willende klimmen en daardoor slechts één hand ter zijner beschikking heb bende, miste dc optree, viel en geraakte daardoor met zijn voet onder de wielen, waardoor de hiel werd verbrijzeld. Men nteldt uit Bergen op Zoom aan de i\. C.Zekere D.bode van bier op Steenbergen, Prinsland en tusschengelegen plaatsen, werd Vrij dagavond tegen G uur te vergeefs van laatstgenoemd dorp terug verwacht. Wetende dal hij voor eene waarde van ongeveer 400 aan geld bij zich bad, besloot men hem tegemoet te gaan. Toen men echter ronder hem te vinden den weg lol Halsteren had gevolgd, keerde men terug met het voor nemen den volgenden morgen de nasporingen te vervolgen. Aan dit voor nemen behoefde geen gevolg te worden gegeven. Eenige arbeiders, die zich in den vroegen morgen van den lldeD stadwaarts begaven, vonden den man aan den weg naar Tholen levenloos op een veld liggen, dat zich zijwaarts van den straatweg uitstrekt, terwijl de dricwielde kar, bespannen met twee getrouwe honden, die hun meester niet hadden verlaten, gedeeltelijk in een sloot naast liet veld lag. De aanvankelijke vermoedens, als zoude de man vermoord zijn, blijken ongegrond te zijn, daar bij de lijkschouwing geen kenteekencn van moedwillige verwonding gevonden zijn, terwijl zich geld en goed onaangeroerd op den wagen bevonden. Over hetgeen met den man is voorgevallen, hangt evenwel nog steeds een sluijcr. Vooral is het be vreemdend dat liet lijk en de bespannen hondenkar op den straatweg naar Tholen zijn aaugelrollenaangezien deze weg bij het verlaten van den grindweg naar Halsteren - in tegenovergestelde rigling loopt van den straatweg naar Bergen op Zoom. Volgens een algemeen verspreid gerucht, zou een fabriekarbeider in den laten avond van den ÏO1'0 den bode levend, hoewel in bedenkelijken toestand, uit dc sloot gehaald en hem daarna op hel v(ld neergelegd hebben, zonder verdere hulp te verleenen of er iemand mede in kennis te stellen. De minister van koloniën heeft op het verslag der eerste kamer omtrent de Indische bcgrooling o. a. hel volgende geantwoord. Evenals hij, in de lc paragraaf der memorie van beantwoording van hel voorloopig verslag der tweede kamer, verklaarde dal van hem in de eerste tijden niet zijn te wachten maatregelen van ingrijpenden aard, en dat hij niet wilde vooruit- loopen op de toekomst, heeft hij zoowel op blz. 12 dier memorie als bij de beraadslaging ten aanzien der conversie van het communaal in individueel bezit in het bijzonder Ie kennen gegeven, dal hij aan de zaak haar na tuurlijken loop wenscht te lilen. Indien hij zijne meeninz niet heeft ver borgen, dat individueel bezit boven communaal bezit de voorkeur verdient, ltjj heelt slechts herhaald wat vóór Item reeds vele jaren geleden door ver schillende ministers van koloniën is verklaard. Zeer zeker zou het met zijne bedoeling in strijd zijnwanneer door het uitspreken van die mee ning aanleiding werd gevonden om op den natuurlijken loop van zaken te anticiperen. De minister wil wel erkennen, dat hel moeijclijk zou zijn Ie bewijzen, dat het individueel bezit overal op Java de oorspronkelijke toestand is ge weest. Hem stond voor den geest, wat in verschillende Indische rapportem wordt medegedeeld omtrent den invloed, dien de invoering en dc intrekking? van cultures (waarbij over de gronden der bevolking beschikt werd) op den vorm van hel grondbezit gehad heeft. Behalve op hel rapport, in de me morie van antwoord op het voorloopig verslag der tweede kamer ges.oemd had hij het oog op de resultaten van hel in 1867 bevolen onderzoek naar de regten der bevolking van Java en Madura op den grondhem onlangs gedeeltelijk bekend geworden uit een gedrukt '/eindresumè", dat eerlang ook de kamer zal bereiken. Daarin wordt o. a. ook het herigl aangetrof fen, dat sedert de intrekking der gouvcrnements-siiikcrcultures op Madura (Panaroekan) hel gemeen bezit aldaar door de ingezetenen uit eigen bewe ging geconverteerd is in individueel bezit, dat in Chcribon bij de