogduitsch van Emil Pohl. «De schoonzoon van mijnheer Poirier" in vroeger jaren hier vertoond onder den titel van «De schoonzoon van mijnheer Peereboom", is een stuk dat altijd gaarne gezien wordt, omdat hel door een eenvoudige en boeiende intrige, zoowel als aangenamen dialoog de aandacht van het begin tot het einde bezig houdt. Ook gisleren deed het dat in hooge mate, waartoe het uitmuntende spel der Rotterdamsche tooneellisten niet weinig bijdroeg. De heer D. Haspels vervulde de rol van Gasion, markies de Presles, een edel man uit een beroemd geslacht, die, tot over zijn ooren met schulden bela den, huwt met de dochter van den schatrijken parvenu Poirier. Hij leeft geheel op kosten van zijn schoonvader, dien hij bespot en beheerscht. De goede Poirier, door zijn vriend Verdelet gewaarschuwdbeproeft te vergeefs zijn schoonzoon te bekeeren en tot een geregeld en werkzaam leven op te wekken. Gaston is volslagen onhandelbaar. Maar wal de ruwe aanvallen van den vader niet te weeg kunnen brengen, wordt volbracht door de doch ter, Antoinette, die door haar liefde en grootheid van ziel haar echtgenoot tot eerbied en bewondering dwingt. Wanneer Poirier Gaslonsschtildeischers maar gedeeltelijk betaalt en daardoor zijn eer in gevaar brengt, komt An toinette hem met haar eigen kapitaal te hulp. Wanneer Poirier gebruik wil maken van een billet-doux van Gaslons minnares, om schandaal te ver oorzaken, verscheurt Antoinette dat bewyssluk, hoe diep zij ook ver ontwaardigd is over dc ontrouw van haar echtgenoot. En als eindelijk in hel laatste bedrijf Gasion, als berouwhebbend zondaar, toont door een duel prijs Ie gevendat hij ooi harentwil zelfs zijn eer als edelman wil opofferen, dan is het Antoinette weer, die voor die eer waakt, en opnieuw blijk geeft hoeveel hooger zij staat dan haar echtgenootdie veel over de wetten der eer redeneert en toch niet schroomde het huwelijk tot een handelszaak te verlagen. Dc heer Haspels stelde den hooghartigen en later zoo diep vernederden Gaston, in alle nuances, als een waar kunstenaar voor, en werd met niet minder talent door Mw. de Vries ter zijde ge slaan. Hoe prachtig was bijv. dc slot-scène van hel 3' bedrijf, als de diep beleedigde Antoinette den brief verscheurt cn zich daarop van Gasion af wendt met de woorden: «Ik ben weduwe"! En niet minder hel slot van het stuk, als zij van Item vordert dat hij het duel, dal haar beleedigIzal laten varen. Die strijd tusschen Antoinette en Gaston, waaruit zij zege vierend te voorschijn treedt en zijn liefde als prijs verwerft, verheft dit stuk tot een echt kunstwerk en zoowel Mw. de Vries als de heer Haspels bewezendat zij ten volle waardig waren het Ie vertolken. De schrijvers hebben dc eigenaardigheden, de deugden en gebreken van den Franschen adel tegenover die der bourgoisie willen stellen. Dat con trast geeft tot verscheidene aardige scènes aanleiding. Wij gelooven echter dat zij in hel karakteriseeren van Gaston beter zijn geslaagd dan van Poi rier. De laatste is te veel gechargeerd; hij is soms te ruw cn te dom. De teekening mist alle fijnheid. Misschien heeft dc vertaler ook wel wat misdreven, en heeft hij het meer gekuischle Fransch in te ruw llollandsch overgebracht. Wij hebben het oorspronkelijke niet bij de handmaar we zouden weieens willen weten, hoe bijv. dat menu van Poirier: rolpens met gebakken aardappelen enz. in hel Fransch luidt. De schrijvers hebben ech ter de meeste schuld. Daar is bijv. de scène met de schilderij, wanneer Poirier alleen de mooie lijst bewondert, flier is hij totaal misteckend. Een voornaam Fransch koopman, die millioenen verzameld heeft, weet wel zóóveel van schilderijen af, dat hij zich niet zóó dom zal uitlaten, in pre sentie van een 'paar edellieden. Buitendien valt het te betwijfelen of alle leden der jeunesse dorée, vertegenwoordigd door Gaston en zjjn vriend Hector, zooveel hooger staan iu kunstgevoel en waardeering van kunstge wrochten. Bij die overdrijving van Poiriers boerschheid en plompheid had de heer Rosier Faassen een moeilijke taak en willen wij hem niet te hard vallen, wanneer zijne opvatting misschien niet de juiste was en hij ons een meer komischen dan gemoedelijken Poirier heelt gegeven. De heer Le Gras was een uitmuntende Verdelet, maar de heer van Korlaar was wal stijf als Hector. In het 1' bedrijf waren de spelers niet rolvast, later ging het beter. liet nastukje was te onbeduidend om er veel van te zeggen. Het werd vlug gespeeld cn de heer van Nieuwland met zjjn «Ideetje, Sapperement deed het publiek hartelijk lachen. Leiden 14 November 1876. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregl te Leiden dd. 4 November 1876. 1 wegens overtreding op het gebruik van maten en gewigten. 4 wegens hel afsteken van vuurwerk. 1 wegens het zitten op een door honden getrokken kar. 1 wegens het visschen zonder vergunning in eens anders vischwater. 1 wegens het maken van nachtelijk burengerucht. 1 wegens het rijden in verboden rigting. 1 wegens het mishandelen van dieren op den openbaren weg.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3