opheffing der indigo-cultuur bij eene dessa de periodieke verdeeling der gronden voor eene vaste verdeeling heeft plaats gemaakt, enz. De vraag of de conversie nadeelig kan werken op de gouvernemenis-koffijcttliunr meent dc minister ontkennend te kunnen beantwoorden. Waar in verban I met deze aange legenheid door hem gesproken werd van cultures had bij bet oog op de gouvernemenls-suikercultuur, ten behoeve van welke beschikking over de rijstvelden der bevolking noodig is. De gronden, waarop de minister van oordeel is dat dc Javaan inderdaad door het individueel bezit zal worden gebaat, zijn ontleend aan de geschie denis. die heelt aangetoond dat de overgang van liet communaal in indivi dueel bezit, mits niet ontijdig ingevoerd of van hoogir hand opgedrongen, overal gunstig op den economischcn toestand der bevolking beeft gewerkt, 's GRAVENHAGE14 November. 7< Door Z. M. is aan den heer mr. C. Cardinaal, hoofdcommissaris van policie te Rotterdam, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder 3e kl. der orde van St. Stanislaus, Item door den keizer van Rusland geschonken. Door Z. M. zijn benoemdtot griffier van bel geregtshof te 's llerlo- genbosch de heer mr. E. van Heioma, gewezen griffier bij het voormalig prov. geregtshof in Drenthe, en lot plaatsvervangend kantonregter te Eind hoven de heer S. W. Middelkoop, bewaarder van de hypotheken en het kadaster aldaar. Voorts is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan de lih.: mr. W. llemsing, als plaatsvervangend kantonregter te Sluis; mr. J. Lemker Slichtenbree, als griffier bij bet kantongeregt te Deventer, en mr. J. II C. Lisman, als plaatsvervangend kantonregter lc 's Gravenhage. -- De heer J. G. Matthes is met ingang van 1 Januarij 1877 op nieuw voor vier jaren benoemd tot directeur van het entrepotdok te Amsterdam, belast met de dagclijksche leiding der zaken. De heer dr. J. W. Moll, te Amsterdam, is benoemd tol tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht. Aan de na te noemen vreemdelingen is vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs lc geven, als; aan dc jufvrouwen B. D. Clapp, zich noemde Jérome, geb. Ie Appledore (Engeland); II. P. M. Hermei, geb. te Parijs (Frankrijk); C. Hinlon, geb. te Brighton (Engeland); M. M. B. Hintze geb. te Rostock (Mecklenburg); C. F. Koch, geb. te Bouxwiller (Elzas- I.otharingen); R. E. Quélel, geb. te Abbevillers (Frankrijk); L. S. Baumann geb. te Dorsten (Pruissen); C. A. Coblyngeb. te Brussel (België); M. C Dickmann, geb. te Elberfeld (Pruissen); M. M. E. Kusier, geb. te Liibbecke (Pruissen); F. Beverley Lindsey, geb. te Colchester (Engeland); M. C. Pe||(. tier, geb. te Neuerburg (Pruissen); M. Pickard, geb. te Norlham (Engeland)' A. C. F. Saaigeb. te Keulen (Pruissen)en aan den heer C. F. Frison' geb. te Mont Gilbert (Frankrijk). Z. M. de koning zal heden avond met een extra-trein van 5 u. 40 b, van het Loo alhier aankomen. De minister van justitie zal morgen en die van koloniën Vrijdag aanst, geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van heden is behandeld dc begroo. ting voor Nederl. Indië voor 1877. Christine Nillson is gisteren avond in de rol van Marguerite in fc opera //Faust" in den schouwburg alhier opgetreden. En als zanger» en als actrice heeft zij buitengemeen voldaan. Toejuichingen hadden ge» einde. Met vele bloemruikers en kransen werd zij vereerd. Daaronder merkte men bijzonder op den lauwerkrans, door den Zweedschen vertegen, woordiger bij hel Ned. hof aan zijne landgenoote vereerd. Die krans was versierd met de Zweedsche kleuren. Z. K. 11. prins Alexander vereerde de voorstelling met zijne tegenwoordigheid. lU.'ITKiNLAiNÜiSCHb] BKKIG'i KIN. ËSGELAND. LONDEN13 November. De Cape Argus van 19 October zegt"Vreemde dingen zijn in da Transvaalschen volksraad aan het licht gekomen omtrent het gedrag president Burgers in zake de spoorweg-leening in Nederland. President Bur gers had het land wijsgemaakt, dal voor 300.000 was ingeschreven, ter wijl slechts voor 90000 is ingeschrevenwaarloc nog 14000 kosten ge- maakt waren. De president zcide dat hij deze feiten verzwegen had, omdat hij geen geheimen verklappen wilde; doch ten slotte heeft hij verschooning gevraagd voor het misleiden van het land. Grootc verontwaardiging wordt geuit over deze door den president gepleegde misleiding, en algemeen oor deelt men dal hel plan van den sposrweg naar de Delagoa-baai voorliet oogenblik in daigeii ligt, daar de agenten in Nederland verklaren dat geen insein ij vingen voor de lecning meer te verwachten zijn." -- Blijkens de beriglen uit de Vereenigde Stalen verkeeren de gemoede ren steeds in eene koortsachtige opgewondenheid over den uitslag der ver kiezing. De democraten beschuldigden de republikeinen van het voomemei de verkiezingen in de twijfelachtige staten zóó te vervalschen dat zij Hayes ten goede komen. De republikeinen schrijven aan de democraten de lie- driegelijksle practijken bij de verkiezingen in Louisiana en Zuid-Carolinaloe. te Philadelphia zijn in straatgevechten verscheidene personen gewond, ii Richmond werden twee huizen geplunderd, in New-York vreest men voot bloedige botsingen. Te midden dier opgewondenheid heeft te Philadelphia de sluiting der ten toonstelling plaats gehad. Zij werd door eene talrijke menigte bijgewoond. De sprekers waren: Daniel J. Morell, voorzitter van de uitvoerende com missie; John Welch, voorzitter van de financiële commissie; Alfred A. Gos- horn, directeur-generaal, en Joseph R. tlawley, voorzitter van de commissie voor het eeuwfeest. De redevoeringen werden afgewisseld door muziekuit voeringen. Eene ode aan Amerika werd door de gehcele vergadering ge zongen. Onder dal zingen werd de vlag der Vereenigde Staten, die Int eerst geheschen was op hel oorlogschip Honhomme Hichard, ontrold en met daverend gejuich begroet. De batterij op Georges Hill en de oorlogs schepen in de haven lieten saluutschoten hooreu. Ten half vier verklaarde president Grant dat de tentoonstelling gesloten was en oogcnblikkelijk ston den alle machines stil. Met hel zingen van het »Old Hundredth" werd de plegiigheid gesloten. Des avonds werd nog een prachtig vuurwerk af gestoken. F S& .1 \'HR IA K. Dc lieer Mestreau, dc republikeinsche candidaatis in het departement Charcnte lot lid der kamer gekozen met een meerderheid van ongeveer 900 stimmen tegen den Bonapartistischen candidaat Chariot. De gekozene vervangt den heer Dufaure, die in den senaat een zetel heeft gekregen. Het vonnis der correctionele regtbank van hel dep der Seine, waarbij de heer Raspail lol acht maanden gevangenisstraf en duizend fres. boete veroordeeld werd, wegens het uitgeven van een vlugschrift ten gunste van eene algemccnc amnestie voor medepligtigen aan de in dat geschrift verde digde Commune, is in hooger beroep bekrachtigd. Mgr. Guilbertde bisschop van Gap heeft op nieuw een herderlijk® brief uitgevaardigd over de houding, welke de geestelijkheid inzonderheid, maar ook de katholieken in het algemeen in den politicken strijd bcliooreo aan te nemen. Deze nieuwe brief handelt voornamelijk over de godsdienstige dagbladen. Het is natuurlijk, zegt de bisschop, dat er op politiek gebied groot verschil bestaat, doch men kan, aan zijn overtuiging vasthoudend, niettemin de vormen, de regelen der beleefdheid, wal meer is, de christe lijke liefde in acht nemen. Men kan op krachtige wijs de dwaling gMs(' len, zonder ouderlingen eerbied, beleefdheid, die men altijd tegenover per sonen in acht behcort te nemen, uit hel oog te verliezen. Liefde moet dus de deugd zijn van den waarlijk katholieken dagbladschrijver. Wij hebben, zegt hij verder, vroeger ons leedwezen uitgedrukt, dat sommige bladen, dn zich hoven alles katholiek noemden, aan hun calholicisme een partij™! hechten. Dat er partijbladen zijn is gced; wij hopen dat al die bladen, trouw blijvend aan hun vaandelchristelijk zijn mogen en niet tegen den

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2